Upgrade 2 PC zostáv

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Matyooo 3. 12. 2010 18:35

Zdravim,

dopredu sa ospravedlnujem ze chcem od vas tolko naraz, ale snad sa dockam nejakych odpovedi. Ide o upgrade 2 PC zostav, ktore su popisane nizsie aj s otazkami:

--------------------------------------------------------

1. PC:
Asus M4A785TD-M EVO
AMD Athlon II X3 425 (box chladic)
DDR3 2GB Kingston 1333 CL9
Samsung 320GB SpinP F1
Samsung DVD-RW SH-S223B
Thermaltake Strike MX VI6000BNS
Seasonic 400W

Otazka 1.1: Aku graficku kartu dokupit? Nvidia 460GTX/450GTS, ATI 5770 - vsetky by boli samozrejme s nejakym lepsim/tichym chladenim (MSI/Gigabyte/Vapor X). Monitor je 19 palcovy (1600x900) - vymena coskoro nehrozi. Pocitac je vyuzivany vyhradne na hranie, ide o to aby mu daky ten cas pobezali vsetky novsie hry (nemusi byt na max detailoch).

Otazka 1.2: Staci 400W Seasonic zdroj pre tie karty? (pred rokom to bolo kupovane tak aby to stacilo aj ked sa dokupi GK, ale teraz uz si nie som isty dajak).

Otazka 1.3: Je nevyhnutne/oplati sa dokupit 2GB RAM?

Komp bol kupovany pre teraz 13 rocneho chlapca pred rokom na vianoce kedze stary komp dosluzil s tym ze sa neskor dokupi graficka karta. Zatial to bezi na integrovanej karte (na moje pocudovanie dost toho zvlada), ale chcem vyuzit potencial toho PC kym je relativne nove. Ako vidite je to relativne lacna zostava (bedna vysla na 320EUR pred rokom spolu s klav+mys) a malym monitorom (ten dostal od inych ako darcek) preto tie moje otazky ohladom karty.

PS: cas - do vianoc :-)

2. PC (moj):
MSI P35 Neo Combo F
Intel C2D E6750 s chladicom AC Freezer Pro 7 (1. verzia)
DDR2 2x 2GB PQI 800
Gainward 8600GT 512MB DDR3 (pasivny chladic)
Samsung 500GB HD501LJ (dvojplatna myslim)
Samsung 500GB HD502HJ (jednoplatna pred cca rokom dokupena)
DVD-RW mechanika (ani neviem aka moc nepouzivam)
Creative SB Audigy (to som tam hodil z mojho stareho kompu vtedy)
Bedna Foxconn TH-02 (http://www.svethardware.cz/art_doc-8111 ... 418F4.html)
Zdroj (vid. otazka 4)

Otazka 2.1: Oplati sa vymenit C2D E6750 za C2Q Q6600 (pripadne nejaky iny z tych lacnejsich C2Q)? Samozrejme riesil by som to cez bazar. (Maticna podporuje všetky C2D aj C2Q procesory co som pozeral na stranke.)

Otazka 2.2: Doska podporuje aj DDR3 ale max 1066MHz a max. 4GB aj tak a nedaju sa kombinovat DDR2 a DDR3, takze nemyslim ze by sa oplatilo vymenit DDR2 za DDR3. Mam pravdu?

Otazka 2.3: chcem si kupit nejaku graficku kartu, mam 23 Full HD panel. Chcem sa opytat, ktoru z tychto by ste odporucili do tejto zostavy: Nvidia 460GTX/450GTS, ATI 5770 - vsetky by boli samozrejme s nejakym lepsim/tichym chladenim (MSI/Gigabyte/Vapor X). Neviem nakolko je brzda ta zostava pre tieto karty a pozeram ze je tam len PCI-E x16 veria 1.0, neviem ci na tom zalezi ale ta napisal som to tu. Hry hrajem skor prilezitostne (jedine ak ma chyti nejaka hra ta sa par dni nepostavim od kompu :-) ) a nemusia ist vsetky najnovsie hry na plnych detailoch a vyhladzovani ale hlavne aby nesekalo! Inak pouzivam komp na Photoshop a Lightroom (uprava RAW fotiek) a bezne veci, nic extra.

Otazka 2.4: Zdroj tam mam 3 rocny Fortron (neviem uz kolko W), ale to je jedno, chcem ho vymenit lebo mu uz moc neverim (boli s nim problemy) a dost huci za Seasonic (+ AC F12 PWM). A tu je ta otazka: 400W alebo 500W? (taktovat viem ale zatial som to nepovazoval za potrebne)

PS: PC ma 3 roky, toho casu som ho dostal dost necakane na vianoce, keby bolo na mne, asi by som to inak poskladal, ale zatial sluzil svojnu ucelu, ale rozhodol som sa, ze ho trosku upgradnem aby som vyuzil jeho potencal (myslim ze to este nie su az tak stare technologie) a aby mi vydrzal este nejaky ten rok-dva...

Stacia mi strucne odpovede, kedze viem ze vela je tu toho naraz, ale dakujem kazdemu za zastavenie sa. Zaujimaju ma hlavne odpovede na otazky pre 1. PC a 2.3 a 2.4.

Dakujem
Matyooo
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 12. 2010 18:43

1.1: MSI Cyclone 460/768.
1.2: ANO
1.3: ANO/ANO

2.1: ANO
2.2: ANO, opravdu NEVYPLATILO
2.3: viz 1.1
2.4: 500W pro jistotu. OC Q6600 zere. HODNE zere.

PS: Pro 2. kup ALESPON Hyper 212 Plus, nebo srovnatelny/lepsi cooler.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod alfah4ns 3. 12. 2010 18:49

1.PC:
dej tam gtx460
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1

Seasonic 400W stačí.
Kup si i chladič pro CPU - arctic freezer 64 pro pwm stačí, aby mělo vůbec smysl kupovat grafiku s nějakým lepším chladičem.

Další 2GB se vyplatí, pokud na tom máš systém, který umí s velkou ram pracovat (tzn. ne staré XP). Ideální by bylo samozřejmě v 64bit verzi, abys mohl vůbec využít plných 4GB. + i 64bit aplikace pojedou lépe.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod The Shitman 3. 12. 2010 18:52

1. PC

Dokoupit 2GB RAM (není nutnost, ale bude to poznat)

Slušný chladič na procesor (Freezer jako základ, ideálně Hyper) a zkusit něco provést v BIOSu - přetaktovat, odemknout, pokud půjde (opět není nutné, ale bude poznat ve hrách a HLAVNĚ to poznají uši).

HD 5770 bude stačit, ale z GTX460 se kluk štěstím přeskočí. :) Rozdíl je (zvlášť po přetaktování) obrovský. Nic výkonnějšího smysl nemá, na to je malý monitor.

Zdroj to utáhne s prstem v nose.

2. PC

Procesor bych řešil jen přetaktováním. Píšeš, že to umíš, tak by neměl být problém. Než kupovat bazarový quad, radši bych se později plácnul přes kapsu a vyměnil komplet MB+CPU+RAM.

RAM bych ROZHODNĚ neměnil, viz výše. Nepomohl by sis absolutně o nic.

Hry se sekat nebudou ani na 5750. GTX460 zvládne na full detaily snad vše, většinu i s vyhlazováním.

Kuchat ventilátor nedoporučuju. Radši bych koupil AC Fusion, Enermax ECO, nebo Seasonic vyšší řady. Tiché budou, ale ty nebudeš mít problémy s chlazením.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod skype 3. 12. 2010 19:07

1. PC

Procesor zkusit odemknout a přetaktovat + Freezer nebo něco podobnýho.
Grafiku GTX460 Cyclone - kluk bude nadšenej :) (mimochodem je podobně starej jako já :)) )

2. PC

Procesor přetaktovat + CM Hyper 212+
Nebo zainvestovat do Q8200 :)
Grafiku taky GTX460 Cyclone
Zdroj AC Fusion 550W
Odeslat příspěvekod Matyooo 3. 12. 2010 19:22

Dakujem vsetkym za rychle odpovede, v podstate vsetko ako som predpokladal len som si nebol isty.

Takze urobim to nasledovne:

1.PC:
MSI Cyclone 460GTX 768MB (presne toto vychadzalo z toho aj mne + ho maju u nas za dobru cenu) + dokupim 2GB RAM...

btw pokusal som sa hned po kupe odblokovat 4 jadro ale nedalo sa a taktovat som netaktoval radsej kedze tam je BOX chladic a kedze az tak super tiche to nemusi byt ten chladic na procak sa dokupi trosku neskor (zatial su teploty v pohode, uvidim potom ked to bude s novou grafikou zatazovat :-) )

2.PC:
tu som rozmyslal ci mi nestaci len ATI 5770 ale asi pojdem do rovnakej karty ako v 1. PC a kedze tu grafiku do tohto kompu budem kupovat asi az na novy rok tak mozno pojde cena dole (alebo uvidim aka bude situacia vtedy 460GTX vs. 6850)

procak bude asi to posledne co vymenim, hlavne z dovodu ze tie Q6600 sa moc nepohybuju po bazaroch a nevidim zmysel kupovat novy drahy (pomerne stary C2Q ked su uz i5 na trhu) procesor do tejto zostavy alebo mozno nakoniec skoncim len tym pretaktovanim aspon na cca. 3GHz

Zdroj zoberem Seasonic 500W (btw ten AC F12 PWM som myslel len do zadu do bedne ze vymenim ten co tam mam teraz)... AC Fusion som pozeral ale radsej chcem s velkym ventilatorom dole kedze moj komp je dost zapratany dole pod stolom a druha vec, tazko ho zohnat u nas dajak a aj ked ta je o 20EUR drahsi ako Seasonic 500W v akcii

PS: na oboch bezi W7 64bit

PS 2: myslim ze viac odpovedi uz ani nepotrebujem. Dakujem vsetkym.
Matyooo
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 3. 12. 2010 19:24

ten chladič do PC 1 - ono se to uchladí i s boxem. Ale máš tam slušný zdroj seasonic, budeš tam mít slušně tichou gtx460 od MSI, tak bude škoda, aby hučel box chladič :)
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod skype 3. 12. 2010 19:27

A Fusion je kvalitnější než OEM Seasonicy :)
Odeslat příspěvekod Matyooo 19. 12. 2010 14:20

Dovolím si oživiť tuto moju temu, ktoru som zalozil prednedavnom. Kto cital vie o com je rec, kto nie nevadi. Otazka je jednoducha:

MSI Cyclone 460gtx 768mb alebo Gigabyte 460gtx 768mb (ta s tymi 2 vetracikmi).

V obchode ich maju skladom a za uplne rovnaku cenu. Viem, ze ani jednou nic nepokazim, ale ked uz je moznost vyberu tak preco sa nespytat aj tu :-)

PS: Pre tych co citali/odpovedali predtym - kartu kupujem preto az teraz tesne pred vianocami, lebo som ju nechcel mat tyzden-dva odlozenu v skrini a potom nahodou zistit, ze nieco s nou nie je OK - lahsie sa reklamuje co najskor po kupe (v predajni, kde to kupim urcite) :-)
Matyooo
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 12. 2010 14:24

GB je tissi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor