Kolísající rychlost sítě

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 25. 1. 2022 17:07

Zdravím,mám dotaz koupil jsem si NAS Synology a mam dotaz k rychlosti stahování. Proč přetahuju jeden film o velikosti 50 giga a rychlost mám kolem 100mbit/s takže je stažený na NASu za cca 8 minut a hned potom začnu přetahovat další zhruba stejně velký a rychlost je najednou kolem 45mbit?
Další film mi už ukazuje 45MB/s ale 5w giga se stahovalo 15 minut, nějak mi ty časy vůbec nesedí a proč to jede jede ou stabilně 100 a po ani ne třech sekundách další film pod 40? Nic jiné se neděje, jen jede televize, ale ta jede pořád, stejný program...teď zase, přetáhl se mi soubor 5 giga rychlostí 37 hned jsem přesunul další a jede to 97-103...
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod soban 25. 1. 2022 18:09

A jak to máme vědět?

Musíš se kouknout do nasu co dělá zda si ten neznámý SSD třeba neuklízí cache a nezapisuje si ten 50giga soubor.

Nebo ten neznámý server je vytížen a neposkytuje tak velkou rychlost tak to jde pomalu.

Nebo se ten nas přehřívá a CPU se podtaktovalo.....

Těžko říci kde je problém.

Neznámý nas, neznámé SSD v něm, neznámá rychlost internetu neznámý server na druhém konci ...........

PS. Zapomněl jsem a neznámý router který taky nemusí stíhat.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 25. 1. 2022 18:12

Odkud stahuju / přetahuju / přesunuju, HW sítě, rychlost internetu (lokálně / u zdroje), vytížení zdroje s filmy, jednotky Mbit / GByte, ... Hodně proměnných.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 25. 1. 2022 18:29

Synology DS418j
HDD Seagate st3000dm001 teplota 39
Internet od O2
router TP link Archer AX50 ale ten je až za switchem, který propojuje PC z kterého přetahuju na NAS, takže je z mého pohledu až za místem problému.
Gigabytové switche a karty.

NAS se určitě nepřehřívá

Mezi NASem a PC je jen jeden switch
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 25. 1. 2022 18:32

Mně to občas Asustor dělá taky, spíš se podívej, co všechno běží za služby na tom NASu, jestli tam nemáš něco, co indexuje ty soubory do knihovny a podobně. Ale že by mi to tam rvalo pětigigový soubor čtvrt hodiny, to ne :) Není to stahování ve smyslu z netu, ale "jen" přenos po lokální síti z PC do NASu.

edit: a to mám na přenos filmů zvlášť kabel napřímo mezi NAS a PC, mimo domácí síť.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 25. 1. 2022 19:09

Prečo ti ide Synology DS418j iba 100 Mbit/s keď to má gigabitovú sieťovú kartu?
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 1. 2022 19:27

... mj., ten disk má zápis typu SMR, takže když kopíruješ směrem do NASu 50+ GB, tak je jasný, že rychlost po čase spadne, protože naplníš cache a celková rychlost zápisu tím pádem jde pekel. Imo vlastnost SMR disků, které jsou vhodné spíše pro čtení, než-li zápis a už jen z principu zápis velkého množství dat jim dělá problémy. Navíc jsou to disky absolutně nevhodné do jakýchkoliv RAID polí.

Problém je tedy ve výběru disku.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod soban 25. 1. 2022 19:30

Takže pokud to chápu dobře tak přetahuješ soubory pouze lokálně.

PC <-> switch <-> NAS

Předpokládám přes sambu což není žádný rychlík v přenosech, ale jsou všechny síťové karty připojené na 1G síti, a jde taky o to zda ten PC stačí taky datama krmit ten NAS.

Přenos NAS -> PC blbne stejně jako přenos PC -> NAS.

Jinak jak píše předemnou pokud máš HDD který má šindelový zápis tak tam po vyčerpání cache jde zapisovat o hodně pomaleji, protože HDD musí stopy přečíst do cache a zase je všechny zapsat (prostě část HDD se musí vždy kompletně přečíst a zase zapsat).
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 25. 1. 2022 19:41

Ano, přetahuju soubory pouze lokálně doma PC-switch-NAS...ale mám tu domácí síť trochu složitější...jinak díky za reakce, dřív jsem se v těchto
věcech celkem orientoval, ale posledních asi 15 let jsem trochu mimo a jsem trochu v les. Já jsem ten disk nevybral, koupil jsem NAS a ten disk tam byl, tak ho přece nebudu vyhazovat. Právě k němu chci ještě přidat Seagate 4tb, který mám v PC a z kterého právě všechny ty věci kopíruju, abych ho tam mohl přidat a rozšířit to. Budu to používat především jako MM centrum na pouštění filmů a hudby přes DLNA. Takže to padání rychlosti nevyřeším...? Jen pořád nechápu proč to jednou drží stabilně těch 100+- 2mbit a pak je to najednou dole na 40.

Jinak jaký disk by tam měl teda být?
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 25. 1. 2022 19:48

Co myslíš tím "rozšířit"? Pokud chceš z těch dvou disků udělat jeden velký svazek, tak se ujisti, že to NAS zvládne s jedním diskem obsazeným, obávám se, že budeš muset naopak vykopírovat všechno z něj ven, ty dva disky tam dát a nechat ho, ať si je naformátuje.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod soban 25. 1. 2022 19:51

Jak to funguje si přečti zde: https://www.cnews.cz/pevne-disky-hdd-co ... k-funguje/

Jinak disk se šindelovým záznamem v NASu nevadí pokud se tam zapisuje pouze občas, takže na použití že tam nahraješ video a pak se pouze na to koukáte nevadí, akorát se to tam bude déle nahrávat. (Viz tvůj problém....)
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 25. 1. 2022 20:12

Takhle vypadá a "funguje" moje síť jen netis je pryč a je to na přímo do switche...a teď si uvědomují, že to je PC-switch-switch-NAS.

Jinak... Teď jsem byl přetáhnout další filmy a teď už to jeden jen 17... Takže jak dosáhnu toho, aby to jako zase 100? Restart NASu? Nebo...?

-- 25. 1. 2022 20:30 --

soban píše:Jak to funguje si přečti zde: https://www.cnews.cz/pevne-disky-hdd-co ... k-funguje/

Jinak disk se šindelovým záznamem v NASu nevadí pokud se tam zapisuje pouze občas, takže na použití že tam nahraješ video a pak se pouze na to koukáte nevadí, akorát se to tam bude déle nahrávat. (Viz tvůj problém....)

Super, díky, už to chápu. Takže na moje použití... naplním ho filmama a ty budu už jen přehrávat není problém. Akorát teď to kopírování bude trvat dlouho a ani když vytáhnu disk z PC a připojím ho přes redukci k USB 3.0 na NASu nic nevyřeší, protože je problém v tom disku v NASu .
Přílohy
FB_IMG_1643136641597.jpg
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod soban 25. 1. 2022 21:11

V žádném případě to nevypínej!!!!!!!!!!!

Prostě ten HDD si ty stopy musí všechny přepsat (předpokládám že tam nějaké data byly když není nový).

Takže pokud není problém s přenosem po síti tak vypnutím by jsi to akorát zhoršil.

Tady bude ale další problém zda když do nasu přidáš další HDD zda to půjde když na jednom už budeš mít data (neznám jak to u tohoto typu chodí).

Jinak ta anténa od O2 dělá i router - čili nat atd?

Protože normálně by to mělo být anténa od O2 -> router -> a vlastní síť kde jsou pouze switch a případně AP pro wifi.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 25. 1. 2022 21:41

A co ten Archer AX50, je jako router nebo jen switch a Synology je do něj?

Já vidím PC <-> Netis <-> switch <-> switch <-> Archer <-> Synology.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 25. 1. 2022 23:06

Ne. Netis už není, dál jsem ho pryč a maximálně ho připojím k té druhé zásuvce, která je v dětském pokoji jako další access point kvůli signálu v druhé půlce baráku, kam ten Archer už nedosahuje. A NAS je připojený ke spodnímu switchi. Čili cesta je PC-switch-switch-NAS
Jonaasisko
Junior

Další stránka