ULN v praxi - Vase dotazy, navrhy, nazory, pripominky...

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Libi se Vam nove clanky o ULN problematice?
Ano 123 %  95%  [ 123 ]
Ne 6 %  4%  [ 6 ]
Celkem hlasů : 129

Odeslat příspěvekod r34ktor 25. 8. 2016 15:37

Moje zkušenosti už jsou pár let staré, ale pokud si dobře pamatuji, chovalo se to dle nastavení CPU_FAN v BIOSu. Pokud byl zvolen režim PWM, jel v něm i CHA_FAN2, dtto s DC.

Ventilátor má, takže mu nic nebrání to odzkoušet.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libioo 25. 8. 2016 17:37

Zdravim, som majitelom MB MSI Z170i Gaming Pro AC,
co sa tyka nejakeho ULN / LN tak s tym momentalne len zacinam, bohuzial neviem nejak dostat spravne hodnoty RPM v SpeedFane, pri SYS / CPU mi stale ukazuje cez 65500 RPM co je samozrejme blbost.
HWMonitor pripradne ine utilitky ukazuju hodnoty z cidla spravne. Teraz otazka bud SpeedFan neviem precitat hodnoty z MB, alebo som to ja nejak pokaslal ? Pozeral som najnovsi release note k speedfanu a dany chipset pripadne cidlo Nuvoton NCT6793D by malo byt podporovane. Vie ma niekto nasmerovat ako dalej na co sa zamerat ? Pripadne ake su dalsie moznosti regulacie noctua ULN, riesit to priamo v biose pripadne cez MSI utilitu ?
libioo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 8. 2016 17:53

Chyba je v SF
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod plesgo 26. 8. 2016 05:21

Nedalo mi to a dnes rano jsem ty PWM noctua vyzkousel na CHA_FAN2. Pod 600 rpm nejdou. Pri pokusu snizit otacky jeste niz se pak ventilator zastavi (presne tak, jak bylo zmineno vyse). Pro me mirne zklamani, protoze 140 mm ventilator dodavany s casem jede stabilne pod 400 rpm.
plesgo
Junior

Odeslat příspěvekod Bumerang 26. 8. 2016 07:28

S Noctua PWM mam rovnaku skusenost, pod 600 nepojdu, ked tak jedine ULN verziu, ta mi ide na 300 bez problemov.
Bumerang
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod plesgo 26. 8. 2016 07:32

Ani pres ULN redukci? BTW... Noctua na 600 rpm je pro me ticha i tak, ale 300 je 300. O tom neni pochyb. Proc vyrobce uvadi minimalni otacky na 300 rpm? Jak jich dosahnout...to je oc tu bezi.
Naposledy upravil plesgo dne 26. 8. 2016 07:49, celkově upraveno 1
plesgo
Junior

Odeslat příspěvekod Bumerang 26. 8. 2016 07:49

s redukciou som to neskusal, ano Noctua na 600 je ticha ale ULN to uz nie je:(
"Proc vyrobce uvadi minimalni otacky na 300 rpm?" neviem, aj mna to zarazilo:(
Bumerang
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod motley 26. 8. 2016 10:01

Bumerang píše:S Noctua PWM mam rovnaku skusenost, pod 600 nepojdu, ked tak jedine ULN verziu, ta mi ide na 300 bez problemov.

NF P12 PWM mne bezne jde pod 200 RPM - na PWM konektoru, kterej je nastavenej v biosu jako PWM. Deska Asus Z170i Pro Gaming + speedfan.
motley
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 8. 2016 10:52

Ano, proto má v názvu pwm, že ano. Zbytek je pláč nad nesprávným výběrem.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 26. 8. 2016 11:02

plesgo píše:Nedalo mi to a dnes rano jsem ty PWM noctua vyzkousel na CHA_FAN2. Pod 600 rpm nejdou. Pri pokusu snizit otacky jeste niz se pak ventilator zastavi (presne tak, jak bylo zmineno vyse).

Zkoušel si ho regulovat i na CPU_FAN (ventilátor na chladiči CPU dočasně zapoj do jiného konektoru)?

Pokud máš multimetr, lze režim regulace zjistit měřením - pokud se hodnota napětí mezi piny 1 a 2 mění, jde o napěťovou regulaci (DC), pokud je konstantní, tak PWM (samozřejmě se fyzicky musí měnit i otáčky ventilátoru, jinak jde o výstup bez regulace).

MB_FAN_3pinand4pindiagrams.jpg
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod plesgo 26. 8. 2016 11:17

to KineCZek: Neplacu, jen bych se chtel dopidit proc tedy vyrobce udava min. otacky 300 a jak jich docilit. Jestli to tedy jde.

to r34ktor: tuhle variantu (pripojit Noctuu na cpu_fan jsem nezkousel), ale napadla me asi pred minutou.
Na CHA_FAN2 jsem otacky reguloval pomoci speedfanu. Noctua se pod 600 nedostala a puvodni skrinovy ano (i pod 400).
plesgo
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 8. 2016 11:23

Ono to jde, ale na vhodné desce :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod plesgo 26. 8. 2016 11:25

to: Python.p dekuji za odpoved. To jsem potreboval vedet.
plesgo
Junior

Odeslat příspěvekod polda 26. 8. 2016 11:42

MSI 170 krait gaming 3x jedou na 200
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leo175 28. 5. 2018 10:15

Dobrý den

Předem prosím ,neukamenujte mě že jsem tu informaci nenašel, zkoušel jsem ale je toho tu mnoho.

Při použití rozdvojky:
https://www.tsbohemia.cz/akasa-kabel-fl ... xtword=pwm

nebo :https://www.tsbohemia.cz/akasa-kabel-flexa-fp5-pro-synchronizaci-5-ventilatoru-se-zakladni-deskou-5-x-4pin-pwm-45cm_d204366.html

budou v různých programech "vidět" a případně půjdou nastavit jednotlivé větráky zvlášť nebo pouze jako jeden ?

Příklad použití pro starší základní desku Asus P5V-VM SE DH na které mám postaven pc pro děti a kde je PWM konektor pouze pro CPU a pak už jen jeden 3-pinový pro chlazení case.
Předem děkuji za odpovědi a rady
Leo175
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků