Jistič

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod D3VL3R 27. 9. 2010 18:54

Opět zdravím, jen mám takovou otázku. Jednou za pár měsíců se stane, že při zapnutí PC vyskočí jistič (taková ta krabička se spínači) a z nějákého důvodu chci vědět proč se tak děje, jestli to je nárazovým proudem nebo přepětím? Počítač mám připojen k prodlužovačce, která má vlastní vypínač. Zdroj 700w Fortron...

Zásuvky byly už kontrolovány elektrikářem a říkal, že jsou naprosto v pořádku, ale když strkám nabíječku do ní, tak při šlehání několika-centimetrové jiskry si to nemyslím :-l

A poslední věc, dneska jsem strkal do USB jedno zařízení a zničeho nic přestal fungovat monitor, tj. zhasl a no-signal a to jsem zrovna četl Hutchisonův Efekt, takže se už ani nedivím, jdi pryč zlý duchu 8-P
Case: NZXT S340 Black | MB: Asus M4A89TD PRO​/USB3 | CPU: AMD Phenom II X6 3.9GHz | GPU: Gigabyte GTX1060 OC 6GB | RAM: Hyper X 16GB DDR3 | HDD: SSD EVO 850 256 GB, WD 1 TB | Power: Corsair RM550x | OS: Windows 10 64b
D3VL3R
Junior

Odeslat příspěvekod hekrhy 27. 9. 2010 19:39

Zdrojům se při zapojení do sítě (do zásuvky nebo např. tím vypínačem na prodlužce) nabíjejí kondenzátory na vstupu - díky tomu tam malou chvilku teče dost velký proud...ale to by na vyhození jističe stačit nemělo...

Jsi si jistý, že to vypadává jistič a ne proudový chránič?
hekrhy
Junior

Odeslat příspěvekod šarik 27. 9. 2010 19:59

Podívej se, kolikátka to je jistič a co všechno na něm visí. Možná jednou za čas se stane, že je hraniční odběr a proudový náraz při zapnutí zdroje to dorazí.
Blbý můžeš být, ale musíš si umět poradit...
šarik
Junior

Odeslat příspěvekod iprth2748 27. 9. 2010 21:22

kolik A jistič tam máš?jak jsem dobře pochopil tak se to stane když zapojíš pc do zásuvky?
pokojně to múže býti nepřímý skrat.
to šlehání jisker je normální věc.to se stává každému.to je jen prudký náraz elektronu.ale to je uz moc fyziky...
jednoduše nejaké řešení být musí.
a nic...
iprth2748
Junior

Odeslat příspěvekod iggi 27. 9. 2010 21:30

problem je v kondikoch, tie sa ti v zdroji musia "nabit"
cize ked su vybite tak kym sa nabiju tak ti moze istic vypnut...
riesenie je take, ze su istice s roznou charakteristikou.... pravdepodobne mas 16A s charakteristikou B, treba ti kupit sice 16 amperovy ale s charakteristikou C alebo D
tie vydrzia vysie prudove narazove zatazenie ...

toto je B16
[img]http://www.hagard.sk/buxus/images/products/991097.jpg
[/img]

toto ti treba...
[img]http://www.hagard.sk/buxus/images/products/262704.jpg
[/img]

kludne ti odporucim SEZ-karske istice...
iggi
iggi
Junior

Odeslat příspěvekod D3VL3R 28. 9. 2010 07:36

je to:
č. 22 - L - 16A
220/380V ~
6000
3
TYP- IJ
Case: NZXT S340 Black | MB: Asus M4A89TD PRO​/USB3 | CPU: AMD Phenom II X6 3.9GHz | GPU: Gigabyte GTX1060 OC 6GB | RAM: Hyper X 16GB DDR3 | HDD: SSD EVO 850 256 GB, WD 1 TB | Power: Corsair RM550x | OS: Windows 10 64b
D3VL3R
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 28. 9. 2010 08:03

Setkal jsem se s tím, že jistič, když jednou dostal pořádnou ránu, pak vypadával často.

Máš tam běžný jistič typu L, to je "rychlý" jistič, který vypadává i při krátkých proudových nárazech 4x jmenovitý proud. Pokud bys ho měnil, použij jistič typu C, který by měl jeden počítač s monitorem bohatě zvládnout (má snášet špičky 5-10x jmenovitý proud.)

Motorové jističe (typ D nebo podle starého označení M) snášejí ještě větší proudové nárazy, ale pro jeden počítač s monitorem to je asi zbytečné.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod soban 28. 9. 2010 10:01

Jak už psaly máš tam blbý jistič na zásuvky se L nepoužívá (L staré značení odpovídá B po novém) prostě pozvi elektrikáře a nech si ho vyměnit za stejnou hodnotu ale s označením C. ( B (L) se používají na světelné okruhy)

Takže si ho nech vyměnit za 16A ale C.

To že při zasunutí zásuvka zajiskří je normální - proto se mají připojovat vypnuté zařízení, ovšem některé jsou v zapnutém stavu pořád a tam to může zajiskřit (nabíjí se kondenzátory a pod....)

Skontrolovat zásuvku zda jsou dráty dotažené a zda ty dutinky nejsou opálené a zda jsou napružené, za provozu zásuvka nesmí jiskřit, ani hřát pokud hřeje nebo se jiskří za provozu vyměnit.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod D3VL3R 28. 9. 2010 11:13

No já ho tam mám ještě po předchozím majiteli, je snad ještě sovětské výroby :-D
D3VL3R
Junior

Odeslat příspěvekod IgnorStoupa 28. 9. 2010 12:26

Pokud jsem to spravne pochopil - ten jistic je hlavni pro cely byt, ze? Pokud je tomu tak, tak vymena muze byt jen za jistic se stejnou charakteristikou - takze zase za B - viz smlouva s rozvodnymi zavody, kde je typ jistice uveden. Jednodussi nez se s nima dohadovat o zamenu za typ C je pozadat o zvyseni prikonu na 20A.
Neni dano vubec nic. Sestrojte parabolu.
IgnorStoupa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 28. 9. 2010 12:31

soban píše:Jak už psaly máš tam blbý jistič na zásuvky se L nepoužívá (L staré značení odpovídá B po novém)
Právě naopak, na zásuvky se B16 standardně používá.

Použití:
Vypínací charakteristika B:

Pro jištění kabelů a vedení v domovních instalacích. (světelné a zásuvkové obvody, tepelná zařízení)
Vypínací charakteristika C:
Pro jištění kabelů a vedení s vyššími proudovými rázy. (žárovkové skupiny, motory)
Vypínací charakteristika D:
Pro jištění obvodů se zařízeními způsobujícími vysoké proudové rázy. (transformátory, motory s těžkým rozběhem)

Problém bych hledal jinde - vadný jistič nebo vadný zdroj.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod iggi 28. 9. 2010 12:36

istic nieje vadny akurat treba dat spravny... min. charakteristiku C
ked sme robili informatiky v skolach kde bolo 10PC na fazu tak bolo treba davat az D istice... proste bolo tam vela kondikov... v nicom inom to nieje...
iggi
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 28. 9. 2010 12:53

Měnit jistič za jiný s jinou charakteristikou nekvalifikovanou osobou obecně nelze doporučit, i když asi velké riziko nehrozí. Jističe jednotlivých tříd mají garantováno, že nevypnou:
B: 3-násobek jmenovitého proudu (48 A pro B16)
C: 5-násobek jmenovitého proudu (80 A pro C16)
D: 10-násobek jmenovitého proudu (160 A pro D16)

Jestliže pro těch 10 PC ve škole stačila D16, tak jedno PC bralo při zapnutí max. 16 A.

Dobrý 700 W zdroj nemůže vyhazovat dobrý jistič B16.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod iggi 28. 9. 2010 13:01

tusim boli 20A ale na tom nezalezi, ja mam doma dva PC na B16 a vsetko v pohode :) istic mi ani raz nezhodilo :)
len do izby mam natahane nove kable a poriadne zasuvky... bohvie ako to ma on doma...
treba aj podotahovat kontakty v zasuvke, hlavne hlinikove kable...
iggi
Junior

Další stránka