Jak zrušit a mít pod kontrolou blokování reklam ve Firefoxu?

Online komunikátory, VoIP, webové prohlížeče, e-mailové klienty

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bluenite 21. 1. 2020 18:42

I když zruším Adblock, nebo jakýkoliv jiný blokovač reklam, pořád se zjevuji hlášky u mnoha stránek o jeho přítomnosti. Vestavěné blokování je taky vypnuté. Ffox je ve verzi 68.4.2esr_64bit. Co s tím? Nechce se mi přecházet na jiný prohlížeč. Cookies jsem taky promazal, může tam být něco jiného?
dík za reakci, co s tím
Petr
bluenite
Junior

Odeslat příspěvekod Papadimo 21. 1. 2020 22:28

Ano, některé stránky se Marně snaží takto ztrpčovat život, stejně tak blokátory mají možnost to obejít. bohužel a bohudík neexistuje konečné řešení že by některá strana definivně měla ultimatní řešení.

Technik je spousta, na první pohle třeba i paradoxní, od "návnad" a až po obrácenou logiku (blokaci signalizuje, že se něco stáhne a ne že se něco nestáhne.) Zároveň to logika může fungovat jak na serveru tak na klientovi. A také buď funguje na úrovni trafficu HTTP requestů a nebo na úrovni DOM (skrývání prvků)

V zásadě se tomu dá bojovat bud tím, že najdeš jak na to ta stránka přijde a zatneš tomu tipec (povolíš návnadu nebo zmrazíš objekt, zakážeš funkci, uděláš lokální redirect)
a nebo druhý způsob "že downgraduješ" funkcionalitu, tzn, že nehledáš jak na stránku vyzrát, ale prostě jednoduše omezíš skripty, cookies, doménu. Samozřejmě to způsobí, že tím se omezí i normální funkce stránky (ale tvrdím že 95% informací je text, 3% obrázky a 1% CSS) Ale paretovo pravidlo: 90% je bullshit.

Obojí se hodí v různých situacích, někdy je nějaký způsob rychlejší ,pracnější

Existuje lepší doplněk "ublock origin (pouze tento název v celku). Ve zkratce umí navíc dynamické filtrování, což je nadřazené klasickým adb.pravidům. Tím funguješ úplně na jiném levelu (předmětem filtrování jsou prvky 3.. stran, 3.s. rámce, 3.s.skripty, vlastní skripty, obrázky a jednotlivé (sub)domény). Globálně si určíš, zda chceš fungovat v režimu blacklist nebo whitelistu . jaké domény budeš povolovat ši zakazovat. Samozřejmě můžeš dané předměty si řešit i lokálně (pro každou doménu zvlášť).
Tyhle "Vyšší" pravidla jsou vítaný pomocník, dokáží totiž zaprvné napravit "do*ebané" filtry, kde nějaký jouda přidá vyjímku na reklamní server když nerozumí jak blokovat reklamy a zadruhé umožní si zcela změnit filozofii blokování: nemusíš "spoléhat" nebo zkoumat 100 000 položkový seznam filtrů, ale stačí nastavit zhruba 10 políček a tím jsi určil, že si například nepřeješ skripty třetích stran,, ale ostatní věci projdou. samozřejmě si pak určíš, že například cloudflare.com povolíš na všech stránkách. (povolené domény už nerozlišují typ požadavku, tohle až umí umatrix.) A do toho si ještě určíš, že si zablokuješ doménu facebook.com, ale například přímo na facebook.com si povolíš facebook.com (aby ti facebook.COM fungoval ale ne aby na ostatních stránkách načítalo cokoli z facebooku)
Možná pro začátečníka bude lepší defaultně povoli vše a blacklistovat a pak prostě jednoho dne až tomu budeš rozumět prostě jenom si klikneš na prvky 3.stran - zakázat.

To je právě výhoda ublocku, těmito naprosto obecnými pravidlami si určíš ,jak ho vlastně chceš používat - tradeoff mezi rozbitými stránkami a nutností občas něco povolit a nebo fungujícími stránkami s tím ,že občas něco proleze (ale stále se řídí adblock filtry) a nebo bude blacklistovat jak blázen .

** bohužel tyto pravidla neumí xmlhttprequesty, media, websocket. To umí až umatrix doplněk, který je pro hnidopichy dle mě už.

*** pravidla překvapivě nemají stav Allow, Deny, Ale ještě NOOP. Vysvětlení je jednoduché: Deny funguje dle očekávání, objekt zablokuje. Allow v praxi nepoužiješ nikdy,protože to znamná že objekt explicitně povolíš a už vůbec není kontrolován adblockovými filtry. Takže nejčastější volba spíš bude NOOP, která znamená, že objekt postoupí ke kontrole adblockovými filtry.

Aby tohle fungovalo je třeba si jen v Možnostech rošíření rozkliknout "jsem pokročilý uživatel."

Není snad nutné připomínat, že ublock má opravdu pohodlné rozhraní k výběru předdefinovaných filtrů a samozřejmě možnost si přidávat další. Trochu problém mám s Easylist czk, svk ,je příliš dlouhý a občas se tam objevují kraviny nebo tam přidávají vyjímky tupci.

A třešnička na dortu je, že pravidla (na rozdíl od filtrů) jsou dočasná nebo (+Ctrl) trvalá. Ideálni k experimentování
Druhá ultimátní zbraň jsou "scriptlety" alias vsříkování miniskriptů: ty vlastně umí vložit do stránky kód, který problematické chování stránky eliminuje (zrušení timeoutů, eventů, zmražení hodnot)

Takto lze naprosto pohodlně uniknout 99,999% internetového hnoje S použitím asi 100 dynamických pravidel (defacto jen povolují globální cdn jako googlevideo, atd) a asi 2000 adblock pravidel (v nich není nutné řešit závadné domény, stačí se soustředit na jména částí URL + CSS selektory + opravné scriptlety neutralizující agresivní praktiky )
Papadimo
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 21. 1. 2020 22:44

@Papadimo -Obsáhlý text :shock: ...paráda...
Je to ale odpověď na otázku, kterou položil @bluenite ...?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Ansam 22. 1. 2020 09:21

Adblock Plus už reklamu neblokuje. Začal ju sám predávať. Firma, ktorá vyvinula jeden z najpoužívanejších programov na blokovanie online reklamy, ju začína sama predávať. Doslova cynický krok, ktorý publisherov nepochybne rozohní. Podľa spoločnosti Eyeo, ktorej Adblock Plus patrí, im však má pomôcť získavať nové príjmy z reklamy. Teda tie, o ktoré ich softvérové blokovanie inzercie oberá.

Preto som prešiel na uBlock Origin, ktorý je omnoho lepší a výkonnejší ako Adblock Plus. Vrelo odporúčam.
Ansam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bluenite 22. 1. 2020 09:39

díky pánové za inspirativní reakce ;-)
dal jsem tam Adblock s vekým A, ale měl jsem na mysli adblocker jako takový. Už dávno ten A.. nepoužívám, zvykl jsem si na Ghostery. Nicméně problémek trvá pořád, jde o princip. Je to tak, nejlepší tvůrce antivirů je ten, kdo viry sám píše. To jsem již zažili víckrát.
zdravím
Petr
bluenite
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 22. 1. 2020 09:43

bluenite píše:Cookies jsem taky promazal, může tam být něco jiného?

Ano. Reklamu filtrují např. některé antiviry.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tramin 22. 1. 2020 14:13

Používám AdGuard i v mobilu(Android) a naprostá spokojenost.
tramin
Junior

Odeslat příspěvekod tairikuokami 27. 1. 2020 18:53

Firefox ma defaultne zapnout ochranu vuci sledovani, ktera taky blokuje reklami.
Tady muzes skontrolovat jestli jsou reklami povoleny.

https://www.detectadblock.com
https://blockads.fivefilters.org

Tady by melo ukazat jake filtry jsou zapnuty.

https://browserleaks.com/proxy

Obrázek
tairikuokami
Junior

Odeslat příspěvekod .Hardy 27. 1. 2020 22:57

Používej uBlock Origin v kombinaci s Nano Defenderem, který uBlock „ochrání“. :-)

https://jspenguin2017.github.io/uBlockP ... ock-origin
Ryzen 1600 | GTX 1060 | 16GB DDR4 2666MHz | RM550x
.Hardy
Junior

Odeslat příspěvekod ritch.cloud 26. 2. 2020 14:02

já doporučuju prohlížeč Brave. Umí to všechno, co prohlížeče jako Firefox, Chrome aj., ale má to pár vychytávek, který nikdo nenabízí. Trackery to blokuje automaticky, pokud zapnete Brave Rewards, pak za čumění na otravný reklamy aspoň dostanete zaplaceno (tvrdí, že 70% revenue dají zpátky uživatelům) a hlavně - boží věc je vytváření profilů, který jsou od sebe úplně oddělený. Anonymita na prvnim místě prostě...

https://alternative.app/brave
ritch.cloud
Kolemjdoucí