Výkonné PC pre CAD systémy, občas hry 700eur

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod DC20 12. 8. 2012 14:33

mmmjack: To preto, že mám aj iné výdavky, naviac nepoznáš moju súčasnú finančnú situáciu. PC budem kupovať až o mesiac, nech už je jeho cena akákoľvek.

S tou hlučnosťou máš asi pravdu.
Popremýšľal som nad Vašimi návrhmi a dospel som k tejto zostave:

Skriňa: FRACTAL Define R3 Black Pearl USB 3.0
Procesor: Intel Core i5-3570K
Základná doska: GIGABYTE Z77MX-D3H
Zdroj: Enermax ErPRO80 + 400W
Chladič na procesor: NOCTUA NH-U9B SE2
Ventilátor intake: 2 x NOCTUA NF-S12B ULN
Ventilátor exhaust: NOCTUA NF-P12-1300
RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1333MHz CL9
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 2000GB s Advanced Format

Cena: 754 EUR

K disku by som neskôr prikúpil Himuro - v alze ho nemajú. S GK by som si zatiaľ teda vystačil s integrovanou.
Môže byť?

Zaujímal by ma hlavný rozdiel medzi základnými doskami GIGABYTE Z77MX-D3H a ASUS P8Z77-M PRO. Oplatí sa priplatiť za ASUS?
DC20
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 12. 8. 2012 14:37

Jestli to chces na video jako takove, popremyslej nad HT a kdyz uz, tak radeji SandyBridge, ktere diky OC bude mit vyssi hruby vykon i pri absenci HT.

Jsou to 7200.14 s technologii SmartAlign a pokud ho v budoucnu zapojis do raid, coz by u videa bylo logicke, budes to docela proklinat. I tak si hlidej, kolik ploten a hlavicek bude mit, protoze se delaji ruzne verze.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 8. 2012 14:41

proboha, tu desku neeeeeeee.
vem si fotky tech dvou a dej je vedle sebe. porovnej "kosticky" apod kolem CPU slotu - to je napajeci kaskada. v pripade ze se chystas taktovat tak je to pomerne zasadni a dulezita vec...
(je to zjednodusene, ale nevim jak jinak to laikovi popsat)
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DC20 12. 8. 2012 15:02

karlos00x píše:proboha, tu desku neeeeeeee.
vem si fotky tech dvou a dej je vedle sebe. porovnej "kosticky" apod kolem CPU slotu - to je napajeci kaskada. v pripade ze se chystas taktovat tak je to pomerne zasadni a dulezita vec...
(je to zjednodusene, ale nevim jak jinak to laikovi popsat)

Ok, vďaka.
Kľudne to môžeš popísať odborne, som elektrotechnik, pochopím to. Len som sa doteraz detailne o MB a o pretaktovanie nezaujímal. Viacmenej už 7 rokov pracujem len na notebooku. ;-)
DC20
Junior

Odeslat příspěvekod mmmjack 12. 8. 2012 15:04

DC20 píše:mmmjack: To preto, že mám aj iné výdavky, naviac nepoznáš moju súčasnú finančnú situáciu. PC budem kupovať až o mesiac, nech už je jeho cena akákoľvek.

Promiň, já z tvého prvního náznaku s tím, že se dá nákup o měsíc odložit pochopil, že je to v pohodě...proto jsem to tak napsal.

DC20 píše:Popremýšľal som nad Vašimi návrhmi a dospel som k tejto zostave:
Skriňa: FRACTAL Define R3 Black Pearl USB 3.0
Procesor: Intel Core i5-3570K
Základná doska: GIGABYTE Z77MX-D3H
Zdroj: Enermax ErPRO80 + 400W
Chladič na procesor: NOCTUA NH-U9B SE2
Ventilátor intake: 2 x NOCTUA NF-S12B ULN
Ventilátor exhaust: NOCTUA NF-P12-1300
RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1333MHz CL9
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 2000GB s Advanced Format

Skříň je dobře, CPU jsem psal, že raděj 2500K, lépe se taktuje, nezahřívá se tolik kvůli heatspreaderu, čili celkově lepší a k tomu právě potřebuješ tu P8Z77M-PRO.
Zdroj OK, chladiče...pokud si pak koupíš grafiku s jakýmkoli stock chlazením, které nevyměníš za nějaké od Arcticu, tak Noctuy poněkud postrádají smysl.
Viz:
mmmjack píše:O hlučnosti: vzhledem k tomu, že u toho budeš sedět několik hodin denně a pracovat, tak bych si za ticho teda připlatil, alespoň na LN, což zahrnuje Fractal R3, výměnu fanů za AC F12 PWM, disk do Himura, možná Gaiu na CPU (samozřejmě s výměnou fanů taky za AC F12 PWM), no a v neposlední řadě taky odladění hlučnosti.

PS: u desky jde o lépe chlazenou napájecí kaskádu, která je při taktování přinejměnším nezbytnost.
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DC20 12. 8. 2012 15:23

mmmjack: Vďaka.
S tou výmenou chladiča GK nemám problém. Ešte ma napadlo, že by som namiesto 7770 zvolil 7750 s pasívnym chladením.
Tie Noctuy by inak mohli byť tak ako som napísal? Volil som ich zhruba podľa doporučenej zostavy od Kineczeka, on tam teda má D14 namiesto U9B a 3x S12B ULN + na GK P12-1300.
DC20
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 8. 2012 15:29

7750 s pasivem => pridelej na to 12cm fan jinak se ti stejne driv nebo pozdeji upece pokud bys na tom hral.
u9 je dobra tak do htpc na nejaky dvoujadro, pokud tadyhle chces taktit 3570k tak je uz mala (uchladi, ale bude tocit a pak jaksi nema smysl).

smysluplne reseni: case fany a na grafarnu AC F12 PWM, na procak gaia + 2x F12PWM. ty arctic fany kdyz se poladi tak je neuslysis.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mmmjack 12. 8. 2012 15:38

Tak já nevím proč ignoruješ moje LN řešení...cpeš tam Noctuy, přitom ty maj smysl až s D14tkou, možná ještě tišším zdrojem (Modu, pro82)+grafikou s Accelerem Extreme, kde se ještě nahrazují AC fany těmi od Noctuy právě...ale to jsme někde jinde a dáváš téměř 10 000 "jen" za ztišení.
Radeonka 7750 by asi stačila, ale na tu od Sapphiru nevim jak se dá dobře nabastlit ten fan, na Gigabytku 6770 určitě jde! Pasivní 7750 dělá ještě ASUS.
karlosi: když by měl ve skříni alespoň 4x AC PWM průvan, tak to by nestačilo uchladit tu pasivni bez fanu?
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DC20 12. 8. 2012 15:49

Dobre, takže dám na Vás a pôjdem radšej do gaia+2x AC PWM na procesor, +4x AC PWM do skrine.
To vychádza cca 57 EUR, čo je fajn.

EDIT: tým gaiom máte na mysli tento? http://www.alza.sk/xigmatek-gaia-sd1283 ... 195076.htm
DC20
Junior

Odeslat příspěvekod mmmjack 12. 8. 2012 16:05

Presne! Myslím, že i s tímto LN řešením budeš velmi spokojen! Bez zátěže jej neuslyšíš, a pokud budeš hrát jen občas, tak se do úplné zátěže taky dostane jen párkrát...

! Jen mne jeste napadlo, nikdo tady nezminil volbu grafiky pro CAD FirePro nebo Quadro...ma te to zivit? Jak moc a co na tom konkretne kreslis? Ja CADy nejedu, ale vim ze alfahans (zdejsi mod) ano, ve skole je taky mame, delame v GISech a AutodeskMap, jaky to ma vliv bohuzel neumim posoudit, je to dost individualni podle uziteho SW...ty s profi grafikami mas nejakou zkusenost?
Naposledy upravil mmmjack dne 12. 8. 2012 17:30, celkově upraveno 1
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hlava 12. 8. 2012 17:28

mmmjack píše:Hlava: Tak něco nahoď...

The Shitman píše:Hlava - Tak tohle je hodně zajímavá teorie. Všechno ale stojí a padá na tom, že každý vnímáme hluk trochu jinak, nebo jsme nepoznali nic lepšího. Já bych u Tvé mašiny s největší pravděpodobností nevydržel, protože jsem zvyklý na ULN mašinu do které jsem jen za odhlučnění nacpal víc peněz, než většina lidí za celý počítač.

Mno. Stačí si pozorně prostudovat, jak je provedená ta skříň, kterou jsem uvedl ve své sestavě. Podrobné fotky zejména ve druhé části článku.

V PC je totiž jeden jediný větrák - ve zdroji.
Jakto? Protože větrák ve zdroji je přímo nad chladičem CPU.
A dělá tam co? Odsává z něj teplý vzduch a skrze zdroj ho fouká ven z case.
Jaká je hlučnost 12-14 cm pomaloběžného ventilátoru ve zdroji?
Téměř nulová. Z 10 cm téměř nepoznáš jestli PC jede nebo nejede.

Tudíž jak jsem již napsal. Za ULN není potřeba vyhazovat žádné peníze navíc, pouze stačí zapnout mozkovnu a použít běžné komponenty, co jsou na trhu ;-)

Obrázek
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 8. 2012 17:31

a to se vyplati tahat horky vzduch od pretaktovanyho quadcore zdrojem :)

mas pocit ze vic vetraku znamena vice hluku?

a jaka je hlucnost vetraku ve zdroji? no to zalezi na tom vetraku. az na par vyjimek docela traga.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mmmjack 12. 8. 2012 17:35

Aaa pozor, mame tady noveho odbornika na ultra low noise sestavy! Asi zaskok za KineCZka :D

To o cem mluvis se da mozna pouzit pro Htpc/kancl sestavu s celeronem! Ale tezko na 2500K na 4,5 GHz a mainstreamovou grafiku!

PS: on ma prece Chieftec a ten je urcite tissi (a kvalitnejsi) nez Seasonic Gold!
Sorry za OT :(
Naposledy upravil mmmjack dne 12. 8. 2012 17:37, celkově upraveno 1
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 8. 2012 17:36

mimochodem, docela dlouho jsem mel udelane to ze cele airflow mi obstaraval prave jediny fan a to ten ve zdroji. mel jsem tam 2 x 12cm otvor s s dratenym filtrem/sitem jako pasivni intake. co se chlazeni tyce tak v podstate bez problemu, ale ted jsem dal do jedne te diry ac f12 pwm @ 400rpm a zbavil jsem se tim jedny veci ktera me strasne stvala: vsude kde byl sebemensi otvor(zaslepky I/O vzadu, usb porty vepredu, dokonce skviry mezi plechy) znamenal kazdy mesic strasne zapraseny protoze to tam proste taky natahovalo vzduch. od ty doby co mam intake fan tak mi staci setrit jeden ten drateny filtr a jinde se prach nehromadi.

EDIT: ale s nicim silnejsim nez muj kancelarsky undervoltovany dualcore s IGP bych to ani nezkousel.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hlava 12. 8. 2012 18:00

karlos00x píše:a to se vyplati tahat horky vzduch od pretaktovanyho quadcore zdrojem :)

Jádra CPU mají stabilně 40-45 stupňů, nenazval bych to horkým vzduchem.

mmmjack píše:To o cem mluvis se da mozna pouzit pro Htpc/kancl sestavu s celeronem! Ale tezko na 2500K na 4,5 GHz a mainstreamovou grafiku!

Dřív to jelo s E5200@2,9, teď to jede s i7-3770@3,9. Ani jeden z toho není celeron.

Nikdo nikomu nebere nacpat za lepší řešení ULN víc, než většina lidí za celý počítač. Možná to bude o nějaký dB ještě tišší (k čemu?). Já jen tvrdím, že za ULN není potřeba vyhazovat nějaké extra částky, že to jde poskládat i z normálních komponent ...
Hlava
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka