Photoshop, Lightroom, classik, 25 000 Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod maltofer 20. 10. 2018 22:20

Zdravím,
prosím vás o doporučení sestavy pro úpravu fotek:

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: classic, ale čím tišší tím lepší...

UCEL PORIZENI SESTAVY: většina času úprava fotek ve Photoshopu, CameraRaw, Lightroom - aktuální CC verze v rámci Adobe předplatného. Pak nějaký net, FB apod. Určitě NE hry.

FINANCNI LIMIT: 25 000 Kč

OPERACNI SYSTEM: Windows 10 - má být součástí ceny, předpokládám koupi použité licence (levnější). Má smysl verze PRO ?

SESTAVITE SI PC SAMI? Sám, ale s ohledem na čas možná nechám na prodejci (pokud mi to vyloženě "nezakážete")

BUDETE TAKTOVAT? S největší pravděpodobností ne.

MONITOR + JEHO ROZLISENI? Monitor už má Dell P2217H - 1920x1080

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? DVD mechaniku pro vypalování na DVD, jinak jen skříň

DOPLŇUJÍCÍ INFO: PC je pro kamarádku, kterou focení začíná živit. Vím, že finanční limit je malý, ale chci aspoň nějaký použitelný základ, který by pak šlo upgradovat, až bude za co... teď pracuje na NB Acer Aspire E1-571 (Win 10, 4GB RAM), je už nepoužitelný...
Nejvíce práce stráví v PS. Budou to hlavně úpravy portrétů, různé vyhlazování pleti apod.

Potřebuje pracovat, proto potřebuje PC co nejdříve. Bude reálné něco postavit, s ohledem na (ne)dostupnost CPU od Intelu? Díval jsem se na dříve doporučované sestavy pro podpobné účely, většina s Intel Coffee, které jsem nenašel skladem.

Děkuji předem všem za váš čas a ochotu
M.
maltofer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 21. 10. 2018 00:10

má doma štítek s w7 či w8? (upgrade je stále zdarma)
má záložní pc při případné reklamaci (až 30dnů)? pokud ne vem hotovku s NBD
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maltofer 21. 10. 2018 09:42

Štítek nemá. Záložní bude jen ten noťas. Můžeš mi prosím doporučit nějaké konkrétní hotové sestavy?
Jak je to pak s případným upgradem v době záruky?
Nebráním se vlastnímu sestavení ani hotovce, jde mi hlavně o výsledek.

Díky
maltofer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 21. 10. 2018 15:29

:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yamamoto 21. 10. 2018 19:48

zdar chlapi, kámoška shání PC na práci (vesměs práce s fotkama, hromadné editace atd.) a potřebovala by PC do 20 000 kč s monitorem. mám doma grafiku https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051600000000001BC9 ještě s Accelerem z dávna, což by ji podle mě mohla bohatě stačit a ušetří na tom nějakou tu tisícovku. sama si to nesloží, takže využije služby eshopu i s instalací windows apod. (pokud teda někdo nejste z Nového Jičína a ochotni pomoci za nějaký úplatek).

můžete tam sestavit něco takového? jedná se jen o bednu + monitor (opravdu budget verze).

díkes a sorry že jsem využil tvé téma, zbytečné zakládat nové
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 21. 10. 2018 19:51

:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yamamoto 21. 10. 2018 20:25

díky, nevypadá to špatně. dalo by se ještě někde trochu pošetřit, např. na skříňi, a koupit lepší monitor? přeci jen na to bude koukat více, než na bednu. ideálně nějaký 27 monitor, např. BenQ GW2765HT, případně, jeslti máte jiný tip, budu jen rád.

jinak jestli to má cenu zmínit, delá v zoner a corel.

domlouvám ji, že na monitor bude koukát stále, raději ať pošetří ještě 1-2 tisíce a koupí lepší a větší, např. ten benq.

díkes
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 21. 10. 2018 20:40

:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maltofer 21. 10. 2018 21:18

Díky za návrhy.
Nákupem Win10 z Aukra si nejsem jistý - potřebuje k tomu fakturu.

Osobně jsem (podvědomě) pro intel. Pokud bych uvažoval o Ryzenu 2700X, chtělo by to možná levnější grafiku, takhle jsem i s Win10 přes.. Nakolik se změní výkon sestavy pro PS, pokud by byla grafika jiná? Pro výkon PS je pokud vím důležitý spíše CPU (jádra/vlákna), ale možná se pletu.

Ještě jsem našel
https://www.czc.cz/czc-konfigurovatelne ... 76/produkt
kdyby to bylo (zatím) bez graf. karty, bez jejich SW, s Kingston UV500 240GB a 16GB RAM... co vy na to?
Nevím ale nakolik "slušná" je za základní deska - ASUS H310M-K :hm
maltofer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 21. 10. 2018 22:33

Photoshop, Corel, Lightroom, Zoner - to jsou programy, které neumí využít potenciál Ryzenu. Přetaktovaná i3-8350K (přetaktovaná na 4,5 - 5GHz) bude mít ve většině činností minimálně stejný, ale spíše i mírně lepší aplikační výkon než Ryzen R5 2600X nebo R7 2700X. Osobně bych si pro tento účel Ryzen nevybral a vzal si minimálně tu i3-8450K a přetaktoval ji na 5GHz. Paradoxně mi R7 2700X přijde vzhledem k aplikačnímu výkonu ve výše zmíněných programech trochu drahý.

https://www.czc.cz/71dpcm49a2g01963t3osq8o18f/seznam
+ nějaké ventilátory do skříně

GPU bych si vzal z Aukra:
https://aukro.cz/vga-pci-e-amd-firepro- ... 6936155312

https://www.insys.de/spree/products/a5f ... hments.pdf

U toho PC Office Core i7 bych měl obavu z toho, že bios desky bude "škrtit" CPU limitem TDP, takže většinu času poběží na základním taktu a boostovat bude jen minimálně.
---------------------------------
U toho notebooku by ještě stálo za úvahu SSD + 4GB RAM, pokud by se měl ještě používat.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maltofer 21. 10. 2018 22:59

Díky moc. Ten Intel se mi také zamlouvá více. Uvažoval jsem pro začátek postavit bez samostatné GPU, mezitím jsem stvořil toto:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... 8Z011WQQ01

V mém seznamu je sice "K" verze, ale taktování bych spíše vynechal - pro (snad) delší životnost. Když přidám použitý W10 za cca 2k tak se vejdu do rozpočtu. nevím ale, jak dobře k sobě vše po funkční stránce "pasuje". Fyzicky to složit asi půjde...

Bude ta i3-8350 s GPU v Photoshopu výkonnější než (netaktovaná) i5-8600K ?

Děkuji
maltofer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 21. 10. 2018 23:14

nekupuj použitý w10 za 2k!!!
bud kup nový v obchodě
https://www.czc.cz/microsoft-windows-10 ... 54/produkt
nebo na aukru za stovku s fakturou
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 22. 10. 2018 00:31

Celkově je i5-8600K samozřejmě lepší CPU, přetaktovaná i3-8350K může být lepší jen v některých operacích, ale takové srovnání kulhá, protože i5 můžeš taktovat taky. Pokud taktovat nechceš, je lepší vzít si i5-8600K.

Tu skříň, kterou máš vybranou, neznám. Obecně mi zdroj nahoře nevadí v kombinaci s CPU s malým TDP, ale tady bych si vybral spíše skříň se zdrojem dole a perforací pro ventilátory nahoře. Vzhledem k objemu skříně mám obavu, že by se mohla při slabším proudění vzduchu celkem rychle uvnitř zahřát.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 10. 2018 12:33

Pokud je v planu cokoliv vic nez dvoujadro, patri zdroj ve skrini dolu. Pokud je v planu i dedikovana grafika, patri do skrine alespon 2x 120mm intake + 2x 120mm outtake.

Jsou vyjimky kdy to lze porusit, ale in general by se mela tato poucka dodrzovat.

--

Osobne bych pro zakladni upravy v PS nekupoval zadnou grafickou kartu. Abychom vyuzili 10bitu na kanal, museli bychom koupit drahy profesionalni monitor s cenou vyssi nez zde navrzeny budget. Do te doby se bavime o cinnostech, ktere zvlade intel UHD630 sam. Ostatne ve vetsine macbooku to je prave UHD630, kdo presne ten Photoshop zvlada naprosto bez problemu ... nebo snad?

--

A ted mi jeste reknete. Tady "na vepriky" resite dve temata v jednom vlakne, nebo je chyba nekde ve mne? Resp. je vubec neco z toho aktualni? :D
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maltofer 22. 10. 2018 13:45

Děkuji moc za rady a poučení. Už jsem sice nějakou sestavu složil, ale podle návrhů odtud z fora, jinak se zabývám jinou elektronikou.

Šel bych tedy cestou i5-8600K, bez GPU a když by to bylo potřeba, pak by se taktovalo. Skříň jsem vybíral spíše podle ceny. Změním tedy na Fractal Design Core 2300
https://www.czc.cz/fractal-design-core- ... 83/produkt
případně SHARKOON VS4-V ATX MidiTower https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514000J0000004AWZ
pokud by stačila, bez GPU. Má ale jen jeden zadní 120mm a horní vůbec.

Ještě dotaz k RAM - jsou kity 2x8GB nějak zvlášť vybrané (spárované) nebo můžu vzít 2 samostatné 8GB moduly?
Jde mi jen o aktuální dostupnst v Alfě/Bohemce. Ale taky poučení napříště.

Ano, nějak jsme se tu rozmnožili, no nebudu kolegu "vyhazovat" :-) Moje část stále aktuální je.
maltofer
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků