PC pro rodiče

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod pointops 11. 12. 2016 12:57

Kdyby se podařilo zjistit, co umřelo :( nebýt to deska tak by se dalo hodně ušetřit.

Jinak ovšem pozor, n550 a W10 si nerozumí.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 11. 12. 2016 13:59

Mohl to byt zdroj, to je 1000Kc za OEM Seasonic, 120GB SSD dalsich 1400Kc, to jednojadro je pomale, takze by to chtelo alespon nejake +-2,5GHz dvoujadro za par korun a dalsi 2GB RAM. Dohromady rekneme 3000,-

No a deska muze samozrejme chcipnout za mesic :( Pak by byla investice do toho procesoru a RAM vyhozene penize.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 11. 12. 2016 16:01

karlos00x píše:
dockalacek píše:určitě by byl za ty prachy možný i repas, ale fungl nový comp je lepčí

v cem presne pane kolego, ze se tak smele ptam...

možná mám trochu fetiš, ale mám rád fungl nový věci. Ale chápu, že se ptá někdo, komu současný nový notebookový šity nesvědčí...Vidím, že si spíš pro variantu repasu, mohl si napsat dřív, já tu variantu úplně nezavrhoval viz zde:

https://www.importpc.cz/stolni-pocitace ... 0-ssd.html

Otázka je, kdyby se náhodou něco podělalo, jestli má ve svém okolí pobočku, případně to posílat poštou...
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karlos00x 11. 12. 2016 19:08

to C2D za buro byl od dockalacka predpokladam jen takovy aprilovy zertik...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod worrapS 11. 12. 2016 19:51

Ani ty Haswelly, co sem dával omualo nejsou žádný super kauf. Jediné co v těch sestavách ještě má nějakou reálnou hodnotu jsou právě ty procesory. Kdyby celou sestavu prodávali třeba za 2k, nedej bože za 2,5, tak bych o tom uvažoval. Za 5k ani omylem.
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod Michal.Kili 11. 12. 2016 20:47

Takže PC jsem si dnes vzal domů. Pořádně jsem ho vyfoukal, HDD jsem napojil na své PC a ten se normálně načetl. Vytáhl jsme ramky a zase je zpět vložil. Vytáhl jsem grafiku, vyfoukal a vložil zpět. Vrátil jsem HDD zpět a zkusil jen tak pro srandu zapnout a je mi to teď troch trapné, ale PC se rozjel. Prostě on se normálně rozjel :roll: Každopádně jsem to zavolal rodičům a oni stejně trvají na novém PC, takže v podstatě nic se nemění.

Díval jsem se na specifikaci toho PC a pro upřesnění bych jen dodal, že to je trochu jiná sestava, než jsme psal:

Fortron 350w
Gygybite GA-M55S-S3
AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+
2 + 1 GB RAM Zeppelin
ATI Radeon X1650

Jen taková poznámka. Letos jim přestala fungovat na desce zvukovka a nefungovala ani externí zvuková karta. Počítač dali nějakému známému, že prý jim vymění jen základní desku, ale on asi vyměnil i většinu věcí, protože jsem si jistý, že takovou specifikaci PC neměli. Pokud si vzpomínám, tak za to ani nic nechtěl. Jsem docela překvapený. Takže teď vyvstává otázka, jestli by tomu PC nepomohl jen ten SSD disk?
Michal.Kili
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 11. 12. 2016 22:38

Trochu SSD pomoci může - k nevelkému zvýšení rychlosti načítání souborů, protože deska má jen SATA 3GB rozhraní a tak se rychlost samotného SSD nevyužije naplno. Mírně se i sníží spotřeba a k tomu zkusím fabulovat, i když to tak být nutně nemusí: Stárne jak zdroj, tak ostatní komponenty. Zdroji se snižuje účinnost a ochrany vypnou přehřátý zdroj dříve. Komponenty berou o trochu víc díky stárnutí kondenzátorů, ventilátory točí víc díky prachu. Pokud zdroj vypne od ochrany a zůstane zapojen na 230V, ochrana se nevzpamatuje a zapnutí PC nefunguje. Odpojení od 230V na aspoň 10 minut může zdroj oživit. Odpojení nepotřebných komponent a snížení spotřeby může tedy na čas pomoci.
Radím postavit nové PC.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod pointops 12. 12. 2016 00:45

SSD povede k naprosto brutálnímu zvýšení rychlosti, SATA II neva.

IMHO
+ 2x 1GB RAM = 200 Kč
+ 120 GB SSD z Bazose, Aukra /teda, je tam pěkně probráno/ = 900 Kč
=== > hotovo za 1200 i s poštovným.

Na jejich použití procesor stačí, stejně jako stačil na o mnoho složitější věci tomu, kdo si jej před léty kupoval jako nový. Obava o zdroj je možná na místě, na druhou stranu asi úplně každý den PC 6 hodin neběželo. V tom případě nějaký OEM Seasonic SS-350ET T3 za 950.

SSD i zdroj vám zůstanou do nové sestavy. Pokud by měl přijít Ježíšek, tak ze zbylého rozpočtu nějaký 22" repasovaný monitor 16:10 (!), třeba https://www.gigacomputer.cz/zbozi/95147 ... 20b4l.html (repro ano)

-- 11. 12. 2016 23:56 --

Ještě možná zvážit chladič na procesor, ty AMD byly šílené ječáky. Arctic Freezer 7 Pro Rev. 2 za cca 480,- by také zůstal i do nové sestavy. Levnější by asi stačil, ale nepodařilo se mi najít nic s AM2 a zárověň Intel 115x.

-- 12. 12. 2016 00:00 --

Myslím, že spuštění systému a řekněme načtení iDnesu se z výše uvedeným posune z okolo 4 minut tak na 40 vteřin, pokud tam jsou 32bit W7. Rozpočet (bez monitoru ale se zdrojem) 2200,- a jedině za ty paměti jsou 200,- Kč vyhozené, pokud se bavíme o koupi něčeho nového, kterou si s ohledem na peníze můžete plánovat na konec února, s péčí řádného hospodáře.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 12. 12. 2016 06:58

Jen poznámka. Moji rodiče měli stolní PC, manželčiny rodiče měli také stolní PC. Ani jedněm neumřelo. Obě strany od nás dostaly notebook a od té doby stolní PC prakticky nezapínají. Jedni si dali notebook do kuchyně, druzí do obejváku, tráví na něm několikanásobek času, než na tom stolním PC a jsou naprosto spokojení.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod krysta 12. 12. 2016 07:53

Notebook je na cesty a hotovo. Možná měli nějaký zastaralý PC s HDD a mizerným monitorem. Potom jim nový NTB byl po všech stránkách přínosem. Ale rozumný FHD 24" monitor + PC se skylake Pentiem a SSD by asi používali ještě raději. Starší lidé bývají konzervativnější a mívají slabší zrak, takže i v tomto ohladu PC vyhovuje lépe.
krysta
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 12. 12. 2016 08:33

To pointops píše: "SSD povede k naprosto brutálnímu zvýšení rychlosti, SATA II neva."
Tak tomu moc nevěř. Když máš slabý CPU, tak jediné, co je brutální, je start počítače.

To radecekh: Ani se jim nedivím. Taky to tak dělám (kvůli el.spotřebě). Noťas mi slouží jako prohlížedlo internetu a emailů, a "velký počítač zapínám, když zpracovávám fotky nebo video.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2, Panasonic G80 a GX9
monikash
Moderátorka

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 12. 2016 09:29

meda2016 píše:k nevelkému zvýšení rychlosti načítání souborů, protože deska má jen SATA 3GB rozhraní a tak se rychlost samotného SSD nevyužije naplno.

tak tenhle FUD je jeden z mych oblibenych. Absolutni nesmysl a totalni kravina. Hlavni vyhoda SSD pro podobny pripad vubec neni v maximalni sekvencni rychlosti. Ten hlavni prinos je reakcni doba a random cteni malych bloku dat. tam samozrejme zadna verze SATA neni brzdou.

-- 12. 12. 2016 09:30 --

krysta píše:Notebook je na cesty a hotovo.

Mlady clovek s minimem zkusenosti se podobne prikrych soudu zajiste muze dopoustet. Nicmene kazdy rozumny clovek vi, ze nedokaze posoudit konkretni situaci toho ktere jedince.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pointops 12. 12. 2016 09:51

monikash: rozumím co máš na mysli. Spíš jsem reagoval na tu poznámku o nevýznamném zrychlení protože 3 Gb/s. Předpokládám, že kritickou činností bude počítač spustit, kouknout do emailu a vytisknout fakturu od Vodafone. S SSD se to z 10 minut stáhne na dvě, SATA neSATA.

Ve skutečnosti jsem u dědečka s babičkou (82+) taky přešel na notebook. Integrované repro a kamera hlavní výhodou, plus se po návratu z chalupy v říjnu nemusí nic přeučovat, v květnu to samé. Teamviewer spouštěný při startu ovšem podmínkou.
p\o.
pointops
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 12. 2016 10:36

V r. 2016 u SSD čtení a zápis malých souborů kolem 300MB/s, velkých (testuje se 8MB) blízko pod 600MB/s. SATA III má smysl pro soubory z digitálního foto, i s kompresí JPG už je běžné 5MB a více.
Nová instalace systému (W7?) na HDD sice nezpůsobí brutální start systému jako z SSD, bude ale proti předchozímu zaplevelenému překvapivě krátký. Co s tím u obou disků udělají service packy je jiná.
Že by rodiče měli PC pro to, aby ho mohli za den několikrát startovat a vypínat? Tady byla možnost ušetřit a u nového přidat na RAM.
meda2016
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka