Tech support podvody z Indie už i v Česku

Freemaily, internetové služby a jiná témata

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 5uch 6. 5. 2021 12:29

Právě jsem dostal na pevnou linku telefonát v angličtině (divný, skoro dětský hlásek a velmi zvláštní přízvuk).
Volání přišlo z čísla 298 998 694 (pevná linka ČR, ale patrně jde o spoofování čísla volajícího a ve skutečnosti se volá přes VoIP)
Ten kdosi mi prý volal z "technického oddělení kvůli mému počítači". Když jsem se zeptal, zda volá z Indie, tak zavěsil. 8-)

V anglicky mluvících zemích se jedná o poměrně častý typ podvodu zvaný "Tech support scam". Je provozovaný call centry z Indie - volající vás zmanipuluje a donutí zaplatit za nepotřebné služby a fakticky nulovou technickou podporu při "údržbě" vašeho PC.

Scénář je typicky tento:

- kontakt
Buď vás zavolají sami (náhodně generované číslo volaného z databáze čísel), nebo jim zavoláte vy na číslo, které na vás vyskočí při procházení internetu z podvržené stránky (typicky "překlepové" domény, případně nějaká SEO optimalizace podvržené stránky na top výsledek při vyhledávání populárních, "trendy" témat). Podvržená stránka může pro větší efekt okno prohlížeče "zablokovat".

- vystrašení
jakože "podpora" z "vašeho" technické oddělení (člověk hovořící jménem vašeho poskytovatele internetu nebo ještě obecněji "bezpečnostní oddělení) vám sdělí, že váš počítač je hacknut, vysílá na internet "neoprávněné požadavky" nebo cokoliv jiného, co vás má vyděsit

- asistence při nainstalování programu pro vzdálenou podporu na vaše PC
Po telefonu vás "podpora" provede stažením, instalací a spuštěním programu typu Team Viewer, Log Me In, GoToAssist...

- další vystrašení
Scammer se pomocí vzdálené podpory připojí a spustí dlouhý příkaz typu "dir c:\ /s"... a zatímco běží výpis, tak napíše nějakou děsivou hlášku na příkazový řádek typu "Scan result: totaly infekted" - klidně i takhle gramaticky chybně).
Nebo vám ukáže záznamy z Event Vieweru plné chyb (ty tam jsou vždy, i po čerstvé instalaci Windows)

- Poskytnutí "služby"
pustí na vašem PC nějakou diagnostiku zdarma (CCleaner, Eset online scan...)

- Objednání a zaplacení za "poskytnutý software"
Na konci vám ukáží ceník, podle kterého máte za jejich služby zaplatit - typicky je samotná "služba" zdarma, ale máte zaplatit za měsíc, rok, tři roky... budoucího užívání poskytnutého software (typicky - free verze antiviru). Platí se nějakým způsobem, který je obtížně reklamovatelný a vystopovatelný.
Pokud odmítnete zaplatit, nějakým způsobem se vám pomstí, resp. začnou vás vydírat - použijí na vašem PC nějaký program, který ho zahesluje a zamkne (typicky syskey na Win 7).


Více k problematice a typům telefonních podvodů s "Tech support" nebo "refund":

https://www.youtube.com/channel/UCBNG0o ... imBrowning
(fakt dobrá zábava)

Bohužel, první co mne při rozhovoru s podvodníkem přišlo na jazyk, byla otázka "Jste z Indie?", po které zavěsil. 8-P... takže jsem si ho nemohl vychutnat... jak to dělá Jim Browning.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 6. 5. 2021 14:00

Nějak nechápu jak někdo na to může naletět.

Je to reklamní hovor jako jakýkoliv jiný aby z tebe dostaly peníze, zavěšuji hned po tom co zjistím že to není žádná z firem s kterými mám něco do činění.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 5uch 6. 5. 2021 14:13

Je to trochu jiná třída než nabídky levného volání a energií.

U nás to hodně narazí na jazykovou bariéru. 8-) Divím se, že to došlu už i k nám.
Množina lidí z ČR tímto podvodem potenciálně ohrožená je malá (anglicky dobře mluvící/rozumějící a přitom méně počítačově zdatný člověk, schopný na PC následovat jednoduché instrukce podvodníka, ale nechápat jejich smysl).
Prostě to zkoušejí - obvolají stovku lidí a jeden se třeba chytne. Klíčem je co nejdříve ukončit hovory, které nevedou k cíli (eliminovat zkušené PC uživatele, lidi nemluvící anglicky). Cílí to (alespoň v zahraničí) hlavně na děti, seniory, ženy v domácnosti... Překvapuje mne, že to začali cílit i na ČR, tady je cílovka několikanásobně zmenšena tou jazykovou bariérou.

A lituji, že jsem si nezahrál na hňupa a ty scammery trochu víc nezdržel.

Každopádně pro pobavení doporučuji výše odkazovaná videa Jima Browninga, ve kterých si s podvodníky hraje jako kočka s myší (výtečný kousek je, když stáhne soubory, resp. zablokuje PC toho podvodníka, co je k němu připojený, ovládne kameru a mikrofon v jeho notebooku, bezpečnostní kamery v call centru).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 18. 6. 2021 10:25

Dnes na mé pevné (VoIP) lince další hovor v angličtině s indickými šmejdy z "technického oddělení techniků Microsoftu" kvůli mému PC, které prý "generuje chyby" a je jistě hacknuté. ;-)
Buď jsou tyto podvody na vzestupu, nebo mám "štěstí" a moje číslo se dostalo na jejich nějaký sdílený seznam.
Tentokrát volali z jiného podvrženého (pražského) čísla 231 491 981. Číslo ve skutečnosti neexistuje a podvodníci jej budou patrně často měnit, takže nedává ani smysl ho hlásit operátorům.

Sice jsem se chystal je trochu zdržet, ale zase jsem to nezvládl. :(

Sice jsem vydržel o chvíli déle, ale pak už jsem prostě nemohl. Po pár small talk zdvořilostech na úvod jsem se šmejda zeptal na mou IP adresu a lokaci, odkud ty chyby generuji... a šmejd raději zavěsil. Prostě nedovedu předstírat dost naivity a neznalosti na to, abych udržel jeho zájem.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mizi 2. 10. 2021 23:19

Taky se mi stalo, na telefonu s pražským číslem byla anglicky mluvící ženská "z Microsoftu". Zajímalo mě co bude dál, tak jsem jako spolupracoval - chtěla po mě stažení a spuštění Teamvieweru, tak jsem ji poslal někam a zavěsil.
Mizi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 16. 10. 2021 03:19

Jo, přesně, k tomu to směřuje... Šmejdi se snaží hloupější lidi zpracovat tak, aby je pustili do svého PC. Pustit přes TeamViewer do svého PC neznámého "Davida" nebo "Sarah" z Indie...
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků