Domácí NAS

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod N!nja 25. 9. 2011 11:51

Zdravím,

rád bych požádal o rady ohledně stavby domácího NAS.
Chci si svépomocí postavit NAS s třemi HDD. Rád bych RAID5 z 3 HDD, os buď WHS2011 nebo FreeNAS.
Prozatím se rozhoduji mezi procesory Pentium G630T nebo i3 2100T. Samozřejmě bych raději trochu ušetřil a i3 mi přijde už dost předimenzované, vzhledem k tomu, že i do profi NAS dávají výrobci obyčejný Atom D525.
Od NAS budu potřebovat, aby primárně umožnil přístup z cca 2 klientů (sat a HD přehrávač), kteří z něj asi pojedou nejčastěji a dále občas z iPadu, ntb a PC, které máme ještě v rodině.
Jde mi o to, že pokud zvolím Pentium, nevím, zda bude tento procesor schopný i streamovat do sítě videa a filmy. Extra grafiku nechci, využiju jen interní v procesoru, tedy intel HD2000. Ram bude 8GB.
Má někdo zkušenost s Pentiem v podobné činnosti? Bude to zvládat? Vím, že i3 určitě ano, ale pokud by to utáhlo Pentium, raději litr ušetřím.
Takže když to shrnu:
Pentium G630T nebo i3 2100T
Deska nějaká Gigabyte s integr. RAID5 SATA2 řadičem
RAM 2x4G 1600Mhz
zdroj Seasonic Bronze 350W 80+
3 x 2TB HDD (WD Green nebo Seagate Green)
Prosím o zhodnocení, případně další návrhy, díky.
I´ll be back !!!
N!nja
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 9. 2011 12:04

G530.

4.557,- Kc

+disky

- - -

OS WHS 2011, pokud bys chtel, mam jednu takovou vec prave ted vedle sebe - mohu hodit i fotky, nebo tak. Pentium, nebo Core i3 (nedej Boze) je tady jako ne ze kanon, ale primo jako nuklearni vodikova puma na vrabce. To same plati o 8GB. (!)

- - -

Disky muzes nakonfigurovat jako SW RAID primo ve WHS, potrebujes 3x 2TB + nejaky disk na system.

- - -

Pokud by Te to zajimalo, spotreba takoveho zarizeni vcetne 4x HDD je 37-39W.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod N!nja 25. 9. 2011 12:15

Aha, takže i to případné streamování bude šlapat?
Těch 8GB a silnější cpu jsem chtěl i kvůli případnému FreeNas. Oni totiž na tu novou 8.1 verzi doporučují kvůli ZFS 6GB+ RAM a 2GHz procesor.
Ale osobně jsem spíše woknař, takže asi WHS2011 bude pro mě lepší.
Do toho WHS2011 se dají normálně doinstalovat aplikace jako na W7? Nebo je to nějak omezené?
I´ll be back !!!
N!nja
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 9. 2011 12:28

WHS je paradni, robustni system a za ty penize neni co resit. 4GB postaci uplne v pohode, stejne jako ten Celer. Aplikace se do toho doinstalovat daji, ma to normalne i plochu. Zaklad WHS je ve Win 2008 R2 serveru.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod skype 25. 9. 2011 13:03

Mašinku s WHS 2011 mám taky a můžu jedině doporučit. Mám to sice na odemčeném Sempronu, ale teď bych bral Celeron G530.
SW RAID mám vytvořený přímo ve Windows - zrcadlení obou partišn jednoho disku na druhý.
2GB RAM je nutný základ, 4GB ideál. S méně než 2000MB RAM se odmítne nainstalovat!
Mám několik(desítek) screenů z WHS i fotky homeserveru. Kdybys chtěl, tak nahodím ;)
Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 9. 2011 13:23

4GB je optimum pro WHS. Se 2GB bych jej nechtel provozovat, 8GB je zbytecne dost.

Ja mam SW RAID5, 6TB pole to resyncovalo temer 6dni. (fakt) Ale funguje spolehlive a je rychle.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod skype 25. 9. 2011 13:26

Musím říct, že 2GB mě neomezují. Rychlost práce se serverem mě stejně nezajímá a přes síť dám 900Mbit tak jak tak :)

6dní...to je mazec :) Mně se ty dva Samsungy do SW RAID1 synchronizovaly asi 20hodin :) Ale to bylo tím, že já blb dal synchronizovat obě partišny najednou - to byla chyba, protože hlavičky lítaly jak postřelený :))
Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 9. 2011 13:27

whs ma max 4GB, ja osobne bych RAID5 delal softwarove a v tomto mam nejak vic hozeny sympatie k linuxu.
celkove me teda whs vubec nenadchnul, debian nebo ubuntu LTS mi pasnulo lepe.

EDIT: holt jsem to otevrel a šel na gáblík tak ted vypadam jak Plha :)
Naposledy upravil karlos00x dne 25. 9. 2011 13:30, celkově upraveno 1
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 9. 2011 13:28

Raid5 synchro trva dele. Je potreba s tim tak pocitat, nebo koupit HW riadovou kartu.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod N!nja 25. 9. 2011 13:29

Děkuji za rady. Ještě se zeptám na disky, mám trošku dilema jestli sata3 nebo sata2. Nejradši bych Seagate Barracuda Green 2TB, ale ty jsou na sata3 a zase deska, která by měla 3 porty sata3 bude stát 2500Kč. Mají vůbec smysl sata3 disky? Nějak se mi nechce jít do WD Green, musí se co jsem četl, upravovat parkování hlaviček. Ale pokud myslíte, že WD Green jsou ok, a stačí sata2, tak asi není co řešit.

Edit: A ještě co se raid týká, je lepší využít raid na desce nebo soft přímo v os? Je to asi to samé, předpokládám, že oba způsoby jsou softwarové. Ale je některý spolehlivější nebo rychlejší?
Naposledy upravil N!nja dne 25. 9. 2011 13:33, celkově upraveno 1
I´ll be back !!!
N!nja
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 25. 9. 2011 13:33

SATA3 u plotnového disku rozhodně nepotřebuješ. Na plotnové disky v pohodě stačí i SATA1.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 9. 2011 13:33

sata je vzajemne kompatibilnio jakkoliv. resi se to tu cca 3x tydne.
sata3 NIC neprinasi v dnesni dobe.

osobne bych si vzal kazdy z tech disku jiny typ. proc? co kdyz vyrobni vada v serii?

-- 25. 9. 2011 14:34 --

a preferuju RAID v OS. plna prenositelnost.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 9. 2011 13:39

Balada o SATA3:

SATAIII je marketingova reklamstina. Vezmi si, ze ty disky daji z ploten max 140MB/s.

SATA = 1,5Gbit = 1500/8 v MB/s, coz je cca 187MB/s, ale neco je rezie atd, takze realnych je tak tech 145MB/s.

SATAII = 3Gbit/s, stejnym vypoctem dojdeme ke 290MB/s.

SATAIII potom je opet dvojnasobkem, tzn. cca 580MB/s.

- - -

Jaky smysl ma mit 580MB/s radic, kdyz na ty plotny vic, nez 140MB/s neprotlacis? VSEM dnesnim plotnovym diskum by pohodlne stacilo SATA jednickoveho standardu. V nekterych situacich by mozna byly VELMI MIRNE limitovany, ale z 95% by stacilo.

Zaver: SATAII staci a u plotnoveho disku dalsich x let stacit bude.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod N!nja 28. 9. 2011 14:31

Diky vsem za upresneni. Jeste takovy dotaz ohledne instalce whs2011. Jde nainstalovat take napr. na flashku jako freenas nebo musi mit extra hdd, ktery musim koupit? Diky
N!nja
Junior

Odeslat příspěvekod skype 28. 9. 2011 14:39

Musíš ho nainstalovat na disk s minimální velikostí 160GB. Jestli to bude flashka, exterňák nebo cokoliv je už na tobě.

Já ho mám nainstalovaný na 1.5TB HDD(60GB systém, zbytek ServerFolders) a ten disk je zrcadlený na druhý 1.5TB HDD. Takže mám dva disky v SW RAID1 a zrcadlené jak data, tak WHS.

BTW. vidím, že WHS na Alfě podražil asi o 150Kč - já ho bral ještě za 920Kč :)
Další stránka