Bezpečnost wifi sítí

Antivirové programy, firewally, viry, spyware, aktuální hrozby

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod five-min 29. 5. 2015 08:29

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jak je to s bezpečností připojování se na veřejné wifi sítě, např. v kavárně, vlaku atd.? Mám totiž dost obavy o možnost napadení, ať už počítače samotného, tak o bezpečnost hesel a přenášených dat. Z toho důvodu jsem si vytvářel vlastní mobilní hotspot z telefonu, na který jsem se připojoval (samozřejmě se silným heslem a wpa2-psk zabezpečením).

Bohužel, při tomto řešení je velký problém s rychlostí dat, kvůli omezenému malému fupu, po jehož překročení rychlost znatelně klesne, až je internet skoro nepoužitelný na práci. Proto čím dál tím víc uvažuji o připojování se na dostupné wifiny, podobně jako to činí asi většina lidí. Mám ale obavy o bezpečnost.

Je se čeho bát a jak je na tom bezpečnost takového připojení? Jak se případně chránit.
Děkuji
five-min
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 5. 2015 10:06

Když se připojíš k veřejnému uzlu tak se vše co přenášíš dá odposlouchávat, takže třeba používat https:// a ssh (prostě šifrovanou komunikaci aby ti nikdo nemohl na různá hesla).

Samozřejmě normální www stránky když si budeš číst tak tam asi nebude vadit že někdo zjistí na co se díváš.

A napadení PC nějakym bordelem je stejné jako jakýkoliv jiný přístup k internetu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod five-min 11. 7. 2015 14:39

Používám free Avast u kterého jsem si všiml, že v placené verzi nabízí "AVAST SecureLine VPN". Má cenu do něčeho takového investovat a je toto řešení bezpečné?

Používal jsem to na zkušební dobu týden a všiml jsem si, že občas např. vypadne spojení s VPN serverem a pak jsem tedy připojený k internetu nezabezpečeně. To mi nepřijde moc bezpečné, jelikož se může zrovna přenášet něco citlivého.

Nebo byste doporučili spíše jiné řešení?
five-min
Junior

Odeslat příspěvekod AleshM 11. 7. 2015 15:17

Takže necháte svá data a hesla číst Avastu a ještě jim za to platíte a VPN tunnel se občas bezdůvodně rozpadne? To bych teda nekupoval.

Jdete na to dobře. Ale udělal bych si doma vlastní VPN server a VPN tunnel bych si udělal z mobilu na ten svůj server do své sítě. Chce to sice určité znalosti, neni to snadné a hodí se certifikát, který nemusí být drahý, ale něco stojí. Pak se můžete připojit na libovolnou veřejnou wifi nebo jinou síť. Po VPN poteče šifrovaný blivajz, který nemá cenu odposlouchávat a zřejmě nikdo neni ani schopný Váš provoz identifikovat a ztotožnit, že je Váš. Teče to na Váš server, ne k někomu, kdo si to může zaznamenat, pak rozšifrovat a analyzovat dle libosti. Asi trochu utopie, ale někdo dnes jistě má dostatek distribuovaného výkonu, aby tohle mohl zatím po troškách aspoň zkoušet a ještě mu za to budete platit.
AleshM
Junior

Odeslat příspěvekod VaclavKlaus 11. 7. 2015 16:04

Na veřejné síti lze někdy lehce odposlechnou připojení na fb atd... zvládne to i 12ti letý školák, většina těhle hacků jsou na obsluhu jednoduchý a návodů je na netu mnoho.

Pokud bych ti měl něco poradit, pak na svým ntb nesdílej v síti žádný složky.
Použij firewall na strictní režim.
To jako základ.

Pak můžeš zkusit výše zmíněné VPN proti útočníkům v kavárnách by to měla být dostatečná ochrana.

Alternativou zdarma může být Tor. Stáhni si Tor browser. Taky jsou v toru nody, které odposlouchávají provoz, ale to riziko je i u placených VPN. Výhodou je, že je tor zdarma a rychlosti jsou dnes oproti minulosti pro běžný serfování vice než dostačující.
VaclavKlaus
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod Noo3 11. 7. 2015 17:09

soban píše:...
A napadení PC nějakym bordelem je stejné jako jakýkoliv jiný přístup k internetu.

velka vacsina ludi je doma pripojena za NATom, takze riziko utoku z internetu je skoro nulove a v domacej LAN utoky prebiehat nebudu. do verejnej wifi sa moze pripojit kazdy v dosahu.

inak, ak by sa "tazatel" chcel pustit do spomenuteho vlastneho vpn serveru tak mozno pomoze: http://www.jimrich.sk/2008/10/14/vpn-siete-s-openvpn-1/
Noo3
Kolemjdoucí