Bezpečnost sítě při používání nepodporovaných OS

Antivirové programy, firewally, viry, spyware, aktuální hrozby

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Marvel000 29. 11. 2021 06:18

Dobrý den. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaké reálné riziko, když budu v domácí síti používat zařízení s nepodporovaným operačním systémem. Jedná se mi konkrétně o používání iPadu 3. generace s iOS 9.x. Mám v plánu ho používat pouze na prohlížení internetu a sledování videí na YouTube. Existuje nějaké riziko, když se budu ve stejné síti přihlašovat na jiném zařízení (Linux, nový MacOS) třeba na internetové bankovnictví?
Díky
Marvel000
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 11. 2021 06:52

Teoretické riziko samozřejmě existuje. Když s ním polezeš na internet (to je pro nezáplatovaný systém ta nejnebezpečnější činnost), může se zavirovat a pak už bude záležet jenom na nastavení firewallů v ostatních zařízeních, správném zaheslování účtů a stavu jejich operačních systémů, jestli se dokáže rozšířit.

Dobrá zpráva je, že virů, které by se šířily sítí ubývá, dnes hackeři spíše spoléhají na hloupost uživatelů, kteří si škodlivý kód pustí do systému dobrovolně. To ale neznamená, že když ti do toho počítače vlítne třeba ransomware a budeš mít nastavený přístup na složky v jiných počítačích, že je to taky nezašifruje.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 29. 11. 2021 07:48

Perfektní postřeh:
vladimir píše: spoléhají na hloupost uživatelů

= sociální inženýrství -> nejlevnější, nejsnazší a nejspolehlivější cesta k hacku libovolné verze OS.
Ani plně záplatovaný OS s nejlepším bezpečnostním systémem nechrání proti bl-bosti BFU.
Pokud tohle víš:
Marvel000 píše:v domácí síti používat zařízení s nepodporovaným operačním systémem

=> jsi pokročilý => chováš se v takovém OS opatrněji -> mnohem bezpečnější než záplatovaný OS a nebezpečné chování.
vladimir píše:ransomware

se šíří především přílohami e-mailů.
Zneužívá fatální a dosud neopravenou bezpečnostní chybu ve většině moderních OS:
defaultní nezobrazování přípon souborů a chybně nastavený ACL.
Opět sociální inženýrství a zneužívání faktu:
začátečník si nedokáže zobrazit přípony, o ACL neví nic.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marvel000 29. 11. 2021 09:00

Takže pokud tomu jako laik dobře rozumím, pokud na tom nebudu dělat kraviny a neotevírá každou vyskakovací reklamu a každou přílohu v e-mailu z Ruska, tak by to mělo být v pohodě? :-D
Marvel000
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 29. 11. 2021 09:57

To ti nikdo nezaruci. Riziko napadeni toho iPadu existuje. Ale riziko, ze pres ten iPad nekdo hackne dalsi zarizeni ve tve siti je temer nulove, pokud nejsi nejaka politicky exponovana osoba nebo nedavny vyherce loterie se zverejnenym jmenem :)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marvel000 29. 11. 2021 10:35

Rozumím. No na tom iPadu by se víceméně jen prohlížela videa na YouTube a zprávy na netu…
Marvel000
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 29. 11. 2021 15:22

Přesně jak píše vladimir, třeba já používal do května 2019 počítač s Windows XP, které měly vypnuté aktualizace, a nikdy se nic nestalo, používal jsem i internetové bankovnictví a nikdy jsem se nespálil. Tím neříkám, že je to příklad hodný následování, jen bych význam vždy nejnovějších a zaktualizovaných operačních systémů úplně nepřeceňoval.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků