LN/ULN, GPU render PC, 120k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod gabriel.uhlir 10. 1. 2020 09:55

Zdravím,

rád bych si postavil PC určený primárně na GPU rendering (Cinema 4D, Blender, Octane).

Snažil jsem se vyjít z této sestavy:
http://www.x-computers.eu/configuration ... d3v4_16908
(Tedy 2x RTX 2080 Ti)

Na základě toho jsem udělal seznam zde:
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... M80134WM01

+ 2x hybridní GPU:
https://www.ab-com.cz/evga-geforce-rtx- ... 4-mb-gddr6

A nyní řeším:
— Zvolil jsem správnou MB?
— Je dobré zvolit hybridní GPU nebo se vyplatí udělat custom liquid cooling pro GPU + CPU najednou?
— Řešit zde NVlink? (Popravdě pro mě nový termín, ale jestli to chápu správně, tak je to spojení těch 11GB každé karty do 22 GB, aby nemusela každá karta operovat individuálně se stejnými daty?)

Další upřesnění:
— 500GB SSD stačí. Nepracuji s velkými soubory a většinu mám v cloudu
— RAM zatím stačí 32 GB. Nedělám v 3D s náročnými scénami a případně do budoucna rozšířím.
— Preferuji spíš minimalistický design. Netřeba nějaké RGB a podobně. PC bude pravděpodobně pod stolem.
— Nechci CPU zanedbávat, na druhou stranu není prioritou.
— Monitor i periferie už mám (1x 4k)
— Internet půjde přes kabel
— Rád si nechám poradit i tipy, na koho se obrátit ohledně sestavení (i když pravděpodobně bych si většinu postavil sám)

Jsem naprosto otevřený i třeba úplně jiným návrhům řešení, než co zde uvádím.
Rád si nechám poradit s čímkoliv co by vás napadlo nebo i to, co třeba nebude fungovat/je zbytečné.

Chtěl bych se držel stropu 120k, ale pokud to mírně překročíme a bude pro to dobrý důvod, asi to není problém (řekněme nepřekročitelně 128k)

Předem děkuji za pomoc
gabriel.uhlir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 1. 2020 10:53

Idea, že bude 2080Ti bez výměny chlazení tichá, je zcela, ale naprosto lichá.

Idea, že budou 2ks 2080Ti tiše uchladitelné v R5, je zcela zcestná.

ULN toto bude leda ve chvílích, kdy ČEZ vypne proud. Tak hovoří mých přes 20 let praxe v oboru.

Mj 850W RMx pod dvěma 2080Ti trpí jako kůň. Zdroj je to výborný, ale toto bych mu v žádném případě neprováděl.

Žádné 22GB neexistuje.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod gabriel.uhlir 10. 1. 2020 11:52

Rozumím a děkuji za reakci.

Pojďme ULN klidně pominout. Asi jsem měl uvést na začátku, že hlasitost pro mě není priorita (uvedl jsem ULN/LN protože nevím, jaký hluk spadá do jaké kategorie a samozřejmě při maximálním zatížení se dá očekávat, že to tiché nebude. Jsem na to připravený).

Nemám za cíl postavit co nejtišší PC, ale co nejvýkonější pro GPU rendering v tomto budgetu, což je hlavní priorita.
Když budu vědět, že je v tomhle cenovém rozpětí tiché chlazení nemožné, tak se nedá nic dělat. Chci ale stále zvolit nejoptimálnější variantu.
Od toho jsem napsal zde na fórum, abych si nechal poradit, jakou sestavu je možné vytvořit s těmito požadavky a samozřejmě tak, aby nebyla nějak nevyvážená. :-)

K NVLinku jak už jsem psal, chápu to spíš jen laicky, než technicky, proto jsem to tu uvedl spíš jako dotaz ze zvědavosti, jestli to v tomhle případě bude efektivnější pro výkon nebo ne.

Rozumím, že zdroj je asi málo, můžeme změnit.

Jak se tedy situace mění teď, když víme, že se nemusíme soustředit na hluk?

Děkuji
gabriel.uhlir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 1. 2020 11:57

Nepotřebuješ nvlink. Výpočty (např i těžba) běží na kartách, ať už (ne)jsou propojené.

Nejsem u počítače a na mobilu to cvakat nebudu. ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod milsimr 10. 1. 2020 13:34

No, co jsem zkoušel zkusmo naklikat, mít rozpočet o pár tisíc vyšší (celkem mi to vyšlo něco kousek přes 135k), tak by se do toho dal vecpat Threadripper 3960X / odpovídající deska / 32 GB RAM / 1200W Platinum PSU / FD XL R2 / 1x ks Samsung 970 Pro + 2x MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio; naprostá bestie pro jakýkoliv CPU i GPU heavy tasks, vč. renderingu.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod gabriel.uhlir 11. 1. 2020 13:34

Dobrý den,

zkusil jsem tedy ignorovat budget a něco naklikat i s Threadripperem. Vyplodil jsem toto:
https://www.czc.cz/243976,276195,124640 ... 51348/kody

Karty jsou tam teď watercooled
Nyní zvažuju, jestli jít teď jen s jednou kartou a vejít se do původního budgetu (s tím že bych dokoupil později) nebo rovnou se dvěma, ale budget přestřelit.
Taky vnímám, že by na MB byla stále kapacita do budoucna karty přidat (Tím že tam jsou 4 sloty). Chápu to tak správně?

Děkuji za dosavadní reakce
gabriel.uhlir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cadworker 11. 1. 2020 14:01

Víc než 2 velké GPU se tam stejně rozumně nacpat nedá.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 1. 2020 20:16

NZXT Kraken X52 ti bude k ničemu, pokud byl plán s ním chladit CPU; na TRX40 bych to nedával... (malá kontaktní plocha základny)

- 970 EVO bych asi spíš vyměnil za 970 Pro (TLC vs MLC)
- Hodit rovnou 32 GB RAM
- Zkusil bych možná někde splašit Be Quiet! Dark ROCK Pro TR4; popř. ICEGIANT ProSiphon Elite bude asi naprosto nejlepší volba. Druhá možnost by byla vlastní vodní okruh..

Pokud chceš chladit vodou i grafiky, tak nekupuj provedení v AiO; vlastní okruh ti ušetří dost peněz (pokud bys bral 2 ks těch AORUS XTreme za 37k, vs vlastní voda + 2x RTX 2080 Ti - obyč RTX stojí kolem 30k, za 14k máš super luxus vodu).

S low profile vodou by se tam více jak dvě karty vecpat mohly, byť vyzkoušený to fakt nemám, ale více jak tři karty tam vecpat nejspíš dost nepůjde vzhledem k rozložení slotů na tebou vybrané desce. Technicky vzato, CPU má 88 PCI-e linek, takže pokud bys našel desku s lepším rozvržením, tak by se daly využít klidně 4 karty a ještě by zbylo 24 linek na zbytek (NVMe / ostatní I/O)...
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod cadworker 11. 1. 2020 23:29

ony low profile vody asi nepomuzou, karta by nesmela byt na dve zaslepky
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 1. 2020 00:56

Proč by na tom dvouslotová karta měla vadit? Mi spíš přijde, že primárně jde o fyzické rozvržení desky; např. na téhle AsROCk popř. na téhle Gigabyte Aorus Xtreme by se vzhledem k rozložení čtyři karty pod sebe vejít měly. U ostatních desek pak max. 3 karty.

Nicméně jedna věc je teorie a druhá praxe.. systém se 4mi kartami jsem ještě nikdy nestavěl, tudíž to může být celé klidně úplně jinak.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 1. 2020 07:39

Ty vole fuj, já to rozklikl... ten Prušák je hroznej úchyl.

Mašina za 120 táců na práci a on tam nasere EVO, psoraný zkurvený EVO. A aby toho nebylo málo, tak AiO v takovým PC a napíše tiché a bez údržbové. Hamba mu!

Pokud to myslíš vážně a chceš vodu: https://www.acw.sk/
Případně FB: https://cs-cz.facebook.com/acwservis/
Nebo mu můžeš napsat tu: memberlist.php?mode=viewprofile&u=85716
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod cadworker 12. 1. 2020 11:24

Jasně, ta poznámka o dvouslotové grafice dávala smysl u dříve navrhované desky, kam by prostě více než dvě gpu nešly.
cadworker
Junior