Jak vyřešit WiFi v domácnosti?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod martin_o5 31. 3. 2007 13:40

Dobrý den,
v domácnosti k jednomu PC připojenému přes WiFi(b) přibyl notebook. Potřebuji nějak vyřešit jak na notebook dostat internet, prostřednictvím WiFi tak, aby nemusel být zároveň spuštěný stávající PC.
Představoval bych si to asi tak, že bych koupil nějaký WiFi(b)/WiFi(b) klient/router/switch, ke kterému by se připojoval stávající PC i Notebook.
Mám pouze velmi letmou představu o funkci těchto zařízení a o hiearchii těchto sítí, takže doufám, že moje představa o tom jak by to MOHLO fungovat, je správná.

Díky za každou odpověď.
Doufám, že moje představa je správná. Mile rád se v opačném případě nechám poučit:o)
Díky
P.S.:Mimochodem doufám, že WiFi(b) se dokáže šířit v domácnosti, tzn. na krátké vzdálenosti, přestože na sebe zařízení "neuvidí"?

EDIT: Tak jsem změnil dotaz. Všechno pouze v b
Naposledy upravil martin_o5 dne 31. 3. 2007 13:55, celkově upraveno 1
"Štěstí je jako malé dítě. Musíte ho neustále podpírat a pomáhat mu"
martin_o5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Josef Staša 31. 3. 2007 13:54

Aby ti jel net nezavisle na PC i na notasu musis poridi wifi router. Ja mam zkusenosti s timto http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Type=S ... I-NETO6703 a sem spokojeny.
Josef Staša
Junior

Odeslat příspěvekod martin_o5 31. 3. 2007 14:05

Já potřebuju něco co bude přijímat bezdrátový signál a zároveň jej šířit po domácnosti.. nejsem si jistý ale zdá se mi že tento router to neumožňuje...
martin_o5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rousik 31. 3. 2007 14:20

Něco podobného sem tu nedávno řešil i já viz. http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=59679

Ovšem definitivního řešení sem se taky nedobral.Nikdo mi nebyl schopen poradit zařízení,které dohromady zvládá mód client i AP.

Takže to asi vidim na řešení AP v řežimu klient --- utp---wifi router---PC/NB.
rousik
Junior

Odeslat příspěvekod martin_o5 31. 3. 2007 14:22

To vážně neexistuje žádný čistě bezdrát Klient či Router v jednom?
martin_o5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mh 31. 3. 2007 14:50

Ja pouzivam D-Link 524 http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Type=S ... LADWDI-524 mel by vse zvladat, ovsem nejaky ten asus bude urcite lepsi co do nastavovani apod.
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod markosio 31. 3. 2007 14:51

markosio
Junior

Odeslat příspěvekod martin_o5 31. 3. 2007 15:01

Tak ještě jinaaak...
Půjdu na to prostě zhurta....
Na střeše mám směrovou Wifi anténu, kterou přijímám signál do PC. Chtěl bych koupit něco, co by přijímalo signál z této antény a šírilo ho menším výkonem (asi maličkou anténkou) po bytě(cihlové stěny tloušťky cca 30cm).
Dosah na zahradu jedinně uvítám a kdybych viděl mezi PC na disky bylo by to úplně nejlepší...
Už začínám možná být dotěrný ale byl by tu někdo, kdo by mi vysvětlil co přesně potřebuji?
martin_o5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martin_o5 31. 3. 2007 15:24

rousik píše:Něco podobného sem tu nedávno řešil i já viz. http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=59679

Ovšem definitivního řešení sem se taky nedobral.Nikdo mi nebyl schopen poradit zařízení,které dohromady zvládá mód client i AP.

Takže to asi vidim na řešení AP v řežimu klient --- utp---wifi router---PC/NB.p/quote]

Btw. Tady:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=32543
v diskusích řeší věci ohledně tohoto použití a spoustě lidem to tak funguje, takže prodejci, který ti říkal, že ten ASUS tak použít nejde si jen nebyl jistý a radši řekl že ne...
Mimochodem může mi někdo zde potvrdit, že toto bude fungovat?
martin_o5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod -ph- 31. 3. 2007 15:32

Asi takto. Chces li toto sam zapojit, neobejdes se bez zakladnich znalosti topologie site a tcp/ip. mel bys vedet alespon toto:

jaky "IP rozsah" pouziva tvuj poskytovatel, jakou mas ty adresu od nej, zda mas stale stejnou tobe pridelenou nebo jestli pouziva "DHCP" (dhcp = dynamicke pridelovani IP adresy)
zrejme nechces sveho poskytovatele zadat o pripojeni druheho pc, tj pridelenici ci povoleni druhe IP adresy, tzn budes potrebovat "router" a na nem bude probihat preklad adres tzv "NAT".
jestli ti tyto pojmy nic nerikaji, bude asi nutne pozadat o zapojeni nekoho zkusenejsiho.

co se tyka zarizeni, myslim ze bude jednodussi kdyz koupis 2. jeden co nejjednodussi wifi klient , bez routeru cena tusim do 1000 kc. (na jedne strane to ma ten konektor co zasroubovavas do pc od anteny , na druhe strane LAN. staci zrejme i wifi"b" ) toto by si spojil z druhym zarizenim, wifiAP+router , muze mit i ruzne vychytavky jako usb ci paralelni port k pripojeni tiskarny ci disku,zde jiz urcite wif"g". toto zarizeni by ti vytvarelo domaci wifi i LAN sit. samozrejmosti je fungovani sdileni ve windows, trochu nevyhoda je nutnost pouzit NAT.

s jednim zarizenim to jde taky, rika se tomuWDS rezim, ale ma mnoho nevyhod, neobesel by ses bez prideleni dalsi IP adresy a na nastaveni je to jeste slozitejsinez vyse zminovany postup. Tvuj poskytovatel by asitaky nebyl nadsen z tohoto reseni.
-ph-
Junior

Odeslat příspěvekod martin_o5 31. 3. 2007 15:46

Perfektní...něco takového jsem chtěl slyšet.
Vím, že poskytoval používá přidělování pomocí DHCP.
Jinak něco jako NAT apod. mi neříká nic.
Známý se v tom celkem vyzná, takže předpokládám, že bych ho o nastavení poprosil.
Co přesně byste mi tedy doporučil? Mimochodem poskytovatel upřednostňuje OvisLink... pokud byste byl tak ochotný a pomohl byste mi byl bych Vám velmi vděčný
martin_o5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martin_o5 31. 3. 2007 17:02

Ani nikdo jiný něco konkrétního nedoporučí? Já už se s tím poperu...
martin_o5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jirka47 31. 3. 2007 22:45

Toto zařízení obsahuje dvě WiFi rozhraní a mělo by umět současně režim klient i AP:
ORiNOCO AP-4000

Jinak pokud bys chtěl použít zařízení s pouze jedním WiFi rozhraním, pak to jde pouze v módu WDS. Pokud to však rozchodíš bez vědomí tvého poskytovatele, tak asi nebude mít velkou radost. :D
No, vlastně ani nevím, jestli to vůbec jde, rozchodit režim WDS bez jeho vědomí. Myslím, že by také musel mít přepnutý AP do režimu WDS.
jirka47
Junior

Odeslat příspěvekod martin_o5 1. 4. 2007 17:41

Tak nakonec to asi vyřeším prostě tak, že do PC hodím WiFi síťovku a nasdílím připojení s tím, že PC bude muset být zapnuté a v budoucnosti se uvidí...
martin_o5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod -ph- 1. 4. 2007 21:49

to co ti radi vyse, ORiNOCO AP-4000 stoji pres 10 000, to je nesmysl za tu cenu. zkusil bych to asi nejak takhle.

pro prijem (klient) treba OvisLink WL-5450AP 802.11g
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34033
za cca 1200kc (toto zarizeni muze v nouzi fungovat pro pripojeni 2 pocitacu pres LAN, ma 2 LAN porty, ale byla by nutna domluva s providerem, potreboval bys dalsi IP adresu)

pro domaci subsit a wifi sit nejaky levny wifi router, treba tohle
SMC Wireless-G Barricade Router 4xLAN, 1xWAN
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=36114

tento je ovsem z nejlevnejsich, radsi bych sahl po nejakem znackovejsim treba
Linksys WRT54GS AP+Router+Switch
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=29028
ten stoji lehce pres 2000.
-ph-
Junior

Další stránka