Konec emailu od Googlu - co to znamená?

Freemaily, internetové služby a jiná témata

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 27. 1. 2022 20:29

Kdysi dávno jsem si pro vlastní doménu zapnul Gmail (projekt se jmenoval Google Apps for Your Domain), tedy mám emailovou adresu ve tvaru jmeno@prijmeni.cz

Loni jsem vyčerpal bezplatnou kapacitu 15 GB a vyzvali mě, abych si předplatil Google Disk, zaplatil jsem kapacitu 100 GB za 599,99 Kč ročně. Aktuálně mám už zaplněno 27 GB.

Jsem ovšem zmatený z aktuálních zpráv, že "bezplatný Gmail na vlastní doméně končí" a kdo bude chtít email používat, musí přejít na Google Workspace.

Nechápu z těch zpráv, zda se to týká i mě, když už mám z loňska zaplacený Google Disk, přiznám se, jsem trochu ztracený v googlovském marketingu, jak neustále přejmenovávají nebo ruší svoje aplikace.

Budu tedy muset také přejít na Google Workspace?

Děkuji za radu.
astrapa
Junior

Odeslat příspěvekod Terminator3 27. 1. 2022 20:54

Jestli to máte na soukromé použítí, všiml jsem si dneska v admin konzoli tohoto, tak je ještě naděje..

If you have 10 or fewer users in your group and do not use your G Suite legacy free edition for business, please complete the form below by April 1, 2022 if you're interested in learning about different options for your account in the coming months.

G Suite legacy free edition feedback form
Terminator3
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 28. 1. 2022 09:13

Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 1. 2022 11:21

Článek na Živě jsem četl, ale řeší jen otázku, když někdo měl zapnutý Gmail zadarmo ("free edition"). Já ho de facto zadarmo nemám, neboť po vyčerpání bezplatné kapacity 15 GB mě Google vloni vyzval k předplacení Google Disk, který jsem si tedy na rok předplatil (a po skončení předplatného bych ho opět zaplatil).

Tudíž by se mě to týkat nemělo?

Nebo to prostě špatně chápu a týká se to všech? To je to, co teď právě zjišťuji.

-- 28. 1. 2022 11:50 --

I googlovská nápověda je skoupá na vysvětlení, neboť tato nápověda https://support.google.com/a/answer/60217 řeší pouze přechod z "free edition" na placené Workspace.

Jenže de facto já jsem "free edition" neměl.

Jě někdo v podobné situaci jako já, že jste platili Google Disk a hledáte odpověď na otázku, jestli se vás také týká povinný přechod na Workspace?
Přílohy
1.png
astrapa
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 28. 1. 2022 12:27

Týká se tě přechod na placený Google Workspace, neb to, co si platíš, je jen prostor na disku. Stejné peníze bys za to dal, i kdybys chtěl rozšířit disk na @gmail.com doméně. Jsou to prostě dvě nesouvisející věci.

Terminator3: Kdes tohle v adminu našel? Já mám na G Suite jen jeden mail a nikde nic nevidím.

EDIT: Už jsem to našel, kdyby vás to zajímalo... Podle mě to pro rodinné a nekomerční účely nechají tak, jak to je... https://support.google.com/a/thread/147 ... ortwidget0
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 1. 2022 13:24

djkubas91: děkuji moc za nakopnutí, tuto souvislost jsem neznal (že se nutnost zaplatit vyšší kapacitu týkala i těch, co používají email na @gmail.com doméně).

Teď už tomu asi rozumím, budu tedy muset aktivovat Workspace, nebo počkám, jestli Google nepřijde pro soukromé účely s jiným řešením.

Nicméně už jsem z Googlu a neustálých změn trochu unavený, tak začínám uvažovat o vlastním mail hostingu, nebo přechodu na Microsoft365, který také vlastní doménu pro emaily nabízí.
astrapa
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 28. 1. 2022 13:52

To by se mělo týkat jen firemních účtů, co jsem vyčetl.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 28. 1. 2022 14:44

Mě už google popravdě taky vytáčí, ale pokud půjde zůstat u neplaceného účtu (oba hlavní firemní maily mám na placených Google Workspace, toto je jen sběrna mailů z vlastních nepodnikatelských domén), tak ještě vydržím... Alternativy v podobě MS se děsím ještě víc, vlastní mailhosting je z googlu deklas.

Ještě chci zkusit iCloud custom domain (ale to je hlavně pro applisty).
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 1. 2022 15:00

Přesně tak. Přiznám se, že hledání vlastního mailhostingu je pro mě noční můra, nerozumím tomu a nechci si nikde nic nastavovat, nebo se to na stará kolena učit. Také musím uznat, že Gmail je spolehlivý. Používám ho snad od roku 2008 a za tu dobu se žádný email neztratil. Ale jejich přístup k zákazníkům je otřesný, žádná produktová stabilita.
astrapa
Junior

Odeslat příspěvekod jannk 8. 4. 2022 08:04

Konec Google Suite se blizi a ty prachy co chteji za to fakt nestoji. Nicmene potrebuji zachovat stavajici ucty, holt bez emailu, tj prejit na tu jejich 'no cost option' a Google mi pise:

"If you want the no cost option, you need to join this waiting list in the Google Admin console"

akorat ve sve G Admin konzoli porad nic takoveho nevidim ...?
Jste na tom stejne?
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod jannk 10. 5. 2022 15:57

mesic pozdeji .. a porad nic. wtf?
Přílohy
google.png
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod Terminator3 10. 5. 2022 17:57

Taky nic...
Terminator3
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 17. 5. 2022 11:56

MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod tramin 24. 9. 2022 11:49

Jsi moje záchrana,dík.
tramin
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků