PC pro rodiče

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Michal.Kili 8. 12. 2016 13:36

Ahoj,
včera umřel rodičům jejich 10 let starý počítač. Potřebuji sehnat nový za málo peněz (však to znáte). PC používají pouze a jen na internet, občas se podívají na nějaký film, napíší nějaký ten word a to je vše, nic víc nic méně. Koukal jsem se zde na doporučené sestavy a nejlepší varianta by asi byla ta nejlevnéjší, popřípadě ta za 7 až 8000kč,- Jen bych chtěl ze starého PC použít HDD (Samsung SpinPoint F3 - 500GB) a to proto, že je asi 3 roky starý, takže mi příjde zbytečné jim kupovat SSD disk, který je vkládán do všech sestav a hlavně o rychlost jim opravdu nejde.

Viděl bych to tak, že bych použil téměř celou sestavu z té cenové relace 7 až 8000kč,- ale místo té 8gb ram bych vzal pouze 4 gb ram z té nejlevnější sestavy. To by znamenalo, že by PC vyšlo celkové bez hdd na 5581Kč,-

Nebo myslíte, že je lepší vzít úplně tu nejlevnější sestavu?
Michal.Kili
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 12. 2016 13:56

Vezmi to právě s těmi 8GB a s ssd. Rodiče Ti poděkují.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod worrapS 8. 12. 2016 16:47

DS za 7-8k bude ideál.

Bez SSD se žít dá, ale při jejich dnešních cenách je to šetření na nepravém místě. Na rychlosti odezvy OS je to opravdu znát. Pokud chceš ušetřit, tak vezmi 120GB variantu a doplň to tím starým HDD.

4GB RAM asi na tvoje použití v pohodě stačí, ale když dáš 8, pojistíš se i do budoucna. Spotřeba paměti nových OS, programů a webových stránek každým rokem vzrůstá a mě by ušetřená pětistovka asi nestála za to, že za pár let budu řešit nějaký upgrade.
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 8. 12. 2016 17:10

Většinou s SSD nesouhlasím, ale pokud se vejdete do ceny, nevidím důvod ho nebrat. Jestli to musí být striktně do limitu, tak bych dal raději 8GB RAM a 120GB SSD než 240GB SSD a 4GB RAM:

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... TF013GK801

Pokud nejsou rodiče konzumenti stovek filmů, možná bych tam ani tu půl terovou plotnu nedával. Ono totiž v týhle cenovce ty peníze zní jinak. 390 korun přes limit (240GB+8GB RAM) sice není v absolutních penězích moc, ale vzhledem k ceně sestavy to není úplně málo.

Tady jsou většinou namlsaní SSDáři. Pokud rodiče doteď fungovali na plotně, určitě na ní budou f pohodě fungovat i dál. A svět se nezboří. Ale taky se říká, že kdo okusil SSD, už nechce jinak, tak proč jim to nedopřát. Pokud Vás víc hřeje těch 5 500, klidně tam dejte tu plotnu i 4GB RAM. Tak jako tak to bude oproti 10 let starýmu počítači raketa a zlepšení bude masivní.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod meda2016 8. 12. 2016 22:08

Tak ještě můj názor, předpokládám že nebudeš nikdy upgradovat mimo výměnu disku: Klidně použij svůj 500GB plotnový disk, použij 2xRAM 4GB (64bit OS). To bude svědčit integrované grafice a vůbec usnadní běh nevalně napsaných prohlížečů. Bohužel, ceny šly před Vánoci nahoru, jinak bych dal CPU G4500 s lepší interní grafikou (opět z důvodu stopky dalšího upgradu).
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 9. 12. 2016 10:43

Myslím že pro rodiče nemá ssdcko cenu a spíš ocení jedno větší úložiště, nemusíš je učit ukládat fotky atd na HDD. Asi bych taky vzal G4500 s Intel HD 530,dual channel 2x4GB RAM (+-15 stovek).
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 9. 12. 2016 11:43

Ja dal rodicum stary 80GB intel. Na plotnovem disku udelal slozku fotky a odkaz dal na plochu. Takze ted ukladaji fotky "na plochu" a neresi, ze jsou na D. Stejne tak se stahovane soubory ukladaji na plotnovy disk a na SSD zustava dost mista.

Ten pocitac (dualcore AM2, 4GB RAM) je najednou pouzitelny, predtim tam byl nejaky starsi 200GB SATA disk a boot do pouzitelneho stavu trval neskutecne dlouho.

Jeste me napada...co to je, ze stary pocitac chcipnul? Klasicky odesel zdroj a jinak je funkcni? Co to je za konfiguraci?

Spousta lidi se chce podivat na neco na netu, zapne pocitac a ten 3 minuty najizdi do stavu, kdy se nespousti spousta veci po startu a pocitac je tak nepouzitelny. Pak se podivaji na nekolik stranek a za pul hodiny to PC vypinaji, aby zbytecne nezral. Za 2h si vzpomenou na neco dalsiho a zase 3 minutovy start. Tam je SSD fakt poznat :)
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Foxik88 9. 12. 2016 12:11

Co třeba se kouknout na toto použití po nějakém repasu???
Foxik88
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 9. 12. 2016 12:33

Zivan: to mě napadlo taky zkusit ten počítač nějak oživit, případně vyměnit jen to, co způsobilo jeho znefunkčnění. Ale pokud je opravdu 10 let starý, tak v něm tipuji jednojádro, 512MB RAM a tam už mu ani případným SSDéčkem moc nevlijeme krev do žil, takže já jsem určitě pro nový stroj. To, co se řeší, je, zda SSD+HDD nebo jen SSD (a v jaké velikosti), případně jen ta plotna. No a RAM - 4 nebo 8GB? Obhájí si to či ono svůj příplatek? Ocení reálně rodiče SSD nebo 8GB RAM? Obávám se, že tohle fórum to za tazatele nerozlouskne. Já jsem za svůj návrh, ale uznávám, že 5 500 v kombinaci s tím Samsungem je taky lákavých, těžko říct, sám bych nevěděl, co si si vybrat.

Každopádně jsem přesvědčený, že ten G3900 i ta grafika v něm bude na jejich činnosti bohatě dostačující, a to i několik let. Určitě by ale tazatel mohl uvést konfiguraci původního počítače, pokud si ji pamatuje, pro zajímavost.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Michal.Kili 10. 12. 2016 12:24

Panove, diky za vsechny vase rady. Asi jsem rozhodl. Koupim ten za tech 7-8 tisic s tim, ze z te levnejsi sestavy 5-6 tisic pouziju ty 4gb ram a ten mensi ssd disk. Cenu, co bude nad tech 5500 jim proste zaplatim. Myslim, ze je to docela dobry kompromis, co rikate?

Jinak, ptali jste se na sestavu toho krapu, co maji doma, tak tady je:
Gygybite GA-M55S-S3
Procesor AMD Athlon 2200+
RAM 2x1GB Zeppelin 800mhz
HDD Samsung
ATI Radeon X1650
A zrdoj nejaky Eurocase

Myslim, ze uz je docela jasne, ze i ten zde nejlevnejsi pocitac je proti tomu jejich strepu vylozene tatranska strela :-D
Michal.Kili
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 10. 12. 2016 16:33

Takže aby to mé mrzké IQ pochopilo, finální verze je G3900+4GB RAM+SSD 120GB, tudíž zhruba za sedmičku?

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... TF013C3301

Jo, za mě rozumný kompromis, pokud rodiče měli limit 5 500, určitě by byl za ty prachy možný i repas, ale fungl nový comp je lepčí. Jinak ten původní comp bude podle mýho o něco mladší, deska podporovala první dvou i tříjádra, SATA II, takže zas taková plečka to není. Já funguju na podobný konfiguraci, jen s dvoujádrem a netrpím. V tý původní sestavě vidím jako největší problém procesor, nejspíš jednojádro.

Každopádně si myslím, že s novým strojem budou spokojeni. Mechaniku tam nechcete, DVD už rodiče nepoužívají?
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod worrapS 10. 12. 2016 23:22

Wow, AMD K7, to je veterán. Ve svojí době to bylo super, ale dnes.. Zajímalo by mě, jak si poradí s moderním webem. Přehraje třeba video na Youtube ve FHD?
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 10. 12. 2016 23:34

@Michal.Kili: Celý den jsem neměl čas reagovat ale teď musím upozornit: "Ten RAM 4GB z levnější sestavy" je DDR3, v sestavě za 7-8 je deska a RAM DDR4. Tak je potřeba vybrat správný modul 4GB, asi jak to vybral @dockalacek.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 11. 12. 2016 12:08

worrapS: není to úplně totéž, protože to nebylo ve FHD, ale v květnu jsem přeinstalovával kamarádce 10 let starý Asus A6M a běžná videa na YT šla na jednojádru celkem v pohodě, občas se trochu zpomalily, ale šlo to.

meda2016: díky, to mi vůbec nedocvaklo tohle.
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karlos00x 11. 12. 2016 12:51

dockalacek píše:určitě by byl za ty prachy možný i repas, ale fungl nový comp je lepčí

v cem presne pane kolego, ze se tak smele ptam...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Další stránka