Hry, Youtube, Chrome, 2x FullHD, 15tis (+), classic

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod cobot 10. 9. 2019 11:04

Zdravím dostal jsem úkol sestavit komp bez periferií a os (koupím online) s tímhle zadáním:

Minecraft (a spravování serveru Mincraftu přes FTP, žádné lagy... ať už to znamená cokoliv...)
Hodně otevřených oken v Chromu
Další hry Minecraft, Trove, Apex Legends, CS:GO, Fortnite (s výkonovou rezervou + tenhle typ online her co se možná do budoucna objeví)
Nějaká editace videí na youtube (nic ultra profi)
Zapojení dvou monitorů ve fullHD

Rozpočet je 15-20k s tím že ideálně se dostat co nejblíže k těm 15k.

Moje představa: mini tower, potenciál výměny procesoru (možná z toho plyne Ryzen 1 nebo 2 a v budoucnu 3) a grafické karty. Disk asi jen SSD ale v tom případě 500GB (jesti M2 nebo normální nevím). Snad by se do rozpočtu vešla i nějaká grafická karta. Já bych chtěl jen nvidii, asi Pascal 1030, 1050 nebo 1050ti. Jestli se dají ještě koupit. Výš už se asi myslet nedá. Možná je to ale k těm hrám zmíněným výše i zbytečné.

Možná by příjemce ocenil case s plexisklem a nějaké RGB blbosti (komponenty)

Děkuji za návrhy
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 9. 2019 13:01

Na zadne RGB blbosti nemame budget, neblazni. Uz tak mas 20.000,- Kc budget spise na hrane. Ale vymyslet se neco da, neboj.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod cobot 10. 9. 2019 13:23

V pohodě RGB samozřejmě potřeba není.

Trochu jsem to prošel a i dostal nějaké návrhy:
- Ryzen 2600 nebo 2600X + stock chladič
- Nějaká deska s B450 (pokud by v budoucnu uměla i Ryzen 3600X bylo by to super pokud je to vůbec možné. Mám rád Asus.
- RAM by stačilo asi 8GB, jen nevím jestli jeden modul nebo dva v dualu a hlavně na jaké frekvenci a to i s ohledem na někdy v budoucnu nový procesor (Ryzen3xxx). U DDR4 a hlavně AMD sestavách nemám o RAM páru
- 500GB SSD za mě by byl super M2 a četl jsem něco že to bere PCIe linky (možná blbost) Crucial MX500 500GB
- Grafickou kartu jsem koukal, že se stále prodává 1050Ti.
- Zdroj nevím jakou vatáž. Pokud pomůže cena stačí bronze. Léta používám seasonic, ale není nutné. Uvítal bych modulární kabeláž
- Skříň nějaký decentní minitover jako Fractal Design Define Mini C, SilentiumPC Signum SG1 - líbí se mi vypínání a usb porty nahoře.

Co myslíte?
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 9. 2019 13:30

19.831,- Kc

Ctyrjadrovy procesor s vykonem vyssim, nez i5 7600 (!)
16GB RAM
500GB NVME
GTX 1660 Ti s tichym chlazenim

To vse pod dvacet tisic lezi v solidni skrini s vyresenym chlazenim a se spolehlivym napajecim zdrojem.

KineCZek

Odeslat příspěvekod cobot 10. 9. 2019 14:09

Ten procesor vypadá dobře, ale jsou to 4jádra vs 6jader + HT. Vím, že u her je důležitý vykon na jádro, kde asi vždycky vede intel, ale není ten Ryzen i modernější?

Grafika je super, ale vzhledem ke snaze dostat se spíš blíž k těm 15k je to podle mě overkill. Myslím, že ta 1050Ti by zatím stačila. Nemám tedy ponětí jak je náročný Minecraft a Fortnite. Ten kluk určitě nemá ambice hrát věci jako Metro s RTX, KC:D a podobný.To bych viděl za dva roky jako výměnu grafiky.
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 9. 2019 14:16

Vezmi to tak, ze herni vykon toho meho navrhu bude mezi 2x a 3x nasobkem vykonu Tebou navrzeneho zoufalce. To je holy fakt.

Metro s RTX by na GTX grafice stejne nefungovalo. Ale jako jo, klidne mu kup kancelarsky strep s procesorem, ktery nez zacnou hry vyuzivat aspon ze 2/3, bude beznadejne zastaraly.

Plne chapu, ze reklamni masaz "vic pruhu, vic adidas" na bezne uzivatele zabira. Jen je potreba se obcas zastavit a rict si, cemu vlastne tech triasedmdesat jader prospeje. Ja to prirovnavam k sedadlum v autobusu ... na cesty na nakup, nebo s rodinou na dovolenou, si autobus taky nekoupis. A ze 2x za zivot potrebujes odvezt pohreb a svatbu? Holt pojedes s osobakem na vicekrat... (zde parafraze, na render videa si proste o par minut pockas)

KineCZek

Odeslat příspěvekod cobot 10. 9. 2019 14:36

Výkon 1660 Ti vs 1050 Ti vůbec nezpochybňuju. Snaha je ušetřit a neplatit výkon, který teď nebude potřeba.

Nedaří se mi najít srovnávací benchmarky toho Ryzenu vs té i3. Našel jsem ale nějaké nevím jak hodnověrné video https://www.youtube.com/watch?v=uSfURH7w7Yw, kde vychází ten Ryzen výrazně lépe. I když je samozřejmě dražší tak by se to dalo čekat.

Já jsem obecně fanda intelu. AMD komp jsme nikdiy nestavěl, ale svůj komp asi taky budu brzo stavět na R7-3700. Jde o budoucnost. Nové konzole pojednou na Ryzenech a víc jader bude stále důležitější. Proto i u tohohle kompu uvažuju tak, že koupím relativně slušnej procesor. Desku, která už teď umožní dát tam o generaci novější Ryzeny druhé generace a grafiku, která zatím na ty blbosti typu minecraft stačí. Za dva roky tam můžu dat silnější procesor a nvidii 2070. Takhle uvažuju. Nejde o to koupit teď to nejlepší a utratit maximum. I požadavek na ticho není. Byť toho stockového u Ryzenu se bojim. Slyšel jsem i něco o tom, že se větrák u ryzenu zapíná každou chvíli kvůli boostům CPU, což je prý extrémně otravné. Zas kancelářským kompem bych Ryzen 5 s 1050Ti nenazýval.

Ale samozřejmě neříkám, že mám patent na rozum. Jen se snaším vyjít vstříc známým a omezenějšímu budgetu.
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 10. 9. 2019 14:46

Samozřejmě že bude Ryzen výkonnější, je rok 2019 a hry se už dávno naučily pracovat s více jak 4 vlákny. 4 jádra už bych dnes nechal pouze pro kancelář.

Stockový chladič je dobrý až Wraith MAX nebo Prism. V opačném případě je vždy lepší zakoupit například levnější Spartan 3. Samozřejmě proti Intelovským stockům jsou jakékoliv Wraithy kvalitativně jinde.

O 1050 Ti ani neuvažuj. Minimum dnes je RX 570, která je výprodejích dokonce levnější, než 1050 Ti.
i9-9900K @ 5Ghz/4,5Ghz Cache + FD S24 | MSI Z370 KRAIT GAMING | GIGABYTE RTX 2080 Ti GAMING OC 11GB @ 2085-2100/16200Mhz | G.Skill Trident Z 16GB (2x8GB) @ 3600Mhz, CL16 | SAMSUNG 970 EVO NVMe | Corsair RM650x | Bitfenix Aurora + NZXT LED | 144 Hz IPS QHD
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cobot 10. 9. 2019 15:00

Koukám, že ta 1050ti je vážně hodně slabá. Když já mám nějakou vnitřní avezi proti AMD grafikám. A to i když koukám, že ta RX570 je cca o 40% výkonější než ta 1050Ti. Možná zkusit sehnat bazarovou 1060 6GB. Koukal jsem, že by se možná dala sehnat i za 3500,-. Byť bazar také není moje hoby.

Ale narovinu. Grafika je možná až to poslední. Dá se snadno kdykoliv vyměnit. Mnohem důležitější je pro mě výběr platformy. Deska, procesor a paměti. To je základ.
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 9. 2019 15:10

i3 s cenou cca dva a pul tisice nikdy nebyla a nikdy ani nemela byt vykonovym konkurentem procesoru ani za 4, ani za 6 tisic.

-

K tem hram. 60% hracu hraje na notebooku. Z nich vetsina bohuzel ma procesory klidne i7 se 2C/4T. Zadny rozumny herni vyvojar si pod sebou nepodrizne nadpolovicni vetsinu potencialnich kupcu. To by musel byt budto tezky samaritan, nebo tezky d*bil.

Prosim prestanme teoretizovat a prestanme srovnavat nesrovnatelne.

KineCZek

Odeslat příspěvekod cobot 10. 9. 2019 20:55

No dobře a co teda ta kombinace Ryzen 5 2600, B450 a nějaký DDR4? Dává to smyl? Potřeboval bych poradit jestli jo a co konkrétně ta komponenty. Jakou desku. Ideálně Asus a hlavně jaký k tomu paměti. Jde mi to kompatibilitu se Zen2. Nebo možná rovnou vzit Ryzen 3600...?

Grafárnu by zkusil pořešit tu bazarovou 1060 a nebo se skřípěním zubu tu 570tku...
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 10. 9. 2019 22:20

Pokud někomu skládáš ten PC ty, tak nikdy k upgradu CPU nedojde.. sorry ale uživatelé zkrátka tyto věci nedělají. Dělají to maximálně ti, kteří to mají jako hobby.

Takže uvažovat o nějakém "budoucnu" a coby kdyby... nemá valný význam.. ano, upgrade grafiky, asi ano.. přidání disku / ramek.. možná taky.. ale o čemkoliv dalším silně pochybuju.

Já tě od Ryzenů nemám potřebu odrazovat.. stejně ho pravděpodobně koupíš. Ale nepochválil by tě konečný uživatel víc, kdyby mohl obdobné hry hrát třeba dalších 3 roky bez nutnosti cokoliv dalšího řešit? Než teď ušetřit 3 tisíce na to, aby za půl roku řešil prodej / nákup nové grafiky nebo něčeho dalšího?
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 9. 2019 22:59

Ne, lepší je přece teď uživateli prodat šmejda, ať za dva roky příjde a dá zase vydělat!

Naštěstí já to dělám trošičku jinak.

KineCZek

Odeslat příspěvekod cobot 11. 9. 2019 08:53

@Kaulik: vím na 100%, že ten komp budu mít na starosti a další upgrade za 2,5,7 let budu dělat já. Proto jsem si chtěl nechat otevřené dveře pro budoucí upgrade CPU. Souhlasím, že je hodně pravděpodobné, že se CPU nikdy měnit nebude. I proto jsem chtěl modernější vícejádrový CPU, kde navíc cenou vede AMD. Ryzen 5 mi přišel jako rozumnej O to víc mi moc nesedí ta čtyřjádrová i3, která může zastarat dříve a pokud by se neměnila mohla by být v budoucnu úzkým hrdlem. Souhlas i s tím, že je pro koncového uživatele lepší a víc ocení když se na to tři roky nešáhne. I pro mě to bude lepší protože to nebudu muset řešit. Problém je ale budget. Pro matku samoživitelku je rozdíl mezi 15 a 20tis věc co musí řešit. Proto je i snaha přiblížit se k těm 15 byť mám "povoleno" jít na 20.

@KineCZek: křivdíš mi. Kromě voseru a obav, že mladej nebude spokojenej z toho nic nemám. Velmi pravděpodobně mě to bude stát i nějaké vlastní peníze. Ale vykašleme se na osobní věci. Neříkám, že tvůj návrh je špatný. Moje výhrady jsou "jenom" čtyřjádrový procesor" a skoro půlka rozpočtu na grafickou kartu. On opravdu nebude hrát nic jiného než co je v požadavcích. Přeci mi nechceš tvrdit, že na minecraft, apex, atd potřebuje 1660ti? Navíc GK je nejsnáze vyměnitelná komponenta. Pokud vezmu ten velmi reálný scénář, že se CPU měnit nebude, tak tam v tom kompu zůstane 5-10let a měnili by se právě jen grafické karty.

Asi tě to vyděsí ale já jedu od září 2010 a i5-760 a aktuálně s 1060 6GB (třetí GK). Procák už je samozřejmě úplně mimo, ale přesto jsem na tomhle střepu odehrál i nový Metro v FHD na střední 40-55FPS. Poučení pro mě je na CPU příští rok spíš nešetřit, aby mě těch deset let zas vydržel.

Já ten Ryzen netlačím za každou cenu. Jak jsem psal vždycky jsem měl intel a stavěl intel, ale přijde mi, že se ten Ryzen docela povedl. Co je na něm tedy špatně? Kromě popisů jako zoufallec, kancelarsky strep, reklamni masaz "vic pruhu, vic adidas", šmejd atd žádnou argumentaci nevidím. Já četl negativa, že nejdou taktovat což nevadí, stock větráky jsou blbý a o nějakých problémech s boostem. A pak, že ve výkonu na jádro oproti intelu stále zaostává. Vzhledem k tomu, že nové konzole pojedou právě na Ryzenech budou asi hry v budoucnu optimaizovány právě na ně. Snažím se najít řešení. Můžu utratit 20 ale lepší by bylo utratit jen 15.
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 11. 9. 2019 10:30

Dívej, doopravdy sem nechtěl, aby můj post byl vnímám negativně.. Zabíháme tady moc do vod, které nemám rád - a to jsou "coby kdyby".. Pokud nemáš/nemám nějaké informace, které mají valný vliv na budoucí vývoj a nejsou jasně dané, blbě se na to reaguje.

Tak zpátky zase trošku k tématu. Apex kamarád hraje na GTX660Ti a tam už má hodně problém.. s 1050Ti na nějaký FHD medium detaily se kolem 50FPS držet může.. což by ale mě, na novým PC asi štvalo.. Ostatní hry nejsou tak náročné nebo je neznám, tak zbytek hodnotit nechci.

Mám to asi tak.. já bych dnes už spíš nekupoval starší Ryzen. Pokud ho chceš, koupil bych ten nový.. ale musíš se připravit na případné problémy, které potom budeš řešit zase ty. Ale jestli mu to necháš jako stock, bez OC s ramkami na 2667MHz, tak možná toho nebude tolik..
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Další stránka