Upgrade PC LN 30000

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Zdenek321 24. 3. 2020 16:49

Postarší i5 už přestává stačit tak uvažuji o upgrade. Prosím o zhodnocení případně návrhy na změny.
Plánuji pořídit procesor, desku, CPU chladič, paměti a nějaký rychlejší SSD

Ze starší sestavy pak plánuji nechat (Pokud by něco fakt stálo za výměnu, nechám si poradit)
Zdroj - Corsair RM650x 650W
Skříň - CoolerMaster Silencio 550 + 4x 120 mm Noctua
SSD (jako doplněk k novému) - Crucial MX500 500GB
GK - MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G
Monitor - 4K 32" (vím, že GTX1080 na 4K úplně nestačí, ale jsem jen casual hráč, snížení detailů nebo občasný pád FPS ke třiceti mě nerozhodí :) )

POŽADAVEK (NE)HLUČNOSTI: LN když není zatížená grafika (při hraní stejně nasadím sluchátka)
ÚČEL POŘÍZENI SESTAVY: univerzální PC, občas hry
FINANČNÍ LIMIT: cca 30 000
OPERAČNÍ SYSTÉM: mám Win10
SESTAVÍTE SI PC SAMI: ano
BUDETE TAKTOVAT: asi ne

Zatím jsem vybral (ale nechám si poradit)
CPU AMD RYZEN 7 3800X
https://www.alza.cz/gaming/amd-ryzen-7- ... 634216.htm
CPU chladič SCYTHE Mugen 5 Rev. B
https://www.alza.cz/scythe-mugen-5-rev-b-d5092651.htm
MB ASUS TUF X570-PLUS GAMING (Wi-Fi)
https://www.alza.cz/asus-tuf-x570-plus- ... 626684.htm
RAM Patriot Viper Steel Series 16GB KIT DDR4 3600Mhz CL17
https://www.alza.cz/patriot-viper-steel ... 695887.htm
SSD GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 1TB
https://www.mironet.cz/gigabyte-aorus-n ... +dp403551/

Na upgrade nespěchám, pokud se dá v brzké době čekat snížení cen, nebo nějaký nový HW, co by stál za čekání, nemám problém si počkat.

Předem díky za rady
Zdenek321
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod feanoor 24. 3. 2020 18:04

Zdenek321
Jo, podle mě jsi to dobře poskládal.
Akorát si myslím, že R7 3800X za ten příplatek oproti 7 3700X nestojí, když má v průměru jen 3-4 % výkonu navíc.

A obávám se, že se ti Muggen do Silencia o půl milimetru nevejde.
Doporučil bych ti i novou skříň
https://www.czc.cz/fractal-design-defin ... 72/produkt

nebo s průhlednou bočnicí
https://www.alza.cz/fractal-design-defi ... 088898.htm
feanoor
Junior

Odeslat příspěvekod Zdenek321 24. 3. 2020 18:16

Díky, tohle jsou přesně tipy, který hledám.
Našel jsem https://pctuning.tyden.cz/hardware/proc ... ce?start=9 a vyznívá podobně.

Skříň se mi úplně měnit nechce, mám tu starou rád :) , ale na chladič se radši podívám.
Zdenek321
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 3. 2020 18:21

Univerzální PC s procesorem co má 8 jader a 16 vláken a ve hrách bude ztrácet...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Zdenek321 24. 3. 2020 18:28

Hry nejsou úplně priorita a GTX 1080 by mohlo uživit i tohle, ne? Ale jestli se v podobné cenové relaci najde něco lepšího, nechám si poradit.
Zdenek321
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod blAster_ 24. 3. 2020 19:22

Nic lepšího než Ryzen 3600 a 3700X v této cenové hladině nenajdeš.
blAster_
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 3. 2020 19:29

Par tydnu se clovek odmlci ... a nestiha se divit, co se tu deje za veci.

BTW: Co znamena univerzalni PC? Databaze, strih 8k videa, dvacet virtualu ... ? Nejakym takovym smerem zatim ten vyber HW cilite, tak si rikam, jestli je ten smer spravny.

-- 24 bře 2020 19:46 --

Abych jen neplisnil, osobne bych enchal ZDROJ a SSD. Zbytek, vcetne grafiky, bych poslal na bazos / Aukro ... s klidem od 1,- Kc na deset dnu. Cenu si to najde tak dobrou, jak dobry vymyslite popisek a jak dobre nafotite fotografie.

Co se tyce pameti, zustal bych pri zemi. Ani vysoke frekvence (sam mam 4200MHz, takze myslim mohu soudit vic nez objektivne) neprinaseji vykonovy narust adekvatni cenovemu. Ne ze by tam nebyl narust vubec, to on je. Ale v jednotkach fps za jednotky tisicu Korun. Takovy narust shledavam prudce neadekvatnim.

Co se tyce monitoru, urcite bych vyzadoval GSync monitor, LG takovy ve 32" dela. Proti pouze FreeSync je tam priplatek, ovsem narozdil od RAMek se tento priplatek urcite vyplati. I tak bych u grafiky vzal zavdek minimalne 2070 Super, lepe 2080, pokud by dovolil budget. 1080 je tezce za zenitem, dokonce i nektere vysoce pretaktovane 1660Ti ji v nekterych hrach prekonaji. A cokoliv od 2060 se obavam, ze v dnesnich hrach taktez.

Novy HW ... dokud neprislo "koro nekoro", byly v planu od nVidie nove grafiky nekdy na leto, cca na termin jak vychazely 1080/1070. Ale obavam se, ze kvuli koro dojde k odsunu o pul az cely rok. Proto NEDOPORUCUJI sedet a cekat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Zdenek321 24. 3. 2020 19:51

Občas střih videa, občas hromadná úprava fotek, nějaký to hraní s Pythonem a ML (hobby, nic seriozního) a občas nějaká hra na odreagování.

Prostě hledám univerzální mašinu, která zase pár let vydrží.
Zdenek321
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 3. 2020 20:23

Stale jsi velmi abstraktni - jak casto to video a v jakem rozliseni? Pro mne obcas = 2x do roka dovolena, jedny vanoce a to je tak vsechno.

Naopak z vyse vyrceneho bych to koncipoval jako tvrde herni PC, ktere vsechny ty "obcasnosti okolo" zvladne levou zadni, se dvema prsty v nose.

Nebo to vidim spatne? Sam si musis rict, co (ne)chces. Protoze spatne komunikovanymi pozadavky das vzniknout leda spatnemu navrhu a spatne sestave. Ano, rychlejsi nez desetileta i5 to bude tak jako tak ... ale utratit "jen tak" hromadu penez prece neni ucelem ... nebo se pletu?

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Zdenek321 24. 3. 2020 20:45

Jsi mi nasadil brouka do hlavy :-) To video je opravdu jen párkrát do roka. A tvrdě herní PC možná fakt dává smysl.

Jsem myslel, že koupím nový procesor a desku a na chvilku mám vystaráno. Ale asi má opravdu větší smysl upgrade všeho najednou. Jen tak utratit hromadu peněz fakt není účelem (díky, dobrá připomínka)

Možná si počkám, až mě bude současné PC opravdu štvát a koupím nějakou ultimátní mašinu ]:-<
Zdenek321
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 3. 2020 21:01

Pokud Tě to zatím vyloženě netlačí, Bůh ví, jak to bude letos s dovolenou ... A třeba na podzim bude peněz a peněz.

Třeba bude zákaz vycházení a armáda v ulicích. (Snad ne...)

Co chci říct - na pořádně herní PC je 30 ještě málo, no na druhou stranu prodej stávajícího hw teď něco hodí, za půl roku to může být jinak. Proměnných je spousta a chce si to dobře promyslet.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Zdenek321 24. 3. 2020 21:20

Netlačí, spíš jsem měl takový nutkání k upgradu :)

Těch 30 byl budget na upgrade, kdybych šel do komplet nového, tak samozřejmě zvýším. S prodejem HW jsem nikdy moc nepočítal, spíš bych to posunul někomu z rodiny.
Každopádně díky moc za rady. Asi ještě počkám.
Zdenek321
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 3. 2020 21:30

Kolik by to bylo na nový?

Někdo, třeba já, dělá u staveb někdy i protiúčty.

KineCZek