Vyhozeni pojistek,nove pc?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2014 00:09

Je to charakteristika B je tam staré značení tj to -L.

Takže pokud nemá zdroj ochranu aby nezatěžoval obvody špičkama tak to bude ten jistič vyhazovat pořád, obzvláště jak je tam na ten okruh ještě něco zapojeno.

Jinak vysavač nehodí takovou špičku - to dělají velké kondenzátory ve spínaných zdrojích které na vstupu nemají ochranu proti špičkám.

Osobně bych to skusil někde jinde kde bude 16A jistič a pokud možno C pokud to vyhodí i ten tak je zdroj vadný pokud ne tak je nedostatečný ten jistič a vyměnil bych ho za 10A ale C. (I jističe se opotřebovávají a pak můžou vypnout dřív.)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zafata 18. 12. 2014 05:08

Soban:
Davat na PC jistic tridy C a to jsme kde? To je jistic, ktery se primarne instaluje pro motorove zarizeni kde si motor pri startu kratkodobe cucne trosku vic. Samozrejme jednopolove C i pro nake jina zarizeni. Nechces mu poradit at si tam da rovnou D :). Delam elektrikrare 16 let o jednopolovem jistici 13A C jsem neslysel mozna i protoze je to specificka zalezitost. To ze Vam nake hovado dalo v dome na zasuvkove okruhy 1,5 v medi neni proto, ze se setrilo, ale protoze to nekdo proste s prominutim podelal. Divne, ze to vubec revizni technik prevzal, ale vlastne proc ne kdyz je tam (BYL)10A jistic. Tim, ze tam mate 13A jistic se vystavujete akorat tomu, ze pokud u vas neco shori zadna pojistovna ti neda ani korunu pokud zjisti, ze obvody kde je 1,5 med jistite vyssim jisticem nez 10A.
Davat B na zasuvky nedavaji umelci , ale projektuj to tak projektanti a pro obycejnou domacnost clovek vic nepotrebuje.
Nepis o necem o cem jsi tak maximalne cetl.

Autorovi poradim maximalne vymenu bud vyhrateho jistice a nebo pokud to prurez vodice dovoli tak vymenu za 16A. Pokud to je v jistici a pokud tam ma jeste stare bakelitove jistice tak pak jedina celou vymenu bytove rozvodnice i s jistici, protoze sehnat dneska 16A jistic v bakelitovem provedeni no tak to preji hodne stesti. I u nas v praci uz je skoro nemame a to delam v provozu kde to vypada jak sto let pred opicema.
Zafata
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hekrhy 18. 12. 2014 09:49

Zafata píše:Davat na PC jistic tridy C a to jsme kde? To je jistic, ktery se primarne instaluje pro motorove zarizeni kde si motor pri startu kratkodobe cucne trosku vic.
Tak on PC zdroj si při zapnutí taky cucne trošku víc. Obecně čím výkonnější nebo kvalitnější zdroj je, tím větší má na vstupu filtrační kondenzátor, který se musí nabít. Mě třeba doma vždy při zapnutí problikne (pohasne) světlo v pokoji :-))
hekrhy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 18. 12. 2014 13:56

O:-)
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2014 16:48

Ano protože jsou projektanti kokoti a elektrikář nemá vlastní rozum!

Kdysy se na zásuvky dávala 10A pojistka a na světla 6A a stačilo to ovšem pojistka má větší spoždění jak jistič.

Tak když se začaly používat ty tvoje bakelitové jističe tak se dávaly 16A na zásuvky a 10A na světla.

A aby dnešní rádoby projektanti ušetřily tak strkají B10A na zásuvky a dají tam 1,5mm2 měď a myslí si jak jsou cool a pak to tak vypadá! Takže já si myslím že kdo dnes strká na byt B10A jistič na zásuvky je pěkný blb! Správně by tam měl být podle mě 16A jistič a poctivý 2,5mm2 drát (měď).

To že je 13A jistič jsem netušil ani náhodou a zjistil jsem to až když nějaký umělec natáhl do kuchyně pouze 1,5mm2 drát a dal ta B10A jistič který pořád vypadával a to nemáme v kuchyni nic extra (lednička, myčka, rychlovarná konvice a mikrovlnka) a když mě 600W mikrovlnka vyhazuje B10A tak poraď umělče co s tím (vyhazuje i C10A i když pouze náhodně) a teď mudruj 16A se tam nedá dát protože slabý drát - tak se hledalo řešení (v tabulkách a příručkách elektrikáře) a řešením je C13A jistič který normě na 1,5mm2 drát VYHOVUJE! (Skoušel jsem i B13A a ten mikrovlna při rozmražování vyhodí taky!)

A proč to mikrovlnka vyhazuje protože na menší výkon se zapíná a vypíná a ty proudové rázy prostě B jistič neunese a po 4 - 5 sekundách to ten jistič vyhodí a vyhřáté nejsou byly skoušené uplně nové nepoužité B jističe snese to pouze C a jinak pro motory jsou D :-)

A tak stejně je to s tím zdrojem do PC má 500W no a při zapnutí to ten B jistič neunese!

PS. Právě že dnes C13A jistič není nic exotického - exotické to bývalo dříve kdy byly pojistky a jističe v řadě 6,10,16,32A...
http://eshop.macekasyn.cz/Automatiky/El ... -C13A.html

PS2. A proto evropská unie zakazuje vysavače s velkým výkonem aby mohly na zásuvky dát asi 6A jistič!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 12. 2014 17:14

Čímž se dostáváme k závěru, že co si člověk sám neudělá, .... aneb, nechte umělce dělat elektriku v baráku / bytu.

Pokud vím, EU vysavače s velkým výkonem nezakazuje kvůli použitelnosti 6A jističů na zásuvky. A mj., 6A si na zásuvky dá jen idi-ot..
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zafata 18. 12. 2014 17:25

Ja te samozrejme nechtel nijak urazit. To, ze je pojistka pomalejsi je jasne da se tam flaknout dokonce i motorova(tzv snek) ta je jeste pomalejsi.
Norma jasne rika, ze na zasuvky se dava do bytovych prostor 16A a na svetla 10A jistic. Leda by u Vas musela byt delana elektrina v dobe kdy se tak nejak prechazelo na med ,je to mozne. To by muselo byt, ale aspon 30+ let ne li vic. Pokud tomu neni tak, pak nechapu jak k tomu vubec mohl revizni technik vydat revizi. Projektant muze setrit jak chce, ale co je psano to je dano a pres to vlak nejede. Ten tvuj problem v kuchyni bych resil novou instalaci a to same pracka tam mit 1,5 med je des a tam se divim, ze ti to nevyhazovalo take.
Vsechno tu pisu k bytovym jednotkam. V provozu atd samozrejme jistice C a D i jednopolove jsou a pouzivaji se.
Pro motory jsou tady jistice typu C a D.



Jo a sorry za OT.
Zafata
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod N3RF 18. 12. 2014 17:43

Konstrukce
1. Měděný vodič plný
2. PVC izolace
3. Výplň
4. PVC plášť
Technické údaje
Počet žil x jmenovitý průřez 3 x 1,5mm2
Tvar jádra RE
Jmenovitá tloušťka izolace 0,7 mm
Jmenovitá tloušťka pláště 1,0 mm
Vnější průměr kabelu 8,0 mm
Proudová zatížitelnost (vzduch) 18 A
Proudová zatížitelnost (země) 28 A
Informativní hmostnost 0,115 kg/m
Technická specifikace
Jmenovité napětí 450/750 V
Zkušební napětí 2,5 kV
Použití Pro pevné uložení v suchém nebo vlhkém prostředí, v otevřeném prostoru nebo pod omítkou.
Barva pláště černá
Barevné provedení žil dle ČSN 33 01 66
Vyrobeno dle PN-DK 1.02
Dovolená provozní teplota min. -40°C max. +70°C
Nejmenší teplota (manipulace/skladování) +4°C / -40°C
Nevětší teplota (skladování) +40°C
Odolnost vůči šíření plamene dle ČSN EN 50265-1;-2-1 (IEC 603332-1). Kabely jsou odolné vůči UV záření.
N3RF
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2014 18:12

N3RF: Nevím co tím chceš říct jasně kabely 1,5mm2 jsou a normálně se používají a většinou se na ně dává 10A jistič.

Zafata: Prostě dokud jsem to nemusel řešit tak jsem o 13A jističích neměl tušení! Jinak C13A to řeší a je to podle norem. Jinak samozřejmě kdysy jsme tam měly hliník a pojistky (pojistky se šnekem znám), pak se provedla rekonstrukce a že daly 1,5mm2 všude jsem netušil - dokud jsme nepořídily mikrovlnku samozřejmě už je to nějaké roky kolik nemám tušení ale 20 let to určitě bude, možná víc - jinak na pračku tam daly 2,5mm2 a 16A jistič.

Samozřejmě druhé řešení by bylo vyměnit kabel za 2,5mm2 a dát 16A jistič, ovšem je to víc práce za větší cenu a když C13A vyhovuje a neodporuje to ničemu tak to tak necháme. (Do doby kdy se zvedne spotřeba že 13A nebude stačit tak se to bude muset překopat - odběr by stačil i těch 10A ale ty špičky generované mikrovlnkou prostě neunese C10A prostě během pár s vypadne)

Že jsem trochu *****ý - ano prostě podle mě 10A jistič na zásuvky na byt nestačí kdyby tam měl 16A tak by to bylo OK - prostě asi mu rozvody v baráku dělali stejní umělci - proto jsem radil dát tam C10A protože zdroj PC udělá pouze jednu špičku a né jak mikrovlnka - 13A jistič jsem taky neradil nevím jaké tam má dráty.

Samozřejmě pořád je možnost že je zdroj chybný proto jsem radil ať ho skusí zapnout někde kde je jistič 16A pokud to vyhodí i ten tak je zdroj podle mě nevyhovující.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků