Upgrade PC (má to vůbec cenu?) - herní - 10K

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Honzonos 16. 10. 2020 18:30

Ahoj,

prosím o radu, rád bych udělal upgrade PC, ale nevím jestli to má smysl s tímto orientačním rozpočtem (s touto sestavou - případně jaký rozpočet) a nebo jestli bych to neměl vyměnit celé, hlučknost classic, občasný hráč.

má sestava:
Skříň Fractal Design Define R5 Black
GPU GeForce GTX 1060 GAMING X 6G
Zdroj Seasonic - SSR-750FX
RAM Corsair 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 - 4x (32GB celkem)
Motherboard P8Z77-V Deluxe
Procesor Intel Core i5-3570K - 3,40GHz
Monitor 1920x1080 - zachovat

Díky
Honzonos
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 10. 2020 18:34

Tu i5tku přetoč na 4.5 GHz či vejš a na občasný hraní to bude dál sloužit zcela bez problémů i dále. Nebo v čem je problém?

Pokud ještě nemáš, tak maximálně dokoupit SSD disk.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Honzonos 16. 10. 2020 19:19

Nikdy jsem netaktoval, vím že jsou na internetu nějaké návody, ale rád si nechám poradit. Nic dalšího by jsi neměnil? Prostě u některých her už musím snižovat detaily. Nemyslím z Ultra na High, ale už třeba na Medium. Díly
Honzonos
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 10. 2020 19:28

O jaké hry se jedná? Možná by stačilo ještě vyměnit grafiku. Mám vesměs obdobnou sestavu (akorát místo GTX 1060 mám Vega 64) a nemám problém s drtivou většinou her na high/ultra detaily při FHD@60 Hz ... (byť netvrdím, že hraji všechno)

Přetaktování toho procesoru bude jinak úplný základ, mělo by to pomoci celkem výrazně.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Honzonos 16. 10. 2020 19:49

Jsou to open-world games, letecké, valkové simulátory. Jinak koukal jsem do BIOSU a mam tam automaticky nastaveno "Synchronizing Target CPU Turbo-Mode Speed : 4429MHz + je uvedeno, že 1-4 Core Ratio Limit 43. Takže takt je asi už nastaven standardně?
Honzonos
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 10. 2020 20:34

Pokud mezi ty hry patří i MS Flight Simulator 2020, tak zde ti nepomůže ani svěcená voda... na nejnadupanějších mašinách to FPS v tomhle titulu též není žádná sláva (kolem 30 fps ve 4K?).

Jinak to opravdu vypadá, že nějaký to taktování tam už řešený máš ... core ratio můžeš zkusit zvednout na 44-45, nějakou tu stovku MHz by to dát mohlo, ale spásný to nebude.

Jinak bohužel, simulátory by využily víc jader .. asi jedna z mála herních kategorií, kde i přetočená Ivy Bridge i5 už bude pokulhávat, i7 se 4C/8T by na tom mohla bejt o něco lépe.

Pokud to nechvátá, tak bych v rámci tvého budgetu vzal B550 desku + R5 5600 (až bude na trhu) + chladič + RAM .. prostě komplet vyměnit střeva. Nebo jít cestou bazaru, za 4.5k jsem viděl někoho prodávat X79 desku s i7-3930K ... ale už je to jetej HW; na tobě, kolik můžeš vytáhnout z peněženky.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Honzonos 16. 10. 2020 20:40

A co kdybych to chtěl postavit na intelu?
Honzonos
Junior

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 16. 10. 2020 20:53

Mám takový pocit, že B550 + R5 5600 vyjde dráž než B460 + 10700F. Navíc jedno není ani na trhu, a to druhé stačí jen objednat a do pár dnů máš doma.
cardillaVILLA
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 10. 2020 23:42

Tak to uz vyjde levneji ted. O kus vedle Jirka navrhoval B550+3600 a ja dal 10700(!)+B460 a vysel jen +700 na 18k celku.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 10. 2020 10:53

DDR4

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Honzonos 17. 10. 2020 18:36

předpokládám, že jsi myslel, že budu muset ty moje DDR3 vyměnit za DDR4.

Ještě 2 dotazy.
1. bude ta kombinace výměny RAM, procesoru a motherbordu jak píšu výše stačit na dělší dobu než to zastará?
2. je lepší vyměnit a cenově výhodnější v rámci zrychlení PC vyměnit tyto 3 komponenty v PC než je tam nechat a jen koupit novou GPU, třeba MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X 8GB
Honzonos
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 10. 2020 18:50

Chces to* uprimne?

Ve hrach si casto nepomuzes vubec, v nekolika malo si "skoro nepomuzes" a v par jednotkach vylozene blbe optimalizovanych si trochu pomuzes. Ovsem temer ve vsech pripadech Te bude omezovat nevykon te 1060.

Jenze za desitku neni na trhu nic, co by Ti dalo takovy vykonovy boost, abych o tom prohlasil, ze bych si to sam ve Tve situaci utikal koupit.

Jde o to, ze treba novy MSFS potrebuje poradny procesor, tam si i pomuzes - ale pokud nechas 1060, hratelne to mit nejspis stejne nebudes. Na poradnejsi beh MSFS bychom potrebovali krom te i7 koupit jeste aspon 3070 ... a ta bude za 17tisic. A to mas 10+4+3, ktere se sice rovnaji 17, ale s grafikou to je jeste +17. Potom muzes rict, ze budes mit vystarano a treba dalsich 5let na PC nemusis sahnout a zahrajes si vsechno.

* Jen jsem chtel, abychom zustali nohama na zemi. Abys nemel nerealna ocekavani. Chapu, ze jen tak nacpat do PC cca 35 tisic si nemuze dovolit zdaleka kazdy.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Honzonos 17. 10. 2020 21:02

Naprosto souhlasím, jde mi o to, jestli nyní spíše investovat do nového motherbordu a procesoru než do nové grafické karty.

Potom také jestli ten motherboard má dostatečnou kompatibilitu i pro vylepšení do budoucna.
Honzonos
Junior