Herní PC (Win) / pracovní (Linux) 13 000,- (bez GK, Case)

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Nártoun 5. 1. 2016 22:38

Ahoj,
přemýšlím nad novým PC, ale potřeboval bych poradit.

• POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI Klasika, když to bude bez zátěže tišší, jen líp.

• UCEL PORIZENI SESTAVY Sestava mě neživí, výkon kvůli hrám (Win8.1) a kvůli virtualizaci - hobby vývoj pro Android - v Linuxu Mint. Na další provozované činnosti je výkonu v současnosti habaděj (viz navrhovaná sestava).

• FINANCNI LIMIT 13 000,- můžu něco přidat, když to bude mít smysl, ale moc se mi do toho nechce. Do ceny není zahrnuto: GTX 970 od MSI, bedna FD Define R3, Win 8.1.

• OPERACNI SYSTEM Win 8.1 (64bit), Linux Mint (64bit)

• SESTAVITE SI PC SAMI? Ano, sám.

• BUDETE TAKTOVAT? ANO, minimálně CPU.

• MONITOR + JEHO ROZLISENI? Mám - FullHD (HDMI/DP)

• KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? Jen MB, CPU + Chladič, RAM, HDD, SSD, Zdroj a větráky do skříně (mám tam dva originál FD)

Celkem se mi zamlouvá mírně upravený základ z DS za 25k (přešvihnu cca o 1200,-)

4x 9304489 ARCTIC F12 Silent
1x 9648150 ARCTIC Freezer 7 PRO Rev.2
1x 9622833 Corsair CX500 500W
1x 9302272 Intel Core i5-4590 tray
1x 9186949 Kingston HyperX Fury 8GB (Kit 2x4GB) 1600MHz DDR3 CL10, modr
1x 9184329 MSI B85-G41 PC Mate
1x 9182669 Seagate Desktop HDD (Barracuda 7200.14) 1TB
1x 9303307 Transcend SSD370S (Premium) 128GB

• Odsouhlasíte mi tu základní desku, co se regulace týče? Jelikož budu přepínat mezi OS, je SpeedFan ze hry, proto bych rád "rozumnou" regulaci přes BIOS i po přetaktování.

• Je třeba měnit původní větráky od FD? A budou mi stačit kabely k větrákům? Vím, že jsem s tím měl v minulosti problém a letěl jsem pro prodlužovačku.

• Hodně času budu trávit i čtením manuálů a ťukáním kódu - celkem nenáročné činnosti - vyplatil by se semipasivní zdroj? Popř jaký? (Rozšíření v budoucnu předpokládám +1x HDD a +1xSSD (aby měl každý systém svoje).

• V jiných sestavách v této cenové kategorii jsem viděl i jednomodulové RAM. Platí stále, že když si dokoupím stejný modul později a bude z jiné série, můžou se na dual-chanelu hádat? Protože výkonový rozdíl je dle testů téměř nepostřehnutelný.

Uh, trochu jsem se rozepsal. Snad jsem vás neotrávil.
Předem děkuji za rady.

PS: Pokud by vám přišlo, že některé otázky se hodí do jiných sekcí, dejte vědět. Přemýšlel jsem nad tím, ale nechtěl jsem to rozházet všude možně.
Nártoun
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 1. 2016 23:19

Proč je speedfan ze hry? lm_sensors ti nic neříká ?

Ne ty jsou na nic, silenty jsou o parník lepší. No budeš potřebovat nějakej ten montážní materiál bude jistě třeba...

RM550X je super volba, já bych do něj šel.

Nemůže se hádat, nejsou to ženský .

Jinak cajk výběr.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod karlos00x 6. 1. 2016 23:35

A neni te pameti nejak malo Antone Pavloviči?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nártoun 7. 1. 2016 10:39

Pro začátek ne, doplnit není problém.

Python.p píše: lm_sensors ti nic neříká ?

Neříkalo, ale ani jsem se po tom nepídil. Každopádně díky za tip!

Python.p píše:RM550X je super volba, já bych do něj šel.

Přesně ten jsem myslel :) Jenže s chladičem CPU mám zkušenost z netaktovaného Pentia, kde to byla nejhlučnější součástka (zregulovaný přes BIOS) a pomalu běžící 12cm ventilátor zdroje by se vedle toho nijak strašlivě neprojevoval. Na druhou stranu semipasiv bude asi lepší, co se nasávání prachu týče?
Nártoun
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 7. 1. 2016 10:57

R3 nemá prachové filtry? teď si mě znejistil, ale měl sem pocit, že má..
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod monikash 7. 1. 2016 11:33

A co tuhle MB MSI B85-G43? Má víc USB vzadu a lépe řešené chlazení.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2, Panasonic G80 a GX9
monikash
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Nártoun 7. 1. 2016 12:33

Věřím kineCZkovi, že to deska zvládne (DS) a už se mi nechce přidávat tam, kde se to moc neprojeví...
Nártoun
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod NwT17 7. 1. 2016 15:12

Proč se asi základní deska jmenuje základní? :hm
Ignoruješ pravidla/mě, já ignoruji Tebe.
NwT17
Junior

Odeslat příspěvekod Nártoun 7. 1. 2016 15:24

Protože je to základ počítače. Ale to bych mohl pořád přidávat a přidávat až bych skončil na dvojnásobné ceně.

Ono se dost často nedoporučuje používat "základní" základní desky i na netaktované procesory, ale v 99 % případů ty sestavy i tak přežijí svoji morální životnost... V tomhle prostě KineCZkovi věřím, že by do DS s takovým odběrem a možností taktování nedal poddimenzovanou desku.

R3 má prachové filtry, ale nejsou všemocné... A mám tu nadprůměrně prašno.
Nártoun
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod worrapS 7. 1. 2016 17:24

Mě osobně přestal 128 GB disk velice rychle stačit. A to jsem tam měl jen Widle. Pokud budeš chtít PC hibernovat, tak to je 2x8 GB za W a Lin. Další GB můžou padnout na swap. Widle 8 samotné ti v praxi seberou tak 20 GB, ale spíš víc. Nevím, co používáš na vývoj pro Android, ale Maven, SVN a spol mají dost velké cache na systémovém disku. Já na vývoj kromě IDEčka používám mraky toolů, které bych nechtěl mít na sekundárním plotnovém disku a taky nějaké místo zaberou. O virtualizaci ani nemluvím. Hry nemusí nutně být na SSD, ale pro představu - GTA V pro PC zabere na disku 65 GB :)
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod Foxik88 7. 1. 2016 17:39

chudák tvoje SSD.... optimalizace widli pro SSD t inic neříká???
Foxik88
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 7. 1. 2016 18:00

Jaké konkrétní optimalizace máš na mysli? Hibernování, stránkování, indexace? Tuhle užitečné fičury potřebuji, kdežto prázdné SSD je mi k ničemu.

Btw životnost disku mě u pracovního stroje opravdu nezajímá. Tento konkrétní usilovně ničím už asi tři roky a stále funguje, potvora ;-)
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod Nártoun 7. 1. 2016 18:23

Jako amatér/začátečník nebudu minimálně ze začátku dělat nic složitého. A kdyby byla potřeba, SSD/HDD a RAM se dají doplnit vždycky.
Nártoun
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 1. 2016 12:04

B85-G41 ma sympatickou vyhodu v moznosti 4x 3,7GHz se 4590 i5. Je to sympaticky vykonovy narust, navic za nula penez. G43 toto neumoznuje, takze sice dostanes dve uesbecka, ale pripravis se zbytecne o penize i o vykon, na to pozor.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Nártoun 11. 1. 2016 19:53

Díky za odpověď.

Zatím jsem neměl moc času se v tom vrtat, ale 3,7 GHz je "normánlní" turborychlost u 4590 a podle všeho to v zátěži k těm 3,7 GHz leze normálně . Mám to chápat tak, že na jiných deskách si to automatika nedovolí poslat tak vysoko?

Nebo to se to dá zamknout na 3,7 GHz. (Pokud ano, naskýtá se otázka: Proč? V případě potřeby by si to tam měla automatika vyhnat sama...)

Vím, že se to tu řešilo: viewtopic.php?f=913&t=1227080&p=10506952&hilit=4590#p10506952 , jenže otázníky zůstávají.
Nártoun
Kolemjdoucí

Další stránka