HTPC filmy, internet 8.000,-

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Speeddy 19. 7. 2014 18:17

Zdravím vás, prosím o radu ohledně levného HTPC do obýváku:

HLUČNOST: Nemám zvláštní požadavky kromě toho, že bych se rád vyvaroval vysokofrekvenčního pištění. Pokud to bude na vzdálenost 3 m v tiché místnosti trochu slyšet, tak se s tím vyrovnám. V rámci cenového limitu ale samozřejmě uvítám, pokud to bude jen málo hlučné.

ÚČEL: Přehrávání filmů ve FHD kvalitě, surfování po internetu (youtube, ivysilani).

FINANČNÍ LIMIT: 8.000,- Kč s DPH

OS: Nezahrnovat do cenového limitu. Zvažuju, jestli W8.1 nebo nějakou linuxovou distribuci. S linuxem ovšem nemám prakticky žádnou zkušenost. Windowsy mi vyhovují, ale přece jen u takto levné sestavy pro uvedené užití je otázkou, jestli má smysl dávat víc jak 2.000,- Kč za software. Pokud byste radili linux, prosím o tip, jaká distribuce by byla vhodná pro začátečníka a pro tento způsob užití.

SESTAVENÍ: Předpokládám u některého z eshopů (czc, alfacomp).

TAKTOVÁNÍ: Ne.

MONITOR: Hodlám připojit PC k FHD TV přes HDMI.

PERIFERIE: Bezdrátová klávesnice s intergrovaným touchpadem. Rád bych, aby se to vešlo do finančního limitu i s ní, ale pokud ne, tak něco přihodím.

Předem díky za tipy.

EDIT: Ještě jsem zapomněl dodat, že bych pochopitelně preferoval, aby to byla nějaká malá skříňka/krabička.
Speeddy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 7. 2014 18:33

rPi :)

a nebo GA-C1037UN + RAM + SSD + PICO PSU + krabičku která se ti bude líbit
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod cernakus 19. 7. 2014 18:36

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... E1012P4301

Přičemž pokud máš odpor proti AMD, pak celeron 1037U (cenově to vyjde na stejno, výkonově je horší, ale pro HTPC to je jedno).

Pokud je 240GB málo, tak místo SSD nákup 2,5" Plotny.

Ovladač je neortodoxní, ale pro HTPC optimální (zejména pro práci s linuxovým XBMC). Pokud jsi konzerva, tak místo něj toto:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 0DQ0002NAX
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 19. 7. 2014 20:17

Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 7. 2014 07:16

cernakus: CEC

r34ktor: to SSHD je tam naschvál ?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Speeddy 20. 7. 2014 07:40

Data mám uložená na síťovém disku, takže počítám s SSD (128 nebo 256 GB).

Ještě se zeptám, jak byste to viděli s tím OS?

Jinak AMD se nijak nebráním, pokud by to bylo výkonnější za podobné peníze. Ale mám pochybnosti, jestli jsou Kabini opravdu rychlejší než ten Celeron U. AMD bude mít rychlejší iGPU, ale jak je to s procesrovým výkonem, pokud srovnáme klidně i výkonnější Kabini (4x 2,05 GHz) a Celerona 1037U (2x 1,8 GHz)?
Speeddy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 7. 2014 08:24

Pokud se bavíme o FHD, YT a iVysílání tak si vem co je tvému srdci / peněžence blíže. Rozdíl nepoznáš.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod cernakus 20. 7. 2014 08:46

Zašlápne ho, ale v HTPC nasazení to fakt není issue, jak už řekl python.

Jinak od grafiky právě nic nečekej. Je tam jen do počtu.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 20. 7. 2014 12:54

Python.p píše:to SSHD je tam naschvál ?

Ano. V původním dotazu nebyla zmínka o externím úložišti, takže jsem vybíral s ohledem na rychlost/velikost/cena/kapacita. Při použití externího disku je samozřejmě lepší volbou SSD.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Speeddy 20. 7. 2014 13:08

Jasný, o externím úložišti jsem se zapomněl zmínit, ale jinak půjdu určitě do SSD.

Ještě jsem zvažoval koupi tohoto http://www.czc.cz/zotac-zbox-id18-e-cerna/138148/produkt?q-category-id=av9js05l1ehf7a515831osusjb. Po doplnění 4 GB notebookové RAM a SSD to stojí v podstatě stejně, je tam tedy jen Celeron 1007U, ale to nebude zase takový rozdíl, a navíc to má čtečku karet, kterou bych občas využil. Akorát se obávám chlazení. Máte s tím někdo zkušenost?
Speeddy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod neoras 20. 7. 2014 14:08

Tam není co chladit. Že to nemá mechaniku ti nevadí?
neoras
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 7. 2014 14:13

Není co, ale přesto tam je malej kňučící fan.

Sou nádherný HTPC case se zabudovaným chladičem. HD Plex - u nás nedostupné a pak ještě další (nemůžu si vzpomenout)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Speeddy 20. 7. 2014 15:03

Mechaniku zatím pořizovat nechci. Je pravda, že je výhoda, pokud tam jde do budoucna dát, ale prozatím se obejdu bez ní, soudě podle toho, jak často ji (ne)využívám dosud.
Speeddy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod neoras 20. 7. 2014 20:29

Budu se opakovat, ale domu jsem pořídil toto za cenu lehce přes 4 tisíce
http://www.czc.cz/9oeh8phsf2if0ahbgqq0am5p95/seznam
(místo té 340 jsem osadil intel)
neoras
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 7. 2014 21:28

Nic J (Atom) bych si neporidil...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod neoras 20. 7. 2014 21:31

To já vím, ale on ten celeron U taky není žádná sláva, nehledě na to, že stojí o pár stovek víc a deska jako taková je podstatně starší (to samozřejmě neznamená, že by jí něco chybělo či byla nedejbože nekvalitní). Je to sice Atom, ale vše jede jak má.
neoras
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 7. 2014 22:09

Když něco nevykoného tak to radši to raspberry pi..... Zlomková cena, to co to má zvládat to zvládá. Nebo o něco výkonnější cubieboard

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 7. 2014 17:31

celer 1037U.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod JJ-KK 22. 7. 2014 23:53

Zdravim,

co se týče software doporučil bych XBMC. Můžeš vyzkoušet na PC. Klient na youtube i iVysilání se dají doinstalovat pomocí doplňků. V iVysílání akorat nastavit jedinou možnou volbu opravit stream ... něco takového. Prohlédl jsem zprávy, šlapalo to dobře. Youtube fungovalo perfektně.

PC:
http://www.alza.cz/intel-nuc-de3815-d1533277.htm
- musí se dokoupit paměť

Na to nainstalovat linuxovou distribuci OpenElec, která je určena pouze pro chod aplikace XBMC.
http://openelec.tv/
- instalace přes flashku, návody jsou, strejda google ...

Dá se doinstalovat spousta dalších doplňků, picasa na prohlížení fotek, ABradio na poslech spousty českých radii, počasí. Da se například poslouchat rádio, hudba a přitom prohlížet fotky.
Zajímavé je automatické popisování filmů..... možnost doinstalovat doplněk pro ČSFD

Přehraje věci z flashky, na NASku se dá připojit pomocí samby (klasika místa v síti), případně NFS. NFS je celkově rychlejší, nevytěžuje tolik síť. Každopádně na NASku už asi přistupujete tak přes sambu to bude jednoduší a určitě sambu podporuje. Videa hudba fotky, všechno by to mělo jít tahat z nasky.
Teď snad koukám že na to jde napojit dropbox ....

Intel NUC je na alze více, je tam verze i do 7000 s dph s lepšími střevy, každopádně FHD jde přehrát i přes Raspberry PI který má procesor arm 700, takže ten NUC to musí dát tutově. Toho NUCa mám na stole v následujících dnech otestuji.

Nevýhody:
-Ten web prohlížeč jsem nedohledal, jestli jde nějak doinstalovat nevím, nepodařilo se mi. Pokud máš ale aspoň trochu smart televizi, tak jestli by to nestačilo.
Případně neinstalovat openelec ale běžnou linuxovou distribuci kde je prohlížeč a xbmc spouštět zvlášť

- Neumí 3D, na nativní 3d bluray z XBMC si asi dlouho počkáme, je to jak na straně XBMC tak na straně grafických ovladačů pro linux

- neumí Bluray menu, XBMC se vám snaží pustit rovnou film, v nastavení se dá nastavit defaultní jazyk zvuku a titulek. Pokud jde o film, vlastně se nemusíte o nic starat. Tento problém si myslím nebude dlouho trvat. Nedávno vyšla zpráva že nejnovější knihovny které se o to v linuxu starají už ty menu zvládají.

Jinak existují dálkové ovladače které se pro systém tváří jako klávesnice. Jejich příjmač je na usb.

Tady odkaz na instalaču pro wina další:
http://xbmc.org/download/

Jinak je to open-source, legálně zdarma stáhneš

Vzkoušej uvidíš, XBMC se rozhodně nemá za co stydět

http://www.zive.cz/clanky/xbmc-co-umi-j ... fault.aspx

jirtux
JJ-KK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 7. 2014 00:35

2GB je zalostne malo. nepouzitelne

-- 22. 7. 2014 23:37 --

Python.p píše:Když něco nevykoného tak to radši to raspberry pi..... Zlomková cena, to co to má zvládat to zvládá. Nebo o něco výkonnější cubieboard

za to šolichani a mozne problemy to z pohledu lajka proste nestoji
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 7. 2014 00:43

já nejsem žádnej zdatnej linuxák, ale SD karta do notesu, nalit image, nabootovat, zjistit že mám moc dlouhé heslo na wifi, SD zpět do notesu ruční nastavení, znovu do rPi, SSH, nahození doplňků. Nalepení pasivku, OC, postavení krabičky z lega :D a donastavení sdílení z PC a NTB a používat, max jedno odpoledne a to jsem jel podle návodů.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 7. 2014 00:51

nj, a BFU se zepta co je to ten SSH... ja chapu nadseni, me se to taky libi, ale nedoporucil bych to nikomu kdo se zepta tady na foru
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 7. 2014 01:04

Proto píšu že na to jsou step-by-step návody. Ale chápu to :)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod cernakus 23. 7. 2014 01:19

Lajka je pes. Spravne to je laik.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 7. 2014 01:30

Tak sice byla ve vesmíru, ale tohle by asi taky těžko zvládala :D

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod atilius 23. 7. 2014 06:37

Mám doma RPi jako přehrávač s XBMC (resp openElec). Přehrává FHD, ovládá se TV ovladačem, fungují doplňky na Youtube, stejně tak na iVysilani.

Stáhnul jsem openElec, podle jednoduchého návodu jsem připravil v jiném počítači SD kartu a bylo. SSH jsem použil jen pokud jsem se hrabal v konfiguraci a chtěl si některé věci opravdu doladit, ale pro běžné používání to podle mě ani není potřeba. A když už, tak na síti je spousta návodů "krok za krokem".

Ideální je to mít připojené přes drát, neřešit wifi, stejně to na FHD není úplně nejlepší. A pokud je NAS, tak mi minipočítač příjde jako ideální volba.

Kromě jiného funguje napájení přímo z USB, což má tu výhodu, že zapnu TV, zapnu přehrávač, vypnut TV....spotřeba je 4,5W v záteži. A jelikož se mi NAS na noc vypíná a ráno se děti chtějí koukat na pohádky, nastavil jsem si přes doplněk WakeonLAN, takže při prvním puštění televize se spustí i NAS a vše je dostupné.

Za ty peníze je to dobrá volba.
atilius
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 7. 2014 06:49

Ja to rikam porad :) ja jeste laboruju s tim jak pouzit rPi k WoL pro server z venku. Proste hracka.

Nikdo mi nechce verit ze to všechno popsane zvlada... Vetsinou se nenechaji premluvit a konci to celerem a jediny co se na tom deje je ze se pousti filmy z flashky.

A vyhoda je ten CEC.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod atilius 23. 7. 2014 07:53

Tak kdybych měl nutnost/potřebu mít disk přímo v HPTC a třeba BR mechaniku, pak má asi smysl jít do něčeho jiného, ale pokud to je vlastně jen na stahování dat z NASu a internetu, tak je RPi v poměru cena/výkon bezkonkurenční.
atilius
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 7. 2014 08:33

Python: ja myslim, ze Tobe to veri vsichni. Jen neveri sobe. Ono je to o tom, ze kdyz clovek neni "bastlič"(promin, nemyslim to negativne, ted me nenapada lepsi oznaceni) tak treba 4 hodiny stravene resenim a ctenim step-by-step znamena ze si mohl vydelat na desku s celerem...
Uvedu paralelu: Akasa PAX...
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 7. 2014 08:53

Jo v poho, on to bastl je :) vice ci mene. Spis vice, krabicku mám z lega :D

Je to tak, ale kolik lidi u nas v republice ma takovej plat?? Moc jich neznam.

A kdyby mi paxovani vzalo jen 4h :D
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod atilius 23. 7. 2014 08:54

Nemyslím, že bych zprovozněním HTPC postaveném na Celeronu a Windows strávil méně času. A na Celeronu s XBMC ho strávím úplně stejně.

Úplně nejvíc času mi zabralo nastavení sítě pro jednotlivá zařízení, aby to fungovalo, ale to bych strávil tak jako tak, ať už je HW nebo SW platforma jakákoli.

V čem je tedy rozdíl?
atilius
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 7. 2014 12:11

A jakou das speeddymu radu az za mesic zjisti, ze tam potrebuje office aby si obcas mohl otevrit .doc ve kterem mu znama posila nejaky recepty na vareni? Jakou mu das radu na dtto s pdf? Jak mu poradis az ti bude rikat "skoro vsechny navody jsou anglicky"?
To ze to zabere stejny cas tobe je irelevantni protoze mas zkusenost.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod atilius 23. 7. 2014 12:36

Jestli potřebuje otevírat pdf a doc, tak to není HTPC. V tom případě mu poradím, ať si pořídí něco úplně jiného ;)

Původní požadavek, ale zněl:

ÚČEL: Přehrávání filmů ve FHD kvalitě, surfování po internetu (youtube, ivysilani).

A co se týče zkušenosti, tak ano, tu teď mám. Ale neměl jsem. Se sítí jsem začal prvně pracovat až s RPi ;)
atilius
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 7. 2014 13:01

kdyz ono nekomu radit znamena trochu vyciťovat, proste predstavit si toho BFU. Jeste pred par roky bych nadsene hýkal ve prospech maliny, ale proste vidim jak to lidi berou
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod atilius 23. 7. 2014 13:09

To "vyciťovat" v tomhle případě, ale znamená úplně jiný zaměření toho počítače...Ale to si musí říct Speedy, to my dva nevyřešíme ;)
atilius
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 7. 2014 14:00

on ten celer neni jiny zamereni pocitace.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Speeddy 23. 7. 2014 18:09

Jsem přesně ten typ uživatele, který si nainstaluje Windows, ovladače, programy a dál už nechce nic řešit ani vymýšlet a chce, aby to prostě fungovalo. Je možné, že to nakonec zabere podobně času jako to "bastlení", ale obávám se, že to není pro mě a že bych každou chvíli narážel na problémy.

Potřeba otevřít si pdfko je dobrý příklad toho, co jsem sice neuvedl jako účel užití, ale co by mohlo nastat :-). A neuvedl jsem to právě proto, že tak nějak automaticky předpokládám, že tohle prostě počítač (i HTPC) umí, protože dopředu předpokládám, že to bude něco s windows nebo aspoň plnohodnotným linuxem. TV mám totiž úplně hloupou,takže ta nezastane ani to nejjednodušší surfování :lol: .

-- 23. 7. 2014 17:10 --

Přesto díky za tipy, rozhodnu se prostě mezi tím Celeronem U a AMD Kabini. Zkusím tam dát nějakou linuxovou distribuci a pokud mě to bude hodně štvát, tak si koupím Windows. Btw u WIn8 je to tak, že OEM licenci nemusím kupovat současně s HW, že jo? (Samozřejmě je mi jasné, že jakmile to někam nainstaluju, tak to již nesmím použít na jiném HW.)
Speeddy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 23. 7. 2014 18:18

Odpovedi na tve dve posledni otazky jsou:

Nemusis a muzes.

A dokonce i s W7. EULA je v EU jen bezvyznamny blok textu.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod atilius 23. 7. 2014 18:57

Speeddy píše:Jsem přesně ten typ uživatele, který si nainstaluje Windows, ovladače, programy a dál už nechce nic řešit ani vymýšlet a chce, aby to prostě fungovalo. Je možné, že to nakonec zabere podobně času jako to "bastlení", ale obávám se, že to není pro mě a že bych každou chvíli narážel na problémy.

Potřeba otevřít si pdfko je dobrý příklad toho, co jsem sice neuvedl jako účel užití, ale co by mohlo nastat :-). A neuvedl jsem to právě proto, že tak nějak automaticky předpokládám, že tohle prostě počítač (i HTPC) umí, protože dopředu předpokládám, že to bude něco s windows nebo aspoň plnohodnotným linuxem. TV mám totiž úplně hloupou,takže ta nezastane ani to nejjednodušší surfování :lol: .

Jestli si umíš nainstalovat plnohodnotný linux a spravovat ho, pak umíš v pohodě zprovoznit i RPi s linuxem. To není žádné bastlení. RPi ti dává možnost bastlit, ale nutné to rozhodně není.

EDIT: nastavení plnohodnotného linuxu a sitě je určitě těžší, než vyplnit předpřipravenou obrazovku v openElecu....

Já jsem si před rokem RPI nastavil a od té doby o něm nevím. Jsem zvědavý, jestli to budeš mít stejně i s win;)

Osobně si pod HTPC nepředstavuji čtečku pdf, ani dokumentů office.

Ale tak samozřejmě proti gustu...;)
atilius
Junior

Odeslat příspěvekod bendek 23. 7. 2014 19:34

Zdravím a omlouvám se za OT,ale tak trochu to souvisí s tématem.
Uvažuji o něčem podobném.Tak trochu HTPC a NAS s linuxem.Zaujala mě deska s celeronem GIGABYTE GA-C1037UN-EU ,ale přeci jenom už je starší a tak čekám na modernější.Skvěla by byla myslím například s celeronem 2955u,tak jako v tomto Brixu http://www.czc.cz/gigabyte-brix-gb-bxce ... 88/produkt ,ideálně se stejnými port,jen navíc 2-3 SATA porty.
Myslíte,že se dá čekat na trhu něco podobného?
Předem děkuji.
bendek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Speeddy 23. 7. 2014 19:52

S instalací a konfigurací linuxu by mi pomohl kamarád, který tomu lépe rozumí, sám bych si na to netroufal. Je možný, že by mi stejně tak pomohl s tím RPi, i když co já vím, tak s tím žádnou zkušenost nemá..

Jinak s Windows mám skutečně tu zkušenost, že to jednou nainstaluju a dlouhou dobu, klidně i roky, nemusím nic moc řešit. Možná jsem šťastná výjimka, to nevím, ale je to tak.

Nemám představu, že bude HTPC sloužit vyloženě jako čtečka pdf, doc, a podobných souborů, ale mám takovou představu, že když se zrovna budu chtít podívat na něco na net, tak kvůli tomu nebudu odcházet do jiného pokoje a čekat, až se spustí "velký" počítač, ale prostě na to kouknu přes TV. A pokud to, co hledám, bude zrovna v pdf, což jistě uznáte není nic výjimečného, tak uvítám, že to HTPC umí přečíst. Tj celé. Nehodlám samozřejmě na HTPC číst nějaké dlouhé elaboráty ani psát diplomku :).
Speeddy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 7. 2014 20:51

atilius píše:Jestli si umíš nainstalovat plnohodnotný linux a spravovat ho, pak umíš v pohodě zprovoznit i RPi s linuxem. To není žádné bastlení. RPi ti dává možnost bastlit, ale nutné to rozhodně není.

EDIT: nastavení plnohodnotného linuxu a sitě je určitě těžší, než vyplnit předpřipravenou obrazovku v openElecu....

Ver tomu, ze nahodit Ubuntu LTS a v nem nastavit sit(huh, coze? jakou sit, nic takovyho jsem nedelal) a pak "spravovat" neni nic oproti widlim. Davam Ubuntu laikum ve svem okoli a kdyz je chut tak jednou za rok jim udelam update a hotovo dvacet. Nevim o nich. Vyrazna zmena oproti widlim.

-- 23. 7. 2014 19:52 --

Jo a instalace Ubuntu je pro slepice a zrni v klavesnici uzpusobena snad jeste lip nez widle.
karlos00x
Pokročilý