Tichá sestava pro 4K a kancelář

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Klamerka 11. 2. 2019 21:12

Takže anabáze vyřešena. Dnes jsem dostal z reklamace základní desku, která byla špatná, takže jsem dostal novou.

Nainstaloval jsem W10, ale trochu zklamání je z větráku. Jede pořád a docela hlučně.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 11. 2. 2019 21:16

Ventilátor je potřeba regulovat, jinak tam ten hluk bude vždycky. Něco umí deska sama, ať už v BIOSu nebo přes software výrobce, jistota ale je použít Speedfan, pokud ho deska umí.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 2. 2019 21:39

Umí, bez obav.

Žádná sestava není tichá jen když se to tak najde na hromadu. Vždycky je to o odladění. Ale o tom píšu v uln rozcestníku už roky.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Klamerka 12. 2. 2019 09:53

V pohodě, nemyslel jsem to zle. Počítač jsem složil a rychle nainstaloval, takže moje reakce je z cca 20ti minutové zkušenosti. Také trochu předpokládám, že se povede ještě nějak odladit.

Byl jsem zvyklý na to, že NTB při standardním používání (Pár oken chrome, Miranda, Excel a Outlook), byl nehlučný úplně (nevím, zda se větrák na chladiči neotáčel vůbec, nebo zda se točil jen pomalu). Slyšitelný byl až ve chvíli, kdy jsem pustil ZWcad, a nebo další větší SW, navíc. Nyní nemám nainstalováno nic, procesor jede na 4%, ale větrák se přepíná z „hlučného“ na „ještě hlučnější“ :o). Popsal bych to tak, že manželka se mě čtyři metry ode mě ptala: „co ti to tam hučí“.

Jestli bude prostor, budu hledat info a zkusím nějak optimalizovat.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 2. 2019 10:17

U notebooku se fan v idle vypina. To tady jde taky nastavit, kdybys chtel. ;)

Pro uplne zaklad vlez do BIOSu a hod fan na SILENT profil. Uvidis zlepseni.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Klamerka 12. 2. 2019 21:47

Nastavení Selent v BIOSu moc nepomohlo. Otáčky se pohybují v rozmezí 2000 - 2800 RPM (jen v samotném BIOSu, když jsem nastavoval a neměl tedy spuštěný OS a další SW jsem byl na nějakých 2400 RPM).

Teplota procesoru v BIOSu byla 71°, ve Windows mi A-Tuning ukazuje 57°, takže je otázka, který údaj je správný.

Poradíte, co udělat pro tišší PC? V BIOSu jsou hodnoty, které mohu nastavovat, ale co a podle jakého klíče?
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 12. 2. 2019 22:17

Když má bez zátěže procesor 71... jsi si jist, že je správně nasazen chladič a správně aplikována pasta? (po opakovaném rozebírání při výměně desky)
Chipoun
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 2. 2019 05:30

Přenechat to někomu kdo ví co dělá...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

DELID na přáni. Více SZ.

Proč není EVO dobrý disk? -> http://bit.ly/2tnhOuq
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Klamerka 13. 2. 2019 11:52

Chipoun píše:Když má bez zátěže procesor 71... jsi si jist, že je správně nasazen chladič a správně aplikována pasta? (po opakovaném rozebírání při výměně desky)

Dnes ráno mě napadlo to stejné. Na reklamaci jsem nesl celou sestavu a když měnili desku, museli demontovat chladič. Otázka je, jestli tam mázli zase pastu. Rozeberu dneska a kouknu. Pastu mám.

Python.p píše:Přenechat to někomu kdo ví co dělá...

Jasně. Ale to bych to zase jen dostal přenastavené a nic o tom nevěděl. V případě jakéhokoli problému bych byl zase odkázaný na někoho jiného. KineCZek mi pomohl již tím, že navrhnul tuto sestavu a pochopil jsem, že je již prověřená, takže ji stavělo více lidí. Doufal jsem, že někdo třeba napíše, jakým směrem jít (mě napadá snížit teplotu procesoru, třeba snížením jeho frekvence? Nebo instalovat SW typu SpeedFan a nastavit přesnější profily).

Připadá mi logické nevymýšlet již vymyšlené. Já jsem zatím uchytil veškerou kabeláž k bokům skříně, abych měl čistý prostor u větráku.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 2. 2019 12:06

Ona u te Noctuy prece byla cela tubicka NT-H1. ;)

Mimochodem se ta Noctua da nasadit i nespravne, potom koliduje s kde cim. Na tuhle desku jsem ji daval, ale uz si nepamatuju, jestli jsou mozne obe moznosti, zebra vodorovne i svisle, nebo jenom jedna ani pripadne ktera z nich. nenosim v hlave wikipedii, bohuzel.

Kazdopadne provozni teplota 70C pri 2000rpm rozhodne neni spravne, tak to proste byt nemelo a nema, tecka. Uz tady na foru vim urcite o minimalne peti lidech co maji takovouhle konfiguraci (tuhle skrin, tuhle desku, tento chladic a nekterou i3, 8100/8300/8350k) doma. Dokonce s 8100 a 8300 jsem to osobne nekolikrat stavel.

Nikdy to nemelo 70 v idle a nikdy to nebylo hlucne.

KineCZek

Odeslat příspěvekod malay 13. 2. 2019 15:52

Co mě tak napadá:
1/ křivý IHS na CPU
2/ špatně nastavené napájení CPU (TDP, power limity, curent limit) v biosu
3/ zkusil bych tam připlácnout box chladič (jen na zkoušku), ten špatně nasadit nejde, mohl bys pak udělat screen desky v HWinfo - aby byly vidět teploty, proudy, otáčky větráku a případně spotřeba. V klidu to musí být tiché i s boxem, jen v zátěži už bude box slyšet. Když to bude s boxem v klidu OK, je pravděpodobně problém v tom chladiči. / Problém s teplotou ve stejné skříni tu před časem řešil mvm89.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5670@4,2/4,0GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, SSD 128GB, 2x SSD 250GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 2. 2019 16:53

Tam ale slo o 8350k ve dlouhodobe zatezi, coz vyresilo shozeni power limitu. Tohle nebude ten pripad.

KineCZek

Odeslat příspěvekod malay 13. 2. 2019 18:11

Klamerka má problém i v klidu, tak si taky myslím, že to bude jiný případ. Upřimně, kdybych chtěl takovou malou tichou krabičku za monitor, tak si vyberu CPU, které uchladím pasivně, i kdyby přitom to CPU mělo mít 70-80°C - však CPU není z vosku :-). Zmínil jsem mvm89 spíš jen proto, aby si si Klamerka nemyslel, že je jediný, komu to to od samého začátku nefungovalo podle představ. Ono to tady totiž vyznělo, jako úplně easy sestava. Tak bezproblémové sestavení to ale není, protože airflow je tady vlastně obráceně, jestli se teda tady vů§bec dá o nějakém airflow mluvit. Řešit pak problémy snižováním TDP - to je na hlavu, to už je lepší si rovnou koupit CPU s menším TDP a ušetřit money.
PS: Koupit si auto a pak plyn jenom lechtat, aby se mi nepřehřál motor - to musí být tedy jízda :-)
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5670@4,2/4,0GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, SSD 128GB, 2x SSD 250GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod MiASX 13. 2. 2019 18:49

To musi asi stacit na ten chladic sahnout ne? Pokud ma procesor 71 °C a chladic bude vlazny, tak je spatne nasazen, zvlast kdyby byl vlazny i s odpojenym vetrakem.
MiASX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 13. 2. 2019 19:36

Při stress testu moje CPU vyleze max na 73°C, můžu tě ubezpečit, že chladič je jen vlažný. Diagnostika, kterou popisuješ, může fungovat jen v případě chladiče, který je z celistvého bloku kovu bez heatpipe.
malay
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka