Firefox stále extrémně zapisuje na SSD

Online komunikátory, VoIP, webové prohlížeče, e-mailové klienty

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MASH 30. 7. 2012 03:14

Ahoj, marně hledám, jak zakázat Firefoxu 14, aby zapisoval data v extrémním objemu na můj disk. Prosím ale jen o radu, která je opravdu funkční a samotným uživatelem otestovaná (např. v programu HD Tune Pro, nebo nějakém jiném SW?). Obecné rady typu, vypni si cache, přesuň si jí jinam a nebo, nastav si profil na jinej disk... jsou k ničemu. Vše jsem zkoušel, ale bezúspěšně. FF stále zapisuje neskutečné množství dat (viz. screen).
Jenom podotknu, že jediná možnost, kdy se FF jakžtak drží a neničí mi disk je, pokud je zapnut anonymní mód. Jenže, já potřebuju mít ukládány soubory cookies, resp. chci mít uložená hesla, nastavení stránek vč. historie.
Pomůže někdo? Díky.

Obr:
Surfování na webu Zive.cz a iDnes.cz po dobu asi dvou a půl minut. NIC JSEM NESTAHOVAL, JEN PROHLÍŽEL! Cache přesunuta na jiný disk, kam se uložilo asi 17MB

Obrázek
MASH
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 30. 7. 2012 06:44

- proc sis teda kupoval SSD disk?
- vypni zobrazovani obrazku a vypni flash
- pouzij treba operu, nastav ji max pametovou cache, min diskovou cache (nebo pohledej kde to nastavit ve FF)
- kolik ti to tam zapise za den? ona cache funguje tak ze zezacatku zapisuje vse a postupem casu se lepsi pomer hit/miss.
- kolik mas tak strasne moc zapsano za tyden?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 30. 7. 2012 18:15

Osobně nevidím důvod přesouvat cache na pomalejší disk. To už ji můžeš rovnou zakázat.

Soubory, které Firefox zapisuje/čte lze monitorovat pomocí aplikace Process Monitor.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MASH 30. 7. 2012 22:56

karlos00x píše:- proc sis teda kupoval SSD disk?
- vypni zobrazovani obrazku a vypni flash
- pouzij treba operu, nastav ji max pametovou cache, min diskovou cache (nebo pohledej kde
to nastavit ve FF)
- kolik ti to tam zapise za den? ona cache funguje tak ze zezacatku zapisuje vse a postupem
casu se lepsi pomer hit/miss.
- kolik mas tak strasne moc zapsano za tyden?


Ach jo :-|

- rozhodně ne proto, aby mi tam FF zapisoval zbytečné sra*ky, a tím ho ničil, víš?
- proč bych proboha vypínal zobrazování obrázků, nebo flashe? :shock:
- kdybych chtěl používat jinej browser (které mimochodem tolik dat neukládají), tak bych sem nepsal dotaz ohledně Firefoxu.
- zapisuje přímou uměrou, kterou jsem uvedl v popisu i screenu. Za hodinu běžného surfování (bez stahování, či sledování streamů) i několik GB

Díky za rady, ale takovéhle fakt nepotřebuju. Prosím o fundované odpovědi, nikoliv odpovědi za každou cenu.

r34ktor píše:Osobně nevidím důvod přesouvat cache na pomalejší disk. To už ji můžeš rovnou zakázat.
Soubory, které Firefox zapisuje/čte lze monitorovat pomocí aplikace Process Monitor.

Rozdíl mezi zakázanou cahce a cache na HDD je celkem rozdíl. Ještě existuje možnost vytvořit cache přímo v RAM. Nicméně, mám tak rychlej internet, že cache v podstatě nepotřebuju. Ale díky za ten proces monitor, zkusím ho, ale údajům v HD Tune docela věřím (odpovídají i celkovým hodnotám v SSD Life).
MASH
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 30. 7. 2012 23:31

cache potrebujes. cache je i to ze soubor doleti z internetu a nejak je s nim operovano pred tim, nez je zobrazen. mezitim je nekde cachovan. v lepsim pripade v RAM. nejvic tech souboru jsou obrazky a flash. tak nam jeste ukaz jak jsi na tom s RAM pri tom surfovani.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 31. 7. 2012 00:19

Při zákazu diskové cache prohlížeč samozřejmě nadále používá paměťovou. Ta je ovšem při ukončení pochopitelně zahozena.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MASH 1. 8. 2012 01:30

RAM vůbec neřeším, té mám dost. Prosím, opravdu tu neřešme, co je to cache a jestli jí potřebuju, či nepotřebuju. V tom si docela fundovaně dokážu poradit sám ;-) Já prostě jen potřebuju poradit s tím, jak a kde vypnout to "něco", co konkrétně u Firefoxu způsobuje, že při obyčejném prohlížení obyčejných stránek dokáže (na rozdíl od ostatních prohlížečů) uložit na pevný disk C neskutečné množství zbytečných dat a tím výrazně zkracovat jeho životnost.
Já jen nechápu, že nikdo ostatní to nějak moc neřeší? To už FF nikdo nepoužívá? Nebo nikdo nepoužívá SSD? :eh

P.S. A poradil bys mi ještě prosím, jak a kde v tom Process Monitoru zjistit, kolik toho FF ukládá na disk C? Díky :-)

Obr: A ještě přidávám příklad měření v IE8 (cache přesunuta na jiný disk). Otevřeno a prohlídnuto kolem 20 stránek na iDnes a zive.cz vč. obrázkového vyhledávání v Google.

Obrázek
MASH
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 1. 8. 2012 02:34

mozna jen ostatni neresi neresitelne nesmysle.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yorg 1. 8. 2012 06:46

Řešení sice neznám a taky by mne zajímalo, ale problém tipuji na moderní přednačítání stránek a odkazů. Takže bych patrně hledal v tomto směru.
yorg
Junior


Odeslat příspěvekod Bari007 1. 8. 2012 08:23

Řešíš věci, o kterých ani nic nevíš.

Píšeš o extrémním objemu dat zapisovaných na disk. Krásně řečeno, ale chtělo by to vidět to extrémní číslo. Sám ho neznáš, ale chceš to řešit. Takže řešíš něco, co ani nevíš, jestli je potřeba řešit. Pár giga za den totiž není extrémní číslo, pokud nepočítáš s tím, že to SSD budeš používat ještě za třicet let.

Takže dodej nějaká konkrétní data, ať víme, co máme řešit. Protože na 99 % není co řešit ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karlos00x 1. 8. 2012 08:32

Bari: vsak uz 5x napsal ze jasna cisla dodal. co dodat?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 8. 2012 08:36

Nj... 180 MB zapíšu za pár vteřin z prohlížeče, když budu chtít... Ale tak co, komu není rady...
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 1. 8. 2012 08:41

MASH píše:Já jen nechápu, že nikdo ostatní to nějak moc neřeší? To už FF nikdo nepoužívá? Nebo nikdo nepoužívá SSD? :eh

Dvouleté SSD samostatně v notebooku nemá s cache FF žádný problém, je ve skvělé kondici. Ty máš SSD sotva týden a už máš obavy. Paranoik. :oboze
oneill_sx1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MASH 1. 8. 2012 22:39

@yorg: Velmi zajímavá myšlenka. Zkusím zapátrat tímto směrem. Díky za tip.

@Ansam: Díky za linky, většinu jsem sice už zkoušel, ale je tam ještě jedna drobnost, kterou zkusím.

@Bari007: Ach jo. Tohle je prostě problém českých diskuzních fór. Přispívají sem lidi, kteří se prostě MUSÍ vyjádřit (resp. spamovat), aniž by pomohli, poradili, či napsali něco k tématu. Nejhorší je pak to, když navíc ještě píšou bludy :-| Konkrétní hodnoty vč. tabulek se srovnáním s IE (a podobné je to i s Chrome) jsem zde uvedl.

@karlos00x: Pro tebe platí to samé, co pro tvého kamaráda Bari007. S podobným přístupem nejste v mém threadu dále již vítáni. Díky za pochopení.

@oneill_sx1: Vstoupil jsi do diskuze "drsně". Přestože ty mi píšeš, že jsem paranoik, tak já ti psát, že jsi hlupák... nebudu. Snad ti jen doporučím nějakej článek o technologiích SSD. O spolehlivosti jednotlivých "flashek" po mnohočetném přepisu a jejich degradaci. Zvláště třeba u 25nm MLC NAND ;-)
MASH
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků