Herní PC 20-25k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Michal_Stork 23. 8. 2016 10:49

Dobrý den,
předem díky za pomoc a ochotu. Hned ze startu varuji že jsem pc analfabet, takže pokud napíšu něco zle či položím hloupý dotaz, nedělám si z Vás legraci, jen tomu prostě nerozumím :)
Rád bych Vás poprosil o návrh sestavy okolo 20k, pokud by to ovšem bylo již z Vašeho pohledu hodně málo, myšleno tak že za pár stovek navíc pořídím % výhodnější komponenty, do 25k není problém.

POŽADAVEK (NE)HLUČNOSTI
- na tom nezáleží pokud to nebude připomínat odlétající helikoptéru

ÚČEL POŘÍZENÍ PC
- 90% hry
- 10% web, prohlížení fotek, filmy

FINANČNÍ LIMIT
- 20-25%k s dph

OPERAČNÍ SYSTÉM
- zahrnout do rozpočtu

SESTAVÍTE SI PC SAMI?
- ne, s tím potřebuji pomoci, nebo to nechám dát dohromady u např. CZC

BUDETE TAKTOVAT?
- ne

MONITOR
- mám

KUPUJETE I PERIFERIE NEBO JEN HOLOU SKŘÍŇ
- i když už je téměř vše přes net asi bych potřeboval čtečku cd a vstupy na flashku.

Ostatní:
určitě si ve všem nechám poradit, nevím co už je pro mé účely zbytečné a za co se naopak vyplatí dát nějakou korunu navíc a sám ideální poměr cena/výkon určit nedokážu, proto moc děkuji za čas a pochopení.

S díky Michal
Michal_Stork
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2016 11:12

24.578,- Kc


Neni to idealni, 6GB karta by tomu slusela vice. Ale kdyz se clovek podiva na cenu 6GB MSi Gaming, dozna rychleho prozreni. Jinym slovem receno, pokud bych ja sam vybiral herni PC za 25k (treba do rodiny), vybral bych jej prave takto.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nikeid 23. 8. 2016 11:47

Připojím se s otázkou:

proč v nějakých sestavách (beru teď ty běžný kolem 15-30 tis.) dáváte 2,5" HDD (třeba s 5400rpm) a v některých 3,5" HDD (třeba s 7200rpm)? Jasný že menší otáčky jsou ve výsledku méně hluku. Proč se pak ale stále nedoporučuje 5400rpm 2,5"? Jakou výhodu má oproti tomu 7200 3,5"? Četl jsem tu někde na fóru že rozdíl v rychlosti je zanedbatelný.

Dík :)
Nikeid
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2016 12:02

Rozdil v rychlosti je SSD. HDD pak plni funkci datoveho uloziste, kde na rychlosti vazne moc nesejde. Nejvetsi vliv ma rpm u nacitani stovek malych souboru (typicky start Win), kde je resenim prave SSD. Rozdily mezi 5400 a 7200rpm HDD jsou v radech jedotek procent, zatimco s SSD prichazi rozdil tridy (stovek procent).

Pokud jde o pracovni PC, je vhodne spise nasadit nekolik SSD pro pracovni data a HDD posleze plni funkci opet jako skladiste + jako uloziste zaloh. Tzn opet na rpm nesejde. Pokud to rozpocet dovoli, samozrejme.

Desktopove disky (WD Blue napr) zacinaji take prechazet na 5400rpm. Nizsi spotreba, hlucnost ... na to dnesni lide zacinaji slyset. Notebookovy disk je potom z duvodu jasne vyplyvajicich ODOLNEJSI (u desktopu se jaksi nemusi pocitat s tim, ze by nekomu mohl upadnout, ze bys s nim prastil v batohu, ze by cestoval v autobuse/vlaku [vibrace!] atd.) a ma jeste nizsi spotrebu. Toto oboje zvysuje vyrobni naklady, proto je ntb HDD stejne kapacity logicky drazsi.

A kvuli cene pak clovek leckdy zvoli 3,5" model. Zvlaste u vetsich kapacit je financni rozdil pomerne znacny. To uz si clovek najde sam a jediny pohled do ceniku casto staci.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod arthur11 23. 8. 2016 12:05

Take se pripojim s dotazem:

Lze u desky B150 Mortar regulovat otacky 3pinovych ventilatoru na urovni BIOSu? Nebo se toho da docilit jedine SpeedFanem?
arthur11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2016 12:10

Lze i v BIOSu, ale lepsich vysledku dosahnes se SpeedFanem. Pokud nastavis v BIOSu prilis male procento, ventilatory nebudou schopny rozbehu. SF prebira jiz rozbehnute ventilatory, tzn nizsi procento bez problemu "ustoji".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 23. 8. 2016 18:12

nikeid:

Jo tak on je rozdíl mezi 5400 a 7200 RPM zanedbatelný? A ještě navíc mezi 3,5" 7200RPM a 2,5" 5400RPM? :shock:

Tak to jsem asi se včera večer ožral tak, že jsem při pádu na hubu proletěl do jiné dimenze .... jak se teď dostat zpátky :hm
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nikeid 23. 8. 2016 18:41

Díky, o výhodách SSD samozřejmě vím..

jen mě zajímalo, že pokud se někde do sestavy dává HDD (ať už jako jediný disk kvůli rozpočtu anebo jako úložiště vedle SSD), tak podle čeho se zdejší rádci rozhodují, jestli doporučí 2,5 nebo 3,5 a 5400 nebo 7200, protože se mi zdá, že jednou vidím to a podruhý to ... tak jestli je to vesměs jedno? Nebo je ideál 3,5 + 5400?
Nikeid
Junior

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 23. 8. 2016 18:57

Osekanou 3GB verzi nebrat, navíc 3GB je dnes málo.
RX 470 4GB je lepší volbou.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2016 19:16

Zajimave je, ze pred cca dvema mesici bylo 2GB VRAM tak akorat pro fullHD ... a dnes jsou 3GB malo. Jen si tak rikam, v cem prisel ten zlomovy moment ... to jsem asi musel mit vypadek jsoucna. :))
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 8. 2016 19:21

Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 23. 8. 2016 19:54

Kineczek:

to víš, jenže pak přišli nvidioti a tvrdili, že RX480@4GB za 200 nepočítat, anžto 4GB je málo a ideál na FullHD má GTX1060@6GB. Samozřejmě v té době netušili, že přijde GTX1060@3GB:-)

Ale fakt je, že 3GB jsou už docela na hraně. Za určitých okolností (obvykle "fotorealistické" modifikace Skyrim, GTAV apod) se zakuckala GTX970 a to je karta s 3,5GB VRAM a 0,5GB pseudobuferem. Vše ve fullHD. Lze tedy očekávat, že čas od času mu 3GB znepříjemní život.

Osobně bych volil RX470@4GB Gaming anžto ji už nějaký ten týden mám a zatím jsem navýsost spokojen. A o VRAM nemám pochybnost, že by kdy FHD potřebovalo více (extra extrémní a neoptimalizované modifikace na Skyrim v to nepočítaje :-) Ovšem co jsem tak čučel na obchody dnes, dostat se k ní, je složitější.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2016 20:36

Mne je vcelku jedno kdo prisel a co udelal. Realne ma spousta lidi jeste dneska v "hernim" PC treba 2500k a 4GB RAMky, protoze tenkrat zdrazily. A koupi si k tomu 3GB 1060 + 4GB modul a dalsi 3 roky si zahrajou bez vetsiho omezovani ve fullHD cokoliv. Bral bych to s rozumem.

Neni to tak davno, kdy 3GB byla snova kapacita, velka vyhoda, 4GB zbytecne (doba R9 280 vazne neni tak daleko) ... ted je 4GB tak tak, najednou 3GB malo ... na to same, na co 2GB byly pred dvema mesici dost (a realne jsou dodnes). Jen mi to proste maluje usmev na tvari, nic vic.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 23. 8. 2016 21:03

To víš, nová generace. Staré zapomenuto. Konzistence názorů je dnes vzácný charakteroý jev :-D

Je taky fakt, že dva roky zpátky byla 280X karta na bezproblémové FHD. Nyní karty s takřka dvojnásobným výkonem prý nestačí a musí se kupovat GTX1070 a vyšší.

Jo a taky tehdy lidem stačilo 30FPS+, pak jsem tu dva roky nebyl, se udál nějaký evoluční skok a je to tu samá krtkovčelka, které monitor jede místo 144Hz na 120Hz a už jí natahuje :lol:

Jinak já to mám furt stejný. Dát více jak 8 tisíc za FHD kartu je oser. Když se spláchne za 6 (RX470) tak je líp a pokud je to takový terno jako Gaming za necelých 6 i s dopravou, tak jsem měl druhý vánoce. Byť ani deset tisíc v tuto chvíli pro mně není míra. Ale jako správná držgrešle nedám ani o korunu více, než bych musel.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Michal_Stork 24. 8. 2016 16:49

Moc dekuju za posty a rady, jeste mi od nekoho zde prislo na email toto, mohl bych poprosit o zhodnoceni?
https://www.czc.cz/178263,167802,99689, ... 91551/kody

Me se moc libila jak verze od KineCZka, ale neni tam zapocten HD pokud dobre vidim.
A dekuji i r34ktor
Michal_Stork
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků