Malý domácí server

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod dede 12. 2. 2011 10:40

Poradil by někdo sestavu na domácí server. Většina diskuzí na tohle téma je už dost stará a komponenty se často už neprodávají.

Musí být postavený na Windows. Linux neumím a hlavně mi naněm poběží aplikace, která je jenom pro Win.
Jinak by sloužil hlavně jako úložiště dat pro filmy a stažené věci. Časem bych přikoupil páskovou jednotku pro zálohy. Doma mám jeden přebytečný 1TB HD, tak bych ho využil.

Prioritou je také nízká spotřeba.

Jinak bych se zeptal, jaký máte názor na vlastní poštovní server? Domény jsou teď levné a připojený jsem přes synchronní 4MBit wifi.
dede
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 12. 2. 2011 10:58

By me zajimalo, jake programy na serveru ti pobezi, ze tam musi byt win. Nejidealnejsi reseni v dnesni dobe je lepsi rpiter a k nemu nas v raidu 1. Sam mam doma router s wrt a k nemu disk. A dokaze to uplne vse. Takze tadz jen zalezi co ocekavas.
Dalsi rada je ze na linuxu nepotrebujes narocnz hw a ppstaci i nejaky obycejny pc v jednom , kvuli spotrebe.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dede 12. 2. 2011 11:10

Je to program pro sběr finčních dat ze světových burz. Ukládá to do vlastní databáze. Je to pouze pro Win. Teď mi to běží na PC, jenže to je vybavené, žere přes 200W a hlavně ho používá i manželka. A není nic otravnějšího, než aplikace na liště, kterou nesmíš vypnout.
dede
Junior

Odeslat příspěvekod Pařanoik 12. 2. 2011 11:21

Tak přesně na tohle mi běží v komoře P3/500 s půlgigem ramky a W2K .. má to nízký otáčky (takže tichý), přistupuje se pomocí terminálu a jede to v pohodě už snad 8 let v kuse. Web, databáze, ftp pro vlastní potřeby, zálohovací server (ze kterýho se pak dělají občasně zálohy na fyzicky od sítě oddělený disky), mapování disků na stanice v síti, a dalších pár blbostí. Hlavně je to ale malý a žere to skoro nic.
Pařanoik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MiK 12. 2. 2011 11:27

S ohledem na cenu serverových Windows a na spotřebu (ten server stejně si vezme 200 W a více) bych doporučil následující řešení:
- Koupit NAS např. od Synology, na ten ukládat
- Koupit malé PC s Atomem nebo starší netbook a na něm nechat běžet tu aplikaci. Pokud nestačí jeho obrazovka, tak k němu připojit přes VGA kabel velkou obrazovku, co máte na stole k desktopu a jenom přepínat, co se na ní zobrazuje, nebo koupit k němu samostatnou obrazovku. Díky sdílení dokumentů přes NAS budete mít k nim přístup jak ze stávajícího desktopu, tak z netbooku.
Co se získá:
- profesionální úložiště s malým příkonem, které navíc umí usnout a snížit příkon
- dedikovaný počítač, s téměř nulovou spotřebou a současně nouzové další pracoviště.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 2. 2011 11:29

dede: vlastni postovni server je naprosty nesmysl. kdyz jsou domeny levne ok, GMail k nim je zadarmo!
Jinak je to porad dokola, pokud nechces tam napichnout 5 disku a nepotrebujes prehravani fullHD videa tak nejaky nejlevnejsi atom.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 12. 2. 2011 11:36

Domeny jsou levne ale taky i hostingy, kde dostanes i nekonecno mail adres. Mam domenu a vse bezi na hostingu, ale jedna domena 3 radu odkazuje na mou ip domaci
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 2. 2011 11:44

mike: ale on nemluvil o hostingu ale o "vlastnim serveru", dle "mam hypersupertruper pripojeni PRES WIFI" usuzuji ze myslel opravdu vlastni "server" umisteny doma. To je proste nesmysl. Komu na domaci/rodinne(a klidne i malofiremni) vyuziti nestaci 50 schranek?
A spolehlivost google oproti domacimu serveru? Jeste nejaky vikendovy vtipek?
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 12. 2. 2011 11:50

Ja vim, proto jsem vypichnul, ze je to zbytecne, pokud zrovna nema zkusenosti. navic vypadek energie, spalena komponenta atd vyradi server z provozu a kdyz nema zalozni......
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 2. 2011 11:56

jo takhle, ja jsem to pochopil jakoby anti-gmail prispevek.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dede 12. 2. 2011 15:12

Chlapi, zas to nedramatizujte. Jenom jsem se ptal, zda se domácí poštovní server vyplatí. Asi ne.. ;-)

Jinak natom serveru musí běžet Win Server? Nestačí obyč XP nebo W7 na sdílení disku?
dede
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 2. 2011 15:15

staci.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 12. 2. 2011 20:07

10 pripojeni ma xp prof, 3 home na sdileni. Inet taky dokaze prof sdilet, takze staci. Ale stejne bych sel treba do w 2000 serv.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod akira.uzai 12. 2. 2011 20:31

sdílet data přes windows je masochismus, samý problémy a hodiny nastavování, zlatá samba!

jinak ten sběr dat z burz a tak, jistě zvládne i linuxový server, určitě tam mjsou uložené jako nějaké xml soubory, které si stahuješ a nějaký sw to pak zpracovává a zobrazuje, popřípadě to možná pojede přes wine, windows nejsou primárně pro server určeny a pokud bys chtěl nějaké serverové windows a chtěl je mít košer, tak jsou docela drahý (a jako bonus je chaos v licencích)
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 2. 2011 14:24

V podstate staci i nejlevnejsi z DOPORUCENYCH sestav v oranzovem ramecku nahore. Po strance HW.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Další stránka