Domácí PC, cca 20k, CLASSIC, virtualizace

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Jerry_ABC_008 15. 3. 2019 07:25

Ahoj,

prosím o návrh sestavy na základě těchto údajů:

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI Classic / startující Boeing (PC bude v pracovně, horší než stávající noťas to být nemůže)
UCEL PORIZENI SESTAVY - Všestranny domácí PC - 15% hraní, 20% office, programování (JAVA, C++, PYTHON), web, 20% multimedia, 45% virtualizace
FINANCNI LIMIT cca 20 000,-
OPERACNI SYSTEM - W10 Pro, Aukro
SESTAVITE SI PC SAMI? Sestavím si sám.
BUDETE TAKTOVAT? Rád bych.
MONITOR + JEHO ROZLISENI? Monitor mám AOC 27", Full HD (https://www.czc.cz/aoc-27v2q-led-monito ... 11/produkt) a jsem s ním spokojen.
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? Jen skříň.

Aktuálně na výše uvedené používám Dell Inspiron 7720 v konfiguraci https://www.czc.cz/dell-inspiron-se-772 ... 40/produkt a už přestává stíhat, takže jej plánuji nechat jako noťas na chalupě a domů bych pořídil nějaký desktop. (studentská léta mám za sebou, noťas už nepotřebuji)

Často si nosím práci domů (proto ta virtualizace) a při spuštění 2 virtuálů a práci v nich (na pozadí) jede fyzické CPU a RAM tak na 80% a já jsem limitován, co mohu mezitím dělat, než virtuály skončí svoje úkoly... obvykle tak maximálně web, o testování v dalším virtuálu si můžu nechat zdát :)

Ale rád bych si občas i něco zahrál (na stávající GT650M hraju WoW BfA v téměř minimálních detailech a i tak mám občas hrozné dropy na 10 FPS...., pak hraju Shadow Warrior 2 - opět vše na min, Just Cause, pak strategie Command and Conquer.. ) ale rád bych si zahrál i novější hry: GTA V, Zaklínač 3 a tak... v hezčích detailech :)

Co už mám (resp. použiju ze stávajícího NTB):
SSD https://www.czc.cz/adata-premier-pro-sp ... 35/produkt
HDD: https://www.czc.cz/seagate-barracuda-2- ... 80/produkt

PC bych rád postavil na platformě AMD (CPU) a Nvidia (GK) - 1060GTX? Kvůli virtualizaci bych si představoval něco jako Ryzen 5 2600X? Primárně upřednostním více jader / vláken (aktuálně v notebooku je 8 vláken, takže od stolního bych chtěl vláken víc). Cenu bych chtěl udržet na cca 20000,- +- 10%. Když mě přesvědčíte, že má smysl investovat víc, tak strop je 25 000,- to už je ale maximum, protože to bude jen mé domácí PC a stávající noťas před těmi lety stál taky kolem 25k. Představuji si, že dnes za stejné peníze pořídím něco mnohem výkonnějšího a opět to několik let budu moci jen používat, případně upgradovat (třeba CPU, GK), když by něco přestávalo stačit.

V PC není potřeba DVD mechanika, hodila by se ale čtečka karet. RAM v základu stačí 16 GB, později rozšířím na 32 GB. PC bude pod stolem, takže o design case mi vůbec nejde.

Díky za návrhy :)
Jerry_ABC_008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 3. 2019 08:43

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... O1014KUD01

Osobne bych to ale oblekl do Define S + 6x F14 Silent, primarne kvuli lepsimu chlazeni. Desku by si to zaslouzilo X470 Taichi a SSD alespon 970 EVO PLUS 500GB, to bys poznal HODNE. Stejne tak bych pod 32GB RAM na virtualy rozhodne nechodil. U zdroje zvaz pritlacit na RMx, je tam velky bonus 10let zaruky.

Ale chces byt s rozpoctem pri zemi, zustavam s rozpoctem pri zemi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Jerry_ABC_008 15. 3. 2019 08:53

Kine, díky!

A mohl bys prosím poskládat i variantu kolem těch 20k, abych měl představu, o kolik bych si v porovnání s touto pohoršil?

A zdroj RMx, například tento by vyhovoval? https://www.czc.cz/corsair-rmx-series-r ... 67/produkt
Jerry_ABC_008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 3. 2019 10:09

Tam by se dalo jit dolu s procesorem a zbytek nechat jak je. Ale to prave nedelej, ty virtualy si neco vezmou a pokud chces (jakoze ja bych 100% chtel) mit moznost na PC neco delat i kdyz ty virtualy jedou, nech procesor tak jak je. ;)

RMx bych radeji vzal 650.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Jerry_ABC_008 15. 3. 2019 12:05

Tak objednáno. Díky Kine, za návrh sestavy :)

Jsem sice lehce přes limit, ale i tak jsem spokojený, na pár let mám zase vystaráno. Doufám :)
Jerry_ABC_008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 3. 2019 12:39

Určitě.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Jerry_ABC_008 15. 3. 2019 13:14

Tak ještě jedna změna.

Místo GTX 1660 jsem nakonec vzal GTX 1660 Ti ve verzi ARMOR (https://www.czc.cz/msi-geforce-gtx-1660 ... 88/produkt), protože se mi naskytla možnost ji koupit za stejnou cenu, jako GTX 1660, tj. necelých 7 000.

Vzhledem k tomu, že by měla mít výkon jako GTX 1070, si určitě pár let stěžovat nebudu, vzhledem k tomu, že dnes hraju na mobilní GT650... :D

Což je už zřejmě hodně dávný pravěk.
Jerry_ABC_008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 3. 2019 13:22

Tak pokud byla ta moznost, jedine dobre. :)

KineCZek

Odeslat příspěvekod Jerry_ABC_008 21. 3. 2019 14:26

Ahoj,

tak PC už mám sestavené a právě z něho píšu tento příspěvek :)

S výkonem Ryzenu jsem velmi spokojen, manuální taktování jsem zkusil, dostal jsem se stabilně na 4.2 GHz při 1.4V, teploty v zátěži byly po 4 hodinách syntetického testu do 72°C.... ale celé jsem to pak vrátil, protože Precision Boost Overdrive. Už samotné XFR mi umožnilo boostovat na 4.35 GHz, ale jenom krátkodobě a na jednom core. Se zapnutým Precision Boost Overdrive to víc žere, CPU Voltage to pere až na 1,5XX V, což mě zpočátku trochu děsilo, ale podle diskusí na netu je to OK.

Podle RyzenMasteru boostuje až na 4,35 GHz a drží na všech jádrech, dokud to chlazení zvládá, a pro porovnání v CineBenchi mám 1956 bodů. S manuálním taktem jsem dosáhl "pouze" na 1899. Tebou, Kine, doporučené RAMky šly přetočit na 3400 MHz (komp normálně nabootoval), ale v zátěži to pak nevydrželo... takže jsem se dostal postupně až na certifikovanou hodnotu 3000 MHz.

Třešničkou na dortu je už jen grafický výkon, kdy mi hry jedou na full HD na ULTRA! To je takový malý zázrak... a k tomu mám obligátní 2 virtuály, které si počítají a já mezitím hraju.

P.S. Trochu jsem se bál té skříně, tady na foru jsem četl, že má tenké plechy... ale skutečnost je zcela jiná. Plechy bočnice jsou docela tlusté, s tím jsem vážně spokojen. Co mi ale trochu vadilo, bylo enormně málo místa na cable management, hezky jsem si to vyvázal... a pak jsem zjistil, že to nezavřu, takže celý znova :D Musel jsem ale vyměnit všechny ty větráky (to tam výrobci dávají fakt odpad nebo co?) a nakonec jsem větráky měnil i na tom aftermarket chladiči, protože to bylo v zátěži hodně hlučné. Aktuálně ta celá sestava je v zátěži výrazně méně hlučná, než můj starý notebook. V klidu pak ani nevím, že běží, protože grafika netočí větráky, zdroj taky ne, na procesoru se to točí neslyšně až do 50°C... a ty Arctic Fan Silent větráky jsou skutečně velmi tiché :)

Celkový limit jsem přesáhl o pár tisíc, ale jsem za to rád, protože výsledek stojí za to.

Takže ti chci, Kine, poděkovat za pomoc pří výběru komponent a návrhu sestavy.
Jerry_ABC_008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 3. 2019 15:01

Rádo se stalo. A já děkuju Tobě za feedback. :-) Sám jsem rád, když někdo přijde a je nadšený jako teď Ty.

Mimochodem zkus si v BIOSu povypínat pár jader, ať vidíš jak by se to chovalo se slabším CPU. Protože ta úspora by za ten pokles pohodlí nestála. ;-)

KineCZek