Upgrade ULN: Programování, hry 4K, 50000 Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 10:34

Jo, ale to bych se blížila spíše hranici 100k. Uznávám, že bych to také chtěla, ale snažím se ovládat.

Tady jsem udělala tu sestavu jako Intel/MSI (MSI mám teď) dle těch poslaných linků.

https://pcpartpicker.com/list/ddD6p8

(chybí tam ještě ten Arctic Accelero Xtreme IV, protože PCPartPicker neumí GPU chladiče)
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 2. 2020 10:35

Je 51K už moc?
Se vším všudy +/- takto.

https://www.czc.cz/1t3nh2ve7kgebb4neltob9mrt9/seznam

Deska bohužel na starším X470 chipsetu, takže žádná podpora PCI-e 4.0.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 14:29

Pardon, byl oběd.

51k nevadí, ale 14 větráků není to už trochu moc? OK, těch 5 na CPU a GPU chápu, ale co těch zbývajících 9. Vždyť ten můj case má jen 7 pozic na větráky? Půjde to vůbec někam namontovat, zapojit na MB, napájet a kontrolovat. Jako já nechci aby se to přehřívalo, ale i mě to laicky připadá jako overkill. Skoro jako by priority byly:

1) naplnit vše tichými větráky
2) jaká paměť, CPU/GPU? jo, no jo vlastně, tak doházet do 50k nějaké komponenty

Třeba ta EVGA mě nenaplňuje důvěrou. Tu značku jsem nikdy nevlastnila a nepovažují ji za dobrou, je tam nula komentářů, žádné hodnocení. Když bude problém, tak nenajdu žádnou pomoc. Dále ta X570. Koupit X470 je sice levnější, ale do roka vyjde 4xxx a já buď budu muset koupit novou desku a CPU nebo vydržet do dalšího update za 5 let.

To je jak kupovat den staré pečivo s tím, že dnes je ještě dobré. Já raději koupím dnešní s tím, že i zítra bude dobré.

Asi mi chybí nějaké odůvodnění proč zrovna toto. U větrání si asi dovedu představit vysvětlení, ale ty ostatní komponenty mi nedávají dohromady žádný vyšší koncept, ale možná mi ho stačí osvětlit.

Edit: Myslím, ale že jste mě přesvědčil ustoupit od vodního chlazení.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 15. 2. 2020 15:16

Určitě se drž X570, ty v té původní sestavě nemáš žádný opravdu výkonný SSD disk, takže nějaké NVMe PCIe 4.0 by se ti hodilo. Pokud nepracuješ v super tichém prostředí, tak to ani s větrákem chipsetu snad nebude taková hrůza. Nedávno jsem si koupil profi měřič hluku a nestačil jsem se divit, v jaké kraválu (dB) se neustále pohybuji - ale už jsem si zvykl, tak tomu vlastně říkám ticho.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 15:29

Já mám ještě další věci co chci koupit (včetně nového 1TB SSD), ale ty nejsou součástí upgrade jsou to víceméně doplňky (nová klávesnice, podložky, reproduktory), které budu dokupovat pak postupně. Nechtěla jsem to tu komplikovat a uvidí se až na základě tohoto upgrade.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 15. 2. 2020 15:55

Z té původní sestavy bych použil: skříň, zdroj, SSD Transcend (512GB), a chladič (dá se k němu dokoupit samostatně montážní kit na AM4). K tomu chladiči nové ventilátory, pokud ty staré už nají hodně nalítáno. Na Ryzen 3700X by měl v pohodě stačit.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 17:04

Souhlas. Větráčky v case chci vyměnit (case samozřejmě pořádně vyčistit mezi výměnou).

Jinak jsem z toho všeho zde vyprodukovala takový kompromis - přesněji řečeno hybrid. Dokonce se tam vešlo i 2x32GB (64GB RAM) místo 32GB.

https://pcpartpicker.com/list/Mgk4YH

Je to ~51300 Kč. Četla jsem nějaká fóra ohledně větráčků na MB (konkrétně Gigabyte) a vypadá to, že by to mělo být vyřešeno přes nové verze BIOS.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 2. 2020 17:28

1. 6x 140 mm Noctua REDUX PWM fany byly jasně do case. Tam snad není co řešit - náhrada současných fanů od Arctic. Sama píšeš, že chceš stávající měnit - tak nechápu, v čem je problém?

Plus neumíš počítat; 6 + 3 = 9. Nechápu, jak jsi dospěla k počtu 14 ventilátorů.

2. Zbylé 3x 90 mm fany jsou určeny na Accelero.

3. Tu konkrétní EVGA kartu jsem vzal z toho jednoduchého důvodu, že je jedna z nejlevnějších, která má referenční design PCB. Na custom PCB Accelero nenacpeš. EVGA karty nejsou špatné, u referenčního PCB designu (návrh AMD) je pak úplně jedno, od kterého výrobce to je.. protože je všude stejný. Ale pro mne za mne si kup jakoukoliv jinou kartu - nicméně hledat, které jiné karty mají či nemají referenční PCB design za tebe určitě nebudu.

A když bude problém, tak od toho je záruka - dáš kartu do původního stavu a pošleš na RMA.

4. Ujasni si priority. Buď ULN, anebo X570, NEBO je ti jedno, kolik to bude ve finále stát, protože ULN na X570 pouze s těmito dvěma deskami níže:

a) ASRock X570 AQUA
b) GIGABYTE X570 AORUS XTREME

K ASRocku nutno udělat vodní chlazení, takže de facto vyřazovacím způsobem zbývá deska od GIGABYTE.

Co chceš musíš vědět sama. Chceš všechno? Fajn - připlať si. V tebou stanoveném budgetu 50k ULN s běžnýma deskama postavit NELZE. Tečka.

5. AMD jasně avizovalo podporu napříč platformy do roku 2021/22 - se starší X470 deskou by ti tedy pro Zen 3 stačilo pouze aktualizovat BIOS.

Snad jsem na nic nezapomněl.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 18:55

ad 1,2) OK. Takže jestli to chápu dobře, tak koupím GPU, sundám větráčky, koupím Accelero, sundám větráčky, ty nahradím 3x koupenými a to vše smontované namontovala na GPU. Nejsem si jistá, jestli to ten člověk ze servisu vůbec zvládne a pokud ano, tak zvládne kvalitně. Uf. To je vše kvůli tomu ULN? To začíná zavánět nějakou šílenou niche specializací. Já nejsem zase nějaký fanatik tichosti. Já chci jen upgradovat počítač a pokud to jde ho mít co nejtišší, ale ne za cenu, že předělám půl bytu a celá částka půjde do tichosti nikoliv do výkonu. Tohle fórum vytvořilo úměle tenhle stav, kdy se mě zeptalo na otázku, kterou jako laik nemůžu vědět. Chcete to hlasité, tiché nebo ultra tiché nebo pro šílence. No logicky laik řekne ultra tiché. Samozřejmě tím nemyslí, že od té chvíle odevzdal veškerá lidská práva a stává se otrokem honby za tichostí i za cenu, že koupí komponenty, které možná nebude umět sestavit ani profesionál. Tichost rozhodně není nejvyšší priorita. Je to jen jedna z priorit. Logicky nejvyšší priorita je mix výkonu a tichosti. Co nejlepší oboje, ale výkon je rozhodně o něco nad tichostí.

ad 3) Aha, to jsem nevěděla. Mám vodní chlazení u GPU, takže jsem nikdy neměnila u větráky na GPU.

ad 4,5) Jak jsem psala, já jsem hledala a X570 prý po updatu BIOSu už žádný problém není. Tvrdí i lidi X570 mají a zaměřují se na tichost. Tedy podle mě není důvod nekoupit nižší desky než ty AQUA a EXTREME. Připadá mi, že to není postaveno buď X570 nebo ULN (či LN).

Teď už ani nevím co vše z toho co bylo doporučeno je dobrá rada a co je jen kvůli ULN či LN.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 15. 2. 2020 19:23

Taky máš možnost vzít X570 a k tomu vybrat komponenty, které sice nejsou ideální v poměru cena/výkon, ale jsou spíše tišší. Nejsem profík, ale těch 50 tis bych utratil asi takto:

Chladič: SilentiumPC - montážní sada pro chladiče SPC pro socket AM4 (původní chladič - TDP 250W)
RAM: HyperX Fury Black 32GB (4x16GB) DDR4 3200, black /64GB RAM
MB: GIGABYTE X570 AORUS ELITE - AMD X570
SSD: Patriot VIPER VP4100, M.2 - 1TB (NVMe PCIe 4.0)
CPU: AMD Ryzen 7 3800X (ne kvůli boostu, ale kvůli nezanedbatelně vyšší základní frekvenci)
GPU: MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO, 8GB GDDR6 (podle recenzí patří k těm tišším, možná je ještě nějaká tišší - to by tady mohli vědět a poradit ti)
-----------------------------------------------------------
celkem cca 51500,- odhadem podle cen na CZC (bez ventilátorů)
Pokud máš ve skříní ještě prázdné koše na HDD, tak je vyházej - překážejí airflow. Naházel bych to skříně a uchometricky zhodnotil a eventuálně podle situace vyměnil ventilátory na chladiči CPU a ve skříni. Noctua Redux mě moc nepřesvědčily (klapání ložisek v nízkých otáčkách, asi jsem měl smůlu), mám jich celkem 8ks v různých pc a dnes bych se spokojil s Arctic.
Ber to jen jako názor Máni, který fakt není směroplatný.

Tvoje původní sestava byla taky ULN nebo LN? Jo, a něco mi říká, že bys to zvládla poskládat do skříně sama.
malay
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 2. 2020 19:49

Tohle kolega napsal jako vysvětlivku k ULN: https://forum.zive.cz/viewtopic.php?p=9020341#p9020341

Jasně tam i napsal, že většina shopů tyhle operace zpravidla odmítá dělat - takže ano, buď si to člověk udělá sám, nebo si najde člověka, který se těmto věcem věnuje ... a tomu člověku zaplatíš za jeho služby.

Jinak;

1,2. Ne, monoblok a ventilátory jsou u Accelera dvě odlišné součásti. Nic nesundaváš. Koupíš grafiku, odstrojíš od chlazení, necháš případně nějaké pasivy (na VRAM / VRM) pokud jsou přítomny (v opačném případě nutno dokoupit zvlášť), namontuješ hlavní monoblock, namontuješ backplate. Přes monoblok pak nabastlíš ty 3 ks F9 Silent. Tož celý postup.

Tohle fórum uměle nic nevytváří. Pokud se ti naše rady nelíbí, můžeš jít klidně jinam. My nemůžeme za to, že věci (tiché počítače) děláme prostě pořádně, tak jak to má být. Jak se říká - kvalita něco stojí.

3. OK.

4. Pokud máš svůj vlastní názor na věc stylu "jedna bába povídala", tak proč si chodíš pro radu k nám? Já to pro tebe udělám jednoduché; buď si opravdu chceš nechat poradit od lidí, kteří se zde této problematice dlouhodobě věnují NEBO radu nepotřebuješ a my tu s tebou zbytečně ztrácíme čas; tím pádem nemá smysl tu s tebou dále něco řešit, jelikož jsi už vlastně rozhodnutá co chceš na základě toho, co ti "jedna bába někde pověděla".

Pokud ticho NENÍ taková priorita, lze to postavit bez takového důrazu na něj (viz kolega výše).

Závěrem; omlouvám se, pokud toto ode mne zní možná hnusně, ale už to zde s tebou jednou bylo - opravdu nemá smysl s tebou řešit na 8 stránek, proč tohle řešíme konkrétně takto, když ty a tví "rádci" mají pocit, že by to možná šlo tak či onak ... proč to tak není nebudu rozebírat - je to součást know-how, které není úplně jednoduché získat. Vše co děláme a navrhujeme má svůj logický důvod.

@malay: Její předchozí sestava by měla být ULN na Intelu. Po letech zjevně s několika upgrady.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 20:36

Já myslím, že to není těžké pochopit. Já prostě nejsem schopná a ochotná utrácet peníze jen tak, když mi to nedává smysl a mám obavu, že to nebude fungovat tak jak chci. Potřebuji mít nějaké logické vysvětlení. Nestačí mi jen vychrlit na mě seznam a buď to kup nebo zmiz. To mi nepřipadá normální, to je přeci naprosto absurdní. :D

Nemám žádné rádce, prostě tu někdo řekl, že X570 nemůže být tichá kvůli větráčku na MB. Tak jsem vygooglila a opravdu lidi měli problémy, ale pak jsem vygooglila jestli to od té doby bylo nějak vyřešeno a bylo. Ty si sám pro sebe expert, ale z mého pohledu není rozdíl názor experta na cizím fóru a názor zde experta na fóru. Oboje má stejnou vypovídající hodnotu.

Proč se to vždycky (no podruhé za pět let) musí vše tak pitvat a proč mám pocit jako bych přišla mezi lidi co jsou připraveni se okamžitě urazit kvůli každé maličkosti. To se nemůžeme bavit normálně jako dospělí lidé? Já něco potřebuji, kdo chce odpoví. Nikdo nikoho nenutí a nikomu nedlužím akceptovat jeho rady jen proto, že odpověděl. I minule jsem tu okamžitě zapadla do nějakého BHčka místního i přesto, že mě to vůbec nezajímá. Já chci jen in and out. Poradit, koupit a zapomenout, že tohle fórum existuje. Minule mi pak psali lidi na PM, že vědí jak je to tu děsné, chtěli fotky sestavy a gratulovali mi. Zatímco v réalném vláknu vládly uražené pocity někoho.

K čemu mi jsou věci, které nesmontuji a nevím jestli je smontuje PC servis, kterému mám samozřejmě v plánu za montáž zaplatit. K čemu mi je že by sestava byla super tichá když není složená a nefunguje? K ničemu. Zde evidentně to není podstatné. Důležité je, že napsala ULN a tím pádem dostane ULN i kdyby 50k musela zbytečně vyhodit a nic nefungovalo.

Jdu jinam, tady je to cimrmanovsky absurdní: Založili si fórum, ale chodili jim tam lidi.

Smažte to tu prosím je to o ničem. Povedlo se, zase máte klid na vaše hádky.
MissNobody
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 2. 2020 21:00

Vodní chlazení ti normální servis také neudělá (a teď se nebavím o AiO). Stejně tak ti normální autoservis neudělá přestavbu auta ze sedanu na kabrio, nebo ti normální autoservis nepřestaví benzín Oktávku na diesel. Pokud toto nejsi schopna akceptovat, tak to není problém můj ani tohoto fóra - je to problém čistě tvůj.

Jinak není problém zodpovědět NORMÁLNÍ dotazy, či laicky vysvětlit proč to a ono. Mám ale problém, když si někdo napíše, že něco chce a pak v průběhu si začne protiřečit takovým stylem, že to nedává smysl. Normální dotaz jsem tu od tebe fakt neviděl.

Mj., ne, problémy s tichostí chlazení X570 chipsetů do dnes vyřešeny nejsou (jak asi by vyřešené být mohly? velikost a typ ventilátorů stále stejné, takže co výrobce udělá? - upraví chladící křivku! ... tomu říkáš řešení? Já tedy ne ...)

Když ti nabídnu funkční a tichou alternativu (X470), oháníš se nesmyslem ohledně upgradu procesorů na Zen 3. Zjevně ti unikl ten detail, kdy jsem psal, že bude stačit update BIOSu. No a pak ten tvůj nesmysl se starým pečivem ...

Takže s prominutím, ty nevíš co v prvé řadě vůbec chceš. A ve zdejším osazenstvu opravdu není nikdo, kdo vlastní funkční křišťálovou kouli.

Takže doufám, že někoho s tou křišťálovou koulí jinde najdeš. Hodně štěstí.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod cadworker 15. 2. 2020 22:14

Něco mi to tu připomíná. Paní není sto napsat, co chce (protože se to rychle vyvíjí a nestíháme) a nedá pokoj dokud to nedostane. Takovéto fórum nebude vhodná platforma.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod MissNobody 15. 2. 2020 23:33

Hele, já už to nechci řešit. Mě připadá, že píšete co by jste koupili pro sebe. Samozřejmě s vaší schopností to namontovat, odladit a využít. Klidně tam naházíte drahá (i když asi výborná) Noctua i přesto, že zbytek koncepce se na mé straně rozpadne, protože nemám doma skoro ani šroubovák. Zatímco vy vidíte jak stavíte supertichý komp, já u stejné sestavy vidím jak sedím doma s přehřívajícím se shitovým EVGA blower GPU, protože nikdo neumí namontovat supertiché GPU větráčky na které padá prach, s postarším MB a s vyhozenými 50 litry. Počítač je můj hlavní (nejen) pracovní nástroj. Chápu, že vy nic neriskujete, ale já takhle riskovat nemohu. Asi nejsme kompatibilní osobnosti nebo co, protože nikdy nemám s nikým takovéhle kaskádovité neporozumění jako vždy zde. Z toho logicky vyplývá, že nejspíš i tento text bude špatně interpretován.

Nicméně také přeji hodně štěstí.
MissNobody
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka