Upgrade/Nový classic/LN, 100% herní, 40 000,-

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod BlaserX 22. 4. 2019 18:18

Dobrý den,
potřeboval bych poradit s vylepšením stávající sestavy nebo sestavení nové. Mám menší problémy s nynějším HW, popíši dále. Abych se držel vzoru. :)

Hlučnost: Preferoval bych LN pokud nebude možno z finančních důvodů nevadí
Účel: 90% hraní her, 10% běžné využívaní (filmy, hudba, internet) - nestreamuji, používám ale občas android emulátory (1-2 okna najednou + hraní PC hry) omezené na využívání 1 jádra procesoru. Hraji převážně survival a mmorpg ... Ark Survival, Blade and Soul, Division 2 (popravdě se nebraním ničemu)
Finanční limit: 40 000,- Kč (maximální limit přes který bych nechtěl jít 50 000,- Kč)
OS: Nemám krabicovou verzi, ale aktivované Win 10. Nevím jest-li lze převést na jiný PC. Pokud ne, řešil bych přes aukro. Nepočítat do rozpočtu.
Sestavení PC: Po mém prvním nezdárném pokusu viz. níže bych si nechal PC sestavit. Nechal bych to dělat přes známého pokud by si troufl nebo pak po domluvě s odborníkem zde na fóru kterého každý zná. ;-) Řešil bych později soukromou korespondencí.
Taktování: NE! V těchto vodách neumím plavat.
Monitor: Nepočítat do základního rozpočtu 40 000,- (do 50 000,- už ano) Nyní mám: Acer H226HQLbmid - LED monitor 22" - https://www.czc.cz/acer-h226hqlbmid-led ... 8b/produkt
Periferie: Bez periferií

Procházel jsem si zde fórum a hlavně post: viewtopic.php?f=932&t=1296465
Kdybych tam počítal se sestavou do 36 000,- tak předpokládám že bych musel dokoupit i lepší monitor.
Rád bych maximálně do 25"

Otázka je zda je nutné kupovat vše. První sestavu jsem si nechal postavit v CZC a poté jsem si ji sám vylepšoval a nakonec jsem ji přestavil skoro celou při čemž jsem udělal pár chyb za které jsem zaplatil a nevím jestli kvůli nim není lepší koupit novou sestavu. Omlouvám se, nechci řešit problém který mám jen posoudit možnosti. Hlavně tu základní desku jestli ji mám použít.
Ve zkratce šel jsem podle návodu a nechal se navést na to že jsem přepóloval tlačítko zapínaní na case a základní desce - tlačítko nefunguje (zapínám teď tlačítkem resetu), shořeli mi HDD. Koupil jsem nový HDD, zapojil správně a vše šlo dobře. Včera přestala fungovat grafická karta: samovolný reset PC - obrazovka nereaguje - HDMI kabel do základní desky - GPU nenalezena ve správci zařízení, biosu = reklamace, již nemají v nabídce tak předpokládám že si budu moci vybrat nějakou jinou.
Nynější sestava:
https://www.czc.cz/04ccsbijmki459hd3sftv0ft3g/seznam

Je nutné koupit vše nové nebo lze něco použít?
Předem děkuji za rady.
BlaserX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 22. 4. 2019 19:52

Vezmi novou výkonnější grafickou kartu a vyměň SSD za větší a rychlejší. Zbytek v pohodě přežije dalších několik let, rozhodně není třeba kupovat všechno.

Zapínání bude pravděpodobně jen otázkou špatného zapojení, ale těžko říct, co jsi tam prováděl. :))
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 23. 4. 2019 07:22

BlaserX píše:Ve zkratce šel jsem podle návodu a nechal se navést na to že jsem přepóloval tlačítko zapínaní na case a základní desce - tlačítko nefunguje (zapínám teď tlačítkem resetu), shořeli mi HDD.


Tohle mě přijde trochu zvláštní.. vždyť zapnout PC jde i šroubovákem.. jak je pak možné tlačítko přepólovat? Ano, ještě bych pochopil, že shoří ty svítící LEDky, ale vypínání jako takové?
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 23. 4. 2019 07:58

Vzhledem k popisu, co vše odešlo, je potřeba se zamyslet nad řešením řízení ventilátorů a doplnit je masivně spolu s novou výkonnou GK. Pokud bylo doteď řízeno manuálně v FD Define R4, mohl to být ten problém.
...Tlačítka ...kontakty jsou mechanické ale kdo ví, kam je zapojil - pak by mohly "znevodivět".
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod BlaserX 23. 4. 2019 09:13

Zapojil jsem červený kabel na minus PIN základní desky a ano bylo mi to hodně divne, ale návod je návod. poté jsem PC zapnul, normálně naběhl ale asi po 5 vteřinách se sám vypnul a za pár vteřin zase zapnul. To se dělo stále dokola. Když jsem červený kabel zapojil na + PIN tak to dělalo to samé. nakonec jsem zapojil tlačítko tvrdého resetu na PIN zapínání na desce a vše fungovalo, takže jsem to tak nechal. omlouvám se, vím že to nepatří sem. Jaké GPU byste doporučili vzhledem k tomu co mám? Pokud mi uznají reklamaci staré mohl bych koupit třeba rtx 2080, popřípadě jaký monitor abych využil všechny možnosti GPU. Diky
Edit: Asi jsem zapomněl napsat že ten problém se základní deskou se stal před rokem. Celý rok vše fungovalo dobře. O víkendu se stal jen problém s GPU, nápis grafiky svítí ale větráky se netoci. Proto ji budu reklamovat a rovnou jsem uvažoval o vylepšení sestavy nebo koupení jiné.
BlaserX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 23. 4. 2019 19:37

Kablíky panelu PC skříně jsou obvykle zakončeny "kostičkami" s nápisy, které určují propojení k desce - System Panel Header. Názvy si dost odpovídají. nevím nic o návodu, který se týká červeného kablíku.
http://asrock.pc.cdn.bitgravity.com/Man ... df#page=28
Značky + a - jsou u připojení Power LED nebo HD LED. Spínače mají obvykle ve zkratce zakomponované slovo Button, např. PWRBTN a propojují se proti GND. Na "kostičce" může být POWER...
Po popisu problému s propojením začínám mít dost obavu.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod BlaserX 23. 4. 2019 21:22

Ano přesně tak, a do kostičky vedou dva dráty - červený a černý. Kostička se "napichuje" na trny, v tomto případě na dva. Červený se "napíchne" na PWRBTN# a černý na GND a já to prostě otočil. Toto se stalo před rokem, základní deska funguje do ted, jen nemám zapojený power button ale zapínám přes reset tlačítko. Takže problém bude nejspíše někde v bedně. Ale to už jsme zase jinde když se bavíme o tomto - nepatří to do sekce PC Sestavy.
I tak děkuji.
BlaserX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chipoun 24. 4. 2019 05:50

Ale ten spínač jen spojí dva kontakty... takže na polaritě nezáleží. Pokud docházelo k restartům, tak se tlačítko pravděpodobně zaseklo zamáčknuté.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Shitman 24. 4. 2019 15:33

Zapínací tlačítko po dobu stlačení spojuje piny pwrbtn+ a pwrbtn-, přičemž na polaritě zapojení nezáleží. Pokud ty dva piny krátkodobě spojíš čímkoli vodivým, třeba šroubovákem, musí to najet taky. Má šroubovák "polaritu"? Nemá.

Pokud tlačítko nefunguje, je buď zapojené blbě, nebo jsi při manipulaci s kabely někde poškodil kontakt (vytržený kabílek na straně u tlačítka například).
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 24. 4. 2019 20:16

Ten Power Button jsme probrali horem dolem, možná že ve skříni je špatné zapojení nebo zkrat na vedlejší přívod. Otočení by normálně nevadilo, ale něco dalšího je zřejmě špatně. Necháme to být.
Důležitější by bylo, kdybys napsal,
1/ jak máš řešené ventilátory a jestli se řídí tím ručním regulátorem skříně, nebo teď máš PWM přímo do základní desky.
2/ Pro jakou ses rozhodl GK (případně přestavbu, možná ses dohodl SZ) viewtopic.php?f=919&t=1297189
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 4. 2019 20:42

Zadna SZ komunikace (alespon tedy se mnou) zatim neprobehla.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BlaserX 24. 4. 2019 23:07

1. Ventilátory jsou originální které byly na skříni a řídí se ručně (Jeden na zadní straně a jeden na přední). Ventilátor na chladiči procesoru se reguluje automaticky.
2. Přemýšlím o této GK: ASUS STRiX RTX 2080 OC
3. Soukromá komunikace zatím neproběhla, protože jsem řešil reklamaci staré GK a stále ještě nevím jestli ji neopraví, vrátí mi peníze nebo si budu moci u nich vybrat jinou.
Zatím jsem se držel rady od The Shitman jen s výměnou GK a SSD. Poté i s výměnou monitoru, abych využil možnosti nové GK. S monitorem si ale nevím moc rady.
BlaserX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 4. 2019 23:25

Jakou kartu reklamujeme, kde (u koho) a kvůli čemu? Díky.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BlaserX 25. 4. 2019 05:24

Hned v prvním příspěvku jsem to zmínil. Byl to hlavní důvod tohoto "dotazu".
Tuto grafiku reklamuji u Alzy. https://www.czc.cz/sapphire-radeon-nitr ... 63/produkt
Důvod: Během hraní se samovolně resetoval PC, monitor již nenaběhl, hlásil "no contact". Zkusil jsem reset PC, vypnutí monitoru atd, ale nic nepomohlo. Nakonec jsem připojil monitor na základní desku, grafickou kartu jsem nenašel v biosu, správci zařízení a samotný program grafiky hlásil že není připojená. Samotná grafická karta ve skříni svítila (její nápis "sapphire"), ale ventilátory se netočili.
Proto jsem napsal také to co jsem provedl s tím zapojením základní desky, protoze jsem si nebyl jistý jestli jsem s ní třeba něco neprovedl co by vedlo ke "zničení" grafiky. "Problém" se základní deskou se stal před rokem, problém s grafikou tento víkend. Bohužel jsem netušil, že to tu každý začne tak moc řešit to tlačítko a základní desku. Chtěl jsem hlavně vědět jestli je "nutný" celkový upgrade/sestavení nové sestavy. Děkuji
BlaserX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 4. 2019 08:49

Promin, nemel jsem cas cist celou diskuzi od zacatku, proto se ptam na potrebne veci jednotlive.

Zdroj po prestavbe? Jiny kabel jsi zkousel?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků