PC pro Lightroom, Affinity Photo

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod kobl20 27. 9. 2019 09:49

Ahoj,

rád bych poprosil o zhodnocení sestavy pro použití Lightroom CC a Affinity Photo. Jde mi o rychlou práci s fotkami, to zda se budou následně exportovat 20min nebo 49min je již jedno. Fotím Sony RAW 20mpix, zpracovávám počty kolem 500fotek/fotící den(každou použiji). Používají se na webu, mám tedy monitor s plným pokrytím SRGB. Doma má volný 2TB WD disk a grafiku Geforce 610 1gb

https://www.czc.cz/62389,222548,219941, ... 33432/kody

Mé hlavní dotazy:
1) Má cenu si připlatit 3700x vs 3600?
2) Má cenu jít do SSD PCIe Gen4 x4 ?
3) Mám použít GF 610 1gb do této sestavy? Beru to pouze jako zobrazovadlo, nic jiného.

Od otázek 1) a 2) se mi odvíjí i výběr MB kdy bych mohl jít raději do levné B450 a SSD Gen3. U desky kladu pouze podmínku na 7+ usb portů a SPDIF konektor pro propojení s Logitech Z906. Wifi se hodí.

Děkuji za příspěvky
kobl20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 27. 9. 2019 11:29

Pro oba zmíněné programy je směrodatný rychlý disk (načtení pracovních souborů) a dostatek RAM (práce v dávkách, hromadná aplikace úprav atd.). Procesor se většinu času bude nudit a ke slovu přijde až v ve chvíli exportu - což píšete, že pro Vás není podstatný parametr.
Naopak grafická karta s 1 GB VRAM by byla výrazně omezující. Ve chvíli, kdy budete používat akceleraci* (posun obrázku, rotace, rozostření, úprava barev, ...), snímek se uloží právě do této paměti. Pokud budete navíc pracovat na monitoru s vyšším rozlišením, či na větším počtu monitorů, rychle narazíte na limity.
Vyplývá tedy, že můžete šetřit na CPU i MB, naopak ne na RAM a méně na SSD. Grafickou kartu pak vyberte nějakou s alespoň 2 GB VRAM, nebo naopak vyberte integrovanou v CPU (pokud AMD, pak Ryzen 5 3400G).

* LR podporuje všechny typy grafických karet, Affinity Photo od 1.7 koketuje s akcelerací na MAC, pro PC/WIN zatím nic.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 9. 2019 12:47

610 zahodit. Více řeknu, až bude čas.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod kobl20 29. 9. 2019 08:05

Perfektní. Napadlo mě bohužel až nyní, si pustit ve správci vytížení CPU, RAM, SSD, GPU.
Aktuálně tedy jedu Lightroom 5,7 , předpokládám, že Lightroom CC bude umět lépe využít grafiku. CPU se fláká, až u exportu se něco děje. GPU mi nepřekročilo 10% (GTX960M), SSD ševelilo, RAM byla pořád nad 60% (8gb pouze).

Takže na základě infa od Vás, je lépe vzít Ryzen 5 3600+ B450, 32gb ram(hrajou nějakou podstatnou roli frekvence?), 1tb ssd nvme + nějakou kartou kolem 3000,- ?
kobl20
Kolemjdoucí