Upgrade sestavy - nové cpu, mb, ram

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod milox77 19. 10. 2021 13:14

Ahoj,
poslední pc jsem skládal někdy 2015, zhruba v této podobě:
cpu: i5-4460
mb: asus z97-pro (wifi)
gpu: MSI GTX 970 GAMING 4G
hd: SSD disk Samsung 840 EVO 250GB + nějaký sata III disky
ram: HyperX 16GB KIT DDR3 1866MHz CL10 Fury Black Series
zdroj: myslím, že jsem tam dával Seasonic M12II-620

Rád bych malý upgrade, výhledově i kvůli w11. Na gpu sahat nebudu, dokud nedotěžej kryptoměny nebo dokud zkrátka nebude trh v normálu:-)
Tedy jsem předvybral:
cpu: amd ryzen 5 5600X
bude stačit boxový chladič? overclock neprovádím.

Jaký byste radili mb? Má cenu řešit nějak chipset x570 nebo mi na takovéto domácí hraní a práci (grafiku nedělám) postačí něco nižšího? Trochu mě zaskočila informace, že se musí kvůli ryzenu 5 flashovat deska bez cpu nebo co a to bych rád moc neřešil.
Mám tam ještě nějaký m.2 disk, který bych rád zapojil nebo později upgradoval na větší
wifi nutně integrovaná být nemusí, jedu přes LAN, v nehorším dokoupím nějaký bazmek
zvuk integrovaný, extra zvukovku neocením - spdif out výhoda
Mohl bych zakoupit např. ASUS TUF GAMING X570-PRO (WI-FI), ale cenově se mi teda mnohem víc líbí MSI MAG B550 TOMAHAWK.

Samozřejmě s tím přichází i nová ddr4 ram, s tím počítám. Nebo mě po nákupu cpu, ram a mb překvapí něco dalšího?
Otázka taky samozřejmě je, zda je vhodná doba a zda se nevyplatí ještě počkat:-)
Díky předem za názory.
milox77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 10. 2021 13:31

Takžee GPU budeš kupovat tak za rok až dva...

Nechceš počkat na novej Intel, já vím, čekání v IT... GPU, HDD, všici víme. Ale Intel tu bude za 14 dní. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 10. 2021 17:17

Těch 14 dnů počkej, to už zvládneš. Alder bude dobrý. Grafiky budou opravdu v háji až do roku 23. Pokud ne déle.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 10. 2021 17:47

Vrabčáci si povídají, že prej přes 20% výkonu nad 5950X, což jakože není úplně málo...

Pro spoustu lidí co mají 5950X a chtějí to nejlepší, tak budou mít doopravdy důvod měnit, protože nepůjde jen o drobný nárůst.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milox77 21. 10. 2021 13:10

Díky, nespěchám, tedy počkám a děkuji za info.
milox77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 21. 10. 2021 14:46

@Python.p: Lidi co mají 5950X si myslím, že v klidu počkají na aktualizované procesory s V-cache (Q1 2022); plus 5950X bude pořád mít více jader / vláken. Úplně bych to tedy na místě takového uživatele nehrotil. Navíc teď brutálně zdražuje všecko vč. energií, tak potom jako druhotný důvod vidím spotřebu, která v performance bude u blue team stále příšerná. Ale kdo ví, třeba se tu najdou tací, co maj za ta léta už na zahradě postavenou vlastní JETE.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 10. 2021 20:24

Vím o jednom co sem chodí, má 5950X na vodě a katuálně řeší velké dilema. Nový AMD nebo nový Intel. Uvidí se až budou venku recenze. Poku AMD bude lepší o 15% tak zůstane to. Poku Intel bude o víc jak 20% výkonější bude se měnit platforma. Tak to prostě je. :)

Spotřeba se strašně, ale strašně přeceňuje. Myslíš, že někdo kdo má 3090 nebo 3080 řeší spotřebu? Asi ne hele. Stejně tak "herní spotřeba" je jiná, než ta "nejhorší možná" co se všude prezentuje.

Ale jako možná někdo bude provozovat přetočenej Alder Lake pod Chillerem, že ...

Ona ta spotřeba přetočeného 5950X taky není kdo ví jak úžasně nízká. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 21. 10. 2021 22:28

Pokud člověk honí každý % výkonu IPC, tak se to dá chápat ... ale jen málo lidí má doma tiskárnu na peníze :)

Ne, lidi co si mohou "jen tak" dovolit RTX 3090 za 50-60k+ určitě nebudou řešit pár tisíc měsíčně na zálohu za elektřinu. To je fakt. A spotřeba čehokoliv, co je přetočené až na kost, je samozřejmě mizerná.

Byť určitě se nějaké to desetinové % populace, co škudlí každou kačku na nový železo a pak škudlí ještě každej haléř následně na energii taktéž najdou. Klobouk dolů před těma, co to maj propočítaný do posledního halíře.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milox77 15. 11. 2021 14:18

Ještě jednou děkuji všem za radu počkat. Nakonec tedy Alder Lake.
Zatím tedy vyčkávám na verzi i5 KF, ale asi tu tisícovku obětuju na klid toho, že když odejde stará gpu, tak to železo aspoň nastartuju.
Asi vezmu tenhle větrák:
ARCTIC Freezer i35 A-RGB což je asi jediná varianta v téhle cenové hladině ne?

A jen si chci potvrdit/vyvrátit svoje rozhodnutí vzít raději DDR4 verzi mb, protože DDR5 jsou zatím spíše ve výrobě, budou drahé a vlastně je nejspíš nevyužiji. Nebo to mám vzít od podlahy?
milox77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 11. 2021 14:36

i35 je dobry chladic. Je to novinka, recenze teprve budou. Nesvitici verze zatim neni v planu.

DDR4, protoze v rozdilu ceny a vykonu je rozdil.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků