ULN v praxi - Vase dotazy, navrhy, nazory, pripominky...

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Libi se Vam nove clanky o ULN problematice?
Ano 123 %  95%  [ 123 ]
Ne 6 %  4%  [ 6 ]
Celkem hlasů : 129

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 9. 2010 17:40

Zivotnost posoudit nelze (Noctuy uz mam sestym rokem a jsou zvukove stejne, jako ty nove), navic mohou byt i kusove rozdily. Obecne pokud levny vetrak, tak Arctic a pokud drazsi, tak Noctuu. Vsechno mezi je vetsinou kockopes a zivotnost nebyva z nejlepsich.

Ano, ja vim, Noctua je draha a dotaz jsem nezodpovedel. No, nejhlucnejsi ty Scythe uplne nejsou, ale k dokonalosti jim neco chybi, nektere znatelne VIBRUJI, coz v dusledku znamena, ze ted sice koupis antivibracni podlozku nebo silikonove trny, ale za dva roky bude chraplat moturek > vymena.

A za cenu dvou Scythu mas jednu Noctuu, tim to pro mne hasne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T3RMiX 20. 9. 2010 20:57

Zdravim,
chci postavit ULN jako fileserver, zdroj hudby a videa. Tzn. požadavky jsou co nejnižší spotřeba, hlučnost a co nejvyšší kapacita.
Jako základ jsem zvolil http://www.alza.cz/gigabyte-d525tud-d181595.htm
Bohužel je s aktivním chlazením a zajímalo by mě jestli by šel CPU uchladit i pasivním chladičem?!
Tuhle desku volím protože potřebuji PCI port pro http://www.esi-audio.com/products/julia/, má pěkný výkon a nízkou spotřebu. Jediným problémem je ten chladič.
Další dotaz je na skříň a zdroj. Zvládnou zdroje běžně dodáváné do ITX skříňí utáhnout např. 3x SATA disky + DVDčko? Nějaké doporučení na pasivní zdroj a kvalitní skříň?
Je vůbec možné postavit naprosto pasivní PC kde se bude točit jen HDD?!
Díky
T3RMiX
T3RMiX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2010 21:03

Neni to tiche, neni to vhodne na server (budou chybet SATA porty) a vykon ... nevim, ale pekny se mi nezda. Podvoltovana E3300 ma vykon 2x takovy, spotrebu shodnou. Na itx se vykasli, je to o polovinu drazsi, pokud Te nesmiritelne nelimituje misto, je to zbytecne.

Pasivni PC mam s E3300.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T3RMiX 20. 9. 2010 21:11

Díky za rychlou reakci! Fileserver bylo asi špatně napsaný (přesně spíš HTPC na doma) - bude stačit 3 TB místa na 3x1TB. Když koukám na E3300 tak Intel uvádí 65W a na D525 13W - opravdu ji dostaneš na 13W? Vzhledem k tomu, že se v tom moc nevyznám - jak podvoltovanou? Nene místo problém není. Takže bude lepší klasický "desktop" na pasivních prvcích?
T3RMiX
T3RMiX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2010 22:20

O tom TDP jsem se rozepisoval za posledni mesic asi 3x, prohledej me prispevky. Ja vim, je jich moc. Ale nemam silu psat dokola o tom samem, promin.

Zkracene jde o to, ze realne ma E3300 pod 30W. Naprosto vazne. A taky o to, ze bez zateze ma 5W. Atom nonstop 13, nema setrici funkce. E3300 ano. Proto EE vyjde nastejno. (Energeticka Efektivita) Pritom E3300 ma drtive vyssi vykon.

PS: Zadej do Googlu "podvoltovani" nebo "undervolt".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 21. 9. 2010 06:51

KineCZek píše:Pasivni PC mam s E3300.

jaky tam mas chladic?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod T3RMiX 21. 9. 2010 08:29

Dík v pohodě, chápu že to nechceš psát pořád dokola - dohledám. Díky za info.
T3RMiX
T3RMiX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dudo321 21. 9. 2010 08:41

KineCZek píše:Pasivni PC mam s E3300.


Kine, mohol by si prosim podrobne popisat svoj pasivny PC az budes mat cas?
dudo321
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 9. 2010 12:44

Ja uz jsem to popisoval nekolikrat, panove prohledejte si me prispevky na keyword E3300, lze to.

Chladim CMH TX3.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dudo321 21. 9. 2010 22:43

Nasiel som toto:
"Poridil jsem zakladni desku ASUS P5N7A s Geforce 9300 (jinymi slovy s ION -em), k tomu E3300. Celkova investice cca 2500,- Kc.
E3300 ma 2,5GHz pri 800FSB a 1,365V. Muj exemplar umi 4,3GHz pri FSB 1333 a 1,44V, nebo, coz je MNOHEM zajimavejsi, 3,33GHz pri FSB1066 a 1,200V. Pri tech 3,3GHz jej chladim PASIVNE za pouziti CM Hyper TX3, i ve vedrech konce minuleho tydne (30°C ambient) pasivne do 60°C full load.

ION prehraje plynule jakykoliv mkv rip, neni problem ani s "5frames" ripy s vysokym bitratem a DTS zvukem. (!) Zde AMD780G problemy miva. 785G jsem nezkousel. Jedinou PODMINKOU plynulosti jsou DVA PAMETOVE MODULY, tzn dualchannel - s jednim modulem "se to sem tam trhne".

Spotreba cele te veci je v plne zatezi do 55W (OCCT). Hluk? Jaky hluk? Chladim pasivne, ze 400W Enermax ECO jsem vyhodil vetrak (tech ani ne 60W pasivne zvladne) a system sidli na X25M 80GB."

V akej to mas krabici?

Take cosi sa teraz uz asi neda poskladat co?
dudo321
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 9. 2010 18:09

Tak poskladat se to stale da, Zotac desky se 775 a IONem nabizi. DOkonce i v ITX baleni. Bedna je obycejna noname, umisteni je za skrini (drevenou), takze na ni neni videt.

Prispevku na to tema jsem mel vic, nejen tento.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 16cmfan 8. 10. 2010 11:48

KineCZek píše:Obecne pokud levny vetrak, tak Arctic a pokud drazsi, tak Noctuu. Vsechno mezi je vetsinou kockopes a zivotnost nebyva z nejlepsich.


Tak zas' to tak členiť nemôžeš, pretože poznám fan, ktorý stojí krapet menej a je rovnako dobrý(životnosť aj ticho) ako Noctua... hovorím o Enermax Magma... Čo sa týka lacných ventilátorov, lepšia voľba ako AC šunty sú vždy napr. Nexus D12SL-12... podľa feedbacku userov to je priam dokonalý pomer cena/výkon... Ďalej cena Enermax Magma je tiež lepšia ako Noctua http://shop.tntrade.cz/enermax-ucma12-m ... 73882.html a za menej dostaneš to isté... čo sa týka doporučených komponent na Mainstream zostavy, chválim Enermax ECO 400w, tiež ho mám doma, zatiaľ najtichšia sa točiaca vec v Idle... čo sa týka HDD - počul si už WD Blue a Seagate vedľa seba? Mne sa zdá, že Blue sú natom oveľa lepšie čo sa týka zvukového prejavu...
Som blbší ako ste Vy. Vy ste blbší ako ja.
16cmfan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2010 12:09

No pokud nekdo rekne, ze AC jsou sunty, uplne z toho cisi objektivita ... cize no comment. Opravdu silna slova. Ventilatoru jsem vyzkousel na desitky, ostatne pisu o tom i v ULN: komponenty.

AD hlucnost disku ... kusova zalezitost. Sam WD ma v 500GB Blue cca 10 RUZNYCH revizi. Lisi se poctem a kapacitou ploten, motorem, hlavickami, servomotorky pohanejicimi raminka hlavicek, komplet elektronikou, protoze rozdily byly i v cache... De facto existuji disky, v nichz stejny je tak leda SATA konektor. Dokonce i "ta plechova krabicka" je jina pro triplotnu a jina pro jednoplotnu. Z toho, co o tech discich pises, je videt, ze o nich asi zase tolik moc nevis, nezlob se na mne.

7200.12 je vzdy jednoplotnovy disk. Ano, revize jsou i u neho, no zmeny marginalni - povetsinou.

To, ze vyrobce disku pouzije u jedne serie dame tomu plotny a motor od jineho vyrobce, nez u druhe, je naprosto bezny jev. Stejne tak dva shodne noteboky mohou mit jeden kus displej LG, druhy AUO. A rozdil data vyroby muze byt klidne v hodinach, nikoliv v mesicich. Proste jedny "dojdou" na sklade a plynule se pokracuje s druhymi.

Z toho duvodu jsou VZDYCKY hodnoceni hlucnosti u disku nejen subjektivni diky rozdilnemu vjemu hluku ruznymi lidmi, ale i diky tomu, ze ackoliv pokazde jde o "WD Caviar Blue 500GB", muze jit o fyzicky naprosto odlisne disky.

7200.12 miva nizsi cenu, je solidne spolehlivy, rozhodne neni uřvaný (poslechni si FAEX -e) a podava vyrovnany vykon. To je duvodem, proc jej osazuji do sestav vcetne ULN variant.

ULN varianty navic maji Himuro ztisovaci disk. Pokud nemas, doporucuji Ti velmi vrele k vyzkouseni.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 8. 10. 2010 12:14

tu jednoplotnu 7200.12 / 500GB tady mam a neni vubec slyset i bez ztisovaku.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 16cmfan 8. 10. 2010 12:21

Áno, keď som povedal o AC fanoch že sú šunty pre ULN, tak to hovorím z vlastnej skúsenosti... mám doma od nich ešte dva fany niekde položené. Čo sa týka Himura - mám činsky klon Acutake darcdisc a vňom Samsung HD502HJ... čo sa týka môjho názoru na Seagate, nie su to len JPP rečičky... mne sa zdá lepšia voľba Blue, ale ok, je to tvoj názor proti môjmu... ja ti to neberiem. Ešte čo sa týka ramiek, ľuďom rozhdone robia viac problémov tie Zeppelinky ako vyskúšane Kingstony. Inak, až taký veľký rozdiel medzi WD Blue a Seagate nie je http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=136140 ... ale ak máš lepšie skúsenosti a hlavne feedback od userov(na fóru sa toho človek dozvie veľmi veľa) tak to je fpoho...
Som blbší ako ste Vy. Vy ste blbší ako ja.
16cmfan
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků