Vyplatí se 1 Gbps na domácí sí??

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MarBen 7. 1. 2007 18:31

Přemýšlím o upgradu domácí sítě ze 100 Mbps na 1 Gbps. V ntb i stolním PC je 1 Gbps síťová karta, takže by to znamenalo pouze nákup gigového switche, což je cca 1500,-Kč.

Nenašel jsem ale mnoho informací, jaký nárust mohu oproti stávající síti očekávat v reálném provozu. Předpokládám, že by to rychlejší než USB 2.0 být mohlo. Dále by mě zajímal rozdíl v zatížení systému USB/1Gbps LAN.

Předem díky za Vaše zkušenosti.
MarBen
Junior

Odeslat příspěvekod _Mike_ 7. 1. 2007 18:41

Realne mozes ocakavat rychlosti 160-200 Mbit/s. Pokial presuvas casto data medzi kompami (napr. mas jeden komp ako datovy server) tak sa to oplati, inak to nema vyznam
_Mike_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod x-father 7. 1. 2007 19:40

No rozdil je velky. Zkousel jsi nekdy pres 100Mb sit opirovat nekolik desie GB dat?
U 1Gb ite by te mela omezovat uz jen rychlos cteni a zpisu dat harddskem.
x-father
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yaroslaf 7. 1. 2007 19:45

Ba ba, určitě se vyplatí, jak říkají ostatní. Hlavně kvůli přesunům dat. Pokud používáš jeden komp jako fileserver, tak nutnost :)
yaroslaf
Junior

Odeslat příspěvekod MarBen 7. 1. 2007 19:54

Ok, tak díky ... zatím jsem četl spíše negativní názory, že rozdíl není až tak veliký.

Tak zkusím ještě svůj dotaz doplnit o případné doporučení konkrétního switche - nejméně 4 porty, lépe 6-8. Na cestě ven mám ještě router, takže opravdu stačí jen switch, případně ještě s print serverem.
MarBen
Junior

Odeslat příspěvekod Lolofon 7. 1. 2007 22:58

co ti brani kupit gigovy kabel, spojit tie 2 compy priamo a otestovat to ?
Lolofon
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 7. 1. 2007 23:20

no rozdil to je, ale jen pokud to vazne potrebujes. Ja napr tydne preposlu tak 20-30 DVD po 100Mbitu z kompu do noutu, popr na dataserver a o 1Gbitu neuvazuju. Proste meztim nez se kopne par dvd si prectu nejaky clanek, nebo to necham frcet pokud sleduju film.
Nevim s jak moc velkym obratem dat pocitas ale myslim ze pro domacnost je to spise luxus,)

PS: ale ne zas az tak drahy ,) pokud uz mas kvalitni kabelaz tak ani nemusis davat novy kabely,) nejlepe pokud by sis mohl pujcit krimpovacky a nahazet si konektory na kabel sam tak usetris. Vzdyt 300m kabelu stoji cca 1500,-Kc a ti vydridusi prodavaji par metru s koncovkama za 100vku. (napr u Ceskeho telecomu chteli zalohu na pujceni 1000,-Kc...byl jsem v nouzi a krimpovacky jsem mel doma:D, ale ukecal jsem je tehdy na pujceni :D)
kecáním se ještě nikdy nic neudělalo :)
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod schod 8. 1. 2007 00:10

Myslim ze zrychleni nebude nijak znatelne, teda pokud kopirujes data mezi PC a ntb. Myslim ze z disku ntb nevytriskas vice jak 100Mbit/s. Mozna se pletu, netusim jaka je rychlost zapisu u novych 2,5" sata II disku, ale moc velkou nadeji bych jim nedaval ;)
schod
Junior

Odeslat příspěvekod balik123 8. 1. 2007 00:18

Zdravim,
sorry ze se micham do vasi diskuze ale je to k tematu a je zbytecne zakladat novou diskuzi.
Takze mama dva pocitace a taham data z jednoho do druheho... Oba jsou propojene pres router k sitovkam 100Mbit/s. Jaka je teda realna rychlost ktere muzu dosahnout? Sem tam si pletu jednotky :)

Moc diky za pomoc....
PC: Intel, NVIDIA, WD (viz profil)
Notebook: Samsung ATIV Book 9 Plus
Mobil: Samsung Galaxy Note 3
Foto: Nikon 5100 + 18-105 VR + SB-700
balik123
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod XMike1 8. 1. 2007 00:20

rýchlosť zápisu u 2,5 palcových diskov (samozrejme nie 4200ot) je v pohode aj 25-30MB, možno aj viac. Takže 1Gbit to využije.
XMike1
Junior

Odeslat příspěvekod schod 8. 1. 2007 00:29

2XMike1: Diky zase jsem o neco chytrejsi :)

Ted zalezi na MarBenovi, co v tim notesu ma za disk. Teda zalezi taky co ma za disk i v PC, pokud IDE, tak to budou vyhozene penize za upgrade site.
schod
Junior

Odeslat příspěvekod a 8. 1. 2007 00:47

100mbit je bez debaty na lokalne spojenie pri dnesnych objemoch dat pomale. ak je moznost zrychlenia, urcite 1gbit
a
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod _Mike_ 8. 1. 2007 01:10

Tych 12,5 MB/s zvlada dnes kazdy disk... aj tie pomalsie notebookove idu okolo 20MB/s.

Co je horsie bezne PC nezvlada spracovat gigabit/s na PCI sietovke. Jednak to nestiha PCI (ta ma 135MB/s teoreticky), jednak ta sietovka samotna a o driveroch pri smejdovych sietovkach ani nehovorim. Disky tiez maju max. niekde pri 70MB/s

Navyse sa to cele dost spomaluje SMB protokolom, ak pouzivas MS zdielanie priecinkov.

Ozaj treba vyskusat kabelom na priamo a uvidis ci sa ti ten switch oplati kupovat.
_Mike_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomasek1234 8. 1. 2007 06:38

Podle me zbytecne. 100Mbit je az az. Pokud teda nemas zbytecne penize a vadi ti chvilku pockat.
Phenom™ X4 Quad-Core Black Edition 9950 2.6GHz 125W socket AM2+ ,BOX, 4GB RAM, ATi HD4850, Samsung SpinPoint F1 1TB, Samsung 2053BW, 20'', Seasonic :)
Tomasek1234
Pokročilý

Odeslat příspěvekod double_m 8. 1. 2007 17:37

Čím víc lidí, si bude kupovat nový generace věcí, tím větší bude pokrok => budou peníze na výzkum mimo jiné je 1gbps hodně znát od 100mbps....
double_m
Junior

Další stránka