PC foto, video, office 25-40k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jan23 23. 10. 2021 11:42

Ahoj chtěl bych si koupit nový PC. Když jsem to se ptal v CZC.cz v lednu 2021 co by doporučili, tak odpověď byla ten nic protiže nebyly graf. karta. Nyní se situace podobna, ale ten nový PC bych už potřeboval.

Účel: office, foto (editace jpg, raw ješte nemám), video úprava a střihání videa z mobilu nebo Go Pro. Hry moc nehraji protože to ani na tom PC co mam nejde.

Požadavky:
- procesor nevím jesti Intel CORE 5 nebo AMD Ryzen 5 (zde nevím jestli je lepší Ryzen s xxxG, nebo bez G) jestli to dobře chápu tak s G je to s grafikou?
- deska v ceně 4 k +-
- graf karta - moc jich neni a jsou drahé, ale chápu že lepší to nebude.
- M.2 0,5 nebo 1TB
- Fractal Design
- 16GB ram
+ win 10

Jiné:
- preferuji raději tišší PC, ale chápu že to moc nejde dohromady pokud tam bude grafika se dvěmi vent. navíc
- PC by mělo nějakou dobu vydržet, tím chci říce se radeji to nyní trochu nad dimenzuji.



Předem moc děkuji.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 10. 2021 14:36

Osobne, pokud nehrajes hry a videostrih neni hlavni slozkou Tve obzivy, bych videl navrh cca takhle:


43.452,- Kc


Ano, o kousek jsem nedodrzel rozpocet. A ano, relativne vysokou rozpoctovou polozku z cele sestavy tvori uloziste. A ano, v kosiku jsou hned tri disky. Ale vsechno to ma svuj duvod.

Disk prvni, Seagate FireCuda rady 530* o kapacite 512GB je diskem na operacni system, veskery dalsi software, tzv. cache ... a tzv "provozni data" - aktualne rozdelany projekt". Disk druhy pak ma vyssi kapacitu a lehce nizsi prenosove rychlosti - ten ma slouzit jako disk pro strih videa a castecne tez jako datove uloziste pro ten typ dat, ktera chce clovek mit stale dostupna "uvnitr v pocitaci". Disk treti je pak externi (odpojitelny, prenosny a pouzitelny i na jinem pocitaci ci notebooku) a je urcen pro archivaci. (Neplest prosim se slovem "zaloha".)

Z dalsiho HW pak osazuji APU, coz je zkratka pro procesor s integrovanou grafickou kartou. Zminena karta je aktualne nejlepsi integrovanou grafikou na soucasnem trhu. A k veskeremu beznemu pouziti PC, krom hrani her a profesionalniho denniho videostrihu, je zcela ostatecna. Procesor pak obsahuje osm jader nejnovejsi architektury od firmy AMD. Plne dostacuje pro jakoukoliv myslitelnou cinnost a v ptipade zajmu jej lze doplnit i o vykonnou tzv dedikovanou grafickou kartu - lidsky receno, v pripade potreby muzes v budoucnu do pocitace kdykoliv dokoupit libovolnou grafiku podle svych aktualnich potreb a financnich moznosti.

Operacni pameti jsem osadil rovnou 32GB, nebot mame osazeno APU - cast RAM se tudiz pouzije jako pamet graficke karty a 16GB by v takovem pripade bylo nedostatecnych. 64GB uz by naopak bylo prozatim zbytecne drahych - proto jsem zvolil 32.

Zakladni deska je poctiva stredni trida. Nic ji nechybi, ale na druhou stranu za nic zbytecne nepriplacime. Pokud bys vyuzil treba WiFi, nebo bluetooth, dovolim si upozornit, ze na zakladni desce tato rozhrani NEJSOU pritomna - premyslel jsem o nich jako o zbytecnem priplatku. V pripade, ze bys o ne mel zajem, neni problem je do konfigurace doplnit.

Napajeci zdroj ma certifikat 80+ GOLD a realnou elektrickou ucinnost pres 90%. Oznaceni "750W" se nemusis bat, neoznacuje totiz spotrebu pocitace, nybrz maximalni vykon zdroje - realna spotreba tohoto pocitace bude v plne zatezi jen lehce nad 100W. Tak velka vykonova rezerva napajeciho zdroje je zvolena pro bezproblemovou moznost budouciho rozsireni stroje o grafickou kartu. Dalsimi benefity nizkeho zatizeni napajeciho zdroje pak jsou bezhlucny chod (cca 99% casu bude travit v pasivnim, tj. zcela bezhlucnem rezimu) a dlouha zivotnost zdroje. A pokud by se precijen chtel i tak porouchat, benefitem pro Tebe je desetileta (!) zaruka, kterou na nej vyrobce poskytuje.

Zbytek uz je "jen" vyborne a po profesionalnim odladeni i velice, velice tiche chlazeni a skvela, navic odhlucnena pocitacova skrin.


* O limitu gen 3 s -G samozrejme vim.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan23 24. 10. 2021 13:26

Ahoj KineCZek,

děkuji za doporučenou sestavu. Zde posílám můj kometář.

- Deska je jak píšeš -je poctivá střední třída . Pokud bych chtěl i bluetooh +wifi, tak ta desky (GIGABYTE) kolem 4,5 k nemají dva výstupy na monitor (1xHDMI a 1xDisplayPort).
** Předpokladám, že u té doporučení desky lze zapojit dva monitory?
** Koukal jsem i na Asus a doporučil bys tento typ ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI) - AMD B550 k těm komponentům? Případně jiný Asus?

- Zdroj Corsair RM750x 750W (2018)
** Prosím v čem je Seasonic Focus Gold 750 - 750W jiný něž ten Corsair?

- HDD
**Mám 2 bay NAS bez raidu zatím jen 4TB. Ten druhy HDD bych koupil Seagate IronWolf, 3,5" - 8TB
** Archivace vs zálohy - good poit. Na zálohy mám ještě ext 1TB a velký 3,5 TB v pc ten bych, ale do toho nové PC dávat nechci kvůli hluku no uvidim.

-Nevím co je limitu gen 3 s -G toho Seagetu. :-)

Jěště jednou děkuji.

jan23
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 10. 2021 13:48

Asus F je s Wi-Fi i bez (dělá se oboje) skvělá deska a doporučím ji. Právě ona by byla mým černým koněm, kdybys býval ty bezdráty chtěl.

Focus Gold je ok ... já sice mám raději Corsair, ale v zásadě neuděláš chybu, Seasonic Focus Gold je kvalitní zdroj.

3.5" disk v tomhle PC nechceš vůbec. Věř mi. ;) Až uslyšíš, pochopíš.

Limit je věc použitého procesoru, nic čeho by sis dokázal všimnout. Opravdu to byla jen poznámka pro některé čtenáře, pokud by chtěli křičet, že bude propustnost sběrnice toho disku omezená že čtvrté generace PCIe na třetí. Což sice ano, bude. Ale reálně to nic nezmění na tom, že jde o nejlepší možný disk i procesor i grafiku za ty peníze.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan23 24. 10. 2021 17:04

Super. Ještě prosím o úpřesnění:

* Budou mi ve win 10 fungovat dva monitory a přetahovaní oken? Když použiji vytupy (1xHDMI a 1xDisplayPort). Možná otázka mimo, ale radeji se zeptám.

* Máš zkušenost se skříní Fractal Design Define C? Koukal jsem, že je o fous menší než Define S, ale nedokážu si to moc přestavit jestli bych s tím neměl problém. Otázka zní v čem by mě Define C mohla omezovat (místo, teplota, špatný přístup, hlučněsí, ??)

S tím HDD 3.5 to vyzkousím :-)


Děkuji
jan23
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 10. 2021 18:17

Určitě budou.

C je menší, hůře chladí, potřebuje jiné ventilátory a doporučím zůstat u S.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan23 24. 10. 2021 21:13

Super a díky moc.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 10. 2021 11:19

Nz
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan23 29. 10. 2021 09:52

Ahoj chci se zeptat jak rozmístit/zapojit ventilátory ve skříni. Chápu že označené PWM si deska řída sama a ty ostatní jednou stále. Deska má 3x zapojení pro chasis fans. Ty co jsou PWM tak musím zapojit na desku do chasis fan.

* Je možné na jeden chasis fan kontakt připojit více ventilátorů PWM nebo každý samosatně?
* Mám ty bez PWM také zapojit na desku nebo jen do zdroje? Pokud na desku, tak mohu je také zapojit více ventilátorů na jeden kontakt.

Umístění:
* Rozumím tomu dobře, že ty doporučné P14 mají nahradit původní ventilátory dodané se skříní?
* Kam dát ty P12 ventilálory?

V příloze zasílám možnoti umístění ventilátorů. Pozice 1 a 6 jsouty původní.

Děkuji
jan23



ARCTIC P12 PWM PST Black 2x
ARCTIC P14 Silent 6x
Přílohy
fan_locations.jpg
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod dodiken 29. 10. 2021 12:07

Tie 120mm boli zrejme myslené ako náhrada za pôvodné Gelidy a zvyšných 6 140mm zrejme na 1,2,3 (OUT) a 6,7,8 (IN)
Na jeden konektor môžeš dať aj viac ventilátorov.
Define R4, Corsair RM 550x, Gigabyte B660 Gaming X, i5-12500 - Fortis 5, ASUS RTX 4070 DUAL, Kingston Fury 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500 1TB, CT1000MX500, WD1003FZEX, WD20EZBX, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
dodiken
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dahar 29. 10. 2021 12:10

5,6,7 in, 4 a 8 se v této skříni neobsazuje
Dahar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dodiken 29. 10. 2021 15:26

Ja žijem ešte v dobe R4, nevšimol som si, že tam nie je kôš na disky.
Ďakujem za ozrejmenie.
Define R4, Corsair RM 550x, Gigabyte B660 Gaming X, i5-12500 - Fortis 5, ASUS RTX 4070 DUAL, Kingston Fury 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500 1TB, CT1000MX500, WD1003FZEX, WD20EZBX, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
dodiken
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 10. 2021 15:34

123567

120 na Phantom
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 10. 2021 18:35

osobně dávám 123 out a 678 in. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan23 29. 10. 2021 20:22

Díky všem za info jaké pozice se obsazují. Ještě prosím o upřesnění - ty P14 jsou none PWM a ty P12 jsou PWM. Mám ty P12 PWM dát tedy na pozici 1 a 6?

jan23

PS: Jěště obecná otázka. Jaký je princip dávat PWM a none PWM ventilátory?
Naposledy upravil jan23 dne 29. 10. 2021 20:39, celkově upraveno 1
jan23
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků