PC sestava - high end - 60-70K

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod JoKeR_1 15. 5. 2022 18:11

Dobrý den,

Rád bych Vás poprosil o pomoc/konzultaci při sestavení nové PC sestavy. Po téměř 15-ti letech jsem se rozhodl, že nastala ta správná doba na výměnu mého původního PC, které začalo pomalu dosluhovat. Říkal jsem si, zdali bych neměl ještě počkat na vydání nových komponent, když už jsem to vydržel takovou dobu, ale na druhou stranu takhle bych mohl čekat do nekonečna vzhledem ke skutečnosti, že v tomto odvětví budou neustále vycházet nové a nové komponenty.

Informace k počítači:

ÚČEL POŘÍZENÍ SESTAVY - práce na Autodesk software (AutoCad, Inventor), Creo + občasné hraní nových her na odreagování na nejvyšší detaily

FINANČNÍ LIMIT - cca 60.-70.tis. (samozřejmě mi můžete napsat, že návrh mé sestavy je zbytečně předražený vzhledem k použití a můžeme se dostat na nižší cenu)

OPERAČNÍ SYSTÉM - budu řešit samostatně (Windows 10/11 Pro)

SESTAVÍTE SI PC SAMI - ne

MONITOR - uvažuji o monitoru 27'' DELL nebo ASUS

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKŘÍŇ - tento dotaz se týká pouze skříně

Bohužel nemám nikoho v okolí, kdo by mi pomohl s výběrem komponent, tak bych se rád obrátil na Vás. Procházel jsem zdejší fórum a i fórum PC Help a pokusil jsem se poskládat následující: 68.615,-Kc

Samozřejmě je to pro mě větší investice a proto bych rád investoval do kvalitních komponent, aby mi nová PC sestava mohla zase nějakou dobu vydržet.

Ještě stojí za zváženou, zdali by mi nepostačil procesor i5-12600KF a zdali nejít rovnou do provedení s RAM DDR5. V tom případě jsem měl vyhlídnutou základní desku a paměťové moduly.

Předem bych Vám chtěl poděkovat za jakékoliv připomínky a návrhy.
JoKeR_1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 5. 2022 18:22

Jak velké, resp náročné projekty v těch programech děláš? Na jakém HW je zpracováváš v tuto chvíli a jak moc, resp. v čem je omezující? Tyto odpovědi mnohé napoví.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JoKeR_1 15. 5. 2022 22:03

Je to různorodé, ale někdy dělám i na náročnějších projektech, tzn. složitější výkresová dokumentace 2D různých sestav pro strojírenský průmysl + složitější sestavy 3D.

Momentálně mám PC sestavu:
Procesor i7-920
Základní deska MSI x58 Pro
Graf. karta MSI R4890 1GB
Paměť 4GB DDR3

Jsou to už hodně postarší komponenty, ale s tímto PC jsem byl vždy spokojený.

Když pominu, že s největší pravděpodobností odešla základní deska (momentálně je PC v servisu), PC se začal sekat při zpracování složitější výkresové dokumentace (ať už načítání v AutoCadu nebo při procházení stovek souborů výkresů ve složce) a to samé při práci s 3D modely (např. sestavy obsahující stovky dílů). A když letmo odbočím k občasnému hraní, na této sestavě si z nových her už nezahraji vůbec nic.
JoKeR_1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2022 09:44

Predne DDR5 ... vykonove si proti DDR4 nepomuzes, zvlaste ve hrach spise naopak. Vzhledem k cena je tudiz volba jasna.

Gray Torrent velmi chvalim - nejen ze skvele chladi, dokonce i vyborne vypada. Chlazeni jsem ale (mohutne) upravil, teplotam CPU to jen prospeje.

SSD chces jedno pro system a aplikace a druhe pro hry a dalsi data. Do pracovniho stroje tez nechces "gamingove" SSDcko. A to ani jako primarni, ani jako sekundarni. U toho primarniho existuje nesrovnatelne lepi disk za stejne penize a na pozici toho druheho osadime 2x vetsi disk se stale "vic nez dostacujicimi" parametry, opet za temer stejnou cenu.

Vse vyse uvedene nam cenu zvedalo vzhuru. Tzn. pokud nechceme priplacet, nastane cas setreni ... toho dosahneme prokrtnutim dvou CPU jader - konkretne osazenim i5 12600k, ktery je pro nase ucely vice nez dostacujici. Verzi volim s integrovanou grafikou - tech pet stokorun za ni dejme, nikdy totiz nevis, kdy se muze hodit. Clovek pak nezustane bez kompu, kdyby "velka" grafika musela na reklamaci.

A kdyz uz jsem u te velke grafiky ... vykonovy rozdil mezi 10GB a 12GB verzi jsou jen jednotky procent, coz je mnohem mene vyrazny narust, nez aktualnich 18% rozdilu cenoveho.




69.970,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkazy na kosik otevirat vzdy v novem anonymnim okne prohlizece. Eshop uz o teto chybe sice vi od 03/2022, ale stale ji neopravil. IT oddeleni pry na oprave od te doby stale pracuje. Diky za pochopeni.



Financne jsme stale v limitu, byt na same horni hranici. Celkove bude tento navrh pouzitelnejsi. Diky dvema diskum bude prace i zabava pohodlnejsi, vykon bude v Tebou uvedenych cinnostech srovnatelny (pocitam s pretaktovanim cca 6x ≥5GHz u velkych jader, 4x ≥4GHz u malych jader, ring ≥42 dle kusu a cca ≥1950/21000 u GPU) a provozni vlastnosti budou vyrazne prijemnejsi. Tim chci rict, ze tento navrh krom jineho bude i vyrazne lepe chlazeny, tzn. chladnejsi a zaroven i tissi.

A zahrajes si naprosto kralovsky ... ten 170Hz QHD monitor od ASUSu, ktery sis sam vybral, Ti k tomu s cistym srdcem doporucim.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 5. 2022 18:42

JoKeR_1 píše:Je to různorodé, ale někdy dělám i na náročnějších projektech, tzn. složitější výkresová dokumentace 2D různých sestav pro strojírenský průmysl + složitější sestavy 3D.

Momentálně mám PC sestavu:
Procesor i7-920
Základní deska MSI x58 Pro
Graf. karta MSI R4890 1GB
Paměť 4GB DDR3

Jsou to už hodně postarší komponenty, ale s tímto PC jsem byl vždy spokojený.

Když pominu, že s největší pravděpodobností odešla základní deska (momentálně je PC v servisu), PC se začal sekat při zpracování složitější výkresové dokumentace (ať už načítání v AutoCadu nebo při procházení stovek souborů výkresů ve složce) a to samé při práci s 3D modely (např. sestavy obsahující stovky dílů). A když letmo odbočím k občasnému hraní, na této sestavě si z nových her už nezahraji vůbec nic.


To bude spíš problémeme HDD / SSD, než deskou. Ty X58 jsou celkem držáci a všude kde je mám zatím fungují bez problémů.

Osobně bych to udělal trošku jinak. Nechal bych i5-12600, ale šel bych do levnější desky, a levnějšího chlazení. Provedl lehký UV a využil menší spotřeby a menšího hluku. Teoreticky i o fous větší výkon (vyšší boost bo nižší teploty) A nebo vlastně, proč ne AMD. :)

Auto CAD a podobný těží z výkonu na jedno jádro, takže více jader a nebo malých jader ti bude celkem k prdu.... V tom problém nebude. A hry to stejně taky nevyužijí... Stejně rozdíly v QHD s 3080 budou neměřitelné. U renderingu je to samozřejmě jinak a tam by ti AMD nabídlo mnohem víc vláken za stejný peníze, a ono AMD na 5GHz bude plus mínus stejně jak Intel na 5GHz na jedno jádro. Bude záležet na RAM, SW, atd...

Hlavně to řeš na jednom fóru, páč na krmelci (pc-help) jsou lidi co znají sice katalogy eshopu nazpamět, ale reálné zkušenosti mají nula, nula, nic. Bacha na to.

Nicméně za mě nakonec AMD. Páč jít z 4c/8t na 6C/12t + 4c no nevím no, jako výkon tam je jasně větší, ale tady bych to viděl na AMD. :) 12c/24t, sice je to kanón na vrabce, ale je to docela dost "future-proof".

68 006 Kč
PS: Sorry za zkracovač, ale link na bohemku prostě nechtěl fungovat... Jo a klikat do anonymnho okna. Proč a jak už tady psal Kin.

5900x - drtivá většina kousků, co mi teď prošla rukama šla na 5GHz s klidem. LHlavně na to jdu trošku jinak a netlačím za každou cenu taky na 5GHz a víc, jenom proto aby tam byli. Páč získat 5% výkonu s tím, že budu mít o 20% větší spotřebu mi nepřijde rozumné. To radši "obětuji" 5% výkonu a získám mnohem, ale mnohem lepší provozní vlastnosti. :)
Fortis - tam přijdou 2 P14 PWM PST (2 co ti zůstanou si ochotný skladač odkoupí, páč 10 fanů za 1718 = kus za 172 Kč....)
32GB RAM
RTX 3080 + 3x AC F9
980 Pro na data
NV1 jako odkladiště
Torrent, atd...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2022 19:14

3200 paměti bych s tím nepároval a Patrioty k AMD bych také nevolil, nedělá to dobrotu. QLC NV1 vs TLC VPN100 ... u datového disku je to sice asi jedno a sám tu NV1 občas dávám, ale kdyby náhodou někdy ... tady mi to přijde trochu škoda. Ale to i systémový disk, taková 1TB 530 by tomu slušela. (Tím víc, pokud si budeme chtít hrát na budoucno.)

Jasně, všechny ty drobnosti by trošku zvedly cenu, ale do těch 70k by se to mohlo vejít. (Jsem jen přes mobil, neklikal jsem to.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 5. 2022 20:05

A proč by ty Patrioty neměli jet? Tohle kombo mám ozkoušené... :)

Nevidím v tom problém -> https://www.guru3d.com/articles-pages/a ... mes,7.html

Jasný 2133MHz by to zabili, ale 3200CL16 jsou úplně v klidu.

PS: "future-proof" zmiňuji u CPU, páč RAM, GPU, SSD se vymění za 5 minut. Ale měnit CPU, kdo to kdy dělá? Jako pár lidí jo, ale víme jak, že jo....

Proto píšu jako odkladiště. Ale jo chápu to, na zbytek nemám náladu. Furt stejný...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 5. 2022 20:28

Když už jsme u toho, já bych se na RTX 3080 vybodnul a vrazil tam RX 6800 XT. Výkon +/- to samé, avšak nižší spotřeba a tím pádem o něco tišší provoz (pokud se srovnaj dvě stejný série karet).

Tyto konkrétní paměti (Patriot) mám na AMD série 5000 též vyzkoušené, problém nevidím - byť 3600 MHz moduly by mohly bejt o nějaký to procento lepší, uznávám - na druhou stranu, ty s lepším časováním jsou dražší, než 3200 MHz / CL16....
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 5. 2022 20:29

Nevím jak to dělá teď Kin, ale já posledních pár sestav dělal UV a tím pádem se dostaneš o 10 až 20% spotřeby klidně níž...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2022 20:44

Undervolt u grafik dělávám od Pascal architektury. U procesorů podle potřeby od prvních AMD Thunderbird. A overclocing už od 486DX2. Asi už jsem fakt fosílie. :( :D

Patriot všeobecně není dobrá volba RAM. Delší dobu je raději nedávám, užil jsem si nimi svoje. Pravda,s jiným modelem. Ale ... opatrnost a tak. Krom jiného jsem i konzervativní.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 5. 2022 21:59

Kdybych měl brát jen to s čím jsem nikdy neměl problém, tak nevím z čeho bych dneska ty PC stavěl... :-|
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2022 22:12

BTW je teď vadná série HX -ek. Nebrat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JoKeR_1 17. 5. 2022 19:24

Předem se omlouvám, neměl jsem možnost Vám dříve odpovědět.

Zároveň Vám chci všem poděkovat za příspěvky, rady a návrhy sestav. Přiznám se, že z toho mám hlavu zamotanou :) a chci to samozřejmě dořešit na tomto fóru. Jsem rád, že za některé komponenty, které jsem vybral, padla i pochvala.

Určitě se mi líbí návrh sestavy od KineCZka, ale i ta druhá sestava od Pythona vypadá zajímavě. Nejsem nijak vyhraněný pro Intel nebo AMD.

Začnu tím, že jsem se chtěl zeptat (nezávisle na příspěvku, který se tu již objevil), zdali je tedy lepší jít do graf. karty 3080 10GB(dle návrhu) nebo nějaké RX 6800 XT?

Popravdě se přiznám, že není úplně snadné si vybrat, ke které sestavě se radši přiklonit. Nebude to jednoduché se shodnout, ale jaký procesor byste mi tedy doporučili?


PS: podle posledních zpráv je základní deska X58 skutečně v pořádku, problém bude nejspíš v procesoru :)
JoKeR_1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 5. 2022 19:50

Neexistuje vyloženě špatný procesor ani grafika vyšší třídy. Každý z výrobců má své vlastní silné i slabé stránky. Podobné jako si někdo koupí třeba Audi a někdo jiný BMW.

Oproti tomu starému stroji se posuneš o světelný rok kupředu tak jako tak. Přeji dobrý lov. :)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JoKeR_1 18. 5. 2022 18:40

Dlouho jsem přemýšlel nad finálním výběrem komponent, nakonec jsem se rozhodl zkombinovat všechny Vaše příspěvky. Zvolil jsem AMD 5900X + MSI RX6800XT a SSD + RAM dle návrhu od KineCZka.

Poprosím Vás o finální kontrolu, zdali by takto mohla nová PC sestava vypadat:

73246,-Kč

+ jako druhé SSD bych vzal Patriot Viper VPN100

Děkuji.
JoKeR_1
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků