PC-Hry, Fotky, Úprava videa (classic)

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 10:49

Dobrý den,
rád bych zde získal nějaká doporučení jak poskládat počítač. Předem prosím o shovívavost, PC budu stavět v průběhu pár měsíců jak budou finance... Nyní se mi podařilo sehnat z druhé ruky zánovní i7-4770K se zárukou za velmi slušné peníze a teď pro to vybírám desku a zbytek komponent. Taktování se nebráním, pokud bude rozumné a půjde rozumně chladit.
Koukal jsem, že pro tento procesor by byla asi vhodná deska s chipsetem Z97. Mám dobré zkušenosti s GB, koukal jsem konkrétně na tento model : http://www.czc.cz/gigabyte-ga-z97-d3h-i ... 45/produkt
Jako chladič procesoru jsem vybral AC Freezer 13, uchladí ho i po přípádném lehkém přetakování na 4GHz třeba?
Grafickou kartu zatím nemám moc tušení co vybrat, ideálně nějakou kolem 4,5-6 tisíc max. Zatím jsem v této cenové kategorii koukal na GTX 960 případně nějakou R270X nebo R280. Fotky dělám převážně v Lightroomu, který by měl údajně mít akceleraci přes CUDU ale jistý si tím nejsem.
Paměti jsou asi vesměs jedno, ne? Např. toto http://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury- ... 37/produkt Pro začátek 2x4GB a časem dokup druhých 2 modulů :-)

A poslední co tápu je zdroj, když bych zakoupil nějakou z uvažovaných grafik. Bude stačit něco takového? http://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-l ... 33/produkt
http://www.czc.cz/corsair-cx-builder-se ... 71/produkt

Jinak disk tam pro začátek bude nějaký klasický plotnový, protože na rozumné SSD budu potřeba ještě šetřit :-) Jinak skříň bych asi bral něco levnějšího, koukal jsem na tohle, že píšou že to slušně chladí ... http://www.czc.cz/zalman-z12-plus-cerna/119206/produkt
Omlouvám se za ukrutně dlouhý dotaz ale nevěděl jsem jak to lépe popsat O:-)

Edit: Jinak hraní her na full hd monitoru tak 45% času, editace fotek (vyvolání a úpravy rawů, skládání panoramat) a případně konverze videatak 20-30% , zbytek i kancelářská práce a třeba práce s Matlabem atd..
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 12:13

Omlouvám se, že jsem to nenapsal srozumitelněji, napíšu to ještě stručněji podle pravidel...

Požadavek nehlučnosti: Viz nadpis, nepožaduji nehlučnou sestavu.

Účel pořízení sestavy: hraní her na full hd monitoru tak 45% času, editace fotek (vyvolání a úpravy rawů (Adobe lightroom) , skládání panoramat (Hugin) a případně konverze videa tak 20-30% , zbytek i kancelářská práce a třeba práce s Matlabem atd..

Finanční limit:
Základní deska ideálně 3 tisíce, max 4 tisíce.
Chladič cpu max 1000 korun.
Grafická karta cca 4,5- 6 tisíc korun.
Paměti v současné době požaduji 8GB s rozumnou cenou do max 2 tisíc
HDD ideálně 2TB, ale tam už něco +- vyberu sám.
Zdroj nevím jak výkonný, ideálně do 2 tisíc. Maximum 2,3.
PC skříň ideálně do max 2 tisíc.
Dodatečné chlazení skříně nevím jestli bude nutné s ohledem na ventilátory v zakoupené skříni.
Procesor mám i7-4770k

Operační systém: Buď windows 7 nebo windows 8.1 a následných přechod na 10. Systém vlastním.

Sestavím si sám

Návrh mých komponent:
http://www.czc.cz/gigabyte-ga-z97-d3h-i ... 45/produkt
http://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury- ... 37/produkt
http://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-l ... 33/produkt
http://www.czc.cz/corsair-cx-builder-se ... 71/produkt
http://www.czc.cz/zalman-z12-plus-cerna/119206/produkt

Edit: Je to takhle už lepší? Já nevěděl jak to nějak rozumně sepsat, když to nemám jako celkovou cenu ale cenu spíš na jednotlivé komponenty :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 12:22

Desku bych videl MSi Z97 SLI PLUS, pod i7 levnou desku radeji ne, pokud chceme taktovat.

Chladic FERA 2.

Grafika ... R9 280 Gaming od MSi. Docasne (kdy pujde vsec krome her) lze fungovat bez ni.

Skrin. Fractal Define R4 + 6x Arctic F14. Neni to do dvou tisic, ale bude kvalitni a ticha. Pokud do dvou, tak Corsair Carbide 300R + 4x Arctic F12. I to je lehce pres, ale chlazeni je dulezite.

HDD? Hlavne potrebujes SSD, idealne intel 530 o kapacite 240GB. To u LR poznas dost. HDD naopak staci docasne externi a vetsi interni lze dokoupit dodatecne.

Pameti? Kingston Fury 1866 jsou ted za super cenu, resp vcera byly.

Zdroj minimalne Corsair CS 550W, lepe RM 650W. Neni do dvou tisic, ale na vykonne komponenty POTREBUJES mit hlavne KVALITNI zdroj. Nebo jestli chces, aby to vyhorelo ... je to na Tobe.

BTW ... vis co se dela s ventilatory u 90% skrini? Vyhazuji se ihned po koupi a nahrazuji necim, co nejen ze tolik nerve (to je druhorady problem), ale hlavne vydrzi dele nez par mesicu behu, coz je prioritni problem. Potrebne ventilatory mas popsany vyse u skrine.

W7 + upgraden a W10 zdarma.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod mople71 22. 2. 2015 12:34

Jojo, ta i7 uz by si mozna zaslouzila MAXe jestli budem hodne taktovat...

A proc vlastne nenapises kompletni budget?
mople71
Taťka moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 12:38

To urcite zaslouzila, no vzhledem k planovanemu rozpoctu jsem ho taktne zamlcel. :))

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 12:52

Kompletní budget jsem si představoval cca těch 18 tisíc korun na tyhle zbylé komponenty, což je asi trochu nereálné :-) Ale čím nížší cena tím lepší... Kouknu na ty navrhnuté komponenty :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 13:02

Vezmi to bez HDD, bez grafiky ... a treba zatim s 1x 4GB, dalsi doplnis.

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 17:03

Můžu se zeptat k tomu zdroji, je skutečně nutný tak drahý? :-) Nestačilo by třeba něco takového http://www.czc.cz/fortron-fsp650-80egn- ... 29/produkt ? Podle diskuzí na netu ho snad docela chválej, certifikace gold... Přeci jen ten RM 650 je docela pálka...
Se skříněma souhlas, pokud v nich komponenty půjdou lépe chladit tak jedině plus :-)
A kterou 280 Gaming myslíš ? Tu 280 nebo 280x ?
Jinak co myslíte tím "Maxem" ? Asus maximus, jestli jo tak tu jsem pro cenu už musel zamítnout, jinak vypadá fajn :-D

Já neříkám nějaký hektický oc na hranu možností procesru, ale co jsem koukal tak ty 4 GHz jsou snad reálné a nemělo by to být takový problém, ne? :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 17:30

Bez komentare. Nekvalitni navrhy u nas na foru neocekavej.

280 myslim 280. Ne 398547525ydgawrshzohwsreop, ale 280.

MSi Z97 MPower MAX AC.

Pod i7 alespon tu Z97 SLi plus.

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 18:02

Mohu se zeptat proč ne jiný zdroj, než ten co si uvedl ty?
http://www.czc.cz/enermax-triathlor-eco ... 81/produkt
Koukal jsem na tenhle, v recenzích vychází dobře (mimojiné snad i za použité součástky) ale už není k sehnání.
Zkoušel jsem počítat přes PSU calculator celkovou spotřebu sestavy a údajně max 380W bez OC. Proto jsem koukal původně po zdroji s 550-600 W, myslel jsem, že je dostatečná rezerva i pro případné přetaktování, ale nemám praktické zkušenosti. Popravdě se dost ztrácím v tom jaký je rozdíl mezi Corsair CX 600 a CS 550M, když nepočítám modulární kabeláž a to že ten dražší má lepší účinnost. Zas ten s horší účinností má celkově větší výkon, tak to bude plus minus na stejno, ne? :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 18:11

Zatim se trefujes: viewtopic.php?f=938&t=1219176

Vyssi ucinnost = nizsi spotreba = mene zahrivani = mene hlucnosti + delsi zivotnost. Ne vsechno je stejne, treba cervena Fabia a cervene Ferrari maji take 4 kola a cervenou barvu, ale na silnici maji do stejnych hodne daleko. Jakkoliv "4 kola + cervena" je celkem vyrazna podobnost.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Matysek 22. 2. 2015 18:13

Triahtlor ... Channell Well SuperSh!tTechnology ... smejd z tovarny, kde z prvni pece lezou PSU, ze druhe t-shirt a ze treti rubber ducks.

U PSU neznamena udaj W nic, protoze mnohem dulezitejsi je vnitrni konstrukce, oddeleni primarni a sekundarni strany, pouzite soucastky napr.: kondenzatory, filtrace, zvlneni ... a to tyhle crapy nemaji. Dnes dela opravdu dobre PSU Seasonic, SuperFlower a to z tech se potom stavaji Corsair AXxxxi atd, protoze ty mainstreamove PSU treba od Corsair, Fractal, ... nejsou nic moc, i kdyz se to tvari $ jako super PSU, tak tomu chybi kvalita uvnitr, spatne vedeni spoju atd.
Naposledy upravil Matysek dne 22. 2. 2015 18:22, celkově upraveno 1
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 18:15

M: :lol: Ale jinak jasne, je to tak. Proto odkaz na nedoporucene zdroje.

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 18:19

Sekci o nedoporučených zdrojích jsem přehlédl.
Já jen zkouším najít nějaký rozumný kompromis výkonu a ceny :-)
CORSAIR CS550M, 550W pokud by stačil tento, tak se mu nebráním. To je +- cena kde jsem se chtěl pohybovat, ale ty peníze za ten RM jsou pro mě skutečně moc velký ranec :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 22. 2. 2015 18:24

Obrázek
Kdyz jsem to sepisoval (btw pracuju na cestine), tak si jeste nebyl up. K dokonalosti chybi EVO.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 18:31

CS staci, ale nasadim brouka. RM ma zaruku 5let.

M: OMG :oboze :lol: :lol: :lol:

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 18:53

Dobře tak poslední dotaz ke zdrojům a pak začnu řešit základní desku :-)
Tyhle dvě značky nejsou v těch nedoporučených zdrojích. Oboje gold certifikace, Seasonic záruka 3 roky (ale nemá modulární kabeláž ale to nepovažuju za nutnost) :-)
Na Seasonic jsem dříve slyšel chválu, ale nevím jak jsou na tom teď. Evga vím, že dělá primárně grafické karty, nebo se pletu? :-)

http://www.czc.cz/evga-supernova-650-g1 ... 38/produkt
http://www.czc.cz/zdroj-seasonic-ssp-65 ... 16/produkt

Edit: Jinak ta kachna je dobrá :D
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 19:03

Hlavne u toho Seasonicu je vyssi hlucnost. Pokud se s ni smiris, nemam proti nemu nic. EVGA ... nemam moc (dobrych) zkusenosti, takze se doporucit zdraham. Faktem je, ze EVGA zdroje nevyrabi, ale licencuje (coz nemusi nutne vadit, Corsair dela totez) ... ale s EVGA proste nemam zkusenost.

In fact nemam moc duvod k experimentum, kdyz mam nekolik overenych znacek.

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 19:15

Já osobně si myslím, že o něco málo vyšší hlučnost mi vadit nebude :-) Tak nějak jsem prostě s tímhle malým rozpočtem počítal s tím, že to může třeba trochu dělat rámus...
Jen teda nevím jestli 550W nebo 650? :-)
EVGA zamítám :-)

A teď k základní desce tam pořád tápu podle čeho se orientovat, počítal bych že asi podle kvality provedení napájení procesoru (počet fází atd), podle chlazení těch napájecích kaskád ? :-)
V čem je ta MSI Z97 SLI plus o tolik lepší než ta mnou navrhnutá GB ?
Případně třeba dražší model GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 3 - Intel Z97 ?
Omlouvám se jestli tě mými dotazy štvu nebo tak, jen se to snažím pochopit a najít v tom smysl nic víc :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 19:21

550 tomu staci, 650 bude vice v rezerve, tak by TEORETICKY mohl dele vydrzet.

GB v posledni generaci bohuzel sel dolu s kvalitou, horsi napajeni, horsi regulace ventilatoru. MSi je lepsi.

A ne, nestvou. Mam dobrou naladu, tak dokonce i chapu, ze nechces dat x penez do neceho, co Ti navrhne nekdo, koho jsi nikdy v zivote nevidel. :))

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 19:28

Škoda, že se nedělá 600W to by byl ideální kompromis :-D Tak jo, zdroj už jsme si tedy ujasnili :-)

Jinak jsem rád, že tě neštvu :-D Já jen měl radost, že se mi povedlo za hodně slušné peníze sehnat ten procesor a neuvědomil jsem si, jak bude zbytek sestavy taky poměrně náročnej :-D

Jinak na MSI jsem taky koukal a to konkrétně na tyto dva kusy:
http://www.czc.cz/msi-z97s-sli-krait-ed ... 89/produkt
http://www.czc.cz/msi-z97-gaming-3-inte ... 71/produkt
Podle popisu výrobce jsou +- podobná jako ta SLI plus. U té SLI plus je výhoda při používání více GPU ve SLI nebo Crossfire, pochopil jsem to správně ?
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 22. 2. 2015 19:35

U Seasonic to muze byt o kusu (Platinum) a vyresi se to reklamce. V minulosti byl zdrojem hluku takovy plast, pozdeji fan od Sanyo, ale to neni zase nic zavadneho, protoze to v classic spolehlive prerve GPU. A kdyz clovek slysel self clean mod u HP Z420, tak je tichy i namrzly Boeing. Neskutecny rachot, ktery vyprodukuje cistici mod toho chladice napajeni.

To se tezko vysvetluje, protoze by to zabralo cas a porad opakovat nebavi nikoho. Thats all. In general, nekdy to vypada az moc dobry a pak se z toho vyklube dalsi:
Obrázek

U Gigabyte pozor na serie s Renesas USB3 - nightmare. To s nepovedlo a neda se to ani pouzit (latence silene a silent errors). Co to dokaze udelat s daty pri pouziti je sila. A i kdyz mam Gigabyte celkem rad, tak si myslim, ze jdou dost do kopru, protoze nejak hledam duvods, proc Gigabyte. Nerad to rikam, ale to uz mozna radeji Asrock. Posledni dobou jsou celkem dobre a nehrajou si na nic, jako Asus. MSI neznam, ale vim, ze toho taky moc nemaji. Na druhou stranu, ja se na MB divam uplne jine oci.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 19:56

SLI PLUS ma 4+4 napajeci kaskadu, krait ma 3+3 a Gaming 3 ma 3+3. Ty na i7k chces 4+4 nebo vic. ;) To jsou rozdily, ktere bezny uzivatel nevidi, ale jde o jednu ze stezejnich veci u desky. (!)

BTW: Self clean je fakt lahudka. :D

A ze jde GB do kopru, to rikam uz druhym rokem. Bohuzel. :( Take jsem mel tu znacku rad. MSI jsou ted fajn desky MPower Z97. Intel LAN, slusna kaskada, intel ac WLAN u MAX verze ...

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 20:13

http://www.czc.cz/asrock-z97-extreme3-i ... 00/produkt
Když Matysek doporučuje Asrock co by si myslel o téhle desce? :-)
Digi Power, 8 Power Phase design je to to o čem mluví KineCZek nebo ne? :-) Aspoň to dává logiku, že 4+4 je 8 :D Jestli jsem mimo tak se mi nesmějte :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 20:15

Ja ji neznam. Ano, 4+4=8 a opravdu jsou to faze. Vidis ty "kosticky" vedle tech dvou chladicu u patice procesoru? To jsou presne ony faze! ;) A plati, ze vice kosticek = lepe. (velice zjednodusene receno)

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 22. 2. 2015 20:22

Teď zníš jako propagátor lega :D Ne sranda, já se v elektronice trochu vyznám tak vím co myslíš :-) Tuhle desku jsem měl taky v hledáčku ale vyřadil jsem ji protože Asrock moc neznám :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 20:32

ASRock mel par desek problemovych, proto jsem je neosazoval. A problemove byly jeste dve genreace dozadu ... proto je ted neosazuji. Osazuji hodne MSi, s temi mam v poslednich trech letech dobre zkusenosti. ASUS mel problemy take u 77 a 87 rady, 97 od ASUSu moc dobre neznam - problemove veci vzdy na par let vypustim, treba jako SSD od Samsung jsem vypustil kvuli problemum 840 EVO.

Osvedcilo se mi vzdy osazovat hlavne to, s cim mam osobni dobrou zkusenost. Resp. neosazovat to, s cim ji nemam. Snad se chapeme. Kdyby ses mne pred peti lety zeptal, jestli Ti doporucim deksu MSI ... schvalne si prohledej me prispevky z te doby. V dobach 775 a AM2 socketu mela MSi par prusvihu a jejich desky jsem od te doby par let nemohl ani citit. Prubezne testuji desky ruznych znacek a nyni je MSi skvele. Kdysi byl nejlepsi ASUS. Po nem prevzal stafetu GB a po nem nyni MSi.

Zajimave je, ze nejlepsi grafiky, nebo alespon jedny z nejlepsich, (Twin Frozr 5) dela aktualne take MSi. Nejspise vymena managementu v MSi prinesla ovoce spravnym smerem, nebo nevim.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Matysek 22. 2. 2015 20:39

Vis, ja jsem nedavno dostal tezke KO, protoze pod natlakem (chvilka nepozornosti a hmm). Tak jsem si zanadaval do kosoctvercu a ujal se narocneho ukolu. Po namluvach a otukavani z toho vylezlo ULN v pravem slova smyslu a zakladem byl Fanless Peckovy Seasonic do Lian-Li s tak tlustym odhlucnenim, ze by to mohlo delat zimni vyber pro tropickeho krecka v nasi zime (-37 v te dobe). Dobry, tak se to nejak dalo dokupy, prisel pasiv od Gelidu na VRM, protoze je vetsi a vejde se a postelovalo se to i se systemem. Dost mazec, protoze tam sla 800GB Intel 3700 ... a mala systemova 530tka. Tak nejak se to povedlo zregulovat, fungovat a neusmazit, ze to zvladno 48hodin na testech. Dobry, nadseny budouci majitel a odvezl to domu. Vola, ze to rve jako tank ... bohuzel mi nerekl, ze si mezitim stihl koupit spickove Eizo za dve vyplaty a to Eizo ma tri za**any ventilatory. Na druhou stranu, co se vubec divim? Jsem asi jediny clovek, kteremu pri prvnim otevreni noveho NTB proletajici operenec obohati klavesnici, pri debate na Jabberu o spolehlivosti ssd mu chcipne SSD, aby se mohl za chvilku na logovat s druhym, ktery o dalsi tri vety dale odejde taky. Jako genialni hledac vsech problemu proto najdu 50m od servisu hrot s cerstve prezutym autem na novych pneu ...
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 2. 2015 21:42

Ouch...

FANy v profi LCD jsem uz stihl zaregistrovat. A v nekterych TV bohuzel taky. Bohuzel, no ... jeden zakaznik se se mnou chtel hadat, ze je ULN masina ULN jenom nekdy. Ze monitor rve, a ze ja za to muzu, ze jsem blbe navrhnul ULN masinu.

Jak kdybych zodpovidal za periferie, a nebo je k tomu vubec dodaval...

- - -

AD pneu ... na dalnici ve cca 125km/h kdyz prejedes kus zeleza odpadnuvsi z kamionu vedla a poskakujici po dalnici, pricemz bouchne leva zadni, taky nic moc. O to horsi, kdyz jsi zrovna v kvadru, kravata, bila kosile ... sel jsem do spodniho.

Mrtvoly ... to ta M550? Nekde jsi o tom uz tusim psal.

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 23. 2. 2015 11:18

Teda , že budou v monitoru ventilátory, to bych popravdě nečekal :-)
Ale takoví zákazníci věřím, že jsou nejhorší.
Jo s pneumatikama bývá občas "sranda". Týden po přezutí a nákupu nových pneu, mi nějaký bezmozek prořízl dvě pneumatiky těsně u ráfku, aby nebylo možné pneu opravit ...

Co myslíte teda o téhle desce, měla by mít 8 fázové napájení a vypadá slušně :-) Já pochybuju, že do budoucna budu provozovat SLI nebo Crossfire, zatím jsem v tom nenašel tak velký přínos oproti jedné výkonější grafice. :-)

edit: případně jsem ještě hledal nějaké levnější se 4+4 napájením a nalezl jsem ještě tuhle http://www.czc.cz/gigabyte-ga-z97x-gami ... 51/produkt
Ale jestli se GB pokazil, tak asi nemá cenu od něj brát desku :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 23. 2. 2015 17:01

Na kazdem MB s neco najde a treba jednim z neduhu Asrock zustava POST prodleva a pro nekoho treba omalovanky (zpracovani UEFI biosu).

Gigabyte byval velkorysy k moznostem, srandy jako ridit nekolik okruhu chlazeni DMI + PWM s 12W s rozjezdem fanu 0.5A na konektorech. To uz je dnes minulost. I Asus mel svoje dny, kdy treba vyresil VRM na spodni strane PCB a vznikala tam takova teplota, ze se to cele smazilo - myslim, ze to byla M5A97 EVO. Gigabyte mel svou chvilku treba u X79, ktere horeli. Osem pravda je takova, ze asi nejlpe odlazene biosy maji porad Asus.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod F_o_x 24. 2. 2015 00:38

Já jsem o biosech u Asusu taky slyšel, ale jako laikovi mi přijde, že mají horší chlazení napájecí kaskády u těch levnějších modelů... Třeba u tohohle modelu se mi ty pasivy zdají takové malé, oproti třeba GB, Asrock nebo MSI
http://www.czc.cz/asus-z97-ar-intel-z97/153283/produkt
Já měl doma kdysi desku od Asus nějakou P5K-SE a ta byla dobrá za tu cenu, nebo aspoň na moje požadavky stačila :-)
Teď jsem jen na vážkách co vybrat pod tu I7, protože mi přijde že každý výrobce má nějakou svoji slabinu, a je jen na uživateli zvolit tu slabinu která mu bude nejméně vadit.

Když bych proti sobě postavil tyto 3 modely z těch levnějších:
http://www.czc.cz/gigabyte-ga-z97x-gami ... 51/produkt
http://www.czc.cz/asus-z97-ar-intel-z97/153283/produkt
Tak se mi asi nejvíce zamlouvá ten ASRock a pořád jsem nenašel moc rozdílů oproti tomu MSI dual SLI které stojí o nemalý peníz víc :-) Počítám, že skříň bude chlazená dostatečně, takže i deska snad nebude tak moc trpět na teplotu... Raději o pár dB hluku navíc výměnou za o něco nižší teploty :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 2. 2015 00:44

Mne by zajimalo, proc ma deska takovy privlastek, jaky ma. To pridavne jmeno. Takove ... zvlastni ... v kontextu toho vyberu a i7k.

Je to jako koupim si ojetou A8, ale obuju pneu tu nejlevnejsi Chinu, rozvody a desticky z Polska atd atd. Chytas se, vidis kam mirim, nebo strilim uplne vedle?

Nakonec moje prachy to nejsou, takze ano, muze mi to byt jedno, co si nakonec koupis. Ze ja se vubec snazim. Za chvili ctyri stranky a porad se toci o tom samem. :oboze

KineCZek

Odeslat příspěvekod F_o_x 24. 2. 2015 00:57

i7k jsem koupil kvůli výhodné ceně z druhé ruky. Jak jsem psal v úvodu.
Když to přirovnáváš k té A8, tak bych to spíš viděl tak, že si koupíš nějaké pneu ve střední třídě s rozumnýma jízdníma vlastnostma, ale že nemáš prostě peníze na top modely od Continentalu třeba
Vždyť já neříkám koupit nejlevnější desku co jde, proto taky koukám po chipsetu Z97 a ne levnějších, proto se také pohybuji v ceně kolem +-3 tisíc. Nejsem na úplně nejlevnějších deskách jak ty říkáš. Jen prostě nejsou prachy na to, abych dal do desky 4 tisíce. Já fakt neplánuji nějaký extrémní OC, třeba zjistím, že ten procesor je tak výkonný, že nebudu muset vůbec taktovat... Jen jsem si chtěl nechat rezervu, kdybych se do toho OC pustil ale rozhodně to není tak, že bych nad tím seděl x večerů a zkoušel posouvat MHz a testovat kam až se dostanu :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod NwT17 24. 2. 2015 09:44

F_o_x: Nevymýšlej co už je dávno vymyšlené. To co Ti tady radí KineCZek a Mople je snad miliónkrát otestované. Pokud by šla Tvá i7 osadit na něco levnější a zároveň to vydrželo OC, tak by Ti to tady kluci poradili/řekli.

Takže co máš udělat? Drž se rady, kterou Ti dali a tím by to pro Tebe mohlo končit. Nechci Tě nijak urazit ale oni opravdu ví co dělají. Vzhledem k tomu kdybys měl alespoň polovinu zkušeností co má každý jeden z nich, dal bys mi za pravdu. Nechci Tě nijak urážet nebo tak něco. Vím, že je to těžké uvěřit někomu koho ani neznáš, ale bohužel/dík tomu tak je.

Já být MOD, uzavřu to tady a je hotovo. F_o_x radu dostal, jak se nakonec zařídí je jeho věc. Pokud koupí jinou desku, která mu OC dlouhodobě nezvládne může "brečet" pouze na vlastním písečku.

Navíc 4770ka Ti na hry bude stačit víc než dost a to i bez OC. Jakou máš/plánuješ grafiku netuším, ty TUNY textu se mi fakt všechny číst nechtějí.
Ignoruješ pravidla/mě, já ignoruji Tebe.
NwT17
Junior

Odeslat příspěvekod F_o_x 26. 2. 2015 13:16

Tak nakonec proběhla změna a zakoupil jsem desku MSI Gaming 5. Protože na Alze k ní byla akce, kdy k ní dávají chladič Gelid Tranquillo zadarmo.
Což jestli dám 3200 za desku a 700 za chladič nebo 3,9 za desku s chladičem zdarma, tak mi to přišlo takhle lepší :-)
Jinak toto téma skutečně lze zamknout a všem děkuji za rady :-)
F_o_x
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 2. 2015 14:34

Rado se stalo. U nas se nezamyka... ;)

KineCZek