Opakované restarty pod XP vs stabilita pod Linuxem

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod dieegoo 22. 12. 2007 13:19

Zdravim, už si fakt nevim rady, tak vás poprosim o radu.

Máme doma starší desktop - ViaKT4 Ultra, AMD XP1800+, 256MB RAM, GeForce 4 MX440, dvě optický mechaniky, dva disky ...

Tak a problém je zhruba takový. Nechám li nabootovat Linux, třeba Ubuntu, počítač běží celý den bez jakéhokoliv problému. Ovšem jsou li zapnutá XPčka, počítač se v nepravidelných intervalech restartuje. Někdy jen tak při ploše, jindy po zapnutí webového browseru... Disk byl několikrát přeformátován, pak na něj byla nainstalována čista Xpčka a nic víc a dělá to i přes to.

Nemáte někdo tip, čím by to mohlo být?
dieegoo
Junior

Odeslat příspěvekod macano 22. 12. 2007 13:26

nie je problem s prehrievanim (grafika, cpu, ramka)? skus rucne ako su na tom tieto komponenty
macano
Junior

Odeslat příspěvekod dieegoo 22. 12. 2007 13:28

To se mi nezdá. Kdyby to padalo při nějakém větším vytížení, tak možná, ale jen při zapnutí browseru? Case mám otevřený, vzduch ještě vyháním dalším větrákem ven :/ Nechápu...
dieegoo
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 22. 12. 2007 13:29

Spíše bych viděl problém v ovladačích. Máš nainstalovány korektní a ověřené (WHQL) verze?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dieegoo 22. 12. 2007 13:46

Dřív sem nechal komp aby si sehnal ovladače "sám", zkoušel jsem i drivery z dodaných CDček.. pořád to samý. Teď byl komp v servisu, ale tam toho taky moc nevymysleli, jen přeinstalovali a dělá to znova.
dieegoo
Junior

Odeslat příspěvekod Korwin 22. 12. 2007 13:47

Máš service pack 2 a všechny aktualizace?
Ne děkuju, netrpím touhou poflakovat se mezi snobama, odpracovat si 20minut a pak se flákat po Paříži, chlastat šampaňský po galonech a mít tucet mladejch, růžovejch, vlhkejch, zkušenejch francouzek, aby mi skákali nahoru a dolu na mým....TAK MOMENT!?
Korwin
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 22. 12. 2007 14:02

No chování PC s Linuxem a XP může být v jistých ohledech přece jen odlišné.

Nejdříve bych vyloučil HW:
- zkontroluj paměti (GoldMemory, Memtest)
- prohlédni desku, zda na ní nejdou vyteklé kondenzátory
- zkus jiný zdroj
- jaké teploty mají jednotlivé komponenty v zátěži?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod salko 22. 12. 2007 14:13

Podobný problém mal môj kamarát, celý problém bol v nastavení HT v bios-e. Defaultnú hodnotu 5x som znížil na 3x a odvtedy to išlo.
Ale kým som na to prišiel, tak to trvalo skoro 3 mesiace. Kým to bolo nastavené na 5x, tak XP sa reštarovali, mrzli a pod. Memtest prešiel úplne v pohode. Až potom mi kamarát povedal, že pred tým, ako to začalo padať, nahodil ďalšiu RAM, tuším 1GB. Lenže táto RAM-ka mala asi iné časovania alebo frekvencie, proste v kombinácií s HT5x to blblo pod XP, Ubuntu išlo v pohode. A mal dosku nejakú Platinum, už si presne nepamátám.
salko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 22. 12. 2007 14:45

Nejsnazší možnost, jak vyloučit chybné nastavení BIOSu, je použít volbu Load Setup Defaults (či podobnou).
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý