Programování + Hry, 19500, LN

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Y2Kane 25. 5. 2016 12:52

Ahojte, během příštího měsíce bych si chtěl sestavit nové PC. Mám už nějakou představu, ale chtěl bych si zde ověřit, že vše do sebe zapadá jak by mělo. :-)

Požadavek (ne)hlučnosti: LN, ale není to hlavní podmínka
Účel pořízení sestavy: 50% Programování + 50% hry
Finanční limit: 19500 CZK (=maximum, přes které bych nechtěl jít, desetikoruny navíc mě samozřejmě nezabijou :-) )
Operační systém: Vlastní licence Windows 10
Sestavíte si PC sami: Ano
Budete taktovat: Ne
Monitor: Ne (V tuto chvíli mám LG s rozlišením 1680x1050, časem si plánuji pořídit nový a mít dva)
Periferie vs Holá skříň: Holá skříň

Další info: Do sestavy nechci zahrnovat disky (již vlastním SSD 120GB, a dva SATA disky (1TB a 2TB)) a DVD-RW mechaniku

Už jsem si udělal takový mix z doporučených sestav a vyšlo mi zhruba tohle:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_37MM032QJP0135XU01367U012UAK012HN0012JER011EDH01

Poznámky:
- Určitě chci 16GB RAM k programování (kvůli virtualizaci, apod.)
- Asi si netroufnu měnit chladič grafické karty, takže 100% LN nejspíš nedosáhnu

Pak bych k tomu měl ještě pár dotazů:
- Utáhne sestavu daný 430W zdroj nebo je vhodnější nějaký výkonnější (uvažuji i o zdroji Corsair RM550x 550W z doporučených sestav)
- Dříve se myslím razily teorie, že výkonnější zdroj má i nižší spotřebu, je to pravda? (Omlouvám se za drobný offtopic)
- Na stávajícím počítači mám cca 6 let starý zdroj CHIEFTEC APS-550C 550W, 14cm fan, akt.PFC. Vyplatí se kupovat nový a nebo by stačil i tento starý (se kterým ale nejspíš můžu zapomenout na LN)
- Skříň již obsahuje "dva ultratiché 120 mm ventilátory". Mají se tam k dosažení (třeba i částečného) LN nechávat a nebo vyměnit za Arctic F12 Silent?
- Chápu správně, že má deska 4 PWM konektory na ventilátory a pokud mám já ve skříni ventilátorů 5 + procesor + grafika(?), tak půjdou některé ventilátory "napojit na sebe"?

Díky za případné rady.
Naposledy upravil Y2Kane dne 25. 5. 2016 14:00, celkově upraveno 1
Y2Kane
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 25. 5. 2016 13:32

poskládal jsem to na skylake s DDR4 jako alternativu k té tvojí verzi kde vesměs není nic špatně..

18 644 Kč

LN ... od LN tě budou dělit i ty plotnové disky které nejsou zavřené ani v himuru a při hraní tu grafiku budeš muset vydržet..

jinak k dotazům.. RM550x by byl super.. ale limit nepustí.. jinak tento zdroj to utáhne bez nějakých problémů.. ten starý bych tam osobně doopravdy nepoužíval, odtočil si svoje a nechal bych ho odpočívat..

2 ventilátory by neměli mít problém toto v té skříni uchladit (zapojíš do SYSFAN) + chladič procesoru zapojený do CPUFAN..
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 5. 2016 13:38

Divej se na to tak. Ten Chieftec ma uz neco za sebou ... a hadam, ze riskovat odkoureni novych komponent asi nema moc smysl. Ten zdroj bych tedy vymenil.

CX jsou nejzakladnejsi zdroje ... osobne, pokud bych nestavel uplne ultra-budgetovou sestavu, vzal bych RMx. Uz kvuli desetilete (!) zaruce a semipasivnimu chodu. Nemluve o tom, ze je nasobne kvalitnejsi elektricky a v plne zatezi o pranik tissi.

Kdyz vezmes F12 Silent, budes potrebovat rozdvojky. Puvodni ventilatory ze skrine jsou dobre max tak rok, pak zacnou selestit a cvakat loziska a musel bys je stejne vymenit. Vzhledem k cene F12 LS mi prijde bezpredmetne premyslet, zda puvodni fany vyhazovat dnes, nebo az za rok - prece si nebudes pridelavat zbytecnou praci s rozebiranim cablemanagementu atd.

Osobne bych vzal SkyLake platformu, DDR4 pameti. U RAM nepriplacej za frekvenci, protoze jeji vliv na realny vykon sestavy je zanedbatelny, nevyplati se to. 2133MHz pameti (jmenovite i KVR od Kingstonu) jsou zkratka rychle dost. Delaji se i 16GB v jednom modulu, ale to nedoporucim. Spise vezmi desku se ctyrmi sloty a kup 2x 8GB, at mas DualChannel. Tam nejaky vykonovy prinos je a byla by skoda jej nevyuzit.

Jake SSD mas? Jen pro jistotu, abys pak nemel kvuli usetrenym par stokorunam v sestave zbytecny bottleneck.

O plne LN bych nemel strach. 950 Gaming je ticha, opravdu VELMI ticha karta, i po OC v plne zatezi max 700rpm. Bez obav ji lze prohlasit za "LN - capable". A propos, JAKE mas ty disky? Protoze prave ony 100% budou nejhlucnejsimi elementy v cele sestave. Zauvazoval bych nad moznosti jejich nahrady jednim 2,5" 3TB modelem, zavrenym v odhlucnenem Himuru.

Zatim za mne jen takto obecne, nbejsem aktualne na msite s internetovym pripojenim dost dobrym na to, abych si mohl dovolit konfigurovat kosiky. :)) Tebe poprosim jen o upreneni maximalniho maxima, ktere jsi schopen do PC investovat. Kazda stokoruna navic muze byt dramaticky videt na schopnostech, vykonu, hlucnosti...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Y2Kane 25. 5. 2016 13:58

Díky za rady.

Řešení s DDR4 vypadá hodně zajímavě (myslel jsem si, že to cenově vyjde mnohem dráž a koukám, že ono ne. :-) ).

SSD mám cca 1/2 roku starý: Kingston Flash SSD 120GB HyperX FURY. U něho věřím, že bude v poho.
Plotnové disky budou jistě hlučnější. Nejsem nyní doma a nemůžu dohledat přesné modely, takže berme, že jsou to nějaké hlučné no name modely. :-) Každopádně bych je zatím neřešil, případně pořeším časem, protože jejich výměna už IMO nebude tak náročná. A BTW. když bude to nejhlučnější disk, budu oproti současnému "vysavači" velmi spokojen. :-)

Absolutní maximum stanovme na 19500 (upravím to i v nadpisu).
Y2Kane
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 5. 2016 14:03

SSD Fury ... neni idealni, ale menit ho nemusis.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Kaulik 25. 5. 2016 14:24

btw kine, on tam neměl CX zdroj ale beQuiet 430W CM..

mno.. já přemýšlím jak to vylepšit, ale.. lepší varianta mě moc nenapadá.. levnější desky bych pod i5 radši moc nedával a jediný co bych vyměnil je ten zdroj za RMx.. uvidíš s čím přijde třeba někdo jinej :)
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod Y2Kane 26. 5. 2016 08:13

@Kaulik: Chtěl bych se zeptat: V Tvé doporučované sestavě je deska, která má maximální frekvenci operační paměti 2 133 MHz a paměti s pracovní frekvencí 2 400 Mhz. Nebude to problém?
Y2Kane
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 26. 5. 2016 09:01

nebude to problém :) paměti se automaticky podtaktují.. jsou tam ještě asi o 30kč levnější kingstony, ale z osobní preference jsem volil tyto (+ doživotní záruka)
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod Y2Kane 6. 6. 2016 08:33

Tak už dokončuji objednávku. Dělám to dle doporučení od @Kaulik s tím, že tam dávám i ten lepší zdroj (trošku jsem tím přestřelil cenu, ale za ten výhodnější kus to stojí).
Měl bych ale ještě dotaz k ventilátoru procesoru:
Vybraný "Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2" nemá podporovanou patici 1151. Takže předpokládám, že musím koupit jiný. Co byste mi doporučili?

Edit: Koukám na stránku výrobce (link) a tam uvádí, že podporuje i 1151, takže to mají blbě jen na CZC. Snad to tedy bude ok.
Y2Kane
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 6. 6. 2016 09:27

pokud vím, tak mezi paticí 1150 a 1151 snad ani rozdíl není (co se týká osazení chladiče).. takže by tam určitě problém být neměl..
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 6. 2016 10:00

115x (6/5/0/1) stejne.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Y2Kane 13. 6. 2016 10:21

Tak už je to uděláno, už je to hotovo. Sestava už je u mě doma a já jsem spokojeným uživatelem. Moc děkuji @Kaulik a @KineCZek za rady.

Sestava je skutečně velmi tichá s jedinou pihou na kráse… jeden z mých dvou starých disku hučí. Zatím to s ním asi vydržím a časem pořeším výměnu a dám to do Himura.

Ještě jednou díky.
Y2Kane
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 6. 2016 11:49

Rado se stalo. Ty disky vymen za jeden, ve 2,5" se dela ted uz i 4TB. Plus vylepit Himuro.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 6. 2016 11:52

Nebo napiš SZ a můžeme se domluvit na Himuru Mini :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!