Koupě nového desktopu - co se starým?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod wector88 22. 8. 2018 23:54

Zdravím. Už nějaký čas přemýšlím o pořízení novehé desktopu, tak jednou za 9 měsíců sem napíšu. Budu snad brzo, někdy před Vánoci, prosit Kineczeka, jestli by se neslitoval a přeci jen mi nepostavil počítač, i když jsme už několikrát začali návrhem a nikdy se dál neposunuli.

Ale píšu sem kvůli jiné věci.

Když, členové fóra, koupíte nový dekstop PC, co uděláte se starým? Nechce se mi tu bednu vyhazovat do elektro odpadu, ale že by měla nějakou hodnotu, to si zase nemyslím.

Mám i5-3570K s grafikou VTX3D HD 6870 v bedně Fractal Design Define Mini, Kineczek mi to stavěl jako ULN.
Nicméně je to 6 let starý počítač, nevím, jestli by šel vůbec aspoň využít na náhradní díly. Větráky se za tu dobu staly hlučnějšími, samotnou skříň Fractal Design považuji za největší odpad, co se prodává a co jsem koupil - přední USB porty v průběhu let odešly, čelní audio in/out nefungoval nikdy a ten čelní plastový panel s dvířky na té skříni prostě nedrží. (tím si nechci v žádném případě stěžovat na kineczeka, odvedl naprosto skveou práci, jen bych prostě u skříně za takové penize čekal, že vydrží víc na to, že bez hnutí (až na pravidelné luxování) leží na stejném místě 6 let bez hnutí).

Zkrátka co ze starého PC zachránit a využít? A pokud nic (jako to bude v mém případě, předpokládám), kdo by měl zájem o takový PC? Dá se věnovat na charitu? Zkrátka, jak to řešíte vy, po nákupu nového stroje?
wector88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 23. 8. 2018 00:30

https://aukro.cz/ od 1kč ono si to kupce najde....

Důležité popsat co nefunguje a co je funkční a uvidíš......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 23. 8. 2018 07:32

Taky se dá poptat v rodině, často má někdo ještě o dalších 6 let starší PC a tohle pro něj bude mega upgrade :-)
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 23. 8. 2018 07:59

Mě se většinou nechce moc tyto staré věci prodávat ven, protože výdělek je mizivý (když si vezmu, kolik mého času to vezme při domluvách, předávkách / zaslání atd..) proto nejčastěji se snažím posunout dál známým / rodině / někomu z mého okolí.

Často si nechám zaplatit pár pivy nebo nějakou lahvinkou rumu. Dle toho, co posouvám dál. Sem tam, nějakou kačku dostanu, ale nesnažím se to vyloženě dojit. Záleží, jak moc je mi ten člověk blízký.

Varianta B je to doopravdy hodit na aukro. Od korunky a máš to aspoň jako jeden balík a jednoho odběratele. I když je často větší zisk při prodeji na díly, nicméně je s tím zase víc práce.
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod zivan 23. 8. 2018 12:45

Tak treba o slusnou 1155 deskou se na bazarech poperou a obcas se i lowendove desky prodaji za cenu, ktere nemely snad ani jako nove.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod polda 23. 8. 2018 13:24

Grafika bude asi o ničem, procák a desku bys vesele mohl prodat. U té skříně si myslím, že se ti jen rozpojil kabel o je hned za dvířkama, měli jsme stejný problém, je příšerně krátkej a lehce se rozepne
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Zafrin0 23. 8. 2018 14:38

Ad vrchní dva komentáře - co je tam za desku? :-)
Zafrin0
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2018 15:20

Z77M PRO ASUS
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod eLzyx 23. 8. 2018 15:47

deska kolem litru, procák kolem 1500Kč, gpu 600Kč. Nějaká ta stovka disk, dva tři stovák za SSD pokud bylo, 8GB paměti je tak litr ...
Ono se to nezdá, ale kdybys to jen tak vyhodil, tak přijdeš tak o 4 litry.

Jinak co dělám se starým HW? Obvykle posunuju v rámci rodiny, případně různě kanibaluzuji - tj. disk třeba tátovi, protože mu dochází místo, k tomu jednu paměť a druhou do matky PC, zdroje si v rozumné míře nechávám, abych při čištění PC měl nějaký na případnou výměnu ...
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 23. 8. 2018 17:23

Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 8. 2018 11:57

NEBO.. další možnost .. si PC nechat, vyhodit z něj (již nadále) nepotřebnou grafickou kartu (stačí integrovaná v CPU) a udělat si z toho modulární (snadno rozšiřitelný) NAS server. Pokud člověk nutně nepotřebuje každou stovku, tak já osobně bych se vydal touto cestou (a ušetřil za topinkovače, které osobně nemusím). Nakoupit do toho několik x TB disků a buď to mít jako čistokrevnou NAS mašinu, popř. přes hypervizor na tom mít vícero věcí. i5-3570K k tomu má výkonu více než dost. Já mám takto doma čistokrevný NAS / FOG server, kde mám zálohy svých mašin (PC, můj notebook, našich notebook) + instalačky na W7 / W8.1 / W10, nástroje typu Clonezilla, apod. - vše fungující přes síť a PXE boot. Bednu stačí někam schovat, přitáhnout napájení a RJ-45tkou připojit do sítě a zapínat / vypínat dle potřeby na dálku.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod kevin 24. 8. 2018 12:41

Nový počítač jsem si pořídil minulý týden a ten starý nechal u prodejce.Nebylo to ovšem šestileté dělo,ale desetiletý krám.
kevin
Junior

Odeslat příspěvekod Tomi V 26. 8. 2018 08:46

Myslím že tahle sestava je ještě v pohodě, já mám podobnou (s i5 4690K) a že bych trpěl nedostatkem výkonu, to říci nemůžu.
https://www.czc.cz/4emuugbalchl09ruquno6kmf65/seznam
Takže bych doporučoval aktuální generaci procesorů ještě vynechat a počkat na další, ideálně
až na další Intel bez chyb a tuhle sestavu nějak "opravit"- vyměnit větráky, grafiku a rok, dva
v pohodě jet dál.
Tomi V
Junior