Poprvé stavím pc - elektrostatický výboj

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Štěta-Stefanos 20. 3. 2008 17:10

Pěkný den,
zhruba za týden si budu moci konečně pořídit první pořádné PC, ale s tím, že si ho budu muset sám sestavit. S počítači už chvíli dělám a hardware a jeho zapojení znám, takže v tom není problém. Ale jak jsem si přečetl to co dokáže elektrostatický výboj, tak mě to pěkně postrašilo. Ve svém PC jsem zatím jen připojoval DVD palírnu a prohlížel komponenty tak nevím jak to hrozí... Chtěl bych se zeptat, jestli je to reálná hrozba zničení komponent, když PC budu stavět na normálním dřevěném stole na parketách? Samozřejmě se dotknu raidátoru nebo tak, to jsem již četl. Ale nevím, jestli je to dostatečné a jestli by tedy nemělo smysl si raději koupit ten náramek proti el. naboji? Peníze na něco nového se totiž u nás najdou málokdy a tak bych byl nerad, kdybych zničil třeba procesor za 4000Kč...
Díky za odpovědi...
Štěta-Stefanos
Junior

Odeslat příspěvekod aikoN 20. 3. 2008 17:12

hlavně to neskládat v pleteném svetru, šustákách a podobně. Jinak, ten radiátor stačí ;-) S tím náramkem taky chybu neuděláš :-)
aikoN
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukra 20. 3. 2008 17:17

Nejlepší je držet se celou dobu jednou rukou radiátoru a druhou montovat :-B

Když dodržíš základní postupy, tak se nic nestane. Před montáží šáhni na topení nebo na hromosvod ;-) montuj na nějakém místě, kde nehrozí vytvoření statického náboje (takže žádné koberce, přítelkyně ať se o tebe také moc neotírá a tak ;-)) a myslím, že to půjde.

Ten náramek je sice fajn věc, ale tak pro někoho, kdo se tím profesionálně živí - já složil už pár sestav, náramek nemám a se statickou elektřinou jsem se ještě (při stavbě PC) nesetkal.
Lukra
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Štěta-Stefanos 20. 3. 2008 17:24

Díky, no to se mi trochu ulevilo :D Tak radiátor je hned vedle stolu, takže... :D
Štěta-Stefanos
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 20. 3. 2008 17:31

S tím radiátorem je to vlastně pověra a to proto, že nikdo neví, jaký potenciál máš proti zemi ty a jaký potenciál má montovaný díl.
Podstatou ochrany proti výboji je to, abychom se všichni dostali na stejný potenciál, ať už je jakýkoliv, a to takovým způsobem, aby případné vyrovnávací proudy byly, podle možnosti, nějakým způsobem omezeny, nebo alespoň tekly tak, aby nezpůsobily škodu.
Náramek, samozřejmě, není chybou, ale musí být spojen i s montovaným dílem přes odpor (může, nebo spíše musí, být řádu stovek kiloohmů až megaohmů. Je-li menší, nebo, nedej bože, se jedná o přímé propojení drátem, tak vznikne malá česká obdoba potenciálního elektrického křesla). Spojení s radiátorem už není tak důležité (a opět přes odpor!).
V praxi potom, nemáme-li náramek, tak postačuje před uchopením montovaného dílu se dotkout nějaké jeho části spojené s jeho el. zemí, např. kovového čela grafické karty.
A samozřejmě: nepoužívat silonové prádlo a takové věci.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Štěta-Stefanos 20. 3. 2008 17:40

OK, jasan :D
Štěta-Stefanos
Junior

Odeslat příspěvekod Bibendum 20. 3. 2008 18:57

Pár informací najdeš i tady.
Kdyby architekti stavěli domy tak, jak programátoři dělají programy, dokázal by jediný datel zbořit celá města.
Bibendum
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NovaD 20. 3. 2008 19:10

Haha moj thread :P :mrgreen: Ja sa priklanam k jednoduchosti,to znamena ziadne pletene babickine svetre (radsej na rande,alebo ako darcek :D) a podobne silonove veci...Staci sa chytit niecoho uzemneneho (ja sa chytam hromozvodu,alebo zabradlia na chodbe :mrgreen: ) a mozes montovat.Samozrejme netreba zabudat na ciste ruky,tzn. ziaden pot,ja tomu branim pouzitim chirurgickych platenych rukavic (z látky).Potom sa nebat,verit si a netlacit na komponenty pri skladani (nemam na mysli RAMky,ktore sa musia do stolu neraz poriadne zatlacit) a pred skladanim sa samozrejme nezabudnut pomodlit k anjelikovi straznemu :wink:
V kazdom pripade nerob paniku,lebo... "Errare humanum est" :)
NovaD
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Štěta-Stefanos 20. 3. 2008 20:17

Díky všem...No je pravda, že kdysi jsem šahal do pc 2 min. po tom co jsem ho vypl, ničeho jsem se nechytal a nic se nestalo...Takže to nebudu ani přehánět ani podceňovat..
Štěta-Stefanos
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků