LN/ULN kolem 25t úprava fotek/videí,kancelář,net,hry

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod MgX 25. 10. 2019 16:51

Děkuji mnohokrát. Teď už jsem na tom lépe. Tvůj původní záměr s ventilátory nebyl zcela evidentní a neseděl mně. Teď už vím. Dříve jsi také u 120mm uváděl 5 ks - pro Fractal Define C. Tam ale netuším, zda jsi chtěl 4 pro case a 1 na výměnu pro chladič CPU.

Ještě k ventilátorům. Ty, které jsi nyní zmínil do skříně (140mm) jsou bez PWM. Tudíž je nechat fungovat naplno? Dle parametrů jsou velmi tiché, proto se domnívám, že i tak by se dalo, nicméně asi by regulace ještě stav vylepšila. Další dotaz směřuje k připojení na ZD. Dal bys všech šest ventilátorů na jeden header a nechal napájet přes ZD, nebo je rozděluješ na dva headery, anebo je dáš na jeden, ale využiješ ještě pomoc napájení přímo ze zdroje (molex)?

Do čeho hrabat nemusím, hrabat nebudu. Vyměnit ventilátor na chladiči CPU lze i v budoucnosti, pakliže třeba bude hlučnější, nebo se začne více ozývat. Proto jsem se ptal i na chlazení Tebou doporučené GK (viz níže tato sestava), neboť uživatelé uvádějí, že v mnoha chvílích je GK neslyšná, až při opravdu velkém vytížení začne drobně brumlat. Nerad bych přišel o záruku. Nicméně jestli je tam jednoduché sejmutí horního krycího dílu s původní ventilátorovou sadou - OK, vyměním to. Vždy jde o případnou reklamaci, když karta není zcela OK a musí se vše vrátit zpět.

Sestavu jsem nyní upravil dle Tebou sepsaného. Předpokládám, že je tam vše tak, jak má být. Prosím o kontrolu a případnou reakci a reakci na výše sepsané dotazy. Ještě chci vytvořit jednu alternativu s trochu odlišnou deskou a jiným typem fanů, abych věděl, jaký tam bude cenový/kvalitativní rozdíl a případně co Ty/ostatní na to.

EDIT:
Alternativní, sestava má jinou ZD (GIGABYTE Z390 AORUS ELITE), kterou nezmiňuješ ve svých příspěvcích. Dále pak je tam levnější GK, která, dle Tvých závěrů má samozřejmě horší výkon, než původně zamýšlená, ale z druhé strany je v základu bez odladění ještě tišší (logicky se to nabízí - stejný typ chlazení+nižší výkon) a také jsou použity Tebou doporučované ventilátory AC vždy v provedení „F“. U ventilátorů pro GK v 92mm provedení si nejsem jistý, zda využít tyto Silent, anebo jiné (tlaková síla při chlazení pasivu GK)? U ventilátorů 140mm do skříně si nejsem jist, zda nebude vadit tloušťka 27mmm kterou opakovaně zvýrazňuješ. Co?

Celkově jsem níž o tři tisíce.

Názory, rady, kritika?
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod mople71 25. 10. 2019 18:22

Regulace ventilatoru je soucasti (U)LN optimalizace, na foru v minulosti byly tyto veci mnohokrat popsany, vcetne prace se SpeedFan; pripadne je do urcite miry mozne vyuzit EFI. Teoreticky je proste muzes staticky nastavit na nejakou rozumnou hodnotu jako 300-600rpm (zkonzultuj s teplotou pri zatezi), nechces-li se v tom prilis hrabat. 6 bych na jeden nedaval.

V te druhe sestave vymen F9 Silent za PWM, jinak asi proc ne.
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor

Odeslat příspěvekod MgX 25. 10. 2019 19:14

Děkuji za reakci. Zmíněné články čtu, informace postupně vstřebávám a znovu se k článkům vracím. Přesto si dovoluji položit dotazy pro aktuální upřesnění konkrétně v tomto případě.

Že se v tom nechci hrabat znamená, že nechci jít do rizikové výměny něčeho, za cenu pro mě snížení již tak nízké hlučnosti (typicky u GK). Orientační hodnoty nejsou nikdy pro ucho vypovídající - je to prostě potřeba zapnout a slyšet. Pak člověk ví. Hlasité moc, přiměřeně, neslyším či vyhovuje.

U Noctua NF-P14s Redux-900 výrobce ve specifikaci uvádí „Max. input power = 0,84 W“. KineCZek ve svém článku píše, aby uživatel nepřekračoval hodnotu 12W na jednom headeru. Jasně, vhodné bude se taktéž mrknout do návodu k ZD a vyčíst, co konektory snesou.
KineCZek píše:Velmi dulezite je NEPREKRACOVAT souhrnnou spotrebu 12W na jeden napajeci konektor v zakladni desce!

Proto se domnívám, že pokud jsem našel správnou hodnotu u správného ventilátoru, který v jednom z posledních příspěvků doporučuje, teoreticky by mělo být bezpečné použití jen jednoho napájecího konektoru, a to bez použití pomoci molexu. Nicméně ano - pokud ZD obsahuje dostatečný počet konektorů, jde toto rozhodit - už jen pro princip. Kupříkladu nasávací a výfukové zvlášť.
Zastávám však názor, že líná huba holé neštěstí, a tak se proto ptám, jako debil, ale ptám.

Mimochodem... výrobce uvádí hlučnost 13,2 dB(A), což odhaduji bude na maximální otáčky už tak za hranicí LN a blížit se ULN. Člověk musí slyšet.

Podobně předpokládám, že byť doporučil 3PIN (Noctua viz výše), tak ho doporučená deska umí přes EFI/Speedfan regulovat korektně.

Ad druhá sestava - KineCZek právě popisuje u PWM F AC ventilátorů vyšší hlučnost, což vidím i v technických datech. Proto mě napadlo, že se použije Silent. Nicméně ano, je popisováno, že po důkladném odladění se dostaneme na ULN. Domníváš se, že AC s PWM dodá lepší „profuk“? Asi ano, má vyšší maximální otáčky. Pravda - ne vždy to musí být rozhodující, pakliže je rozdíl v provedení lopatek.

U druhé sestavy jde také o tloušťku ventilátorů pro skříň. Netuším, zda sednou do skříně.

A ano - i mně jako Neználkovi je jasné, že těžko půjde něco regulovat na 100 rpm, když se přitom mašina bude hřát, jako polívka na plotně.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod vuLva 26. 10. 2019 15:25

6x fan na jeden konektor je OK. Mám to odzkoušeno dlouhodobě. V tvém případě stejně nikdy nepojedou na maximum. Navěsit je můžeš např. na tuto redukci:

https://www.jscomputers.cz/produkt/Redukce_3pin_na_6x_3pin_-_Black.html

... nebo několik "Y" redukcí napojit do sebe (Noctua NA-SYC).

Co se týče té druhé sestavy, tak F14 Silent v Define S by mělo být OK. Jen deska je s největší pravděpodobností nekompatibilní se SF. Na regulaci můžeš zkusit alternativní soft Argus, ale je placenej.

Chápu, že chceš asi co nejvíce ušetřit, ale když už tam máš Z390 desku, tak by si to zasloužilo -Káčkovej procesor + rychlejší RAM. Cenově by to vyšlo cca +2,2k.

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4KME014O6S01
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod Juan2 27. 10. 2019 01:27

Když řešíte ty desky co koupit tohle

http://zakladni-desky.heureka.cz/asus-r ... n0-m0eay0/

cena stejná, speedfan by měla umět,bios jde flashnout bez cpu 8gen a přijde mi lepší než asrock 390. Stávala víc jak 10k...
Juan2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vuLva 27. 10. 2019 12:09

Tak to je samozřejmě super cena za TOP desku. SF na mojí Z370 APEX jede. Tady by to teoreticky mohlo jet taky.
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod Juan2 27. 10. 2019 17:32

Na hero Z370 funguje taky a snad by měl fungovat na všech asus 370...
Juan2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 27. 10. 2019 21:08

Díky za reakce.

Rychlejší RAM zvážím - musím se mrknout, zda Asrock podporuje (RAM jsou v jeho listu kompatibility). CPU bude muset zůstat tak jak je. Když tak ho vyměním v budoucnu. Takhle bych mohl skákat do nekonečna. Kdyby byl dražší o stokoruny - snad... Nicméně děkuji za názor.

Ad 6x FAN na jeden konektor. Nechci nic přetěžovat, nicméně kdyby se řešilo 6 ventilátorů na jeden konektor ZD, musel bych jednoznačně vědět, že byť pojedou na plno, tak to ZD zvládne. Z druhé strany... pokud je na ZD větší množství konektorů pro ventilátory, není důvod nerozdělit.

F14 Silent by v Define S měly být OK, byť jsou tlustší? 27mm proti standardním 25mm?

Asus ROG MAXIMUS X FORMULA je jistě zajímavá deska, ale zřejmě půjdu jinou cestou. Za extra zajímavou cenu je pouze někde a já bych rád nákup provedl v jednom kšeftě komplet. Ještě nevím kde, přesto - mám své, řekněme, oblíbenější, kde beru IT věci.

//EDIT: koukám na ty rychlejší RAMky. V listu kompatibility na webu výrobce jsou, avšak podpora pro ně je pouze ve dvou slotech? Chápu to správně? Ty méně rychlé mohou být ve dvou, či ve všech čtyřech?
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod mople71 27. 10. 2019 23:08

Ja myslim, ze uz se tu vymysli kolo.

Jo, jestli to ma 0.84 W, tak v pohode na jeden. 2 mm nicemu nevadi.
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor

Odeslat příspěvekod vuLva 28. 10. 2019 02:05

Intel není AMD, ten většinou bez problému "přelouská" všechny běžné paměti.

Kingston 3200/CL18 by měli být v QVL. Tyhle by snad mohli být taky bez problému.

https://www.alfa.cz/product.php?eid=105160004000000502S

Nic přetěžovat nebudeš, ale pokud se ti bude líp spát, tak to na dva můžeš navěsit.

V Define S jim nic nebrání tam to bude OK. Na fóru se tato kombinace doporučovala. Problém byl u R4/R5.
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 28. 10. 2019 09:14

Tyto RAM nemůžu v QVL najít vůbec. Ty předchozí od Tebe tam jsou, ale jen pro dva sloty. Tak jak jsem psal.

Vím, že jsem kdysi řešil problém Intel ZD/CPU s RAM, takže se raději soustředím, na tabulku a jedu podle ní, přestože Intel je tolerantnější, jak píšeš.

Jinak v „Storage QVL“ nevidím navržený M2/SSD disk, to snad ale bude OK. Rozměry sedí.

mople71 píše:Ja myslim, ze uz se tu vymysli kolo.

Elektrokolo.

-- 28. 10. 2019 10:33 --

//EDIT:
Jinak hloupě předpokládám, že původní paměti RAM a původní CPU spolu normálně na ZD Asrock Z390 Extreme4 budou chodit korektně. Spíše jde o možnost vyššího výkonu, než nekompatibilitu. Je to tak?
Naposledy upravil MgX dne 28. 10. 2019 11:43, celkově upraveno 1
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 10. 2019 10:17

Na pobavení dobré.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod MgX 28. 10. 2019 10:36

Sorry, ale raději se 3x zeptám. Splést se může každý. I Ty - profesionál, jak bylo vidět. Ne každý se v tom vrtá každý den.

Doporučil jsi Noctua NF-P14s redux-900 6x do skříně. Protože se jedná o ventilátor s 3PIN konektorem, předpokládám, že půjde na ASROCK Z390 EXTREME4 regulovat. Ve svém článku popisuješ, jak některé desky toto nezvládají.

//EDIT: Nakonec to budu brát takto. S tím, že ještě alternativně zvažuji levnější ventilátory do skříně... ARCTIC F14 Silent. Cenový rozdíl je tam velký. Potvrdili jste, že se vlezou bez problému, byť jsou silnější.

Jediná věc, která mě ještě hlodá jsou ty jiné RAMky. Jinak to měnit už moc nechci.
https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051K00000000004JF5
https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051K00000000004KME
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 10. 2019 12:11

Ja bych jeste misto SPZX vzal Crucial P1 (SSD), protoze doba plotnova je uz za zenitem.A zustal 1oo% u Noctua, i kdybych mel prestat chodit do hospody a jist jenom zeleninu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod MgX 28. 10. 2019 12:18

Ad Noctua - do hospody nechodím, alkohol minimálně, nekouřím, nepiji kávu, nechodím za děvkama... nicméně Noctuu zvažuji - vím, že jsou to dobré ventilátory. Přeci jen je tam cenový nárůst. A já se vzdálil původní cenové hladině.

Ad HDD - chápu, taky nad tím dumám, ale okrajově. Pořád si myslím, že plotnový disk je z hlediska dlouhodobějšího uchování dat spolehlivější, než SSD. O výkonu, hlasitosti, popřípadě potřebě zálohovat a výhodě externího NAS se bavit nemusíme - to nijak nerozporuji. Kdyby změna sekundárního HDD, tak jsi měl na mysli tento? Nebo případně 1TB. Cenový nárůst ale nezanedbatelný.

Ad RAM - můžeš se k tomu vyjádřit? Tam je skok pár drobných, ale přeci jen mě nahlodává ona zvláštnost v tabulce QVL na webu Asrock u ZD Z390 Extreme4.

//EDIT: trošku mě zaskočila informace o radikálně vyšších teplotách u ZD Asrock Z390 Extreme4.
S pozdravem MgX
MgX
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka