Domácí NAS

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod vavca 11. 10. 2011 14:30

ok, jasné
vavca
Junior

Odeslat příspěvekod Hippo 16. 10. 2011 18:27

Měl bych pár dotazů k téhle 4.557,- Kc KineCZkově sestavě z druhého příspěvku, tak mi přišlo zbytečné zakládat nové téma.

1. Bude potřeba sestavu nějak ladit, aby měla nižší spotřebu, když pojede jako NAS disk?
2. Šla by tato sestava použít jako HTPC (přehrávání fullHD videa a brouzdání po netu)?
3. Půjde WHS nainstalovat na 1TB disk rozdělený na dvě partition (system, data). Vím, že co se týče zálohy dat je to blbost, ale potřebuji NAS hlavně proto,abych se k datům dostal ze všech zařízení doma.
Hippo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vavca 16. 10. 2011 18:41

disk na systém musí být solo HW HDD, optimálne 320gb, klidne 5400 otáček.. praxe je obdobná i u serverů, system beží v raid 1 na 73gb hdd a datová část 4 hdd v raid 5.... minimálně...
vavca
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 10. 2011 19:41

a tim, ze musi system byt na solo HDD jsi si naprosto 100% jistej? tadyhle kolega s tim ma zkusenost a tvrdi neco jineho: viewtopic.php?f=932&t=1151322&p=8418311&hilit=+160gb#p8418311

Jinak:
- celer 530 je v podstate uz tak nizko se spotrebou, muzes zkusit ho undervoltovat, ale v idle je to uz v zakladu hodne slusne. testu je na internetu mraky tak kdyztak hledej
- ano, sestava v pohode prehraje fullHD video i brouzdani na netu.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vavca 16. 10. 2011 19:54

neni to o jistote, ale je to lepsi v pripade exitu OS, neresis obnovu dat... navíc single disk bch do nasu nedával....
poznatky Skypa nijak nezpochybnuji...
vavca
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 10. 2011 20:02

pak ok, nicmene puvodni odpoved "musi" muze byt pro tazatele zavadejici protoze sam pise:
Vím, že co se týče zálohy dat je to blbost...
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vavca 16. 10. 2011 20:06

mno jo, pripouštím... :-[
vavca
Junior

Odeslat příspěvekod Hippo 16. 10. 2011 20:24

Pohoda, chápu, díky moc ;-)
Hippo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod D-Fox 17. 10. 2011 21:57

karlos00x píše:ano, sestava v pohode prehraje fullHD video

Mel bych takovy poddotaz. Kolik by tak mohl byt bitrate full hd videa, ktery by G530ka utahla?
Nema s timto procesorem v htpc(nejlepe s XBMC) nekdo realne zkusenosti?
D-Fox
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 10. 2011 09:28

Proboha prehraje to uplne vsechno, jednak ma HW akceleraci a jednak i pokud by ji nemel, nebo pokud bys pouzil prehravac, ktery ji nepodporuje, i tak to video prehraje. SandyBridge NENI ATOM. (!)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod RDan 18. 10. 2011 23:58

Zdravím vás pánové a studenti. Mám pro vás malou otázečku a nejen jednu.
Já jsem již svůj sen s NAS úložištěm realizoval ovšem daleko kulantněji, nicméně tím také vznikl můj problém. Aby jste věděli o co jde předvedu vám svůj stroj.
Koupil jsem si pěknej černej case s uzavíratelným předkem, do něj 350W 80+ zdroj. Deska je nějaká asuska s čipsetem od nvidia, 7x sataII, AMD dvoujádro a 4GB RAMek. Musím upozornit že deska je staršího data, prodal mi jí kámoš vášnivý hráč jako vysloužilou, nicméně je pořád lepší než můj novější dvouletý notebook.
OS je win2003 nainstalovaný na 64GB SSD. Po dlouhé době jsem se dozvěděl čistě náhodou že můj hardware je 64bit ready. Ale zatím jsem ty 2003 nepřeinstaloval.
Aby jste věděli proč tam mám win2003 vám řeknu co všechno se serverem dělám.
Jednak a hlavně je to úložiště na data, mám tam veškerou svoji zásobu dvd a muziky, fotky, dokumenty, optická média jsou pro mě jen odpad který musím vlastnit kvůli "autorským právům", nepočítám s tím že za 10let bude ještě nějaké čitelné.
Pak server používám na různé konverze jakýchkoliv formátů.
A také stahování a odesílání pracovních desítek Gb dat na pomalé o2 adsl.
Takže to shrnu, vedle noťasu mám druhý monitor na kterém je trvale vzdálená plocha ze serveru. Na serveru používám normální programy jako na vistě v noťasu.
Ze serveru také čte mé mediální centrum čínské výroby které umí po sítí najít sice počítač ale to by na serveru nesměla být zapnutá služba Activ Directory. Tu potřebuji pro správu přístupů uživatelů. A moje mediální centrum sprovozním jedině tak že se k němu přihlásím přes web rozhraní a do konzole mu zadám pečlívě vygooglené příkazy co mi namountují na prázdné složky ony síťové adresáře. Dost krkolovné.

Moje myšlenka:
Chtěl jsem nějaký "FreeNAS" který by mi zajistil asi mnohem lepší služby než win2003 ale jen v té konkrétní věci. Ochudil by mě o všechno ostatní.

Moje prosba: Chtěl bych jestli by mi někdo navrhnul nějaké polopatické řešení jak zlepšit mou situaci se zachováním všech mnou používaných vlastností. A upozorňuji --> NEUMÍM s linuxem, max klikat v něm jak ve voknech, to jsem už zkoušel.
Ještě malí detail oněch 6TB na discích nemám ani náhodou kam zálohovat, všechny jsou v NTFS.

Také by nebylo špatné využít možnosti 64bit os.

Co čekám?? Čekám že mi nabídnete ubuntu kde se dá dělat to samí.
Odpověď, jistě se správným návodem jak co nastavit kde najít jaké aplikace na to samé co jsem používal, pak bych to bral ale na celém českém netu mi google nenašel žádný kloudný a srozumitelný návod. Všichni jen ubuntu, debian, madriva, redhat. --> Co to sakra je, brambory v hnoji?? Nebo je tam i návod jak tu bramboru vyorat tak aby nebyla od hnoje a vysadit z ní server??

Děkuji vám předem za vaše názory a postřehy, ale prosím zkuste ubrat emoce a přidat obsah, rovnováha obojího je ideální, děkuji :)

PS: Kéž by win2008 nebyli tak drahý pro jednotlivce doma.

PPS: Proč je net plný polopatických až infantilních návodů na wokna ale o linuxu ani ho**o???

PPPS: Jeden z důvodů proč s tím chci něco udělat je že vím že win2003 neumí s SSD pracovat a zničí ho a nevyužijí jeho potenciál, to samé asi bude platit pro terebajtové disky se 4 bitovými bloky.
RDan
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 19. 10. 2011 08:46

Co vlastne chces? Jde mi konkretne o to proc ti jede AD. kolik vas je doma? lidi se prihlasujou do domeny nebo tam lezou i lidi z venku?

Na wiki.ubuntu.cz jsi se dival? TAm je polopatickych navodu mraky.

Problem bude 6TB dat (nejlepsi by byla pro tebe prasarna s objednanim 3 HDD z eshopu a jejich vracenim po tydnu). Nekolikrat jsem v gparted s uspechem ntfs konvertoval na ext3, trvalo to desne dlouho a jednou jsem prisel o data protoze se vyskytla nejaka chyba.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod skype 19. 10. 2011 09:27

Proc nepouzit WHS2011?:) Je to postaveno na 2008 R2 a funguje bez problemu ;)
Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 10. 2011 09:46

Fatální omyl:
RDan píše: Kéž by win2008 nebyli tak drahý

Za MS OS WS 2003 SE jsi zaplatil > 30 tis. Kč, pokud jsi OS nabyl legálně.
MS R2 SE ~ 11 tis. Kč;
MS R2 WE ~ 8 tis. Kč;
MS WHS 2011 ~ 1000 Kč; ideální pro začátečníky;
MS HVS = zdarma, ovšem pouze pro pokročilé, tj. znalé cmd/WMI/PS; pro Tebe IMHO nikoliv:
RDan píše: max klikat

Klikačka to fakt není: nemá GUI, myš je v tomto OS k ničemu. :-D

Pro dané účely Ti IMHO stačí MS WHS 2011 za tisícovku, protože AD k těmto účelům nepotřebuješ:
RDan píše: pro správu přístupů uživatelů

stačí se jen naučit základy OS WNT.
A samozřejmě nainstalovat nový OS na nový hw: herní MB
RDan píše:nějaká asuska s čipsetem od nvidia

nevydrží dlouho a pro server je naprosto nevhodný. A s největší pravděpodobností tento MB/BIOS/chipset není kompatibilní s 64-bit OS:
RDan píše: můj hardware je 64bit ready.

ano, ale jen CPU AMD Athlon 64.

RDan píše: Ještě malí detail oněch 6TB na discích nemám ani náhodou kam zálohovat, všechny jsou v NTFS.

Čím to je, že se každý naučí zálohovat až poté, když přijde o všechny dokumenty? 8-D
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod RDan 19. 10. 2011 11:06

Karlos00x: AD mám kvůli tomu že můžu vytvořit neomezený počet uživatelů, jinak win2003 umožňují max 3. Nepřišel jsem na to jak jinak řídit práva přístupů uživatelů než přes AD, taktéž používám i DFS pro srovnání stromu složek do úhledného pořadí. K serveru zatím přistupují max tři lidé po místní síťi ale časem až se zmůžu na lepší připojení tak bych chtěl umožnit přístup dalším přátelům, např. bych jim dal prosot k záloze.
Na wiki.ubunt jsem párkrát narazil ale nenašel jsem tam nic uceleného kloudného.
To s tou koupí disků je moc dobrej nápad :D, to mě nenapadlo :D

SKYPE: WHS jsem zkoušel ale tu předchozí verzi, když jsem ještě nevěděl že mám 64bit.
Dost jsem nad tím přemýšlel, ale je na prd že se tam až moc vnucuje to jejich ovládání a díky označení os jinak než win2008 i když to z něj vychází tak tam nejde nainstalovat dost programů.

Milanr1: Za win2003 jsem opravdu tolik nedal, řekněme že mám legální oem klíč podobně jako wXP. Vzhledem k tomu že je to již os z pravěku tak nepředpokládám že by proti mě někdo dělal nějaké právní kroky a nevydělávám na tom.
Co je MS HVS. CMD zvládám, ostatně začal jsem s MS-DOSem. Ale co je WMI a PS už netuším ale nebráním se tomu. Ostatně proč si nerozšířit MS obzory.
Jak tedy můžu nastavovat uživatele bez AD??
Desku mám Asus M2N-SLI Deluxe http://www.asus.cz/Motherboards/AMD_AM2/M2NSLI_Deluxe/.
Mám odzkoušeno že je 64bit, rozjel jsem tam LiveCD nějakýho 64bit linuxu.

No a ten server je právě záloha. 1,5TB už je v HW raid, další 2x2TB čeká na dokoupení zrcadel a 500GB mám v swRaid.
Spíš se teď pomalu koukám jak co nejlevněji sehnat nějakou páskovou mechaniku, na disku prý vydrží data max 10 let bez opětovného zápisu.
Ale pásky taky nejsou spása, nejsou odolné proti elektromagnetickému pulsu který vyvolá jaderný výbuch (v dnešní době člověk neví).
Líbí se mi ty MDISKY co vyrábějí v praze v holešovicích ale mohly by rovnou tak dělat BLU-RAY. Přecejen 50GB pro zálohu je lepší než 8GB na DVD.
RDan
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka