PC pro úpravu foto v RAW

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod timi.m 23. 9. 2009 20:28

Dobrý den,
trošku se ztrácím v informacích na internetu a potřeboval bych poradit. Fotím do RAWu nikonem D90, hromadí se mi mnoho fotek a můj notebook na to přestává stačit. Koukám pro to po desktopu.

První na co jsem se snažil podívat byl Apple. Jenže jsem nenašel pro mě nic cenově přijatelného a myslím, že za cenu mac mini se dá koupit něco s větším výpočetním výkonem.

Říkám si, že nejspíš potřebuji něco s větším výpočetním výkonem a pamětí. Naopak nepotřebiji výkonnou grafickou kartu vhodnou pro hraní her. Uvažuji dobře?

Jako OS používám Win XP, časem bych rád přešel na win 7. Jako druhý OS používám ubuntu linux. Proto si nejsem jistý, jestli mohu koukat jak po intelu tak amd?

Fotogradije upravuji v Nicon Capture NX 2 a v Gimpu.

S cenou bych byl rád v rozmezí mezi 15 - 20 tis za samotné PC bez moniru, klávesnice atd. Asi to nebude nic výkonného, ale oproti notebooku s core 2 duo T5250 bych si měl polepšit?

Za paždý tip na co bych se měl zaměřit předem díky.

Tomáš
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 9. 2009 21:34

Pokud nepotrebujete vykonnou grafiku, tak naopak budete mit nejen ze velice vykonny, ale navic i velice TICHY pocitac na novinkove platforme Core i5 se socketem 1156 a pametmi DDR3 v dualchannel zapojeni.

Vysledek vypada takto, pod dvacet tisic vykonnejsi stroj nesezenete.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. (KineCZek)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod timi.m 23. 9. 2009 22:12

Dekuji za odpoved.
Vypada to opravdu zajimave.

Nez se pro neco rozhodnu zajimalo by me par veci. To ze si casti PC vzajemne vyhovuji je asi soucasti sluzby Sestavení nového počítače. Jak to technik odzkousi u nove zvolene sestavy pokud si neobjednavam zadny OS?

Domnivam se, ze pod linuxem byl problem s ovladaci pro karty od Ati. Bohuzel si nejsem ted zcela jisty, vite o tom neco? Je pripadne nejaka zajimava alternetiva?
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 9. 2009 22:59

To, ze si komponenty vzajemne vyhovuji ( rika se, ze jsou spolu kompatibilni ), je zaruceno tim, ze jsem ty sestavy skladal ja. : - ) Ne, opravdu. Skladam doporucene sestavy pro forum a po dohode i primo pro Zive.cz a IT odvetvi mne zivi jiz vice nez deset roku.

Nicmene sluzba sestaveni PC v sobe zahrnuje i kontrolu funkcnosti, takze se Vam nestane, ze by Vam byla dodana sestava napriklad s nefungujici DVD mechanikou. I pokud si neobjednate OS, je soucasti sestaveni ZKOUSKA BEZCHYBNE FUNKCE celeho PC - Alfacopm to tak alespon deklaruje na webu.

Alternativa by mohla byt tato GeForce 9600GT - je o neco malo drazsi, vykonove priblizne stejna a chlazena taktez pasivne. Ovladace ATi pro Linux sice existuji, ale prilisne zkusenosti s nimi nemam. Problemy byly, ale v jakem je to stavu ted, si netroufam odhadnout.

Pokud pozadujete grafickou kartu POUZE jako zobrazovac, bez zadnych jinych naroku, mozna by mohla byt i GF9500. Ale usetrite tim par stovek.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. (KineCZek)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod USER47 24. 9. 2009 00:57

Zjisti si, jestli tvůj software umí pořádně pracovat s vícejádrovými procesory. Vím, že to umí třeba DxO, o NC nebo Gimpu to bohužel netuším. Obecně se určitě hodí velký disk a hodně RAM, na grafice záleží jen tehdy, pokud využíváš soft, co umí pracovat s GPGPU (HW akcelerací grafikou).

KineCZekova sestava je pěkná, tichá a výkonná, ale pokud má ten komp sloužit jen k úpravám fotek a není požadováno stoprocentní ticho, určitě by se dalo na některejch věcech ušetřit (zdroj, skříň, procesor...).
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Junior

Odeslat příspěvekod timi.m 24. 9. 2009 07:01

Dobre rano.

Nevim presne jak mam zjistit co podporuje vivce jader a co ne. To se rikalo snad i o dvoujadrovych procesorech. Ted ho mam a nejak to bezi. Jak efektivne to ale nevim.

Na zalohovani fotek jsem si poridil externi Seagate FreeAgent 1,5TB. Nevim jestli uvazuji dobre, ale rikam si, ze kdyz jednou za cas zalohuji na disk, ktery se casto netoci data by na nem mohly vydrzet dele.

PC bude slouzit prevazne k upravam fotek. Pro pristup na internet mi vcelku dostacuje notebook.

Tomas
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod timi.m 24. 9. 2009 07:15

to KineCZek :

Dekuji za info.
Kvuli linuxu bych radeji sel do necho jineho nez Ati. Jsem jen BFU a pokud bych s tim mel nejake starosti nemusel bych to dokazat vyresit.

Sestava nemusi byt uplne ticha. Nikdy jsem takovou nemel a tak me to tolik netrapi. Naopak si rikam, ze pokud se to bude lepe chladit muze to jako celek dele vydrzet.

Par stovek setrit neplanuji. Na druhou stranu si nemusim priplacet za neco extra ticheho. To radeji at je to vykonne a nejaky cas mi to vydrzi.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod neradil 24. 9. 2009 08:42

Vysledek vypada takto, pod dvacet tisic vykonnejsi stroj nesezenete.

Koukám, kolik pak ti asi platí, nebo jsi přímo zaměstnanec :hm .

timi.m píše:http://www.photomecan.eu/cs/mdl/info/par-poznamek-k-monitoru-pocitaci-a-sw

Ve své podstatě jsi si odpověď našel sám.
Nyní jde jen o to, najít sestavu s nejlepším poměrem cena/výkon, nebo chceš utratit 20k Kč bez ohledu na tento poměr, nebo chceš max. výkon ať to stojí co to stojí.
neradil
Junior

Odeslat příspěvekod timi.m 24. 9. 2009 09:02

neradil píše:Vysledek vypada takto, pod dvacet tisic vykonnejsi stroj nesezenete.

Koukám, kolik pak ti asi platí, nebo jsi přímo zaměstnanec :hm .

timi.m píše:http://www.photomecan.eu/cs/mdl/info/par-poznamek-k-monitoru-pocitaci-a-sw

Ve své podstatě jsi si odpověď našel sám.
Nyní jde jen o to, najít sestavu s nejlepším poměrem cena/výkon, nebo chceš utratit 20k Kč bez ohledu na tento poměr, nebo chceš max. výkon ať to stojí co to stojí.

Uvedl jsem financni limit 15-20tis, ale kdyz se ted nad tim zamyslim, nejspis je to prilis moc. Utratit 20tis za neco co mi bude slouzit jen k uprave fotek z dovolene.

Nemam moznost si vykonnejsi PC nekde vyzkouset. Proto nemam ani predstavu, jak muze byt rychly pocitac za 10, 15, 20 tis.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod neradil 24. 9. 2009 10:14

Jde ještě o to, zamyslet se nad nějakým monitorem vhodným na úpravu fotek. A zase jsme u problému užitné hodnoty.
Levné LCD panely jsou pro vážnější práci nevhodné.
U kvalitních - ne profi - je třeba počítat z cca 7-9k Kč u nejlevnějších a 12 - 17k Kč u již dosti dobrých pro vážnou práci. O profi třídě nemá pro amatéra cenu uvažovat.
Krajním řešením by byl kvalitní bazarový GRT monitor, ale nemám představu kde ho sehnat - v dobrém stavu. Eizo je Eizo :-) , stále ho ještě mám a pořád jsou geometrie a barvy úžasné. ( není divu za ty hříšné prachy co stál :-( ).

EDIT: Ve své podstatě dnešní počítač za cca 10 - 15k Kč bude násobně výkonější jak Tvůj stávající NB.
neradil
Junior

Odeslat příspěvekod Niky 24. 9. 2009 10:37

neradil píše:Vysledek vypada takto, pod dvacet tisic vykonnejsi stroj nesezenete.

To teda sezene, uplne s prehledem. Toto je vykonny a opravdu tichy stroj. Pokud se nekdo vzda "ticheho" a bude chtit "rozumne tichy", sezene vykonnejsi stroj za mene penez. Uz jenom ten 525W zdroj za 2400 Kc nebo vetrach na CPU za 1100 Kc :-D

Ostatne, myslim si, ze kdyz nekdo postavi stroj na klasickem 775 slotu a C2D procaku, pomer cena vykon bude jeste brutalnejsi. No, kde to jsme, dat za 4 GB pameti cca 2300 Kc :-D
Niky
Niky
Junior

Odeslat příspěvekod neradil 24. 9. 2009 10:51

To Niky. Špatně jsi si přečetl můj příspěvek, nebo nepochopil. Já naopak tvrdím, že návrh od "KineCZek" je malinko OT a to byl můj odkaz na jeho příspěvek.
Tak doufám, že si tu citaci opravíš. Dík
EDIT: ale když na to koukám, to že jsem citoval se mi nějak ztratilo - zvojtil jsem něco. Přesto ten příspěvek uprav.
Naposledy upravil neradil dne 24. 9. 2009 11:04, celkově upraveno 2
neradil
Junior

Odeslat příspěvekod timi.m 24. 9. 2009 10:51

Niky píše:

To teda sezene, uplne s prehledem. Toto je vykonny a opravdu tichy stroj. Pokud se nekdo vzda "ticheho" a bude chtit "rozumne tichy", sezene vykonnejsi stroj za mene penez. Uz jenom ten 525W zdroj za 2400 Kc nebo vetrach na CPU za 1100 Kc :-D

Ostatne, myslim si, ze kdyz nekdo postavi stroj na klasickem 775 slotu a C2D procaku, pomer cena vykon bude jeste brutalnejsi. No, kde to jsme, dat za 4 GB pameti cca 2300 Kc :-D

Zajimavy prispevek pro me. I kdyz se mi ta doporucena sestava se zamenou grafiky od nVidia hodne libi. Mohl byste prosim udelat i nejaky konkretnejsi navrh? Ze sameho nadseni jsem totiz opomel, ze budu muset fotografie i na necem zobrazovat.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod neradil 24. 9. 2009 11:03

Jak jsem již psal výše. Je třeba si skutečně ujasnit k čemu mi PC bude sloužit. Vím úprava fotek. Ale jsi amatér, či hodně zaujatý amatér, nebo i vystavuješ? Rozumíš kam tím mířím?
No a podle toho kolik jsi schopen a ochoten do svého koníčka vložit se pak můžeme bavit o skladbě PC.
Jen pro začátek abychom s něčím začali - nejdůležitější podle mne je zobrazovadlo a až pak vlastní PC. Když Tě to neživí, myslím že je jedno, jestli trvá výpočetní zpracování fotek např. 15min, nebo 18min. Podstatně víc času přeci strávíš vlastní úpravou.
No a až si vybereš monitor, dá se do zbývající částky poskládat nějaký vhodný stroj.

Jinak Niky má pravdu, jeho nástřel je ten správný směr.
neradil
Junior

Další stránka