Ztišení 5 let starého PC

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Duder 23. 3. 2020 21:25

Zdravím,
přestěhoval jsem se, PC je nyní umístěno v obýváku a začlo mě rušit při sledování televize.

Stávající stav:
CPU: i5 4690k
MB: MSI B85-G41 PC Mate - B85
GPU: MSI GeForce GTX 1060 6GT OCV1, 6GB
Zdroj: Corsair CX Builder Series 500W
Case: SilentiumPC Brutus M25
Chladič CPU: SilentiumPC Spartan LT HE922
HDD: SSD 480GB + HDD WD Blue (EZEX), 3,5" - 1TB + Scythe SCH-1000 Himuro
RAM: 16 GB DDR3
+ ventilátor vepředu a vzadu součástí casu.

Stáří 5 let. GPU 2-3 roky.

Výkonově mi to zatím dostačuje a nerad bych nyní šel do kompletně nového počítače. Kolik by stál nový, abych si výkoně výrazně pomohl? 25k? To se mi moc nechce dávat.

Jak říkám, začal mě trápit hluk. Přední zadní ventilátory to nedělají, chladič CPU taky kravál nedělá, GPU není ideální, protože neumí ventilátory úplně vypnout, ale nic hrozného (tehdy byl vůbec zázrak nějakou GPU sehnat). Jako zdroj hluku jsem tedy určil zdroj a HDD.

Mohl bych poprosit o nějaký tichý zdroj k této sestavě a tichý HDD alespoň 2 TB? Případně nějaké další tipy, co upravit. Výkonově mi to jinak zatím stačí a upgrade, pokud něco neumře, v blízké době neplánuji.

Děkuji.
Duder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 3. 2020 21:49

Oxymoron:
Duder píše: tichý HDD

Tichý HDD neexistuje.
Co s tím?
Výběr SSD:
viewtopic.php?f=940&t=1154946&st=0&sk=t&sd=a
Výběr zdroje:
viewtopic.php?f=938&t=1056172
Původní HDD můžeš věnovat na zálohy.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 24. 3. 2020 00:03

Duder
Harddisk vyměň za SSD, polepšíš si tichem i rychlostí, tam není co řešit.

Zdroj ti doporučím Corsair RM650x
https://www.czc.cz/corsair-rmx-series-r ... 75/produkt

Je velmi tichý, má velký ventilátor - 140 mm, semipasivní režim, tzn. že se ventilátor úplně přestane točit, pokud to není potřeba (tím se liší např. od jinak velmi kvalitních zdrojů značky beQuiet!,kde na pasivní režim rezignovali), je plně modulární (zapojíš jen ty kabely, které potřebuješ), má certifikaci 80 Plus Gold (tzn. minimální účinnost 89% při plném vytížení).
Má záruku 10 let (!), tzn. využiješ ho klidně i pro další počítače v budoucnu.
Zřejmě by ti stačila i verze 550W, ale ta je jen o tři stovky levnější, takže bych vzal ten silnější i s ohledem na budoucí grafiku.

Větráčky co tam máš rozhodně tiché nebudou. To se ti jen zdá. Vyměň je za Noctua NF-S12A ULN
https://www.czc.cz/noctua-nf-s12a-uln/124352/produkt

Ale úplně nejlepším řešením, by podle mě bylo koupit novou skříň, ta tvoje s těmi plechy o tloušťce 0,5 a někde i 0,4 mm nikdy úplně tichá nebude.
Skvělá je např. Fractal Design Define C, má silné plechy, je odhlučněná, má výborný airflow a vůbec je zpracováním z jiné galaxie oproti tomu Brutusu.
Má už taky osazené dva větráky, které jsou rozhodně tišší než ty tvoje, ale můžeš je opět vyměnit za tu Noctuu (dokonce i ve velikosti 140 mm).
https://www.czc.cz/fractal-design-defin ... 72/produkt
feanoor
Junior

Odeslat příspěvekod cadworker 24. 3. 2020 00:59

Zbytečný tam dávat Noctuy, když to přeřve grafika. Stačí Arctic Silent. F do skrine a P na chladič procesoru. Původním ventilatorům už budou nejspíš brzy chrastit ložiska.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 3. 2020 20:28

Jako prvni je potreba vymenit skrin za nejakou, ktera bude mit:

1) filtry proti prachu
2) odhlucneni
3) dostatecny airflow

Ani jedno z toho stavajici skrin NEMA, tak je nesmysl cpat do ni predrazene a navic nic moc nechladici S12A ULN.

-

Otazka smerem k tazateli: Jaky je na prestavbu budget?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor