PC + monitor, bez OS - net, office, semtam hra /15 tis. Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 13:51

Ahoj,
děkuji předem za každý postřeh! :)

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI:
Předchozí PC byl hodně hlučný, takže když to nebude při běžném zatížení hučet jak helikoptéra při vzletu, tak to majitel ocení - čili v-běžné-zátěži-vyloženě-hlučné-komponenty nebrat.

UCEL PORIZENI SESTAVY:
Vetšinu času bude sloužit na prohlížení internetu, práci s dokumenty, poslech audia/sledování filmů a používání spíše nenáročného softwaru - video na tom nikdo stříhat nebude. :-)

FINANCNI LIMIT:
15 tis. s Dph (bedna + monitor + klávesnice; 64 bit Win 7 licence, repro a myš jsou již pořízeny)

OPERACNI SYSTEM:
Již zakoupen, viz výše.

BUDETE TAKTOVAT?
Ne, ale když půjde do socketu třeba časem vložit výkonnější procesor, nebude to na škodu.

MONITOR?
Je potřeba. Určitě LCD, ale brát v potaz, že z něj budou číst i starší lidé, čili nepreferuje se nadprůměrně vysoké rozlišení na menší uhlopříčce.

PERIFERIE, NEBO JEN HOLA BEDNA?
Sháníme bednu, monitor a klávesnici. Myš a repro již zakoupeny.

BYLA MI NABÍDNUTA TATO SESTAVA:
- Intel CORE i3 2100 BOX (3,1 GHz, dualcore, 3MB cache, VGA, LGA1155)
- základní deska GigaByte P61-S3-B3, cip. sada Intel H61 Express, mozny upgrade na i5/i7, 4xDDR3 1333/1066 Dual Channel, 1xPCI-Express 2.0 16x, ... full ATX
- 4 GB DDR3 1333 CL9 Kingston
- grafika GigaByte GT440 - nVidia GeForce 440GT, 1GB DDR3, DVI/HDMI, PCI-e 16x
- zvuk. integrovana 7.1
- HD Western Digital WD5000AVDS GP-500GB, 7200 ot.,SATA2/300, 32 MB cache, ticha loziska
- DVD+-RW LG GH22NS, SATA
- skrin KME MidiTower CX-1058 black, CPU tunel, ATX
- zdroj KME 400W PFC, ATX

-monitor 22'' LCD PHILIPS 222E2SB.

Tahle sestava mi byla vykalkulována na těch 14-15 tis. Kč s Dph se zárukou na 3 roky, je to dle Vás ok nebo se dá pořídit líp?

POZNÁMKA:
Samozřejmě jsem se díval na doporučené sestavy, ale rád bych to porovnal výkonově s tím, co mi bylo nabídnuto plus je potřeba ten monitor. Zajímalo by mě také porovnání i3ky a Pentium G860 BOX, které v sestavách často vidím - má cenu lpět na i3? Také mě zaujaly 2 sestavy (tuším od KineCZka):
a) zde by bylo potřeba z košíku odebrat OS a přidat monitor
b) zde už přebývá jen ten OS, ale nevím, zda není Full HD res na 21,5'' moc drobné, viz kapitola "monitor?" výše...

(ale necháme si poradit, aby to korespondovalo s tím, aby to nebylo vyloženě hlučné a dalšími našimi požadavky)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod kokomil 2. 3. 2012 14:51

Ještě přesněji rozveď tu poznámku "semtam hra", protože od toho se bude odrážet výběr grafiky.

Jestli to s upgradem na výkonnější cpu myslíš vážně, tak budeš potřebovat lepší základní desku. Low-end se hodí tak na to dvoujádro.

Posouzení sestav nechám na zkušenějších, každopádně si musíš vyjasnit ty hry, protože i v tebou vybraných sestavách se u grafik pohybuješ od nevýkonného low-endu do herního mainstreamu.
kokomil
Junior

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 15:06

kokomil: myslel jsem to tak, že primárně to NEBUDE mašina na hraní nejnovějších pecek na ultra detaily ve fullHD. :-) Z 5ti uživatelů na tom PC je potenciální (a především pouze občasný) hráč jen jeden z nich. Kdyby na tom jeli Simíci 2,3ka, tak by to bylo fajn. Věci jako Crysis a Skyrim na plno majitel nepožaduje.

Takže když tam bude grafika, která nebude brzdit zbytek sestavy a po většinu času (právě ten NET s ohledem na rozšíření multimediálního obsahu - flash atd) bude tichá, tak by to bylo super. :) Počítač není pro mne, ale pro známé, kterým by měl vydržet na dalších x-let a zrovna v těch grafikách si nejsem vůbec jist, kterou.

Myslíš, že ta nabídnutá sestava je úplně špatně nebo ji mohu s klidným svědomím nechat sestavit?
Nerad bych to uspěchal, ale jestli říkáš, že se tu pohybujeme v rozmezí low-endu po mainstream ve stejné cenové hladině, tak bych měl spíš jít do toho mainstreamu ne? :)
Naposledy upravil PepiQ dne 2. 3. 2012 18:13, celkově upraveno 1
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 16:08

Nabídnutá sestava - Nic moc grafická karta a především tragický zdroj (a s ním spojená skříň, ale na plechu toho zas tolik pokazit nejde). Takhle určitě nebrat.

Obě další sestavy jsou tady z fóra a je poznat, že u toho ten člověk používal hlavu i jinak, než na přemýšlení na čem by ještě mohl vydělat...

Za pár chvil nahodím upravenou verzi jedné z těch sestav. ;)
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 16:19

The Shitman - ahoj, ano obě jsou tuším od KineCZka, ale ten je dalsi 2 tydny mimo forum, takze se musim obejit bez jeho vyjadreni. :) Nerad bych to nechal sestavit a pak zjistil, ze je to jeste hlucnejsi nez ten 8 let starej predchudce (to bylo teda neco :( ).

Kdyby se povedlo sestavit stabilni sestavu, ktera pro vyse zminovane pouziti postaci (s tim, ze casem se tam treba da SSDcko), tak bych vam byl moc vdecnej! :-)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 16:19

Takže tady to máme: 15 475,-

24" LED monitor, pohodlná klávesnice
2,6GHz dvoujádro naprosto dostačuje
4GB RAM
Deska unese i čtyřjádrový procesor a víc RAM, pokud to bude v budoucnu potřeba
500GB disk, pokud stačí
Pasivně chlazená grafika - na Simíky to stačí pohodově, na velké hraní jsou jiné karty.

Laděno na tichý chod a kvalitu komponent + dost peněz ukousl velký monitor. Jít slepě po výkonu, vypadá ta sestava naprosto jinak.

V ceně je zahrnuto sestavení.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod kokomil 2. 3. 2012 16:29

Ta poslední poznámka se týkala jenom grafik (gt440 až gtx560), ne celých sestav. V tobě nabízené sestavě se mi nelíbí ta gt440 a vyměnil bych i monitor, skříň, a zdroj.
Pro požadované potřeby podle mě bude plně stačit ta varianta b) od Kina (je to vlastně DS do 10 tis. s pár změnami a monitorem), ale do rozpočtu se vejdeš i s i3.
Zkusil jsem udělat jednu sestavu s i3, lepším case a 23'' monitorem, ale už jsem zase trochu přes limit. Každopádně počkej co ti navrhnou zdejší odborníci, já jsem jen teoretik amatér. :-D

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... 11011F6O01

edit: no a než jsem to sesmolil, tak už tady jeden návrh je. :-)
kokomil
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 16:33

Ten procesor je tam zbytečný, vzhledem k popsanému použití. Grafika taky. Jinak je to celkem dobrý. Vyložený průser nevidno. :) Je to ale až moc herně zaměřený stroj.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 16:40

ad Sestava od The Shitman:
- jaky je vykon Intel Pentium G620 BOX v porovnani s tim i3? S radou i3/5/7 zkusenost mam, tyhle Pentia ale vubec neznam. Nebylo by i3 lepsi?
- 4GB RAM i 500 GB HDD bohate staci
- k te grafice, vazne se tam moc nevyznam, jde mi spis o to, abych to pak neobjednal a nezjistil, ze stacilo prihodit (placnu) 200 Kc a mohla tam byt grafika s uplne jinym vykonem (radove o desitky procent vys). Pripadne jestli by se nasla vykonnejsi alternativa s aktivnim tichym chlazenim.
- u toho monitoru, vypada vazne fajn, ale asi budete vsichni koukat, je to tam limitovany velikosti okolniho prostoru, tam se 24ka nevejde ani omylem. :roll:

Myslis, ze by se tam dal narvat mensi monitor (majitelka mluvila o 20, ja doufam, ze do 22 by to bylo ok) a pripadne objasnit mi tu volbu procesoru Pentium G620 vs i3? Diky za tve rady a navrzenou sestavu! :)

-- 2. 3. 2012 15:50 --

ad Sestava od kokomil:
Taky dekuji za sestavu, necekal jsem, ze za chvili tu budu mit hned 2 sestavy. :)
- nemuzu si pomoct, ale ta i3ka se mi proste libi vic, jak vidim v sestave slovo "Pentium", vybavi se mi Pentium 4ka, ale to je pravdepodobne jen muj osobni problem a verim, ze by mi moderator (viz vyse) nic spatneho neporadil. :)
- monitor - viz vyse, myslite, ze byste nasli neco mensiho? :(
- grafika, opet neznam, nemuzu posoudit ze zkusenost. Kdyz si kluk donese hru, rad bych, aby ji po nastaveni na naky dejme tomu low/middle detaily nemusel odinstalovavat s tim, ze si koupil hru a ona mu nejde. Ale jak sem rekl vyse, prim hraje internet a kancelarska prace, stabilita a kdyz to bude tichy, urcite to potesi. :)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 16:52

Nevidím nutnost tam dávat i3. Je o 100% dražší, ale výkon se při daném využití projeví jen minimálně. Kdyby šlo víc o výkon procesoru (střih videa, nebo já nevím co), tak pak OK, ale při běžném multimediálním využití bych peníze radši investoval jinam.

Grafika - Šlo by tam osadit AMD6750. Sapphire dělá verzi s docela slušným aktivním chladičem, ale chtělo by ho zregulovat (třeba nastavit manuální profil ventilátoru v MSI Afterburner). I bez regulace je to ale poslouchatelné.
Při koupi 6750 ale bacha, abys koupil kartu s DDR5 pamětí. DDR3 sice lákají cenou, ale je tam dost velký rozdíl ve výkonu.

Monitor jsem dal takhle velký schválně kvůli požadavku na lepší čitelnost. Pokud se nevejde, není problém slevit z velikosti. FullHD bych se ale držel zuby nehty - menší rozlišení do multimediální sestavy v dnešní době nepatří. ;) 22" panel s rozlišením 1920x1080 by to chtělo někde omrknout. Subjektivně tam ten rozdíl oproti 23"/24" prostě vidím a víc mi to unavuje oči.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 17:30

Ad procesor - momentalne tam maji Celeron Dcko, takze vykonnejsi bude naprosto cokoli. :) Kdyz koupim MB se socketem 1155, tak tam muzu vrazit jak to Pentium, tak i3, pripadne casem i5ku, kdyby to chteli nejak prekopat, ze?

Ad grafika - to je presne to, proc se na vas obracim, laik si neuvedomi, ze tam muze bejt rozdil v pametech, kt. se muze ve vysledku rapidne projevit! Diky :)

Ad monitor - ja mam doma 22'' IPS panel s rozlisenim 1680 na 1050 a myslim, ze by jim neco takoveho stacilo. Momentalne maji CRTcko s uhloprickou 15'', mozna bych se nebal se klonit ke 14. :nenapadne Ale kvuli cene je treba volit z TN panelu a nerad bych jim dal neco, na co budou starsi clenove rodiny mzourat a jednak neco, co ma vysokou dobu odezvy a tak.

Libila by se mi sestava s tou i3kou, ale v ni neni pripocitana klavesnice a poplatky na sestaveni... takze s tim by to bylo jeste drazsi.
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod kokomil 2. 3. 2012 18:40

Tak jestli stačí 21,5'' full hd, nebo ještě menší monitor, tak si od obou sestav odečti litr a víc.
Budoucí upgrade na i5 musíš zvažovat už teď při výběru desky, ta mnou navržená není pro čtyřjádro vhodná.
Jinak konečná volba je na tom co preferuješ, Shitmanovo sestava je tišší, levnější a s větší možností upgradu, moje je "jen" výkonnější a je otázka jestli ten výkon bude využit (jakože po většinu času asi ne :-D ). Počkej si i na další návrhy jestli se objeví.
kokomil
Junior

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 19:53

kokomil - na FullHD prave nikdo nebaziruje. :) Majitele mluvili o 20'', ale tam jsou koukam bezne maly velikosti px (viz tabulka zde,coz je nezadouci. :( Mel bys v zaloze nakej monitor tehle velikosti?

Tissi a levnejsi zni dobre. ;-) A MB od Shitmana je vhodna pro upgrade procesoru dejme tomu z toho Pentium G620 na i3/i5? A ta grafika, co myslis s tou AMD6750 s DDR5 pametma? Nebo nechat tu co tam Shitman ma aktualne?

Jinak kdyz nekdo hodi do placu dalsi sestavu, tak mi to samozrejme vadit nebude. :-)
Naposledy upravil PepiQ dne 2. 3. 2012 20:17, celkově upraveno 1
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 20:06

Na té desce, co mám tady v návrhu, jsem před cca měsícem stavěl počítač s i5-2320, což je 3GHz čtyřjádro. Pár dalších lidí tady na fóru (minimálně KineCZek) tu desku doporučovali i pod výkonnější procesory taky. Vůbec bych se toho nebál.

Pokud by ti G620 připadala slabá, dá se použít například G840. Vyšší modely se už moc nevyplatí, pak jedině až i3-2100 nebo lépe 2120. V téhle sestavě je ale zbytečné na ně víc jak tisícovku doplácet, vždyť by tu stačil i základní dvoujádrový Celeron. Pokud ale z nějakého důvodu toužíš po výkonnějším procesoru, klidně ti sestavu s ním navrhnu. ;)

Pokud se přechází z CRT, bral bych to jako výhodu. Po prvotním šoku si pak uživatel zvykne prakticky na cokoli. Než ale kupovat nějakého 20" chudáčka s nízkým rozlišením, šel bych rovnou do 22 nebo 23L fullHD (pokud se rozměrově vejde). Už jen kvůli těm filmům.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 3. 2012 20:36

The Shitman - ok, tak ten MB zni dobre. :)

Rad bych se s tim monitorem a klavesnici (a priplatkem za sestaveni) dostal pod tech 15 tis. Kc, ale kdyz to nepujde, tak se ten limit holt bude muset prekrocit.

Mohl-li bych te poprosit, kdybys to preskladal na to vykonnejsi reseni (G840), kolik "muziky" za kolik Kc by to prineslo navic? Radove, klidne od oka, at se s tim nemusis delat...

Toho monitoru se prave bojim, jednak se tam rozhodne nic vetsiho jak 22 nevejde a majitel sam mi vypocital rozmery na 20ku. Je to malicky a ten monitor se navic neda soupnout dal od zidle, bude mit ty kvanta jasne sviticich pixelu primo pred sebou. :(

RAMka, HDD, MB, to vse je vyreseno. Ten zdroj a case je u obou tech sestav ok? Potom uz jen vybrat ten monitor a podle toho, kolik zbyde do 15 tis. muzu rozhodovat, jakou tu grafiku (prip. obracene, podle grafiky ten monitor). Panove a tu 20ku, nemeli byste tip na tu 20ku?
Shitman navrhoval 1920x1080 na 24"
kokomil navrhoval 1920x1080 na 23"

Ja tu nasel treba 1600x900 na 20'' - bude to mit pri nativnim rozliseni nejvetsi pismenka, ale z ekonomickyho hlediska se to moc nevyplati, protoze ta 20ka je skoro stejne draha jak ty vetsi monitory. :roll:

Nebo jit jeste niz do 19ky? Vim, ze se vam to mozna nelibi a ze jdu asi proti proudu, ale rad bych se vyhnul situaci, kdy majiteli budou slzet pri praci oci, jednak z duvodu velky uhlopricky pri maly vzdalenosti od monitoru + drobnym pismem. :hm
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 3. 2012 20:52

já bych navrhl dražší : LG IPS vím že néni potřeba tak kvalitní, ale přece jen kupuji monitor na pár let. Těch 600kč nebo co tam je navíc IMHO stojí za Pivota a IPS a LED :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 3. 2012 21:27

20" se dá sehnat hodně levně: http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... AD01112U01

Počítej ale s tím, že to bude nudle, což na internet, office, atd. není moc vhodné. Rozdíl mezi 900px a 1050/1080px je opravdu HODNĚ znát.

Klasické dvacítky 1680x1050 už k sehnání nejsou a 22" modely jsou dražší, než stejná úhlopříčka s vyšším rozlišením.

Devatenáctce se vyhni co největším obloukem. To si můžou rovnou koupit noťas. ;)
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Matysek 3. 3. 2012 20:38

Slovem klasicka = 4:3, tak k sehnani je napr.: LCD2090UXi od NEC. Daji se najit i WIde (WSXGA+).
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod mmmjack 4. 3. 2012 23:24

No především ohledně toho monitoru by to chtělo si vyjasnit přesně rozměry, které jsou maximálně možné...v e-shopu jsou u konkrétního monitoru snad vždy uvedeny, aby se dal podle toho najít monitor s max velkou úhlopříčkou. Takže se možná zeptat toho kdo chce to PC, ať si změří rozměry u stolu. Pak by se dala vyřešit konečně otázka ohledně monitoru. Jelikož to že tvrdí, že tam asi max vejde 20tka...z toho moc nepoznáme, každá 20" má jiné rozměry.
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PepiQ 23. 3. 2012 09:42

Ahoj, po delší odmlce se ten náš problém opět uvádí do chodu, tak snad už finální doladění a bude se to moct objednat. :-)

Víc se nám zdá pořád ta sestava od kokomila, viz: zde.

Jenže v příspěvku na první stránce tvrdí, že sestava je výkonnější, než sestava od The Shitman (viz zde, ale zase hlučnější, dražší a s menší možností případného budoucího upgradu (základní deska není pro čtyřjádro prý vhodná). :-| Naše představa byla taková, že by šel případně časem zvednout výkon vložením např. i5ky a rovněz grafiku časem vyměnit za výkonnější, to by nešlo? :(
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 23. 3. 2012 12:49

Upřímně, nemyslím si, že bude ve tvém případě upgrade i3 -> i5 až tak znatelný.
Ono i ta i3 zmákne grafiky typu HD6970, GTX560/570.
Jádra to má stejně silná, jen jsou jen 2 + HT, místo fyzických 4.
http://pctuning.tyden.cz/hardware/grafi ... ntel-i-amd
spíše bych pak za 2-3 roky obměnil celý základ (cpu, deska, gpu, ram).

case si vem tu 311, má zdroj dole -> líp chlazená.
A jestli plánuješ do dvou let upgrade na 4jádro + lepší GPU, tak si vem i silnější zdroj -> CX500.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 23. 3. 2012 17:56

alfah4ns - ahoj, děkuji za odpověď. Sestava půjde do rodiny, kde se kompletní PC neobměňuje každé 2 roky, ani 4. :) Čili kdyby se dalo teoreticky v budoucnu uvažovat o tom, že by se koupila i5ka, 7čka, která bude schopná nebrzdit i novější grafiku do PCI-e, bylo by to super...

Čili kdyby za ty 2 roky plánovali upgrade na (tou dobou už pravěpodobně ne TOP) i5ku a lepší grafiku, bylo by to s toutotouto sestavou možné?

Jestli je ten case lepší v tom chlazení, tak by se asi dal vyměnit, pokud se to tam vše poskládá. :)

Že je dražší především o ten procesor, to je OK, ale prý bude hlučnější a s menší možností upgradu, než ta od The Shitman tak se radši ptám... protože tu jde i o tu hlučnost a případný upgrade. Děkuji za každou reakci.
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 23. 3. 2012 19:08

jenže problém je ten, že pokud nebude ta i3 ty nové hry zvládat, bude pravděpodobně mít problémy i ta i5. Ano, je to 4jádro, ale ty jádra nemá silnější. Rozdíl v herním výkonu i3 s HT vs i5 bez OC není moc velký.
Pokud chceš uvažovat několik let do budoucna, má pak smysl i5-2500k, která se dá taktnout na 4.5GHz (+ skoro o polovinu vyšší výkon), jenže jen za cpu a desku bys musel dát 8k.

k tvé sestavě:
když tam vyměníš desku za třeba P8H67 a dáš tam 500W zdroj, tak si tam budeš pak moci dovolit strčit 4jádro a daleko silnější grafiku.
Jenže ono se to za 3 roky třeba už nevyplatí.
Budeš mít doma na tu dobu starou desku a pasující komponenty se budou blbě shánět + finančně se ani v porovnání s novými nevyplatí.
Ber to tak, kdybys třeba teďka sháněl upgrade CPU + RAM do sc.775. 4jádro do staré platformy seženeš z druhé ruky skoro za takové peníze, za jeké koupíš moderní s o polovinu vyšším výkonem. Nehledě na to, že se ti pak může stát, že upgradneš cpu, pak ti třeba odejde deska a najednou budeš mít doma staré CPU, pro nějž už neseženeš dobrou desku (ano, dneska se dají už koupit pouze lowend desky pro 775), takže ve výsledku budeš měnit opět celý základ.
Za ty prachy, pokud to neseženeš někde za pakatel, postavíš málem nový základ se zárukou.

Bohužel, tohle jsou fakta a PC JE spotřební zboží a morálně stárne od okamžiku, kdy to doneseš domů.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 24. 3. 2012 17:07

Ok, asi to necháme na té i3ce bez upgradu, maximálně se vymění plotnový HDD časem za SSDčko a ta zrychlená odezva majitele potěší řádově víc než další jádra. :)

Jen si naposledy rozeberu tu sestavu. KineCZek ve své DS do 10 tis., mluví jako o nehlučném PC na hry do 20'' LCD.

Má sestava (pozn. aktuální je zde - dal jsem pryč ten monitor a odebral ten case Cooler Master Elite 310 a dal tam 311 - vejdou se tam všechny chladiče apod, když je vevnitř jinak uspořádaná?) vychází právě z Intelácké DS do 10 tis. s následujícím rozdíly:

1) chladič procesoru, v DS je Arctic Freezer 7 Pro Rev.2 a já mám o necelou stovku dražší Arctic Freezer 13, to je hádám z pohledu hlučnosti OK, ta má komponenta bude tišší.

2) case. v DS je Asus TA-K52 a já tam mám Cooler Master Elite 311 černo-modrá. Kin mluví v případě toho Asusu o nehlučném PC; ta má case, je předpokládám lepší, čili s chlazením a hlučností by v případě mého case neměl být problém, ne?

3) procesor - tam není co řešit, tam je ta i3ka místo G840ky, to by mělo být OK.

4) grafika - tady by mě zajímaly hned 2 věci. KineCZek mluví výše o tiché sestavě pro hry na 20ce. Jelikož ta má sestava bude na 22'' a občas hra, na kolik je třeba zvýšit výkon té karty z DS, aby to utáhla a zároveň zůstala v klidu tichá?
- v DS je Sapphire Radeon HD 6750 512MB DDR5 11186-06-20G
- The Shitman mi radil Sapphire Radeon HD 6670 1GB DDR5 Ultimate 11192-06-20G
- aktuálně tam mám Sapphire Radeon HD 6770 1GB DDR5 11189-10-20G

Kdybych tam dal tu od The Shitman, pomohlo by to? Má o 512 MB DD5 paměti víc, trošku vyšší frekvenci paměti a pasivní chladič.

A ještě dotaz k HDD, se Seagate nemám zkušenost, vždy jsem měl WD, se kterým jsem byl spokojen. Díval jsem se na nabídku a je tam třeba tento - cache má hned 64 MB (bylo by to reálně znát?), ale je to jen 5400, proto je hádám tak tichý, jak ho prezentují... takže radši zůstat u Seagate? :)

Děkuji za svatou trpělivost O:-) a případnou odpověď,
PepiQ
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 24. 3. 2012 17:16

1) Freezer stačí sedmička. Ten procesor není třeba příliš chladit. Freezerem 13 ale samozřejmě nic nepokazíš. JE lepší a příplatek není nijak hrozný.

2) Elite je o něco lepší, než zmíněný Asus, takže je to tak, jak píšeš. Všechno se vejde, jak má, neboj se. Všechny Elite jsou řešené téměř stejně. Odlišností je prakticky jen umístění zdroje nahoře nebo dole, ale to nehraje příliš velkou roli.

3) Procesor je zvolený dobře. G840 by bylo lepší v poměru cena/výkon, ale taky bych bral i3, když jsou peníze.

4) Grafika z nmého návrhu je nejslabší z uvedených. Pro hraní na 22" panelu, pokud už to má k něčemu vypadat, bych volil 6770 jako minimum.

Cache u HDD neřeš. Pro tebe nic neříkající údaj. WD a Seagate jsou si kvalitou rovnocenné, já osobně preferuju Seagate kvůli (většinou) tiššímu chodu a větší přehlednosti nabídky.

5400ot. HDD jako systémový nechceš. Tohle by dost bolelo.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 25. 3. 2012 00:08

Děkuji za rychlou odezvu. :)

Tak to vypadá na tu finální sestavu. Nechal jsem tam tu 6770 a Seagate HDD.

Snad to bude ok, věřím, že na to použití ten výkon procesoru chvíli stačit bude, že ta grafika nebude v klidu nebo při sledování videa moc hučet a když se tam časem lískne třeba to SSD nebo ještě lepší grafika (někdo tu psal, že i3 na téhle frekcenci by neměla omezovat ani výkonnější karty), tak to bude radost používat ještě víc (oproti stávajícímu zastaralému desktopu). :-)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 12:14

Ahoj, tak se nám tu vyskytl problém. :( Poslední věc před samotným objednáním byla, zda se jim tam ten case vůbec vejde (vím, měl jsem se o tom ujistit hned zezačátku :oops: ) a... nevejde. :oboze

Mají tam malý stůl, z boku gauč a z druhého zeď, čili šoupat to nejde. A v tom stole je ze 4 stran prostor lemovaný dřevem (prostě skříňka bez dveří a dna) o rozteči:
43 cm (výška) x 22,5 cm (šířka) x 54 cm (hloubka)

Námi navrhovaný case má bohužel rozměry 450 x 190 x 477 mm, čili se tam na výšku nevejde. Myslíte, že by šlo najít podobně kvalitní case, který by se tam rozumně vešel při zachování podobné ceny, kvality a zároveň aby se tam všechny zvolené komponenty (viz finální sestava zde) pohodlně vešly a nebylo to hůř odhlučněné než case původní?

Zběžně jsem se díval na případné adepty, co třeba:
Cooler Master Elite 334U
nebo
CoolerMaster Elite 371
?

Edit: CoolerMaster Elite 333 RC-333-KKN1-GP jsem nakonec vyradil, protoze ma power button, USB vstupy atd do boku, v nasem pripade tedy do skrine stolu, oni to potrebuju vse dopredu.

Ps: úplně dole v článku o GK zde píšou o krásně tichém ventilátoru 6770ky, tak mě to potěšilo. Pak jsem si ale všiml, že nejde o námi zvolenou 6770ku, ale o trošku dražší, s vyšší frekvencí a bez VGA konektoru - zde. Má i ta má levnější tiché chlazení nebo se vyplatí si připlatit?
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 26. 3. 2012 14:26

Jen malá připomínka - jak chceš to PC uchladit?
bez dveří a dna, tzn. dřevo je po obou bočnicích, nad casem a ZA casem.
Case vyfukuje dozadu horký vzduch, ten nebude mít kudy ucházet pryč.
Umístění PC do takové "krabice" je ta nejhorší možná varianta.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Matysek 26. 3. 2012 14:33

Jeste jsem nevidel tichou referencni VGA - ticha je budto pasivni, nebo pri vymene chlazeni.
Podivej se k Chieftec - jsou to spise corporate, ale vyber maji. Zalezi, jak to chces chladit. Upecenych skatuly v boxu uz jsem par videl
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 14:46

Myslel jsem to tak, ze drevo je ze 4 stran, cili pod case, nad case a podel obou bocnic, vzadu je volny vyfuk vzduchu smer zed (spatne jsem se s tim dnem vyjadril). Je to takovej tunel, buhuzel ani z boku neni vyfuk do volnyho prostoru... Ale nemuzu jim prestavet obejvak nebo jeste kupovat novej, vetsi, pracovni stul... :-| Vepredu je to ok a pripadne to zkusim predvysunout, aby i vzadu byl co nejvetsi prostor.

K te VGA - jde mi o srovnani v ramci aktivne chlazenejch karet, cili i rotujici vetrak muze byt zajiste v klidu (tzn net, Office...) hlucny a mene hlucny. :) V tom clanku mluvi recenzent o tiche karte.
Naposledy upravil PepiQ dne 26. 3. 2012 15:05, celkově upraveno 3
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 26. 3. 2012 14:56

Vnimani hluku je subjektivni zalezitost. To ne, ale muzes jim zkusit vysvetlit, ze chlazeni a uzpusobeni sestavy s nejistym provozem bude stat vice, jak obycejny novy drevotriskovy stul.

Ty jsi prostrednik = fackovaci panak, ktery tohle musi vysvetlit a pripadne jim rozmluvi pitomost. Na office se pouziva integrovane a ciste kancelarske PC lze postavit i pasivni.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod alfah4ns 26. 3. 2012 15:23

Zboku být nemusí, chlazení postavíš zepředu dozadu, tzn. přední a zadní strana musí být volná + vzadu dostatek místa na to, aby ten vzduch, který case vyfoukne, měl kam odejít. Není to nějak extra výkonná sestava, takže tam toho tepla nebude zase tolik, neměl by pak být problém.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 15:39

Doufam, ze to bude v pohode pri te zatezi, ten odvod tepla, ale s tou skrini fakt nevim, co ty 2, jak jsem je zminil zde? Veslo by se tam vse a nejsou horsi nez ta puvodni?

Matysek - oni jsou se vsim obeznameny, ale uz takhle padl ten cenovej limit a na novej stul ty penize asi nepujdou, holt musim vyjit s tim, co je. :-) Ta grafika, tam me prave zaujala pasivni Sapphire Radeon HD 6670 1GB DDR5 Ultimate 11192-06-20G, ale jestli se na tom bude obcas neco hrat na 22ce, tak ze je pry treba aspon ta Sapphire Radeon HD 6770 1GB DDR5 11189-10-20G.
Naposledy upravil PepiQ dne 26. 3. 2012 16:31, celkově upraveno 1
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 26. 3. 2012 16:20

na hraní 6770.
Jestlii chceš hodně tichou kartu, prodává se i v pasivní verzi, od GB.
Ale jen tak bych ji v PC nenechal, vraž na ni ještě skříňový 120mm větrák (přidělej stahovacíma páskama).
Bude tišší než jakákoliv jiná verze.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 16:38

Koukam na ni - Gigabyte Radeon HD 6770 1GB DDR5 GV-R677SL-1GD, jenomze to pak budou dalsi stovky navic (uz ted je presvihly limit) a ja v prvni rade ani nevim, do jake skrine se to vubec musi vejit. :hm

Nemate nekdo zkusenost, zda se da v tehle sestave zamenit ten case, viz problematika resena v tomto postu? :)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 26. 3. 2012 16:45

jakoukoliv tu elitku můžeš vzít.
6770 - tak vem obyč. sapphire.
Ta GB pokud chceš co nejtišší kartu. 6770 už je ale dost výkonná na to, abys ji mohl nechta jen tak pasivně, takže na ni ještě F12 PWM větrák za stovku. dostaneš se na 2.6k, ale bude to hodně tiché.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Matysek 26. 3. 2012 16:50

- levne = hlucne a spatne chlazene
- drahe = lepe chlazne a relativne tiche
- kompromis = AMD FM1 s takovym A6-3850

I kdybys mel podepsan car papiru od majitelu, stejne to bude vsechno tvoje vina. Takhle to v praxi funguje. Oni nic, oni ....
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 17:36

A ke ktere byste se klonili vy? Jestlize se da odsud vzit ten case a pouzit misto nej kterykoli z:
1.Cooler Master Elite 334U
2.Cooler Master Elite 370
3.Cooler Master Elite 371
...ktery bude nejlepsi? Dobre odhlucneny s dostatecnym prostorem vevnitr.

K te grafice, jak jsem psal:
alfah4ns - pises o F12 PWM, ale ty mam ve sve sestave jiz 2 (viz ma sestava), to mam prihodit jeste jeden? :oops:

Matysek - tak ja uz nevim, cemu verit, dole v tomto clanku pise recenzent o krasne tiche aktivne chlazene 6770 nebo neco prehlizim? :hm Jinak vim, ze je to nevdecna role, ale porad lepsi, kdyz se o to nekdo s vasi laskavou pomoci postara, nez kdyby se vrazil peniz do naky zbastleny sestavy z obchodnich center. :-)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod mmmjack 26. 3. 2012 18:43

No jistěže ještě jeden! Bůhví jak nakonec bude vypadat ten průduch vzduchu, tak aby se tam jaksi nesmažila...lépeřečeno, na čím nižších teplotách, tím lépe! (tím déle vydrží)

Ty casy mi přijdou všecky na jedno brdo, jednak jsou od stejného výrobce, mají všechny úplně stejný koncept "chlazení", čili je jedno kterou vemeš, tak jak píše alfah4ns. CM není špatný výrobce, má ropětí od úplného low-endu až po hi-end skříně. Tady se bavíš o skříních, kde viditelně není rozdíl a cena je pouze +-30Kč :)
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 18:52

mmmjack - ikdyz mam svuj nazor, tak se radsi 2x blbe zeptam, nez abych pak udelal blbost. :-)

Sestava - zde, dejme tomu, ze teda vymenim case a porad premejslim, co s tou grafikou, kdyz tam necham aktivni 6770ku (bud tuhle nebo tuhle), tak to bude z te sestavy nejhlucnejsi komponenta?
A nejhlucnejsi komponenta, kdyz tam prdnu 6770 pasiv bude co?
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod skype 26. 3. 2012 18:56

HD6770 s pasivem se ti ve špatně větrané skříni usmaží ;)
Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 19:00

skype - to by budouci majitel zajiste nerad, proto na nej pripadne jeste ten Arctic-Cooling Arctic F12 PWM. :-)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod skype 26. 3. 2012 19:01

Potom by to šlo ;) Nejhlučnější bude disk a potom zdroj.
Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 19:07

skype - a kdyz tam riznu ten aktiv, tak prebere prvni misto v zebricku hlucnosti? V tomto clanku (uplne dole) se pise, ze kdo preferuje aktivni chlazeni a pokukuje po 6770, tak ze Sapphire to ma kvalitne reseny a navic tiche, tak nevim...
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod mmmjack 26. 3. 2012 19:31

Matysek píše:Vnimani hluku je subjektivni zalezitost.

Podle mne uz tak se bavime na hranici toho, ze by byla sestava nejak vice hlucna...vzhledem k ne moc vykonnym komponentum se nezapoti zdroj ani hladic cpu. a jak ctes, chladice sapphire umi, navic ten bude sustit jen v zatezi, kterou bude obcasne hrani...
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 19:52

mmmjack - diky za reakci. Soucasny desktop jim huci na takove urovni, ze se prervava s pustenou TV, na kterou se diva zbytek rodiny. Po chvilce z toho boli neskutecne hlava a je to tak zastarala sestava, ze se na me obratili s prosbou o novy PC. Jde navic o prizen, takze bych rad, aby byli max. spokojeni. :)

A vase vyjadreni k pametem Patriot? Dostalo se ke me, ze jsou nic moc, ze by byl lepsi Kingston.

A ta regulace veskerych vetraku, bude to nutne nebo se to jen pripevni a bude to rovnou poslouchatelne? Nebo na jake otacky se to bez regulace uzivatelem mota? (Freezer 13 a ty F12 PWM).

Kdyby byl nejhlucnejsi HDD a pripadne zdroj a nemontovala se do toho orchestru i GK, tak by to bylo super, tak premejslim, jestli tam nechat jednu z tech aktivnich od Sapphire ( tuhle ci tuhle) nebo jestli koupit dalsi F12 a primontovat ho nak k tomu ten pasiv. :hm
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod skype 26. 3. 2012 19:55

Sapphire chladiče umí, takže bez zátěže na 100% rušit nebude. A troufnu si tvrdit, že ani v zátěži ;)
Patrioty jsou naprosto OK, stejně se ty chipy vyrábějí v pár továrnách.
Chladiče běží bez regulace logicky na maximální otáčky.
Odeslat příspěvekod PepiQ 26. 3. 2012 20:19

Ok, takze bez dodatecny regulace bych dopadl co se tyce hlucnosti jako s BOXovanym chladicem... a all-in-one soft na tu korekci otacek, vsechno vyresi SpeedFan? To jsem zvedavej, jak bude treba si pohrat s tema otackama, nikdy jsem to nedelal, takze metoda pokus-sledovat teplotu-upravit a porad dokola?

Jinak aasi tam necham ten aktiv, mozna se mi i vic hodi ta levnejsi varianta, ma sice nizsi frekvenci (775 vuci 850 u te drazsi varianty - viz muj predchozi prispevek - pozn. kolik to tak muze bejt pripadnej narust vykonu, jen nepatrny v radu <5-10 FPS?), ale zase ma klasickej VGA vystup, kt. bude myslim potreba.
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod mmmjack 26. 3. 2012 21:06

Jo s tím si budeš muset pohrát, já sám jsem to zkoušel pouze jednou a to na s478 s Pentiem4, pak už nikdy, protože jsem cirkulaci vzduchu v jiných case neřešil.
Tady u sestav se to dělá tak, že ty 2 větráky napojíš přes rozdvojky na chladič cpu a reguluješ je všechny na tomto jednom (což jde myslím přes BIOS), ale nejsem si jist, to ti musí poradit odborníci anebo musíš hledat, zatím nemám novou sestavu, tak to neřeším, ale mám to taky v plánu. Pak jeden pin chladiče hodíš do samostatných konektorů na desce pro fany a jema čekuješ otáčky :) (nechci tady dělat chytrýho, ale takto jsem to zatím pochopil, zas tak složité to být nemůže, ikdyž alchymie to někdy je)
Nevím jak u té tvojí grafiky, ale ten rozdíl v taktu bys možná moh dohnat taktnutím (nevím jestli to bude vůbec nutné, s tím že dobrá cirkulace vzduchu by pak byla vhodná)
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alfah4ns 26. 3. 2012 21:10

U sestav, kde je výkonnější grafika, je vhodnější regulovat CASE a CPU zlášť.
PST (zapojení do vláčku) je ale pro větráky na case výhodné použít.

Hele, zvládli to nastavit jiní, taky poprvé, zmákneš to i ty (speedfan).
Pohledej na fóru, nějaké návody tu na to byly.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 30. 3. 2012 18:47

Ahoj, posledni dotazy, zitra to budu objednavat. :) Posledni verze sestavy je zde.

1) Protoze jsem nepatrne zlepsil grafiku, zajimalo by me, jestli nemam stavajici zdroj (350 W) vymenit za vykonnejsi - napr. za tenhle z DS za 20 tis.: Corsair Builder Series CX430 430W V2. Vyplati se to za tri stovky s pripadnym vyhledem koupe nove GK (casem) a nebude ten Corsair v klidu nejak vic hucet? :)

2) Dale nemam moc zkusenosti s temi ventilatory - ten BOXovanej chladic CPU muzu pak "vyhodit" a dat misto nej ten Arctic Freezer 13 a ty 2x Arctic F12 PWM kam? Ve skrini je z vyroby nainstalovan zadni 120 ventilator... tak jestli nechat ten CM vetrak z vyroby vzadu a ty 2 F12ky za sebe dopredu? Nebo ten CM vyhodit a jeden F12 dopredu a druhej dozadu? :roll:

Pozn: vsude jsem cetl, jak i3/i5 atd architektura netopi a ze BOX chladice uz nejsou takovy "zverstva", jako driv, byl by ten BOX chladic znatelne hlucnejsi nez 0.5 Sone, kt. ma ten Freezer?

Dekuji za odpoved. :)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 30. 3. 2012 19:03

" Nebo ten CM vyhodit a jeden F12 dopredu a druhej dozadu? "
8-)

boxy už nejsou takové zvěrstva, ale hlučné to pořád je. Freezer se na i3 bude po zregulování flákat i ve vytížení.
v loadu bude nejhlučnější grafika, ale i to se dá obejít, HD6770 se prodává i v pasivní verzi od GB, za 2.5k. Samotnou bych ji tam nedával (pasivní grafiky rády topí), ale když na ni přiděláš ještě jeden skříňový větrák (F12 PWM, stahovacíma páskama), bude tichounká a přehřívat se taky nebude.

cx430 tam dát můžeš, bude tišší, seasonicy mají dost agresivní chování fanu.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 30. 3. 2012 19:20

Ok, pujde tam CX430. :) tu grafiku bych rad zachoval tuhle, o GB reseni vim, zminovali jsme ho, ale radsi jsem se uchylil k aktivnimu reseni, prestoze o ni v zatezi budu vedet. :-|

A mozna jeste hloupa otazka - BOX chladic se reguluje automaticky jak v pripade grafiky s aktivnim chlazenim nebo jede porad na full?

Vycetl jsem, ze ve skrini by mel byt stejny pocet nasavacich ventilatoru a tech, co zenou vzduch ven, pripadne tam ma byt podtlak, cili v jakem pomeru nastavit ty otacky tech F12? Jakou byste mi doporucili takovou beznou pracovni teplotu ve skrini? Na tu bych to odreguloval + by me zajimaly otacky vstupu, vystupu a CPU chladice, at neudelam nakou koninu. :-)

Ps: bocnice zalepit nebo nechat byt?
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 30. 3. 2012 19:37

oba z case hoď na jeden konektor a budou mít stejné točky, tzn. okej. Teplotu si hlídej dle CPU a GPU, jakžto nejvíce topících součástek (ostatně o ty jde především, vyhnat to teplo pryč z case).

boxy jsou taky regulovatelné. Jenže mají podstatně menší pasivní část a taky menší větrák = více to točí -> vyšší hluk.

Zalepování bočnic je důležité hl. pokud máš podtlak, tzn. třeba výdech 2x proti 1x nasávání, jinak to přes tu bočnici nasává vdzduch místo toho, aby si ho uclo až od spodku. Ale můžeš to zkusit, co to udělá, na zkoušku stačí list papíru.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 4. 2012 20:02

Ahoj, pro tentokrat bych se rad zeptal na klavesnici. :-)

Klavesnice - uplne obyc, ale dival jsem se, ze i takovou muze byt problem najit. :hm Kdysi, dneska uz to bude tak 8 let jsem si koupil tuhle klavesnici a nikdy s ni nebyl sebemensi problem - tlacitka funguji bez vyjimky vsechny, nebyla nijak draha. Dneska mam pocit, ze jsou vsichni hrrr do hernich klavesnic a kdyz pak ctu recenze, tak vynechavaji tlacitka apod. Najdu dneska "normalni" klavesnici za par stovek, ktera bude roky slouzit?

Jako ideal mi pripada asi tahle:
Logitech Keyboard K120 OEM CZ - krome kratsiho levyho shiftu mi prijde uplne klasicka. A z recenzi jsem vycetl ticha, stredni stisk, spolehliva...

Pripadne varianta s mult. tlacitky:
Logitech Media Keyboard K200 CZ
(u obou pisou odolne vuci politi a ta s multim. tlacitky ma polovicni zivotnost klaves, nevim, na kolik se tomu da verit)

Pripadne Genius s KB-110X, ale ten prvni Logitech se zda byt lepsi volba.

Ps: jen pro zajimavost - vyplati se dneska za tu cenu (v porovnani s 500 GB) 1TB disk? Ma 2 plotny, tim padem 4 hlavicky, je to bezne poruchovejsi nez polovicni velikost? :)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 4. 2012 20:12

Genius urcite NEKUPUJ.

Disk se vyplati 3TB, pak 2TB, pak 1,5TB, pak 1TB ... proste cim vetsi, tim lepsi. Rozhodne 3TB disk NEMA 6ks ploten. :D
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod PepiQ 2. 4. 2012 20:26

KineCZek - diky za potvrzeni domnenky, vezmu jednu z tech Logitechu, snad bude slouzit dobre.

K tem HDD, myslel jsem to tak, ze kdyz ma vic pohyblivejch soucastek, jestli ty 1 TB disky nejsou treba vyhlasene svoji poruchovosti, precejen to az tak nesleduju. :)

A posledni vec, kterou je potreba zaridit je ten monitor. :roll:
Jiz jsem psal, ze to je urceno i pro starsi generaci uzivatelu, cili radi bysme zachovali roztec bodu na "rozumne" hranici, cili kolem 0,28 mm a vice.

Protoze se k teto hranici blizi Full HD rozliseni az na 24'' (coz je na ten stul stejne asi moce velke), patrame ve vodach 22'' s rozlisenim 1680 na 1050. Je skoda, ze 22ky s vyssim rozlisenim jsou levnejsi, ale to je holt dan za to, ze budou snad vsichni uzivatele spokojeni a nebudou muset mzourat a nebudou bolet oci. :-)

Sam mam doma IPS a jsem s nim spokojenej az na pudu, ale jelikoz cenovy limit je nastaven nizko a na monitor bude hledeno vyhradne zepredu, budou se muset spokojit s TN matici. Protoze sam TN panel nemam a vsude ctu, ze specifikace a hodnoty jsou vycucane z prstu, aby se to vyrobci hodilo do kramu, muzete nam s tim pomoct? Treba dyn. kontrast a jas, moc nevim, jake jsou sibenicni hodnoty a o kolik % jsou v realu vyssi/nizsi nez udavane vyrobcem. Grafiku na tom nikdo delat nebude, ale neradi bysme vylozene sahli vedle. Verim, ze (kor u TN) rychlost prekreslovani je uz ok i u nejlevnejsich modelu a ze duchove na LCD jsou davnou minulosti. :)

Co treba Asus VW224T nebo Acer V223WEObd?
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 4. 2012 11:42

Teoreticka pravdepodobnost muze byt vyssi, ale praxe se v tomto s teorii rozchazi. zalezi na teplote, na vibracich, na pripadnem elmag poli (treba dum stojici primo na nadrazi kousek proti kopci ... divil by ses, co muze udelat nakladni vlak pri rozjezdu, ale casto staci i starsi tramvaje). Faktoru je mnoho.

22" 1680 se nevyrabeji minimalne dva roky, jde vsechno o starsi panely bez LED podsviceni. Osobne bych se jim vyhnul.

24" panely maji x1200, kdezto 23" maji x1080, to vyjde na velikost bodu naprosto stejne. Proto bych bral tento: http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 23B2OF1EH6

Ten panel osobne znam.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod PepiQ 3. 4. 2012 12:31

Dekuju za postrehy, ten HDD jeste zvazim.

Ten monitor, je to mozna pro vas vsechny trosku kuriozni, ale majitel tam ma tak malo mista, ze u toho monitoru tvrdi, ze i ta 22ka bude moc. :-)) Aktualne ma CRT se zobrazovaci plochou 14'', takze uz ta 22'' bude velka zmena a ten prostor je natolik limitovan, ze... :hm

S tou rozteci 23'' dekuji za postreh, to jsem prehledl (asi i proto, ze spis pokukujeme vyhradne po 22''), budu si to pro priste pamatovat.

Absence LED podsviceni me taky mrzi, ale asi nezbyde, nez zvolit to nejlepsi z toho nejlevnejsiho. :-|

Cili da se rict, ktery z tech 4 nejlevnejsich, viz filtr 22'' a rozliseni 1680 na 1050 je nejmensi zlo? Treba jas a dyn. kontrast... bude to palit userovi v noci primo do oci nebo se to da uz u vsech modelu regulovat, treba jako na smartphone ci notebooku? :)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 4. 2012 12:55

A co tak 20" 1600x900? Tam by slo i LED. Ale zase asi male body? Podsviceni se da regulovat u vsech monitoru.

Tohle FUjitsu, pokud jej ovsem dovedou sehnat. http://www.czc.cz/fujitsu-e22w-6-led-lc ... 03/produkt Je tam urcita kvalita, je tam LED podsviceni. Ale problemem muze byt dostupnost.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod mmmjack 3. 4. 2012 17:01

A tak ta rozteč když je malá, nešlo by to vyřešit změnou rozlišení? (na nižší?)
Pak taky přeci písmo se v systému a např. inet prohlížeč dá zvětšit, myslím si že ikdyby to bylo fullHD tak se systém dá nastavit tak, aby to vše bylo čitelné.
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 4. 2012 17:04

Nenativni rozliseni na LCD? Interpolace? Pro nekoho, kdo hur vidi, jde o spolehlivou cestu. Ale bohuzel leda do hrobu. (!)

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod mmmjack 3. 4. 2012 17:41

Ouch :) teds me dostal, nojo ja uz 3 roky "bohuzel" cumim do 15" ntb, tak ale dik Kine, alespon jsi mne vyvedl ze spatne myslenky.
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 4. 2012 17:50

Ne, vazne. Nenativni rozliseni neni moc dobrou cestou. Leda treba na 30% LCD mit 1280x800, namisto 2560x1600. Ale na fullHD panelu bys musel mit 960x540, coz by asi moc pouzitelne nebylo.

Takze pokud je takova moznost, ma rada je interpolaci se vyhnout.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod PepiQ 4. 4. 2012 20:27

Radi by provozovali to LCD v nativnim rozliseni, viz KineCZkovy poznámky výše. :) A neustale zoomovani v prohlizeci a dokumentech je... omezujici, ideal bude neco s nizsim rozlisenim na vetsi plose, aby byla potreba zoomu co nejmensi.

O 20'' jsme taky uvazovali, konkretne do ceny 3000 Kc s Dph nas zaujal treba HP Compaq LE2002x.
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 4. 2012 21:44

To nevypada na zlou volbu. 22" LEDove Fujitsu je ale lepsi.

POZNAMKA: Tak jako tak budes muset dokoupit DVI kabel. (!!!)

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod PepiQ 5. 4. 2012 23:23

KineCZek - snad mas pravdu. :) Na ten kabel jsem zvedavej, karta ma DVI vystup, monitor ma D-SUB a DVI, takze propojeni bude pres DVI - na Alze pisou, ze soucasti baleni by mel byt i alespon jeden zobrazovaci kabel, kdyby to byl DVI, bylo by to super, ale hadam, ze tam vyrobci hazou spis jen analog?

Kdyby bylo treba, da se u toho DVI kabelu udelat chyba? Kdybych chtel propojit Gigabyte Radeon HD 6770 1GB DDR5 GV-R677SL-1GD s tim HP Compaq LE2002x, tak se mam pidit po DVI-D dual-link, 1,5 m, stineny, cerna barva, nemuzu udelat chybu... dival jsem se a v jednom kosi jsi doporucoval tenhle kabel, stoji 150 Kc, coz by bylo ok, ale totozne provedeni (dual-link), 1,5 m v cerne barve v nabidce nevidim. :hm

Staci jim max 2m, urcite cerny kabel, s ohledem na pripadne vetsi monitor asi ten duallink, bude ok tenhle:
kabel 1
nebo
kabel 2 (u nej je hlasovani 2 z 5 hvezd, tak mozna ma nekdo negativni zkusenost)
?
Nerad bych degradoval kvalitu zobrazeni nejakym spatnym no-name kabelem. :)
PepiQ
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 4. 2012 00:06

Kabel bude DSub, ver mi. Chyba se udelat da, muze koupit prodluzovaci, misto propojovaciho. Ty chces PROPOJOVACI.

Dual Link kabel je potreba az pro rozliseni vyssi, nez 1920x1200. Prave 1920x1200 je limitnim rozlisenim jedno(single)linkoveho kabelu. Tzn, TObe staci single link.

Jeden z tech kabelu mas prave jen prodluzovacku, ale jeji pomoci nic nepropojis.

Ppis u CZC uvadi "dual link" ale pak "maximalne 1920x1080" ... coz si primo rozporuje. Ale na CZC nemivali nikdy popisky v poradku, takze mne to neudivuje. Na 99% (i podle ceny) jde o single link kabel.

KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod PepiQ 6. 4. 2012 08:58

Smarja, hlavne, ze sem si ty slovicka "propojovaci" hlidal. ;-) No chybicka se vloudila, uz sem byl unavenej a nakonec sem se prehlidl, pardon...

Diky za odezvu, jdu objednavat, tak uvidim, jestli budu jeste v necem tapat. Prozatim dekuji! :-)
PepiQ
Junior