Hry, virtualizace, programování... (bez grafiky) - 45k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod FreeMan3109 19. 8. 2014 13:48

Zdravím místní experty a prosím o kontrolu a radu k pc sestavě. Už jsem se ptal na pár věcí zvlášť a teď nahodím celou sestavu pro posouzení. Ve většině jsem si jistý, ale napíšu, s čím bych potřeboval poradit.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI - ticho v klidu a nehlučné v zátěži, takže asi něco kolem LN.

UCEL PORIZENI SESTAVY - hry, virtualizace (2-3 VM současně, nic extra náročného), nějaké programování, možná fraps, možná nějaká editace videa (nic profi stačí i7 na 1150).

FINANCNI LIMIT - 45 000 Kč - bez grafiky, periferií a OS.

OPERACNI SYSTEM - asi win 7 (hlavně pro kompatibilitu speedfanu - nebo už na win 8 jede spolehlivě?)

SESTAVITE SI PC SAMI? - ano

BUDETE TAKTOVAT? - ano

MONITOR? - mám 1. 1920x1080 a 2. 1680x1050. V budoucnu bude nejspíš upgrade na nějakou 27"/30"/32", ale to asi nemá cenu řešit, když je sestava zatím bez grafiky.

PERIFERIE, NEBO JEN HOLA BEDNA? - možná bych se zeptal na doporučení nějakých slušných repro kolem 1000 Kč a slim klávesnice do 1000 Kč.

Odkaz na sestavu: košík + chladič CPU + SSD + SSD = 45 224 Kč (zatím bez grafiky - počkám na GTX 870/880)

Co bych potřeboval poradit:

Chladič CPU - Scythe se tu nějak často nedoporučuje, ale podle mě OK. Pokud i tenhle novější model bude mít hlučnější ventilátor (jako Mugen 4), tak s výměnou počítám. Vyzkouším a uvidím.

1. SSD - 120/240GB - OS+software, případně user složka. Můj návrh je mx100 nebo M550 (pouze v případě, že bych poznal rozdíl ve výkonu jinyk nechci připlácet). Pokud to výkonostně ničemu nevadí, asi bych nechal user i temp na systémovém SSD a volil nějakou 240 GB. Používal bych to i pro download a soubory potom smazat nebo přesunout jinam.

2. SSD - 240 GB na VM. Chtěl bych něco lepšího, ale enterprise třída je podle mě zbytečná. Poslechl jsem Pythona a pročetl jsem spoustu informací. Můj konečný návrh - SanDisk Extreme Pro

3. SSD - 480 GB na hry, data a pokud je lepší volba 120 GB SSD na OS, tak sem přesunout i user složku. Na tohle by asi stačil mx100, ale pak jsem si řekl, že bych možná chtěl taky něco pro případ vyššího zatížení (abych nemusel kupovat další) - SanDisk Extreme Pro SSD - 480GB

HDD - chci 3TB 7200. Mám rád WD Black, ale ten hluk je fakt šílenej a himuro ho asi dostatečně neutiší co? Můj návrh je tedy Seagate Barracuda, ale nevím jak je to teď s tím hlukem při častém parkování. Údajně to bylo vyřešeno firmwarem, ale ten je dostupný jen pro jeden typ PN. Teď se u nás prodávají nějaké dva další, který tento FW nepodporují a nevím jestli je to tam už vyřešeno. Na to video by tu byla možnost přidání dalšího HDD místo mechaniky, ale to ještě uvidím (tohle zatím neřešit).

Díky všem co poradí :)
FreeMan3109
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 8. 2014 14:21

MX100 bych nebral. M550. 3TB disk take dela vice hluku. Doporucil bych 2,5" 2TB. Na procesor radeji Grandis.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod cernakus 19. 8. 2014 14:21

Scythe se tu nedoporučuje právě pro větší hlučnost. U mugenu to bylo způsobeno i ne úplně ideální roztečí žeber. Jako ekvivalent tohoto Scythe zvaž například SilentiumPC Grandis.

1. SSD
Pro systém a kanclpráci rozdíl mezi SSD není. Je absolutně jedno, jaký budeš mít.
2. SSD když konečný, tak konečný.

3.SSD - překombinováváš to. Na data máme plotny, v praxi nejsou o moc pomalejší než SSD a cena/kapacita je jinde. Tedy SSD 1a 3 sluč. Osobně si myslím, že by ti stačilo 240GB SSD, ale pokud cítíš potřebu mít nainstalovaných 200+GB her a programů souběžně, pak samozřejmě větší.
Opět nevím čím počítáš, že Systémový disk budeš zatěžovat, ale praxe je taková, že reálně tvoje nároky splní libovolné SSD.

HDD - hluk při seeku je u WD značný, ovšem datový disk obvykle neseekuje. Za sebe však právě kvůli tomu seeku doporučuji taky ten Seagate. Je rychlejší než Black, tišší a díky víceplotně nepíská. Parkování si vyřešíš nastavením ve windows.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dockalacek 19. 8. 2014 14:35

Dle recenzí vypadá moc pěkně po stránce výronu i Samsung 850 Pro. A záruka 10 let taky nezní blbě. Souhlas s cernakusem - jedno SSD (512GB) a 3TB Barracudu.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 8. 2014 14:39

Minimalne ty virtualy bych oddelil na separatni SSD.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod FreeMan3109 19. 8. 2014 14:55

KineCZek píše:MX100 bych nebral. M550

Ani na systém ani případně jako ten 3. SSD? Prostě vůbec MX100?

KineCZek píše:Na procesor radeji Grandis.

Asi teda jo. Novej Scythe se mi líbil, ale když máte zkušenosti, že je tohle lepší, tak si nechám poradit.

cernakus píše:2. SSD když konečný, tak konečný.

Špatně jsem to napsal. Chtěl jsem aby to vyznělo tak, že je to moje konečné doporučení (v sekci SSD jsem dával více návrhů), ale ne konečný výběr. Bral jsem to i s ohledem na to, že má Marvell řadič jako Crucial, tak kompatibilita asi nebude problém. Prošel jsem spoustu testů a díval se hlavně na zatížitelnost a vychází fak dobře. Je na Sandisku něco špatného?

cernakus píše:pokud cítíš potřebu mít nainstalovaných 200+GB her a programů souběžně, pak samozřejmě větší.

Tak jsem asi divnej, ale mám více než 200 GB. Nejsem ten typ hráče co dohraje jednu hru do konce, ale hraju průběžně různé typy her a přece nebudu čekat než se mi ze steamu stáhne znova 25-50GB, abych si mohl zahrát. Neříkám, že mám nainstalovanou celou knihovnu, ale při dnešních velikostech her to určitě je více než 200 GB. Mám několik her, které hraju online jenom občas a ty mam stále nainstalované. Po dohrání single se může samozřejmě smazat, ale stejně to dělá 200 GB+.

S těma SSD prostě nevím. Přemýšlím už nad tím dlouho, ale přijde mi vhodnější SSD zvlášť na systém/download/user... Na tu virtualizaci určitě zvlášť něco lepšího. No a ten třetí byl na hry, ale chtěl jsem lepší pro případ, že bych tam třeba přesouval nějaký temp z náročnějšího programu. Nebo prostě na tohle vzít taky MX100/M550. Když je na to rozpočet, tak mi přišlo lepší rozdělit to na 3 SSD, teď by šlo asi spíš o to jakej zvolit ten třetí.

cernakus píše:Parkování si vyřešíš nastavením ve windows.

Pokud to opravdu lze, tak není problém. Z nějaké diskuze jsem pochopil, že to lidem nastavit nejde nebo to u toho HDD nějak nefunguje, ale to byla zřejmě pouze chyba uživatele.

edit: popřemýšlím tedy nad tou variantou jedno velké SSD na všechno včetně OS a jedno zvlášť na virtualizaci. V tomhle případě bych ale rád také něco lepšího.
FreeMan3109
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 8. 2014 15:03

MX100 vubec. (Tebou vybrany) Sandisk neni zly. Potrebu velkeho SSD naopak chapu, sam mam i v notebooku 512GB M550. :))

Osobne bych take dal zvlast OS + SW, zvlast virtualy a na userslozku + casteji pouzivana data dal treti SSD. HDD bych pak nekupoval do PC vubec, pouzival bych NAS. Sam to tak mam a spokojenost.

Jedno velke SSD je podle mne bl.bo.st a smysl by melo jen tehdy, pokud by vyrazne tlacil rozpocet, coz nevypadas byt ten pripad.

Naopak bych popremyslel o ULN stroji, ale to bych si na Tvem miste nechal odladit a nebastlil to doma. (Muzes napsat SZ, pokud budes chtit...)

KineCZek

Odeslat příspěvekod cernakus 19. 8. 2014 15:14

Mno nevím. NAS server, to jsou další prachy navíc. Pokud by tazatel chtěl ULN a nebo měl doma více zařízení....

Jinak 2 SSD, jedno systém+intalace (A samozřejmě uživ data) a druhé na VM. 3TB Plotna v humiru pak na instalačky a data (neuživatelská). Není žádný důvod oddělovat systém od instalací. Jedno bez druhého nejede a dynamický systém (instaluje se odinstalovává) není "kompatibilní" s bitovými kopiemi pro obnovu systému.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod FreeMan3109 19. 8. 2014 15:20

KineCZek píše:HDD bych pak nekupoval do PC vubec

Na to fakt už nemám rozpočet. Potřebuju něco třeba na ten fraps nebo video a tolik toho na SSD nedám.

ULN asi cenu nemá, protože by se nevešlo do rozpočtu a navíc jsem ve městě (není to úplně v centru, ale stejně). Bude stačit, když to bude tichý hlavně třeba při sledování filmů a při práci. Tichost při hraní bude záležet hlavně na grafice a to se pořeší až podle výběru nové grafiky. Zatím tam hodím nejakou GTX 650 co tu mám a počkám na září/říjen.

SanDisk se mi podle testů líbí víc než Samsung 850 PRO, ale taky by připadal v úvahu.

O tom jestli 2 nebo 3 SSD tu nějak prodiskutujte mezi sebou a uvidíme na čem se shodnete, protože já s tím zkušenost nemám a proto nemůžu vědět jestli poznám, když bude systém zvlášť nebo ne. Jsem pro 3 SSD, protože na to je rozpočet.

edit:
cernakus píše:Jinak 2 SSD, jedno systém+intalace (A samozřejmě uživ data) a druhé na VM. 3TB Plotna v humiru pak na instalačky a data (neuživatelská). Není žádný důvod oddělovat systém od instalací. Jedno bez druhého nejede a dynamický systém (instaluje se odinstalovává) není "kompatibilní" s bitovými kopiemi pro obnovu systému.

Pokud nepoznám žádný rozdíl ve výkonu, tak je to z pohledu uživatele asi i lepší řešení. Když to ten SanDisk případně Samsung zvládne bez problému, tak klidně 2 lepší SSD.
FreeMan3109
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 19. 8. 2014 15:52

Zvládnou. Já osobně bych dokonce koupil basic consumer (240GB M500 na OS a 120GB Intel 520 na VM) pro takové ty domácí hrátky to bohatě stačí, ale pokud chceš premium consumer, kup si premium.

Co se týče samotného počítače, pokud to nehoří, posečkej na Haswell-E. Beztak hodláš čekat na GTX8xx (a taky přijdou Tonga od AMD). Možná že na to šestijádro peníze mít budeš (cenově o moc vejš než ten vybraný baby intel nebude).
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod FreeMan3109 19. 8. 2014 16:36

Radši bych premium.

Tak pc nehoří jde spíš o to, že bych ho chtěl už teď, protože jedu fakt na starým HW. Haswell-E by byl určitě super. Chtěl bych ho, ale když se na to podívám reálně, tak se do rozpočtu nemůžu vejít. Deska tak 7-8k, CPU 12-14k a nevím jak to bude s cenou DDR4. Když bych koupil 2x SSD a ušetřil tím cca 3k Kč, tak jsem stejně cca 5k přes a to jsem k ceně DDR4 hodně mírnej. Navíc to možná bude chtít lepší chladič CPU? Reálně bych to viděl navýšení tak o 7k Kč což je dost. Navíc se neví co bude se speedfanem na X99.

Navíc si nejsem úplně jistej jestli mi X99 přinese něco navíc. Výkon navíc by se asi hodil, ale myslíš, že mě bude tohle PC omezovat? Neříkám, že nemůžu rozpočet navýšit, ale podle mě je to už i takhle dost a pokud mě neživí třeba střih videa, grafika nebo profi virtualizace, tak nevidím důvod připlácet, pokud mě tahle sestava nebude výrazně omezovat.
FreeMan3109
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 19. 8. 2014 17:11

Nesmysl. Pod baby intel taky nekupuješ desku za 8 tisíc. Problém LGA2011 je, že se pro ní nedělají levné šmejdodesky a tak se zdá, že je to drahá platforma, ale MSI X79-GD45 Plus se úplně pohodlně výbavou, kaskádou a kvalitou vyrovná MSI Mpower Max za obdobnou cenu. Takže na desce nepřiplatíš. Co se CPU týče, tak Core i7-4790K stojí 350 USD, 5820K má MSRP 426USD. Tedy rozdíl mezi tvým Ci7 a šestijádrem bude 2000Kč. Co se RAMek týče, tam to vypadalo nejprve děsivě (60% navíc), ale zdá se, že se dostaneme na 20% navíc oproti ekvivalentním DDR3 (továrními parametry, nikoliv potenciálem na OC, tam DDR4 uteče).

Celkové vícenáklady tak nepřesáhnou 4 tisíce a to se ti v rozpočtu najde. Za ten výkon a kvalitu to ihmo stojí více, než consumer premium SSDčka.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 19. 8. 2014 17:34

AVX2, DDR4 a casem jeste mozna opravene TSX-NI. No k tomu AVX2 se da rici snad jen "jednou mozna", protoze kostlivcu ve skrini a managoru beha po svete az moc. 2011-3 tu jeste neni a nez se opravi prvni failova revize, tak to zase nekolik mesicu utece. Jako vzdycky u Intel. Jestli chces praci i virtualizaci, tak stejne nemas jinou moznost nez C600 s E5 VT-d, nebo po vsech strankach funkcni AMD-Vi.

Rekneme, ze ta kovbojka tam byla vyzivna, ale ze uplne kazdy u stredobodu virtualizace typu VMWare workstation pozna rozdil mezi Intel S3700, Intel 710 vs TamTung EVO uplne kazdy. 840 Pro ac dobra, zrovna multiworkload dvakrat nemiluje (asi jako vetsina SSD) a druha vec, mensi M550 jsou sviznejsi, jak 512 a 1TB.

10 let zaruky zni dobre na papire, prepocteno na prepisy to zase nic svetoborneho neni a denni limit je tam porad. Za stejnou cenu se nechaji vybrat lepsi SSD.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod FreeMan3109 19. 8. 2014 19:26

cernakus píše:Celkové vícenáklady tak nepřesáhnou 4 tisíce a to se ti v rozpočtu najde. Za ten výkon a kvalitu to ihmo stojí více, než consumer premium SSDčka.

Tak pokud by to byli "pouze" 4 tisíce, tak by mi to možná i za ten pocit mít high-end stálo. :-D 2 jádra navíc se na virtualizaci určitě hodí a navíc bych asi měl pc na delší dobu než když koupím 1150 (což je určitě plus, protože i když mám rád novinky, tak co se týče pc nerad upgraduji pokud to není nutné).

Matysek píše:2011-3 tu jeste neni a nez se opravi prvni failova revize, tak to zase nekolik mesicu utece. Jako vzdycky u Intel.

Takže by nebylo dobrý koupit hned na začátku?

Matysek píše:Jako vzdycky u Intel. Jestli chces praci i virtualizaci, tak stejne nemas jinou moznost nez C600 s E5 VT-d, nebo po vsech strankach funkcni AMD-Vi.

Na co to potřebuju? Nechci žádnou profi virtualizaci.

Matysek píše:840 Pro ac dobra, zrovna multiworkload dvakrat nemiluje (asi jako vetsina SSD) a druha vec, mensi M550 jsou sviznejsi, jak 512 a 1TB.

Enterprise SSD není nutný stačí odolnější consumer. Co ten Sandisk Extreme Pro nebo Samsung 850 PRO?
FreeMan3109
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 19. 8. 2014 19:37

FreeMan3109:

Je důvod, proč má nové jádro v Adult intelu vždy nejméně půl roku zpoždění - je to právě proto, aby nebyly u těchto procesorů pro profiky průsery. Stejně čekáš na GTX8xx, ty přijdou nejdřívě měsíc po Haswell-E, takže do té doby bych to být tebou neřešil.
cernakus
Mírně pokročilý

Další stránka