LN/ULN kolem 25t úprava fotek/videí,kancelář,net,hry

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MgX 15. 9. 2019 19:18

Chci Vás poprosit o pomoc s výběrem PC. Protože bych rád šetřil čas rádců, dovolím si některé věci popsat podrobněji hned v prvním příspěvku. Samozřejmě jsem se snažil v souladu se zdejšími pravidly, sestavit název vlákna a vytvořit základní požadovaný bodový popis sestavy (viz níže).

Potřebuji koupit PC na dlouhý čas s dostatečnou výkonovou rezervou. Ano, můžete se smát, nicméně můj právě odcházející počítač už funguje deset let. Předchozí byl na tom podobně a sloužil až donedávna. Samozřejmě i já chápu, že výkon klesat bude, avšak hlavně pro moderní hry, či novější monitory s extrémnějším rozlišením. Kancelář, net a podobnou činnost lze zvládat i na starších mašinách.

Zvažuji, zda nyní nepořídit o něco levnější, byť výkonnou sestavu na úpravu fotek, videí a kancelář a následně nepořídit ještě jednu s větším záběrem pro hry a vyšší rozlišení. Či naopak, nyní výkonnější a pak dokoupit pomalejší PC, resp. NTB. Teoreticky se nabízí možnost koupit hotovou sestavu. Jestliže k tomu máte užitečnou radu, podělte se.

• POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI
Co nejtižší v rámci ceny alespoň LN, lépe na hranici LN/ULN. Nicméně nepotřebuji pasivně chlazené PC, ani bych ho nechtěl! Chci raději větší, prostorný case se zdrojem (lépe) v horní části. PC by mělo být poznatelně tišší, než má současná sestava, kterou přikládám.

• UCEL PORIZENI SESTAVY
Kancelář a internet 50%, úprava fotek/videí 25% (Zoner Photo Studio – JPEG/RAW), přehrávání multimédií 10% (ideálně aby PC zvládlo 4K/UHD videa s HDR), hraní her 15%.

• FINANCNI LIMIT

Cena kolem 25000 Kč s DPH. Pokud bude nutno připlatit a ono navýšení bude mít smysl, jsem ochoten cenu o něco navýšit. Z druhé strany, jestli je možno vše zvládnout levněji, není nutno částku vyčerpat.

• OPERACNI SYSTEM
Započtěte raději do ceny PC i OS Windows 10 Pro CZ (zřejmě OEM). Předpokládám, že oproti Home má lepší možnosti kompletního nastavení, obdobně, jako tomu bylo u Windows 7 a rozdílu mezi verzemi. Je ale možné, že OS získám jinak (legálně). Zatím netuším, proto je lépe OS započítat do ceny.

• SESTAVITE SI PC SAMI?
Dříve jsem si PC skládal vždy sám. Nyní bych zvážil, zda nepoprosím nějakého odborníka z fóra, který ho sestaví a naladí. Kdyby se cena hodně navýšila, zřejmě bych nakonec řešil sám. Nejsem schopen hned posoudit.

• BUDETE TAKTOVAT?
Přímo nebudu taktovat. Nicméně v minulosti jsem nechal automatiku, aby měla možnost navýšit takt pro lepší výkon.

• MONITOR + JEHO ROZLISENI?
Monitor nezahrnujte do ceny PC. Budu zřejmě kupovat nový, ale k jeho výběru jsem otevřel jiné vlákno v příslušné sekci, abychom se zde věnovali pouze sestavě. Určitě se bude jednat o 24“ až 27“ monitor bez blikání a jakýchkoliv anomálií, které negativně ovlivňují zrak. Určitě bych chtěl, aby měl dobře kalibrované barvy pro úpravu fotek, a to již od výrobce. Rozlišení FHD a vyšší. Náhrada za Dell Ultrasharp 2410.

• KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN
Periferie nezapočítávat, dokoupím zvlášť.
- rád bych ale měl v PC DVD vypalovačku (nebo koupím externí)
- rád bych měl věší case
- rád bych, aby do budoucna šlo případně vyměnit GK za výkonější
- rád bych měl možnost rozšířit jednoduše RAM
- rád bych měl PC na platformě Intel, pokud není problém

- chci kvalitní zdroj s dostatečnou výkonovou rezervou, kdyby se do PC cokoliv přidávalo

- nemám rád mikro desky. Pokud není nezbytně nutné, prosím volte klasickou velikost komponent
- nemám rád integrované komponenty, jakožto GK
- v žádném případě nechci aktivně chlazený chipset ZD s venilátorem velikosti pětikoruny. Vyhovuje mně ZD s pasivním chlazením přes heatpipe atp.
- v žádném případě nechci v PC jen SSD disky, protože jim nedůvěřuji v dlouhodobé spolehlivosti pro uložení dat. Chápu, že tím někomu způsobím kolaps, ale do počítače chci přidat dvojici klasických HDD, raději rychlejších - 7200 rpm (Ano vím, že jsou hlučnější. V případě potřeby bych je dal do boxu.). Data si samozřejmě zálohuji i mimo PC, nicméně jsem zvyklý mít v počítači dvě úložiště, které ještě dělím na dva oddíly v příslušné velikosti. Rád bych v tom pokračoval.


Pro celkový přehled - moje současná, historická sestava...

MB Gigabyte EP45-DS3R
CPU Intel Core 2 Duo E8400 3,00GHz
Chladič CPU PrimeCooler PC-HP4 SuperSilent
RAM A-DATA 2*2GB VItesta Extreme Edition (dual kit)
GK Gigabyte ATI Radeon HD 4850 512MB DDR3
2x HDD SAMSUNG F1 320GB SATAII/300 16MB 7200
DVD-RW Samsung Black SH-S203P SATA
FDD AOPEN
Zdroj CORSAIR Power Supply HX520 (ATX, 520W, EPS12V, PS2)
Skříň GIGABYTE AURORA černý
S OS Windows 7 Pro 64 bit (CZ)


Předem děkuji všem za kvalitní rady.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 9. 2019 08:04

Takhle jak jsem to naklikal si myslim, ze by to mohlo splnit vsechny Tve pozadavky. Tichounke to bude temer zazracne, rychle to bude "jako ridka stolice" ... :)) Bedna je vysoka kvuli pristupu vzduchu ke chlazeni grafiky, nicmene deska je mATX, protoze "uved OBJEKTIVNI duvody proc by nemela byt; nechci mezi ne nepatri".

Vykonove je to proti stare sestave raketa, jen tu mechaniku budeme muset resit externe a OS dokoupit, protoze "uplne kouzlit" bohuzel neumim. Porad jsem "jenom KineCZek" a ne Harry Potter.

-

Kdybys to chtel sestavit a odhlucnit atd, dej vedet SZ. Ale pro Tvoje oci to delat nebudu, takze rovnou rikam ... ano, zvysi to cenu. Na druhou stranu, pokud zvolis samostavbu, ber to tak, ze jsi v tom sam, a ze za rucicku Te (minimalne ja) nepovedu. Pokud nekdo z kolegu, je to jeho vec.

-

Samotny navrh:


25.638,- Kc
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 9. 2019 09:26

mATX nemám rád, kvůli prostoru a případnému rozšíření. Když si PC skládám sám, mám velký pracky a chci mít ke konektorům přístup.
Mimochodem, proč upřednostňuješ desky ASROCK? Gigabyte už není v kurzu?

Nežádám po někom, aby mně PCčko stavěl zadarmo. Z druhé strany netvrdím, že se - v případě řešení samodomo - nepřijdu na fórum na něco zeptat. Nestavím pecka každý den a už je to celkem dlouho, co jsem něco takového prováděl. Taky patřím mezi hlupáky, co na avmania.cz fóru radí bez nároku na honorář. Tak by se třeba někdo ochotný našel i tady. Také se nabízí hotové řešení - koupit hotovou bednu. Alfa.cz, czc.cz atp.

Počítám s tím, že nové PC musí být, samozřejmě, absolutně o jiné rychlosti než staré... o daleko vyšším výkonu. A drobnost. Nepotřebuji úplně potlačit výkon kvůli tichu.

Prosím Tě, úplně jako idiot se zeptám. Počítal jsem se silnějším procesorem. Předpokládám, že úprava fotek, teoreticky videí, jde hlavně po krku CPU. Z druhé strany ano, některé programy jsou schopny využívat i výkon GK. Kdybych neřešil hraní her, resp. řešil pouze okrajově, bez nároků na AA a hyper rozlišení, avšak ponechal potřebu běžně fungovat a přehrávat videa 4K HDR na nějakém adekvátním monitoru, je možné sestavu navrhnout trochu odlišně, se silnějším CPU? Nebo se pletu a je to celé jinak? Díky.

KineCZek píše:Porad jsem "jenom KineCZek" a ne Harry Potter.

A to je chyba :-)

Jinak se omlouvám za snížené množství znalostí v tomto oboru, ale nestíhám už sledovat vývoj všeho. Není čas a někdy ani chuť. Stačí mně vidět, jak se przní telky :-)
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 9. 2019 11:02

Hotova bedna bude neco mezi Boeing a classic resenim. Nic blizkeho ULN z hotovky nedostanes, kdyby sis prst v uchu zlomil. ;) Tzn bych si asi rozmyslel priority a zaridil se dle toho.

Slozit to je u ULN sestavy prvnich 10% prace, takove to, co zvladne i cvicena opice za dva banany na hodinu. Zbylych 90 je o odladeni, to uz ale zpravidla "neda" clovek bez zkusenosti, castecne se pak zabiha i do osobniho know how ... a tyhle zkusenosti se na stribrnem tacu neserviruji. )Na druhou stranu kdyz si das chvilku casu a pohledas, na foru jsem UPLNE VSECHNO potrebne uz minimalne 5x napsal.(

Co do procesoru ... radeji bys i5 7600, i7 6700, nebo i3 9100? Ktery se Ti jevi lepsi, ktery horsi a pokud mohu tak proc se Ti tak jevi? Diky. :)

-

Snizene znalosti ... prosim Te. Vis otom mozna vic, nez pulka dalsich tazatelu. ;) A kdyz uz nic, tak dokazes vest konstruktivni diskuzi a psat bez gramatickych chyb, coz mne bavi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 9. 2019 11:37

Hlavně vás nikoho nechci zdržovat. Proto mé názory nevnímej/te špatně. Celé toto vlákno beru jako názorový střet, který teprve vytvoří konečnou linii pro výběr. Doma řeším několik věcí zároveň a tak se některé požadavky, které prezentuji, mohou jevit protichůdné, či bez zvážených priorit. Ono to tak ale úplně není.

Momentálně mám třeba již poměrně hlučné PC vedle sebe (asi poznáš dle prvního příspěvku). Když bude cokoliv citelněji tiššího, jedná se o krok správným směrem. Proto uvádím něco na hranici LN/ULN. Ono je těžké bez změření hluku definovat, co konkrétně pro mě je LN/ULN.

Ad CPU - netuším, co je právě vhodné CPU (typ k výhodné platformě od Intelu). Zcela jistě ne každé CPU půjde do každé desky a, jak bylo dříve poměrně časté, ač kompatibilita měla být zaručena, u některých výdobytků moderní techniky se čekalo až na nové revize CPU, resp. BIOS ZD, aby spolu korektně vše chodilo. A když už chodilo CPU se ZD, tak se zase hledaly vhodné paměti. Netuším tak, co je nyní v kurzu. Takový ten výhodný poměr cena/výkon/spolehlivost. Jak jsem psal - PC řeším na jeho „dožití“. Nejsem člověk, který si co půl roku kupuje novou techniku. Proto chci rezervu. Proto se mně zdá i3 slabší. Jestliže kouknu na sestavy pro editaci fotek, nasazuje se povětšinou cosi od i5, resp. i7. Opět - nezkouším Tě, nekritizuji. Jen překládám to, co se mi honí hlavou. Ano, berou se procesory s integrovaným grafickým jádrem a samostatná (dedikovaná) GK se vynechává.

A tak si říkám, jestli neudělat PC s horší grafikou, ale výkonnějším procesorem a následně koupit další, s přímým zaměřením na hry. Anebo posílit toto (to, o kterém nyní diskutujeme) o nový výkon v podobě GK a pro kancelář, net, editaci fotek a videí následně sestavit jiný stroj.

Možná udělám nějaký bláznivý výběr komponent, či předhodím hotovou sestavu a řekneme si, co vše je tam špatně. Děkuji za trpělivost a slova chvály (s tou gramatikou to zase tak slavné není). Nicméně netušíš, jak moc mě zrovna toto štve (alternativní výrazový prostředek s navýšenou vulgární tvrdostí by byl přesnější). Nejraději bych vůbec nic nevybíral, neřešil. Bohužel starý počítač již vykazuje nahodilou nestabilitu a dramaticky ji řešit by bylo marnění cenného času. A čas je to, co nikdo nikomu nedá... ani za prachy.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 9. 2019 12:08

Prave z tech vyse uvedenych je i3 v prumeru nejsilnejsi. Dva roky stara i5 je nejslabsi a tri roky stara i7 je uprostredka, ale porad bude desetkrat rychlejsi nez Tvoje C2D.

Tzn pred tremi lety bys koupil i7 za 9tisic a dnes ma tentyz vykon i3 "za dva a pul" ... rika se tomu myslim pokrok, nebo vyvoj.

S tou grafikou to ber tak, ze jde o sweetspot mezi "kolik utratim" a "co za to dostanu". Tim by u procesoru byla nejspis prave tahle i3, ale pokud bys rad i5, nyni se 6jadry, nebudu proti. Takova i5 9400F by te sestave jiste slusela.

Potom se dostaneme na neco takoveho: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... S8012TK903


... coz uz je vsestranny pocitac pro hrani i zabavu. Muzes strihat 4k* video, s fotkami muzes delat doslova psi kusy a zahrat si muzes klidne i ty nejnovejsi heni pecky ve fullHD na vysoke detaily.

Ubrat na grafice by slo, ale nejsem si jist smysluplnosti takoveho pocinani. Diky OC potencialu toho konkretniho vybraneho modelu bych se i vsadil, ze pokud zustaneme v reviru novych karet a vynechame bazar, lepsi pomer ceny k vykonu, pri zachovani bezhlucnosti jaka by byla u tohoto modelu po uprave chlazeni a vymene ventilatoru za Noctua (jak je planovano) proste nesezenes.


Mne tohle odvetvi dvacet roku zivi ... nemam potrebu si cokoliv dokazovat. Z praxe proste vim, co jak je a co jak neni, resp co jak pujde / nepujde vymyslet.


* pro strih 4k by to chtelo vzit robustnejsi NVME SSD, napr AData 8200 PRO. Cenovy narust je cca +50% proti vybranemu SSD Kingston, ale rozdil vykonu v zatezi je rozhodne odpovidajici.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 9. 2019 12:43

Dotaz - kam všude by se narvalo těch osm (devátý je na CPU) ventilátorů v ceně. Tři osmdesátky jako výměna na GK? A zbytek do skříně?

Mimochodem... to už ke GK v této ceně nepřidávají ani kabeláž pro spojení s monitorem?

Ad CPU... ač Neználek, tak s tou i5 jsem tak nějak myšlenkově počítal. Ale chápu, že poměr cena výkon tam může být horší než u i3. Nicméně předpokládám vyšší výkon. Mýlím se?

Stále platí, že víc RAM je lépe? Tudíž zde 16 GB je akorát, nebo je to už na hranici (myšleno k druhému návrhu).

Prosím ještě o odpověď na dotaz, proč deska ASROCK?
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 9. 2019 13:25

AsROCK proto, že na to, kolik stojí, mají celkem slušnou výbavu a člověk se nemusí bát, že nebude stačit napájecí kaskáda.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 9. 2019 13:35

A vhodná alternativa - porovnatelná kvalitou od Gigabyte, resp. Asus?

Koukám špatně? Do té skříni se nevejdou dva klasické stařičké HDD a k tomu DVD-RW mechanika, že? Tudíž pokud dva HDD a k tomu jeden SSD, tak DVD-RW externí.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 9. 2019 16:33

Vhodná alternativa je většinou o něco dražší .. a jelikož ten rozpočet není zrovna kdo ví jak velkej - opravdu tu chceš rozebírat alternativy, když poměr cena / výkon / výbava bude pořád stejný?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 9. 2019 17:08

Psal jsem, že pokud to bude vhodné, nějakou kačku přihodím. Chtěl jsem vědět, zda existuje nějaká alternativa a jaký je tam finanční skok. Abych ho zvážil.

//Ok nahodím si sem obsah extremistického koše, který je vlastně ten od KineCZeka, jen jsem tam dal i Wokna, s DVD médiem. Lepší by byly zřejmě na USB, ale nějak nemůžu najít OEM, asi špatně hledám. Dal jsem tam ten lepší - extremistický - SSD. A BD externí mechaniku, která podporuje zápis na M-Disc.

Jsem zhruba o jedenáct výš, než původně mělo být. Takže budu hledat sponzora, anebo přemýšlet, kde co sundat tak, abych si nemyslel, že se zbytečně šidím.

Cena: 36905 těžce zvažovanejch českej vočí

Jediný, co mně tam nesedí je základní deska. Ale je černá a já mám černý myšlenky, takže zase tak špatná nebude.

Teď zkusím přemýšlet nad druhou variantou, která bude extrém z druhé strany.

//V košíku vyměněna skříň za Fractal Design Define R5 Black (ano, momentálně je nedostupná v odkazu).
Naposledy upravil MgX dne 16. 9. 2019 20:13, celkově upraveno 2
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 16. 9. 2019 18:06

Když už se bavíte o ceně legálních Windows, co víte o tomto dodavateli?:
https://www.vyhodny-software.cz/windows ... a-licence/
...dole Ke stažení... a dalším odkazem W10 - instalovat z MS:
https://www.microsoft.com/cs-cz/softwar ... ndows10ISO
...edice May 2019 nebo October 2018 Update.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 16. 9. 2019 18:38

Dotaz ke skříni Fractal Design Define R5 Black je na tom obecně hůře, než původně navrhovaná skříň?

A dotaz k mému výběru, resp. druhému od KineCZeka. Chladič CPU by byl stejný při CPU i3/i5? Nebo se musí vzít jiný?
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vuLva 16. 9. 2019 21:51

1) Lépe, ale osadil bych ji 140mm fany když už = P14s Redux

2) Může zůstat + 1ks P12 Redux (výměna za původní fan)

Pokud tam, ale plánuješ dát dvě plotny, tak Noctua postrádá smysl, nebo?

Ušetřit můžeš i koupí licence W10 PRO z ebay za cenu pár piv. Už jsem tam bral asi 20 licencí a vše OK (hledej DE / UK prodejce).
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 9. 2019 09:50

Ony ty puvodni ventilatory pujdou vsechny vyhodit. Nejsou tiche, nejsou spolehlive (loziska) atd.

Plotnovy disk ... jeden 2,5" dame tomu 2TB ... muze mit smysl, kdyz se ulozi do "postylky", kterou za timto ucelem vyrabim.

Osobne bych zustal u Define C a mechaniku dal externi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků