CPU+ MB + RAM + LCD ...low-cost pro rodice

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod sumdumguy 21. 4. 2011 13:43

Requirements:
CPU - dual-core ~3 GHz
RAM - jedine Corsair, DDR3 ~1333MHz, kolik GB?
MB - bud Asus nebo Gigabyte, integrovanej Radeon 5000/6000 Series, HDMI-out, Gb LAN

LCD - HDMI-in, in-built speakers, >20", bud 1920x1200 nebo 1920x1080
---------------

Suma sumarum melo by to bejt asi tak €100 (excl. VAT) za ty komponenty, a dalsi €100 (excl. VAT) za monitor, ale pokud bude dobrej duvod, muze to bejt i vic.

Background:
Skrin, zdroj, disk, mechaniku, klavesnici a krysu uz mam z minula, takze potrebuju jen tyhle komponenty. Dobrou volbou by podle me byla naka AMD-based platforma takze s tim Radeonem a HDMI bych do monitoru poslal i zvuk a zabyl dve mouchy jednou ranou (a myslim, ze i rodicum se tenhle napad bude libit). Dvoujadro je podle me dostacujici, ale rad bych se vyhnul takovejm tem modelum, ktery sou mizerny quad-core s vypnutym jednim nebo dvema jadrama... Low-end moc nesleduju, takze nemam predhled. Co se tyka MoBo, tak by to asi melo mit aspon ctyri SataII a pasivni chlazeni je snad dnes uz samozrejmosti (USB3.0 neni nutne). Trochu si nevim rady kolik RAM - ta integrovana grafika (at uz v chipsetu nebo CPU) si urcite neco sezere. Idealni by bylo 3x2GB, ale to se pro low-end nedela, takze bud 4GB anebo 8GB? A jeste jedna vec: moc to nespecha, takze pokud AMD planuje naky novinky v low-end segmentu (tak do cervna nejdyl), tak me to samozrejme taky zajima a je mozno to odlozit o par mesicu...

Dekuji
sumdumguy
Junior

Odeslat příspěvekod skype 21. 4. 2011 13:49

A využití si máme vycucat z křišťálové koule?? Projdi si článek jak položit dotaz a uprav ho!
Odeslat příspěvekod karlos00x 21. 4. 2011 13:59

za ty penize to nepujde.
4GB RAM = 950,-
athlon X2 = 1200,-
deska nejmene 1200,-

co je tak tezkeho upravit tu cenu tak aby byla pouzitelna pro normalniho radila kterej ma v hlave ty ceny v Kč s DPH?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dockalacek 21. 4. 2011 14:25

Za 2 500 s daní to nepůjde na AMD ani náhodou!!! A tazatelův tón mi přijde dost diktátorský, prej "jedině Corsair!" Je k tomu nějakej special reason? Jestli chcete low-end, rozhodně bych netrval na 4GB RAM. S tímhle rozpočtem to bude leda kancelářská sestava. Tady předkládám návrh postavený na G41 + Celeronu E3400 + 2GB RAM DDR3 1333 from Kingston:-)

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... HH0112MR01

za 2500 korun chtít monitor větší, než 20" a s rozlišením 1920x1080, navíc s HDMI a reprem, to je hloupost. Takovým rozlišením disponují až 22" modely a navíc bez DVI, což bych pro full HD nedoporučoval. Deska také neumí DVI, takže i požadované HDMI i repro je čirá utopie..
Naposledy upravil dockalacek dne 21. 4. 2011 14:58, celkově upraveno 2
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Mám Eurocase 350W a nestydím se za to!:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Nargon 21. 4. 2011 14:34

Tohle je nerealne.

Integrovana grafika amd rady 5 nebo 6 uz v chipsetech neni, tam najdes max radeon 4200. A ty integrovane v procesoru zatim taky nejsou. Sice je venku "netbookovy" amd procesor, ktery ma tu grafiku 6te rady, ale chybi mu ten procesorovy vykon. A je to uz rovnou zabudovane v desce, a cena je myslim pres tech 100euro.

Takze jedina volba je deska+cpu+grafika+pamet. A tohle se taky do limitu nevejde. Ja jsem zkusil na CZC neco slozit:
GIGABYTE GA-MA78LMT-S2 - AMD 760G
AMD Athlon II X2 250 (ADX250OCGMBOX)
Sapphire HD 6450 (11190-01-20G) 512MB, PCI-E
Corsair Value 4GB (2x2GB) DDR3 1333 (CMV4GX3M2A1333C9)
Celkem 3457Kc bez dph coz je asi 140eur

Na intel nema cenu se ani divat, ten je vzdy drazsi. Jedine pockat na nove procesory od AMD, ale ty myslim predstavi nejak na podzim a k dostani budou asi az v zime k vanocum. A tam taky bude asi ta cena vyssi, protoze to bude novinka.

Secteno a podrtrzen. To co chces je bohuzel nerealne. Budes muset zaplatit vic a nebo slevit na pozadavcich. A v monitorech se nevyznam, takze k tem se nevyjadruji.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod zbyndatvrd 21. 4. 2011 14:37

excl. VAT - tedy nepocitaje DPH !!!
To je na SK od 1.1.2011 zvyseno na 20%.
Tazatel tedy pocita s celkovou investici az CZK 6000,- s DPH (pocitame 25kc/1euro).

>> Videl bych to takto <<
zbyndatvrd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 21. 4. 2011 15:00

Pokud je to bez daně, pak takto:

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... HH0111CF01

Ale mohl to napsat česky a nemachrovat na nás..:-)
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Mám Eurocase 350W a nestydím se za to!:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karlos00x 21. 4. 2011 15:27

zbyndatvrf: chce za nejakch 2800,- mb + cpu + ram tak mu za tu cenu dame grafiku. mazec.
nargon: nejaky rozumny duvod pouzit tu grafiku?
jedine dva rozumne navrhy vidim by dockalacek: prvni sice nema hdmi a druhy zase kousek prekracuje financne, ale z prdu bič neupleteš. a kdyz upletes tak nezapraskas...
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 21. 4. 2011 15:49

Proc? protoze chtel grafiku 5te nebo 6te serie amd. Buh vi na co. Jestli si na tom chce zahrat i nejake starsi veci, nebo kvuli nejakym vypoctum na grafice. Nebo kvuli videu. Nevim. Ale kdyz to mel v pozadavcich, tak jsem se mu to snazil splnit.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod The Shitman 21. 4. 2011 17:42

Nerozjíždějte prosím diskusi, když tady nemáte půlku informací. Dobře zareagoval Skype, který upozornil na nedostatek informací a dál nic nepsal. ;)

Tazatele prosím o doplnění informace o použití sestavy a pro jistotu i zdroj (výrobce, model, výkon), který si chce ponechat ze současné sestavy. V tuto chvíli se asi nemáme o čem bavit.

Ještě upozorním, že za 100Eur + daň stejně nemáme šanci postavit nic jiného, než totální lowend, pokud má být v ceně i ten monitor. Požadavek je tedy vcelku nereálný.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod karlos00x 21. 4. 2011 18:30

Shitman: trochu v tomto jednom konkretnim pripade nesouhlasim. Podle me moc nic jineho dodavat nemusel - je na slunce jasne, ze za ty prachy to nebude ani virtualizace ani hrani her... tedy ze je na rade totallowend v podobe ath 250 nebo E3400.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sumdumguy 22. 4. 2011 19:32

Dekuji vsem za odpovedi, i ty negativni (clovek se porad uci).

Nevim, co zdroj a skrin s tim ma spolecnyho - je to pozustatek, ze starsiho vyssiho mainstreamu, kterej se mi prodavat nechce. Ale pro uplnost prosim: Corsair VX550 a Thremaltake Tsunami SWA. Hadr se mi tu vali nevyuzitej ST31000340NS a mechaniku sem nepouzil uz roky - je to naka LG DVD+-RW - model si fakt nepamatuju.

Vyuziti jsem cekal, ze si kazdej domysli - hlavne web a video (plus naka prace s office a fotkama). Pro to prvni je dle meho nazoru daleko dulezitejsi frekvence nez pocet jader, protoze na dnesnim webu plnem reklam a flashovyho bordelu je kazdejch 200 MHz navic znat (ikdyz rodicum to takovat nehodlam). A proto druhy, si myslim, ze kombinace novejsiho Radeonu s HDMI bude kosher pro DxVA... O kvalitu zvuku na vestavenych repro ani tak nejde (rodice stejne na vsechno koukaj s dabingem).

A ted zpet k veci, musim rict, ze tu cenu sem trochu neodhad, prece jen uz je to nakej patek, co sem byl naposled ve smenarne a tak nejak mam zafixovano ze 1 EUR ~ 30 CZK (give or take :oops: ). Stejne to ale budu kupovat za Ecka...

Koukal sem, ze jakejsi Athlon 250 (2x3GHz) se da sehnat za €40. Pak tri jadra (Athlon 450) je uz o dost drazsi - >€50. Pride mi to dost penez, dost zbytecny, a hlavne mam pocit, ze to je prave nakej ten "mrzak quad-core" a to fakt nechci! Kdyz uz neco lepsiho, tak radsi za €45 Athlon 260 (2x3.2GHz).

Co se tyka RAM tak 1333MHz XMS3 CL9 jsou za skoro €30 2x2GB. To samy v 1600MHz je uz €35 a 2x4GB CL9 1600MHz sem nasel za €45. Tohle je pro me hlavni dilemma. 6GB by bylo ideal, jestli 2GB z toho sezere GPU, ale to bohuzel nejde, takze bud 4GB, coz mi pride dost malo, ale 8GB uz je zase overkill.

MB: http://www.gigabyte.com/products/compar ... ,3809,3785 :hm

LCD: http://tinyurl.com/3pze5er nebo http://tinyurl.com/3gga98c
TN panely jsou pro me spanelska vesnice. No, za kilo se tam neco najde, ale uz sem rikal, ze to muze bejt i vic...

Nechtel jsem se v prvnim prispevku moc rozespisovat, protoze dlouhe cteni dnes nikoho nebavi, ale kdyz jste o to stali, tak ted uz k tomu opravdu vic dodat ani nemuzu :D

Edit: A jeste jsem zapomel na jednu dulezitou vec - jak je to u AMD s novinkama? Slysel sem, ze se taky chystaj presunout GPU z chipsetu na CPU die, ale jak je to blizko realite? Popr. jestli se nechysta treba naka nova chipova sada atp...? Nakup ale uskutenit budu muset nejpozdejc v cervnu.
sumdumguy
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 22. 4. 2011 19:48

radsi dvoujadro nez 300MHz navic nebo tak... ber ze i ten flash kdyz jsou dve ruzny reklamy tak kazdou muze resit jedno z tech jader. takze doporucuju Athlona 250. Kdyz vynecham semprtona kteryho bych si sam nekoupil, tak ma nejlepsi pomer vykon/cena. Desku vem nejlevnejsi gigabytku s 880G (nebo kdybys sehnal o par stovek levnejsi 780G nebo 785G tak to je to samy)- integrovany radeon HD4200 zvladne 99% videí pres DXVA, zbytek prinejhorsim zvladne ten CPU (tady dobre vim o cem mluvim - dukladne to testuju dennodennim provozem). 3-jadro nema smysl kdyz se honi kazda kačka. RAMky idealni jsou kingstony 1333MHZ zeleny - super spolehlivost, velmi slusna cena. rozdil mezi 1333 a 1600MHZ pametma je 0,0000prd(nedavno tu byl odkaz na test, myslim pctuning, kde to bylo jasne videt).
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 22. 4. 2011 20:36

A 2GiB RAM rozhodně grafika nevezme. A 8GiB je naprostý nesmysl do takové sestavy. V pohodě by stačilo i 2GiB, 4GiB je až s rezervou ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod The Shitman 22. 4. 2011 21:26

3GHz dualcore, 4GB RAM, slušná deska s použitelnou integrovanou grafikou (kvůli ceně jsem ale upustil od USB3), fullHD monitor s DVI a Display portem.

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... JV010IYL01

Levněji to půjde jen velice těžko. Ještě se to dá vzít se 2GB RAM, ale to není zas tolik peněz. V sestavě bych ještě rád viděl AC Alpine, nebo jiný aspoň trochu poslouchatelný chladič, kvůli šibeničnímu limitu ho ale nedávám do košíku.

// Ještě upozorním, že integrovaný grafický čip rozhodně nepotřebuje 2GB paměti. V pohodě si vystačí se 128MB a i tak jí bude mít až až...
The Shitman
Ex-moderátor

Další stránka