Thunderbird

Online komunikátory, VoIP, webové prohlížeče, e-mailové klienty

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 19. 3. 2021 09:04

Zdravím, potřeboval bych poradit.
V Thunderbirdu mám mejlový účet od Yahoo.
Kdysi mi to šlo jen jako POP3. Takže se mejly stáhly a ze serveru nesmazaly. Mejly byly na HDD staženy a soubor INBOX má 9.3GB. Po nějaké době jsem přeinstaloval OS, složku s TB jsem měl zazálohovanou. A zkusil jsem, jestli mi půjde IMAP. Šel. Jenže TB byl nastaven tak, že uchovával mejly jen 30dní a pak vše starší na serveru smazal. Mám však ten POP3 INBOX.
Tak jsem si řekl, že budu mít v TB účty dva od toho samého mejlu. Jeden původní, který už se serverem nekomunikuje(neumím to rozchodit), druhý IMAP. S tím, že budu používat IMAP. Uběhly roky a mě začalo docházet místo na HDD. Promazal jsem v TB POP3 mejl od nepotřebné pošty, jenže INBOX soubor se nezmenšil. Koš jsem vysypal.

Jak ten soubor donutit se zmenšit? Pokud bych ho smazal, pošta ze serveru se mi nestáhne, neboť už tam není.

děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 19. 3. 2021 09:08

Soubor > Provést údržbu složek
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 19. 3. 2021 11:58

děkuji
něco to dělalo. Nicméně na HDD mám stále stejně místa. Onen soubor INBOX má stále 9.3GB.
TB hlásí na stavovském řádku, že je ušetřeno 2.3GB.

V čem může být háček?
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod Ansam 19. 3. 2021 15:34

V mnohých prípadoch pomôže opraviť priečinok,
- kliknite na priečinok pravým tlačidlom myši a zvoľte "Vlastnosti" a vyberte "Opraviť priečinok":
http://imgbank.cz/images/2014/09/23/Thu ... ecinok.jpg
- postupne opravte aj ostatné priečinky

Potom je nutné "Vykonať údržbu priečinkov":
- Thunderbird - Súbor - Vykonať údržbu priečinkov
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 20. 3. 2021 20:47

děkuji za nápovědu
Nicméně ta oprava opravuje Inbox.msf. Ten se změnil. Nicméně soubor INBOX, do kterého se ukládají všechny stažené mejly, ten má stále 9.3GB.
Ještě nějaký nápad?

děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod Ansam 21. 3. 2021 13:59

Vypnite Thunderbird. Skúste ten súbor presunúť niekam úplne inam, alebo ho iba premenujte na INBOXxxx. Spustite Thunderbird.
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 21. 3. 2021 17:05

Toto už jsem zkoušel. Po zapnutí TB se zprávy nezobrazí. Ani se nestáhnout znovu, neboť už na serveru nejsou.
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod PetrGa 26. 3. 2021 11:27

Pod Linuxem Mint 19.1 a 20.1 jsem zkusil otevřít v textovém editoru soubor Inbox. V horní části se objeví řádek, kde se graficky zobrazuje průběh otevírání. Má 9.3GB. Přibližně na 28000000 řádku se otevíraný textový program zavře.(v jedné třetině grafického zobrazení). Když dám v průběhu načítání "zrušit/cancel" načítání, tak z textového editoru zobrazený(již načtený) text zmizí. Program je zašedlý. Nicméně paměť RAM je stále stejně obsazená daty.

Pod Mintem 20.1 se mi podařilo soubor částečně zkopírovat z ext4 na NTFS HDD. Na hodnotě 7.0GB mi systém zahlásí, že je nějaká chyba Input/Output. Mám možnost operaci zrušit(nakopírovaná data se smažou), nebo přeskočit. 7GB tak zůstanou. Tento 7GB soubor jsem zkusil otevřít v textovém editoru. Tentokrát mi to editor nezavřelo, ale pouze se zaplnila RAM na téměř 100%. Mám 8GB + 2GB Swap. PC se sekl.

Inbox jsem zkusil otevřít i v LibreOffice, ale nešel otevřít.
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 3. 2021 14:34

Musíš si to otevřít v textovém editoru co to netahá celé do ram.

Vim z linuxu by to měl zvládnout. (nemám tak velký soubor abych to vyzkoušel)

Případně pod Windows mi internet poradil nějaký EmEditor.

Jinak taky jde o to zda ten soubor není poškozen a proto s ním TB nemůže pracovat a pouze jde přečíst.

Ovšem nevidím problém když na současném systému používáš imap.

Jednoduše ten mail z toho POP účtu vyberu a překopíruji do IMAP účtu co používáš. (Vybrat všechny maily v tom POP účtu, a vybrat přesunout a vyberu si ten IMAP účet.)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrGa 27. 3. 2021 16:54

Sobane, poradil si mi výborně.
1.Programem Dgeng(zobrazení ext4 souborů pod Win) se mi podařilo ten poškozený Inbox zkopírovat na NTFS oddíl. Zahlásilo to chybu, ale byla tam možnost přeskočit ji. A pokračovalo kopírování dál do konce. Soubor měl něco méně, než původní velikost.
2.programem EmEditor jsem ten nový soubor otevřel. Na konci bylo několik set řádků, které měly kolem 125000 znaků každý. Tuto posl.zprávu jsem smazal a soubor uložil. Výsledný soubor má +- těch 7GB. S tímto souborem už mohu nakládat v pohodě.
3.Přehodil jsem tyto Inbox soubory. V TB se zebrazuje a je možné se zprávami manipulovat.
4.Překopíroval jsem z POP3 do IMAP účtu všechny zprávy. A ty zprávy se pak zobrazily i na serveru. To by mě vůbec nenapadlo, že to bude fungovat obousměrně ta manipulace s jednotlivými mejly.
5.dal jsem stáhnout všechny mejly ze serveru přímo do PC. Výsledný soubor má asi 870MB. To je rozdíl, proti 9.3GB pop3 + 670MB imap velký. Dík jak cyp za tvou pomoc.

Jinač, ten INBOX má 91 500 000řádků. Maras.
ještě jednou ti děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 3. 2021 18:21

Právě proto je IMAP vhodnější než zastaralý POP a pokud to ten server nějak nezmrší, nebo nemá nějaké omezení na počet mailů, velikost složek atd.... tak je IMAP vhodnější.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrGa 28. 3. 2021 07:24

jasně že je IMAP lepší. Nicméně Yahoo mělo kdysi IMAP zdarma, pak byl za peníze. Tak jsem byl na POP3. Ale zdá se, že už je zase IMAP zdarma.
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod Ansam 30. 3. 2021 06:56

Ja zasa obľubujem jedine POP3
- všetka pošta je stiahnutá a uložená v mojom počítači
- nie som závislý na vzdialenom webe a na jeho momentálnej funkčnosti
- výpadok internetového spojenia mi nebráni v tom, aby som mohol vyhľadávať údaje vo svojej starej pošte (odoslanej, prijatej ...), čítať starú poštu
- výpadok internetového spojenia mi nebráni v tom, aby som mohol pripravovať novú poštu na odoslanie
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 30. 3. 2021 07:49

Ansam píše:Ja zasa obľubujem jedine POP3

Proč? Nemá to žádné výhody.
Ansam píše:- všetka pošta je stiahnutá a uložená v mojom počítači

To jde nastavit i u IMAPU aby se vše stáhlo do PC akorát to zůstane i na serveru.
Ansam píše:- nie som závislý na vzdialenom webe a na jeho momentálnej funkčnosti

IMAP nemá žádnou vazbu na nějakou funkčnost nějakého WWW rozhraní!

Pro IMAP musí běžet IMAP server tak stejně jako pro odeslání pošty musí běžet SMTP server.
(I pro POP přístup musí běžet nějaký POP server a většinou tyto servery umí jak POP tak IMAP přístup viz třeba vyhledej si dovecot.)
Ansam píše:- výpadok internetového spojenia mi nebráni v tom, aby som mohol vyhľadávať údaje vo svojej starej pošte (odoslanej, prijatej ...), čítať starú poštu

To ti nebrání ani u IMAP pokud si necháš vše stahovat do PC. (Dá se nastavit co se bude lokálně stahovat a tím pádem budeš k tomu mít přístup když server nebude fungovat - nebude připojení.)
Ansam píše:- výpadok internetového spojenia mi nebráni v tom, aby som mohol pripravovať novú poštu na odoslanie

To ti nebrání ani u IMAPU.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrGa 1. 4. 2021 10:08

Ano, IMAP lze stáhnout přímo do PC taky.
V Thunderbirdu to jde takto. Klikneš na složku pravým myši a dáš Vlastnosti. Přejdeš na kartu Synchronizace. A zaškrtneš políčko a dáš Stáhnout. Dole ve stavovém řádku TB pak vidíš průběh stahování.

Pokud to nefunguje a hlásí to hlášku, že již běží jiná operace(nebo tak nějak se to píše), tak je třeba počkat, než TB dostahuje zrovna stahovanou poštu(proces, co běží pravidelně třeba co 10min). Pak to funguje. Zkusil jsem to pod Linux Mint 19.1 a pod Win7.
PetrGa
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků