PC + monitor, bez OS - net, office, semtam hra /15 tis. Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 12:51

Ahoj,
děkuji předem za každý postřeh! :)

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI:
Předchozí PC byl hodně hlučný, takže když to nebude při běžném zatížení hučet jak helikoptéra při vzletu, tak to majitel ocení - čili v-běžné-zátěži-vyloženě-hlučné-komponenty nebrat.

UCEL PORIZENI SESTAVY:
Vetšinu času bude sloužit na prohlížení internetu, práci s dokumenty, poslech audia/sledování filmů a používání spíše nenáročného softwaru - video na tom nikdo stříhat nebude. :-)

FINANCNI LIMIT:
15 tis. s Dph (bedna + monitor + klávesnice; 64 bit Win 7 licence, repro a myš jsou již pořízeny)

OPERACNI SYSTEM:
Již zakoupen, viz výše.

BUDETE TAKTOVAT?
Ne, ale když půjde do socketu třeba časem vložit výkonnější procesor, nebude to na škodu.

MONITOR?
Je potřeba. Určitě LCD, ale brát v potaz, že z něj budou číst i starší lidé, čili nepreferuje se nadprůměrně vysoké rozlišení na menší uhlopříčce.

PERIFERIE, NEBO JEN HOLA BEDNA?
Sháníme bednu, monitor a klávesnici. Myš a repro již zakoupeny.


BYLA MI NABÍDNUTA TATO SESTAVA:
- Intel CORE i3 2100 BOX (3,1 GHz, dualcore, 3MB cache, VGA, LGA1155)
- základní deska GigaByte P61-S3-B3, cip. sada Intel H61 Express, mozny upgrade na i5/i7, 4xDDR3 1333/1066 Dual Channel, 1xPCI-Express 2.0 16x, ... full ATX
- 4 GB DDR3 1333 CL9 Kingston
- grafika GigaByte GT440 - nVidia GeForce 440GT, 1GB DDR3, DVI/HDMI, PCI-e 16x
- zvuk. integrovana 7.1
- HD Western Digital WD5000AVDS GP-500GB, 7200 ot.,SATA2/300, 32 MB cache, ticha loziska
- DVD+-RW LG GH22NS, SATA
- skrin KME MidiTower CX-1058 black, CPU tunel, ATX
- zdroj KME 400W PFC, ATX

-monitor 22'' LCD PHILIPS 222E2SB.

Tahle sestava mi byla vykalkulována na těch 14-15 tis. Kč s Dph se zárukou na 3 roky, je to dle Vás ok nebo se dá pořídit líp?

POZNÁMKA:
Samozřejmě jsem se díval na doporučené sestavy, ale rád bych to porovnal výkonově s tím, co mi bylo nabídnuto plus je potřeba ten monitor. Zajímalo by mě také porovnání i3ky a Pentium G860 BOX, které v sestavách často vidím - má cenu lpět na i3? Také mě zaujaly 2 sestavy (tuším od KineCZka):
a) zde by bylo potřeba z košíku odebrat OS a přidat monitor
b) zde už přebývá jen ten OS, ale nevím, zda není Full HD res na 21,5'' moc drobné, viz kapitola "monitor?" výše...

(ale necháme si poradit, aby to korespondovalo s tím, aby to nebylo vyloženě hlučné a dalšími našimi požadavky)
PepiQ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kokomil 2. 3. 2012 13:51

Ještě přesněji rozveď tu poznámku "semtam hra", protože od toho se bude odrážet výběr grafiky.

Jestli to s upgradem na výkonnější cpu myslíš vážně, tak budeš potřebovat lepší základní desku. Low-end se hodí tak na to dvoujádro.

Posouzení sestav nechám na zkušenějších, každopádně si musíš vyjasnit ty hry, protože i v tebou vybraných sestavách se u grafik pohybuješ od nevýkonného low-endu do herního mainstreamu.
kokomil
Junior

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 14:06

kokomil: myslel jsem to tak, že primárně to NEBUDE mašina na hraní nejnovějších pecek na ultra detaily ve fullHD. :-) Z 5ti uživatelů na tom PC je potenciální (a především pouze občasný) hráč jen jeden z nich. Kdyby na tom jeli Simíci 2,3ka, tak by to bylo fajn. Věci jako Crysis a Skyrim na plno majitel nepožaduje.

Takže když tam bude grafika, která nebude brzdit zbytek sestavy a po většinu času (právě ten NET s ohledem na rozšíření multimediálního obsahu - flash atd) bude tichá, tak by to bylo super. :) Počítač není pro mne, ale pro známé, kterým by měl vydržet na dalších x-let a zrovna v těch grafikách si nejsem vůbec jist, kterou.

Myslíš, že ta nabídnutá sestava je úplně špatně nebo ji mohu s klidným svědomím nechat sestavit?
Nerad bych to uspěchal, ale jestli říkáš, že se tu pohybujeme v rozmezí low-endu po mainstream ve stejné cenové hladině, tak bych měl spíš jít do toho mainstreamu ne? :)
Naposledy upravil PepiQ dne 2. 3. 2012 17:13, celkově upraveno 1
PepiQ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 15:08

Nabídnutá sestava - Nic moc grafická karta a především tragický zdroj (a s ním spojená skříň, ale na plechu toho zas tolik pokazit nejde). Takhle určitě nebrat.

Obě další sestavy jsou tady z fóra a je poznat, že u toho ten člověk používal hlavu i jinak, než na přemýšlení na čem by ještě mohl vydělat...

Za pár chvil nahodím upravenou verzi jedné z těch sestav. ;)
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 15:19

The Shitman - ahoj, ano obě jsou tuším od KineCZka, ale ten je dalsi 2 tydny mimo forum, takze se musim obejit bez jeho vyjadreni. :) Nerad bych to nechal sestavit a pak zjistil, ze je to jeste hlucnejsi nez ten 8 let starej predchudce (to bylo teda neco :( ).

Kdyby se povedlo sestavit stabilni sestavu, ktera pro vyse zminovane pouziti postaci (s tim, ze casem se tam treba da SSDcko), tak bych vam byl moc vdecnej! :-)
PepiQ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 15:19

Takže tady to máme: 15 475,-

24" LED monitor, pohodlná klávesnice
2,6GHz dvoujádro naprosto dostačuje
4GB RAM
Deska unese i čtyřjádrový procesor a víc RAM, pokud to bude v budoucnu potřeba
500GB disk, pokud stačí
Pasivně chlazená grafika - na Simíky to stačí pohodově, na velké hraní jsou jiné karty.

Laděno na tichý chod a kvalitu komponent + dost peněz ukousl velký monitor. Jít slepě po výkonu, vypadá ta sestava naprosto jinak.

V ceně je zahrnuto sestavení.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kokomil 2. 3. 2012 15:29

Ta poslední poznámka se týkala jenom grafik (gt440 až gtx560), ne celých sestav. V tobě nabízené sestavě se mi nelíbí ta gt440 a vyměnil bych i monitor, skříň, a zdroj.
Pro požadované potřeby podle mě bude plně stačit ta varianta b) od Kina (je to vlastně DS do 10 tis. s pár změnami a monitorem), ale do rozpočtu se vejdeš i s i3.
Zkusil jsem udělat jednu sestavu s i3, lepším case a 23'' monitorem, ale už jsem zase trochu přes limit. Každopádně počkej co ti navrhnou zdejší odborníci, já jsem jen teoretik amatér. :-D

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... 11011F6O01

edit: no a než jsem to sesmolil, tak už tady jeden návrh je. :-)
kokomil
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 15:33

Ten procesor je tam zbytečný, vzhledem k popsanému použití. Grafika taky. Jinak je to celkem dobrý. Vyložený průser nevidno. :) Je to ale až moc herně zaměřený stroj.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 15:40

ad Sestava od The Shitman:
- jaky je vykon Intel Pentium G620 BOX v porovnani s tim i3? S radou i3/5/7 zkusenost mam, tyhle Pentia ale vubec neznam. Nebylo by i3 lepsi?
- 4GB RAM i 500 GB HDD bohate staci
- k te grafice, vazne se tam moc nevyznam, jde mi spis o to, abych to pak neobjednal a nezjistil, ze stacilo prihodit (placnu) 200 Kc a mohla tam byt grafika s uplne jinym vykonem (radove o desitky procent vys). Pripadne jestli by se nasla vykonnejsi alternativa s aktivnim tichym chlazenim.
- u toho monitoru, vypada vazne fajn, ale asi budete vsichni koukat, je to tam limitovany velikosti okolniho prostoru, tam se 24ka nevejde ani omylem. :roll:

Myslis, ze by se tam dal narvat mensi monitor (majitelka mluvila o 20, ja doufam, ze do 22 by to bylo ok) a pripadne objasnit mi tu volbu procesoru Pentium G620 vs i3? Diky za tve rady a navrzenou sestavu! :)

-- 2. 3. 2012 15:50 --

ad Sestava od kokomil:
Taky dekuji za sestavu, necekal jsem, ze za chvili tu budu mit hned 2 sestavy. :)
- nemuzu si pomoct, ale ta i3ka se mi proste libi vic, jak vidim v sestave slovo "Pentium", vybavi se mi Pentium 4ka, ale to je pravdepodobne jen muj osobni problem a verim, ze by mi moderator (viz vyse) nic spatneho neporadil. :)
- monitor - viz vyse, myslite, ze byste nasli neco mensiho? :(
- grafika, opet neznam, nemuzu posoudit ze zkusenost. Kdyz si kluk donese hru, rad bych, aby ji po nastaveni na naky dejme tomu low/middle detaily nemusel odinstalovavat s tim, ze si koupil hru a ona mu nejde. Ale jak sem rekl vyse, prim hraje internet a kancelarska prace, stabilita a kdyz to bude tichy, urcite to potesi. :)
PepiQ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 15:52

Nevidím nutnost tam dávat i3. Je o 100% dražší, ale výkon se při daném využití projeví jen minimálně. Kdyby šlo víc o výkon procesoru (střih videa, nebo já nevím co), tak pak OK, ale při běžném multimediálním využití bych peníze radši investoval jinam.

Grafika - Šlo by tam osadit AMD6750. Sapphire dělá verzi s docela slušným aktivním chladičem, ale chtělo by ho zregulovat (třeba nastavit manuální profil ventilátoru v MSI Afterburner). I bez regulace je to ale poslouchatelné.
Při koupi 6750 ale bacha, abys koupil kartu s DDR5 pamětí. DDR3 sice lákají cenou, ale je tam dost velký rozdíl ve výkonu.

Monitor jsem dal takhle velký schválně kvůli požadavku na lepší čitelnost. Pokud se nevejde, není problém slevit z velikosti. FullHD bych se ale držel zuby nehty - menší rozlišení do multimediální sestavy v dnešní době nepatří. ;) 22" panel s rozlišením 1920x1080 by to chtělo někde omrknout. Subjektivně tam ten rozdíl oproti 23"/24" prostě vidím a víc mi to unavuje oči.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 16:30

Ad procesor - momentalne tam maji Celeron Dcko, takze vykonnejsi bude naprosto cokoli. :) Kdyz koupim MB se socketem 1155, tak tam muzu vrazit jak to Pentium, tak i3, pripadne casem i5ku, kdyby to chteli nejak prekopat, ze?

Ad grafika - to je presne to, proc se na vas obracim, laik si neuvedomi, ze tam muze bejt rozdil v pametech, kt. se muze ve vysledku rapidne projevit! Diky :)

Ad monitor - ja mam doma 22'' IPS panel s rozlisenim 1680 na 1050 a myslim, ze by jim neco takoveho stacilo. Momentalne maji CRTcko s uhloprickou 15'', mozna bych se nebal se klonit ke 14. :nenapadne Ale kvuli cene je treba volit z TN panelu a nerad bych jim dal neco, na co budou starsi clenove rodiny mzourat a jednak neco, co ma vysokou dobu odezvy a tak.

Libila by se mi sestava s tou i3kou, ale v ni neni pripocitana klavesnice a poplatky na sestaveni... takze s tim by to bylo jeste drazsi.
PepiQ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kokomil 2. 3. 2012 17:40

Tak jestli stačí 21,5'' full hd, nebo ještě menší monitor, tak si od obou sestav odečti litr a víc.
Budoucí upgrade na i5 musíš zvažovat už teď při výběru desky, ta mnou navržená není pro čtyřjádro vhodná.
Jinak konečná volba je na tom co preferuješ, Shitmanovo sestava je tišší, levnější a s větší možností upgradu, moje je "jen" výkonnější a je otázka jestli ten výkon bude využit (jakože po většinu času asi ne :-D ). Počkej si i na další návrhy jestli se objeví.
kokomil
Junior

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 18:53

kokomil - na FullHD prave nikdo nebaziruje. :) Majitele mluvili o 20'', ale tam jsou koukam bezne maly velikosti px (viz tabulka zde,coz je nezadouci. :( Mel bys v zaloze nakej monitor tehle velikosti?

Tissi a levnejsi zni dobre. ;-) A MB od Shitmana je vhodna pro upgrade procesoru dejme tomu z toho Pentium G620 na i3/i5? A ta grafika, co myslis s tou AMD6750 s DDR5 pametma? Nebo nechat tu co tam Shitman ma aktualne?

Jinak kdyz nekdo hodi do placu dalsi sestavu, tak mi to samozrejme vadit nebude. :-)
Naposledy upravil PepiQ dne 2. 3. 2012 19:17, celkově upraveno 1
PepiQ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 19:06

Na té desce, co mám tady v návrhu, jsem před cca měsícem stavěl počítač s i5-2320, což je 3GHz čtyřjádro. Pár dalších lidí tady na fóru (minimálně KineCZek) tu desku doporučovali i pod výkonnější procesory taky. Vůbec bych se toho nebál.

Pokud by ti G620 připadala slabá, dá se použít například G840. Vyšší modely se už moc nevyplatí, pak jedině až i3-2100 nebo lépe 2120. V téhle sestavě je ale zbytečné na ně víc jak tisícovku doplácet, vždyť by tu stačil i základní dvoujádrový Celeron. Pokud ale z nějakého důvodu toužíš po výkonnějším procesoru, klidně ti sestavu s ním navrhnu. ;)

Pokud se přechází z CRT, bral bych to jako výhodu. Po prvotním šoku si pak uživatel zvykne prakticky na cokoli. Než ale kupovat nějakého 20" chudáčka s nízkým rozlišením, šel bych rovnou do 22 nebo 23L fullHD (pokud se rozměrově vejde). Už jen kvůli těm filmům.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 19:36

The Shitman - ok, tak ten MB zni dobre. :)

Rad bych se s tim monitorem a klavesnici (a priplatkem za sestaveni) dostal pod tech 15 tis. Kc, ale kdyz to nepujde, tak se ten limit holt bude muset prekrocit.

Mohl-li bych te poprosit, kdybys to preskladal na to vykonnejsi reseni (G840), kolik "muziky" za kolik Kc by to prineslo navic? Radove, klidne od oka, at se s tim nemusis delat...

Toho monitoru se prave bojim, jednak se tam rozhodne nic vetsiho jak 22 nevejde a majitel sam mi vypocital rozmery na 20ku. Je to malicky a ten monitor se navic neda soupnout dal od zidle, bude mit ty kvanta jasne sviticich pixelu primo pred sebou. :(

RAMka, HDD, MB, to vse je vyreseno. Ten zdroj a case je u obou tech sestav ok? Potom uz jen vybrat ten monitor a podle toho, kolik zbyde do 15 tis. muzu rozhodovat, jakou tu grafiku (prip. obracene, podle grafiky ten monitor). Panove a tu 20ku, nemeli byste tip na tu 20ku?
Shitman navrhoval 1920x1080 na 24"
kokomil navrhoval 1920x1080 na 23"

Ja tu nasel treba 1600x900 na 20'' - bude to mit pri nativnim rozliseni nejvetsi pismenka, ale z ekonomickyho hlediska se to moc nevyplati, protoze ta 20ka je skoro stejne draha jak ty vetsi monitory. :roll:

Nebo jit jeste niz do 19ky? Vim, ze se vam to mozna nelibi a ze jdu asi proti proudu, ale rad bych se vyhnul situaci, kdy majiteli budou slzet pri praci oci, jednak z duvodu velky uhlopricky pri maly vzdalenosti od monitoru + drobnym pismem. :hm
PepiQ
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků